چگونه بهترین نام برند (نام تجاری) را انتخاب کنیم ؟

 • 12 مرداد 1399
چگونه بهترین نام برند (نام تجاری) را انتخاب کنیم ؟
نگهداری از سایت 40

با وجود بسیاری از برندها در جهان، ایجاد ایده‌های بی‌نظیر در مورد اسامی خاص برای برند دشوار و سخت است. انتخاب یک اسم برند ایرانی مناسب می‌تواند شرکت شما را بر سر زبان‌ها بیندازد درحالی که یک اسم نامناسب می‌تواند شرکت شما را با شکست روبه‌رو سازداسمی که برای برندتان انتخاب می‌کنید، تبدیل به قسمتی از مجموعه بزرگ‌تر می‌شود. یعنی تمام برند شما اسم آن نیست، برند شما متشکل از اقداماتی است که انجام می‌دهید، رویدادهایی که برگزار می‌کنید، هویت بصری که از خود ارائه می‌دهید، لحنی که در صحبت با مخاطب خود انتخاب می‌کنید، جایگاهی که در آن قرار دارید و … استاسم کسب‌وکار شما فقط به این معنا نیست که مردم، شرکت شما را چگونه تعریف می‌کنند. بلکه این فرصتی است که بتوانید خود را از رقبا متمایز کنید، با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و مراحل اولیه شناخته شدن برند خود را آغاز کنید.

 

اهمیت انتخاب نام برند

نام برند اغلب نقش اصلی را در میان عناصر هویت برند ایفا میکند و تداعیات ذهنی قدرتمندی را در زمینه هی فعالیت شرکت یا محصول به صورت مختصر و مفید ارائه می دهد. آنچه در پایان اکثر آگهی های تبلیغاتی به یاد می ماند، معمولا همان نام است. اهمیت نام برند به قدری زیاد است که در دنیا سال هاست که شرکت های نام گذاری تاسیس شده اند. شرکت های نام گذاری معمولا تحقیقات مفصلی را درباره ی نام ها و تاثیر آن ها بر ذهنیت مخاطب انجام می دهند. حتی شرکت “لگزینتون برندینگ” که در کار خلق نام برای برندهاست، دریافته که نام هایی با حروف V، F، Z احساس سرعت را انتقال می دهند، در حالی که حرف X نماینده ی دقت است. پس علاوه بر خود کلمه، حروف نام هم بسیار مهم هستند. نام مناسب، تلفظ، نگارش آسان و قابلیت نمایش گرافیکی مناسب برای تبدیل شدن به طراحی لوگو مناسب را دارد. نام مناسب، مظهر و نشانه ی چیزی است و یاداوری و تداعی ذهنی برند را آسان می سازد.  معنای نام برند باید مناسب با جوهره و یا شخصیت برند باشد.به موضوع ثبت دامنه ی سایت (domain) اینترنتی هم دقت کنید. به هرحال نام مناسب، متفاوت است و مختص به زمان خاص و مدهای رایج نیست. با توجه به میزان اهمیت این موضوع بر آن شدیم تا شما را با پارامترهای مهم انتخاب نام برند آشنا کنیم.

 

 

آیا نام شرکت و نام تجاری یکی هستند؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا نام تجاری و نام شرکت یکی هستند یا تفاوتی بین این دو وجود دارد؟

پاسخ این است که بین اسم تجاری و اسم و برند تفاوت‌های زیادی وجود دارد. در واقع اسم تجاری اسم خاصی است که با مخاطب با شنیدن آن باید هویت شرکت مشخص شوددر حقیقت به‌جود آوردن یک برند موفق کاری پر پیچ و خم است که انتخاب نام مناسب شرکت برای آن کسب و کار از ابتدایی‌ترین کارها برای خلق یک برند موفق استدر نظر داشته باشید که اگر اسمی صرفا جذاب است لزوما نام مناسب شرکت برای برند شما نیست. به‌طور خلاصه نام مناسب شرکت شما باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • دارای جذابیت و کشش مناسب باشد
 • متناسب با مفهوم کسب و کار شما باشد
 • به‌راحتی در ذهن مخاطب بماند
 • دامنه‌ی اینترنتی و حساب شبکه‌های اجتماعی آن موجود باشد

در نگاه اول ممکن است پیدا کردن اسمی با این ویژگی‌ها کار دشوار و مشکلی باشد. اما اگر مراحلی که در ادامه‌ی این مقاله گفته می‌شود را به‌خوبی انجام دهید می‌توانید نام مناسب شرکت را به‌سادگی پیدا کنید. البته در همه‌ی این مراحل باید صبر داشته باشید و از انتخاب نام‌های عجولانه پرهیز کنید.

 

پیدا کردن نام مناسب شرکت معمولا حدود یک تا دو هفته زمان لازم دارد البته در بعضی شرکت‌های بزرگ این زمان به ۶ ماه هم می‌رسد. به شما توصیه می‌کنیم که در مدت پیدا کردن اسم مناسب یک کاغذ و قلم به همراه داشته باشید تا اسم‌هایی که به‌طور اتفاقی به ذهن‌تان می‌رسد را یادداشت کنید. شاید باورش سخت باشد اما اسم بسیاری از شرکت‌های بزرگ به شکل اتفاقی به ذهن موسس یا مدیر آن مجموعه رسیده است. پس می‌توانید به راحتی نام مناسب شرکت خود را در ایستگاه اتوبوس، مترو و یا حتی موقع خواب پیدا کنیدسعی کنید لیستی از همه‌ی اسم‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد را جمع کنید و اگر انتخاب آن اسم علت خاصی دارد جلوی آن اسم علت آن‌ را یادداشت کنیدکمک گرفتن از دیگران نیز می‌تواند در فرآیند انتخاب نام مناسب شرکت کمک کننده باشد. البته باید در نظر داشته باشید که اگر افراد زیادی را برای نام مناسب شرکت، مشارکت دهید ممکن است کمی گیج شوید. در حقیقت در این‌صورت با تعداد زیادی سلیقه مواجه هستید که ممکن است بسیاری از آن‌ها تخصصی و حرفه‌ای نباشند. در مورد این کمک گرفتن از دیگران در ادامه‌ی مطلب توضیحات بیشتری را ارائه می‌کنیم.

 

 

معیارهای نام‌گذاری اسم برند

اگر نگاهی به مطالب نوشته شده در وب در مورد انتخاب نام یک برند بیندازید، اکثرا با مطالب پیش‌ پا افتاده‌ای مثل این‌ها مواجه‌ می‌شوید: درصورتی‌که این توصیه‌ها را جدی بگیرید، بسیاری از فرصت‌ها و گزینه‌های خوب را از دست خواهید داد. زیرا بسیاری از برندهای محبوب هستند که نام انتخابی آن‌ها کوتاه نیست. حتی بسیاری از آن‌ها املای سخت دارند. بنابراین این پیشنهادهای سطحی را کنار بگذارید و به معیارهای دقیق‌تری توجه کنید.

 

 • به دنبال غیرمعمول‌ها بگردید

گوگل نامی آشنا است، اما زمانی در رقابت با نام‌هایی مثل Infoseek، Webcrawler و All the Web عجیب و غریب به نظر می‌رسید. اما توانست به چشم بیاید و توجه‌ها را به خود جلب کند. اگر ایده‌ی مخاطره‌آمیزی دارید، وقت بیشتری را برای بررسی آن اختصاص دهیدیک ایده‌ی شگفت‌آور همیشه بهتر از یک ایده‌ی معمولی است.

 

 • متمایز باشید

نام برند شما نه تنها باید غیرمعمول باشد، بلکه باید منحصر به فرد نیز باشددر برابر وسوسه‌ی کپی‌برداری از ایده‌های ناب دیگران مقاومت کنیدخیلی وقت‌ها شاید خودتان هم متوجه نباشید، اما ذهن‌تان شما را ناخودآگاه به سمت تقلید از ایده‌هایی که قبلا وجود داشته‌اند می‌کشاند. مراقب روندهایی که هرازگاهی باب می‌شوند، باشید. به تازگی بسیاری از شرکت‌هایی که در حوزه‌ی فروش اینترنتی فعالیت می‌کنند نام دیجی را به نام برند خود اضافه می‌کنند که به نظر می‌رسد با شکست مواجه شوند. از گروه‌بندی‌های مبتذل و پیش‌پا افتاده‌ی موجود بپرهیزید. کلمه‌هایی مثل دیجی یا مارکت به قدری در نام‌ها تکرار شده‌اند که دیگر از معنی افتاده‌اند. استفاده از نام‌هایی که پیش از این وجود داشته‌اند، هدف برندینگ را از همان ابتدا با شکست مواجه می‌کنند.

 

 • به دنبال معنی باشید

نام‌های بامعنی و با‌مسمی در خاطر می‌مانند، اما معنی را با تعریف اشتباه نگیرید. عنوان برند دقیقا به نام شما شباهت دارد. نام شما تا چه اندازه شخصیت شما را توصیف می‌کند؟ توصیف را برای شعارها و تبلیغات نگه دارید.  مردم فرهنگ لغت را برای پیدا کردن ریشه‌ی اصلی نام مدنظر شما باز نخواهند کرد، در عوض به آن نگاه می‌کنند و به سرعت به تفسیر و تداعی معنی آن می‌پردازند. اجازه دهید مثالی در این مورد بیان کنیم، پیش از آن‌که آمازون تبدیل به چیزی که هم‌اکنون هست شود، جف بزوس دوست داشت نام آن را Cadabra بگذارد که برگرفته از Abracadabra به معنی اجی مجی لاترجی است. او می‌خواست مفهوم جادو را برساند، اما آوای این کلمه شبیه به Cadaver به معنی جسد بود و بنابراین وی از این تصمیم خود صرف نظر کردبه آواها بسیار دقت کنید. نامی را انتخاب کنید که پس از شنیده شدن تداعی‌ خوبی در اذهان ایجاد کند. برند یا کسب‌وکار خود را محدود نکنید، دنبال یک یادگاری ماندگار باشید، نه توصیف و تعریف.

 

به دنبال نامی شفاف باشید که بتوان با آن ارتباط احساسی برقرار کرد

هر چه نام انتخابی شما احساس بیشتری را در مخاطب بیدار کند، اثربخشی بیشتری خواهد داشت. واژه‌هایی مثل بیسکوییت مادر و بیسکوییت سلامت حس خوبی در مخاطب ایجاد می‌کنند

 

باید نام برند قابل مالکیت باشد

مالکیت یک نام در دنیای امروز دو معنی دارد: نخست این‌که باید بتوانید مالک تجاری کلمه‌ی موردنظر باشید. اگر تاکنون برای ثبت شرکت اقدام کرده باشید مطمئنا می‌دانید که تا چه اندازه باید تلاش کنید تا نام انتخابی شما مورد قبول سازمان ثبت شرکت‌ها واقع شوداگر یک شرکت محلی باشید، ممکن است داشتن یک نام تجاری منحصربه‌فرد احتمالا دغدغه‌ی بزرگی برای شما نباشد، اما شاید روزی بخواهید کسب‌وکار خود را گسترش دهید. حتی اگر فکر می‌کنید هیچ‌گاه از حدود منطقه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید پا فراتر نخواهید گذاشت، این کار از نام شما حفاظت خواهد کرد. زیرا ممکن است یک شرکت بزرگ فعالیت خود را در بازار شروع کند و بخواهد نامتان را از چنگ‌تان دربیاورد. بنابراین باید نامی را انتخاب کنید که بتوانید آن را ثبت کرده و برای خود نگه داریداز طرف دیگر، در دنیای امروزی مالکیت نام برند، به معنای مالکیت دامنه‌ی اینترنتی آن نام است. مالکیت دامنه تنها به معنی مالکیت آدرس اینترنتی نیست. کیفیت این دامنه بر رده‌بندی شما در جستجوی اینترنتی اثر خواهد گذاشت. این روزها قابلیت دسترسی و جستجوی یک دامنه‌ی خوب، بزرگ‌ترین چالش پیدا کردن یک نام خوب است، بنابراین قبل از هر کاری این موضوع را مدنظر داشته باشید.

 

 • مخفف، نه! هرگز!

تا جایی که می‌توانید از مخفف‌ها و یا استفاده از نام و فامیل خود صرف‌نظر کنید. اگر نام شما به قدری طولانی است که مجبورید از مخفف آن استفاده کنید، یا این‌که به برندتان ربطی ندارد و مجبور هستید نام اصلی را مخفف نگه دارید، نامتان را عوض کنید. به یاد داشته باشید که در کنار هر IBM و BMW برندهای فراوانی همچون ITG و AMA وجود دارند که به باد فراموشی سپرده شده‌اندامروزه نام‌گذاری یک برند به کار مشکلی بدل شده است. رسیدن به نامی که بتوانید آن را به یک اسم تجاری تبدیل کرده و دامنهی اینترنتی‌اش را تصاحب کنید انتخاب‌ها را محدود می‌کند. اما مطمئن باشید اگر موارد گفته شده را به خوبی مدنظر قرار دهید یک نام قدرتمند برای برند خود انتخاب خواهید کرد.

 

 • تلفظ نام تجاری باید راحت باشد

ممکن است نام شما روی کاغذ خوب به نظر برسد اما وقتی صحبت آن می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

پیش از این گفته بودیم که اسامی باید به راحتی هجی شوند. علاوه بر این باید به راحتی نیز تلفظ شوند. اطمینان حاصل کنید که وقتی آن را با صدای بلند می‌گویید با کلمات دیگر اشتباه گرفته نمی‌شود. نام تجاری شما نباید یک نام نامناسب به نظر برسد. در این مورد مثالی نمی‌آوریم و به شما اجازه می‌دهیم از تخیل خود استفاده کنید.

 

 • بازخوردها را درمورد نام تجاری انتخابی خود جویا شوید

نیازی نیست که به تنهایی برای انتخاب نام تجاری خود تلاش کنید. مطمئنا می‌توانید برخی ایده‌ها را مطرح کنید و در نهایت تصمیم خود را بگیرید. اگر یک تیم یا شرکای کاری دارید بهتر است یک بحث گروهی در این باره انجام دهید. ایده‌های خود را یادداشت کنید و یک لیست با پنج یا نام تجاری بنویسید. سپس با خانواده و دوستان خود آن را مطرح کنید و ببینید چه بازخوردی می‌توانید از آن‌ها دریافت کنید.

 

 •  نام تجاری خود را به چیزی خاص محدود نکنید

در حال حاضر ممکن است استارت آپ شما روی محصول خاص یا مکان یا بازار خاصی هدف‌گذاری شده باشد. اما این به این معنی نیست که شما باید نام تجاری خود را به چیزی خاص اختصاص دهید. به عنوان مثال، تصور کنید که شما یک برند مد و فشن ایجاد می‌کنید که شلوار جین مردانه می‌فروشد. نام‌گذاری شرکت شما به عنوان «شلوار جین برای مردان» ایده بسیار بدی استیا مثلا شما در یک مکان براساس موقعیت فیزیکی فروشگاه خود نام‌گذاری را انجام داده‌اید اما اگر بخواهید این مکان را تغییر دهید چه اتفاقی برای نام تجاری شما خواهد افتاد؟ به جای این کار اگر می‌خواهید ارتباطی با منطقه محلی خود داشته باشید آن را بعد از کلمه‌ای مانند خیابان استفاده کنید و مطمئن شوید که املا و تلفظ راحتی دارد.

 

 • مطمئن شوید که اسم برند شما املای راحتی دارد

خودتان را در ذهن مصرف‌کننده قرار دهید و جای او بگذارید. به عنوان مثال آن‌ها نام تجاری شما را در تلویزیون، رادیو یا هر جای دیگری می‌شنوند. سپس آن را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند اما نمی‌توانند شما را پیدا کنند زیرا املای صحیح نام تجاری شما را نمی‌دانندبهتر است نام‌هایی انتخاب کنید که املای مشخص و دقیقی دارد. زیرا حتی اگر مصرف‌کننده نام تجاری عجیب  و غریب شما را که در جایی نوشته شده است ببیند بازهم ممکن است هنگام جستجو به خاطر نیاورد که آن را چگونه هجی کند.

 

 • لوگو خود را در نظر بگیرید

نام تجاری شما با تلاش‌های بازاریابی شما گره خورده است. پس زمانی که نام تجاری خود را انتخاب می‌کنید طراحی لوگوی خود را نیز در نظر داشته باشیدطرح‌های مختلف رنگی می‌تواند بر فروش شما تاثیر بگذارد. دلیل آن این است که تصاویر سریع‌تر از کلمات پردازش میشوند. اگر شما یک لوگوی به یادماندنی داشته باشید مصرف‌کنندگان از طریق آن نام تجاری شما را به خاطر خواهند آوردبه عنوان مثال به لوگوی « M » که مخصوص برند تجاری مکدونالد است توجه کنید. این حرف یک حرف طلایی است تا برند مکدونالد به خاطر بیاید. هنگام انتخاب یک نام تجاری از خود بپرسید که آیا نام تجاری شما با لوگوی شما به خاطر آورده می‌شود و قابل تشخیص است یا خیر؟

 

 • نام برند شما بخشی از یک بدنه‌ی بزرگ‌تر است

نام شما جزئی از برند شما است؛ لوگو، تایپوگرافی، طراحی گرافیکی، شعارها، اقلام تبلیغاتی، آگهی‌ها، رویدادها، شبکه‌ی فروش و تمامی موارد این‌چنینی در کنار هم برند شما را می‌سازند. اما تمرکز روی تک‌تک این موارد مهم است و موفقیت همه بخش‌ها به موفقیت کل منجر می‌شوداگر بودجه‌ی کافی در اختیار داشته باشید، می‌توانید سراغ یک مشاور حرفه‌ای بروید و از راهنمایی‌های او برای انتخاب یک نام خوب بهره‌مند شوید. اما اگر پول و بودجه‌ی کافی در اختیار ندارید، لزومی ندارد انتخاب نام را به امری پیچیده و چندماهه تبدیل کنید. در ادامه راهنمایی‌های جامعی برای انتخاب نام برندتان در اختیار شما قرار می‌دهیم. این راهنمایی‌ها توسط لیزا دانی مریام در کتاب Guide to Naming مطرح شده است.

 

 

نتیجه‌گیری

نام چیست؟ بیش از چیزی که شما فکر می‌کنید. نام شرکت تازه تاسیس شما هویت جدید شما خواهد بود. انتخاب نام را بدون فکر و سرسری انجام ندهید. برای انتخاب بهترین نام بهتر است راهنمایی‌هایی استفاده کنید تا به شما در نهایی کردن تصمیمتان کمک کند. بهتر است در ابتدا برای انتخاب نام تجاری خود وقت بگذارید تا در آینده مجبور نباشید تا همین زمان را صرف تغییر نام تجاری کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com