قالب سایت چه تاثیری بر افزایش کاربران دارد ؟

 • 2 شهریور 1399
قالب سایت چه تاثیری بر افزایش کاربران دارد ؟
نگهداری از سایت 40

قالب (Template) چیست؟

قالب یا همان template یا theme به طور کل همان ظاهر سایت شماست. قالب نه تنها رنگ آمیزی سایت شما، بلکه طرح آن را نیز تعیین می کند. تعداد ستون ها، فونت نوشته ها، اندازه کلی وبسایت و نکات دیگر را کنترل می کند.

 

 

چرا باید یک قالب سایت داشته باشم؟

قالب که ظاهر سایت شما را مانند یک فروشگاه خالی به مخاطبان نشان می‌دهد. قالبی که هیچ جذابیت بصری برای کاربران سایت ندارد و دلیلی برای ماندگاری در سایت به آنها نمی‌دهد. زمانی که که یک قرار کاری مهم و تجاری دارید، سعی می‌کنید ظاهری بهتر و مرتب‌تر از همیشه داشته باشید. سایت شما هم حکم نماینده قوی از طرف شما در یک جلسه مهم تجاری را دارد که روزانه هزاران نفر با سلایق مختلف با آن ملاقات می‌کنند، پس باید ظاهری آراسته و قابل‌قبول داشته باشد. بگذارید کمی شفاف‌تر در مورد اهمیت و تاثیر پوسته سایت روی اصول تجربه کاربری بگویم:

 

1) کاربران سایت خود را از سردرگمی نجات دهید!

زمانی که فروشگاهی را در سطح اینترنت راه‌ اندازی می‌کنید، مانند این است که در بهترین و پر رفت‌و‌آمد‌‌ترین نقطه شهر فروشگاهی را تاسیس کرده باشید؛ بنابراین مشتریان شما را طیف گسترده‌ای از افراد، با سنین مختلف تشکیل می‌دهند. سطح دانش و سواد تمام کاربران برای استفاده از فضای مجازی با یکدیگر به یک اندازه نیست. با انتخاب یک قالب هوشمندانه، این امکان را فراهم می‌کنید که هر کاربر با هر سطح سواد و دانشی بتواند با سایت شما ارتباط برقرار کند و سردرگم نشودقالب یک سایت باید درست مانند قفسه‌های یک فروشگاه همه چیز را مرتب کرده و در دسترس کاربران قرار دهد. کاربران هنگام مراجعه به سایت فارغ از اینکه در چه سطح و دانشی در مورد اینترنت هستند، باید براحتی در سایت شما گردش کنند و خدمات و محصولات مورد نیازشان را با کم‌ترین کلیک و سردرگمی پیدا کنند. فاصله دیدن و انتخاب محصول تا خرید آن باید حداکثر 3 کلیک باشد.

 

2) تاثیر رنگ‌بندی بر میزان فروش را دست کم نگیرید

رنگ قدیمی‌ترین و مهم‌ترین عنصر در بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ است و تاثیر زیادی بر مخاطبان دارد. تاثیر رنگ‌بندی بر فروش و موفقیت وب سایت درست مانند استخدام یک فروشنده حرفه‌ای است. در فضای مجازی و در یک وب سایت فروشنده حرفه‌ای وجود ندارد که به محض ورود مشتریان با جادوی کلمات و فن‌بیان باعث فروش محصولات شما شود. طبق بحث روان شناسی در فروش، رنگ تاثیر بسزایی در تغییر خلق‌و‌خو و تصمیم‌گیری کاربران دارد. این یعنی می‌توانیم از عناصر طراحی وب سایت برای ایجاد تغییرات هیجانی در بازدیدکنندگان سایت خود استفاده کنیم. در تصویر زیر تعدادی از رنگ‌ها و تاثیر آنها بر روی مخاطب را مشاهده می‌کنیدرنگ مهم‌ترین عنصری است که بر ذهن مخاطب تاثیر می‌گذارد و باعث جذب و یا پس زدن مشتری در ثانیه‌های اول ورود به سایت می‌شود.

 

3) در کمتر از نیم ثانیه ذهنیت و تصورات مخاطب را در دست بگیرید

94 درصد تصورات کاربران از کیفیت خدمات و محصولات شما در کمتر از نیم ثانیه، با دیدن ظاهر سایت در ذهن آنها شکل می‌گیرددر مطالعات دیگری مشخص شده است که نیمی از کاربران، سایت را بر اساس ظاهر و قالب آن ارزش‌گذاری می‌کنند. این بدان معناست که آنها مانند یک مهندس ناظر به قالب‌بندی و طراحی‌ سایت توجه می‌کنند و به آن امتیاز می‌دهند.

 

4) مشتریان را در سایت ماندگار و نمک‌گیر کنید

سرعت دسترسی به اطلاعات در اینترنت، ذهن کاربران و مشتریان را کمی کم‌طاقت کرده است. آنها دوست دارند در سریع‌ترین زمان ممکن خدمات و محصولات مورد نیازشان را در سایت شما پیدا کنند. زمانی که بفهمید 80 درصد کاربران به خودشان زحمت جستجو در سایت را نمی‌دهند و اگر امکاناتی که می‌خواهند در دسترس نباشد بسرعت سایت شما را ترک می‌کنند؛ اهمیت انتخاب یک قالب استاندارد با توجه به سلیقه و خواسته مخاطبان را درک می‌کنیدنترسید! لازم نیست یک برنامه نویس یا طراح گرافیک حرفه‌ای باشید تا بتوانید بهترین قالب را برای وب سایت‌تان انتخاب کنید. سفر شما برای راه‌ اندازی کسب‌ و‌ کار اینترنتی به یک ایستگاه مهم رسیده است. وقت آن رسیده است که یک ظاهر خوب و حرفه‌‌ای برای وب سایت‌تان انتخاب کنید.

 

 

مقایسه طراحی سایت اختصاصی و قالب آماده وب سایت

 1. سرعت انجام پروژه با استفاده از قالب های آماده بیشتر ی باشد زیرا زمانی از بابت پیاده سازی قالب و سیستم مدیریت محتوای وب سایت صرف نمی گردد و بنابراین وب سایت سریعتر آماده می گردد
 2. هزینه تمام شده طراحی سایت با استفاده از قالب آماده وب سایت پایین تر می باشد زیرا هزینه ای از بابت طراحی قالب وب سایت یا برنامه نویسی سیستم مدیریت محتوا پرداخت نمی گردد
 3. طراحی سایت اختصاصی با توجه به متمایز بودن آن به برند سازی وب سایت کمک می نماید و طراح وب سایت قالب وب سایت را بر اساس المان های گرافیکی مرتبط به کارفرما و اختصاصا برای آن مجموعه طراحی می نماید
 4. در طراحی وب سایت اختصاصی محدودیتی از نظر قالب و امکانات وب سایت نخواهید داشت حال آنکه در استفاده از قالب های آماده حتما می بایست قالب خود را از بین قالب های موجود انتخاب نمایید

 

 

طراحی سایت با استفاده از قالب آماده

قالب های آماده به سایت های از قبل طراحی شده ای گفته می شود که یا به صورت رایگان و غیر رایگان ارائه می شوند و می توان سایت را با استفاده از این سایت های از پیش طراحی شده پیاده سازی نمود. در این روش کارفرما پس از مراجعه به فروشگاه  می تواند قالب مورد نظر خود را انتخاب نمایید، قالب وب سایت در دسته بندی های مختلف وجود دارد که کارفرما می تواند با جستجو در این وب سایت قالب در زمینه شغلی خود را بیابد. پس از انتخاب قالب طراح وب سایت قالب مورد نظر را پیاده سازی می نماید و پس از آن مطالب مورد نظر را در وب سایت بارگذاری می نماید. البته ممکن است کارفرما درج اطلاعات را خود به عهده بگیرد که در این صورت عملیات درج اطلاعات توسط دارکوب از لیست خدمات حذف می گردد. پس از این مراحل کارفرما در دفتر دارکوب از بابت آموزش پانل کاربری حاضر می گردد و نحوه کار با کنترل پانل به کارفرما آموزش داده می شود و پس از این مرحله و انجام ویرایش های نهایی وب سایت راه اندازی می گردد.

 

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی معمولا به این صورت انجام می گردد که در این روش سایت مطابق با نیازهای کارفرما پیاده سازی می گردد. در این روش قبل از هر موردی کارفرما می بایست احساس نیازهای خود را در قالب RFP به شرکت طراحی سایت اعلام نماید تا برآورد هزینه و زمان انجام گردد. پس از آغاز کار جلسه ای فی مابین طراح وب سایت و کارفرما برگزار می گردد و در آن جلسه کارفرما نقطه نظرات خود را در مورد قالب گرافیکی وب سایت اعلام می نماید و طراح وب سایت قالب سایت را بر اساس نقطه نظرات کارفرما پیاده سازی می نماید. پس از پیاده سازی قالب کارفرما می تواند نظرات خود را روی قالب پیاده سازی شده اعلام نماید و طراح سایت موارد مورد نظر کارفرما را در وب سایت پیاده سازی می نماید. انجام ویرایش از طرف طراح وب سایت تا زمانی پیش می رود که قالب وب سایت به تایید کارفرما برسد و معمولا محدودیتی در تعداد ویرایش های کارفرما وجود ندارد. حتی ممکن است نیاز به طراحی قالب جدید وب سایت باشد که طراح وب سایت قالب جدید را ارائه می نماید. پس از تایید قالب کلی وب سایت عملیات پیاده سازی قالب بر روی سیستم مدیریت محتوا انجام می گردد که در این مرحله ممکن است از یکی از سیستم های مدیریت محتوای رایگان نظیر جوملا، وردپرس و دروپال و ... و یا سیستم مدیریت محتوای اختصاصی نوشته شده ویژه پروژه استفاده گردد که پس از تکمیل این مرحله مطالب وب سایت در سایت بارگذاری می گردد. پس از بارگذاری مطالب وب سایت در این مرحله کارفرما می تواند نظر خود را در مورد وب سایت اعلام نمایید و درخواست انجام ویرایش دهد و طراح وب سایت ویرایش های مورد نظر کارفرما را در سایت انجام می دهد تا زمانی که وب سایت به تایید کارفرما برسد و وب سایت راه اندازی گردد. همچنین کارفرما می بایست برای آموزش پانل مدیریت وب سایت در دفتر دارکوب حاضر گردد تا نحوه مدیریت مطالب وب سایت آموزش داده شود.

 

 

انتخاب قالب مناسب برای سایت

هر فعالیتی به امکانات خاصی نیاز دارد و قالب باید این امکانات را در اختیار طراح سایت و کاربر قرار دهد. به عنوان مثال، برای یک سایت فروشگاهی باید قالبی را انتخاب کرد که بتواند از افزونه فروشگاه‌ساز پشتیبانی کند و در صورتی که تصمیم به راه‌اندازی یک سایت برای شرکت داشته باشید، قالب باید بتواند خدمات و محصولات شرکت را به نحو احسن به نمایش بگذارد و از صفحات گوناگون پشتیبانی کند.

 

 • واکنشگرا بودن قالب

سایت‌های واکنشگرا (ریسپانسیو) قابلیت نمایش مناسب در هر دستگاهی مانند، کامپیوتر، تبلت، موبایل و تلویزیون‌های هوشمند را دارند. تمامی اجزاء سایت باید در هر دستگاه، به خوبی نشان داده شده و با اندازه مناسب باشند. برخی از سایت‌ها زمانی که با گوشی باز می‌شوند، نوشته‌ها و عکس‌ها از صفحه نمایش بیرون زده هستند که باعث می‌شود کمتر مورد توجه کاربر قرار بگیرند. در این روزها، مردم با دستگاه‌های مختلفی از سایت‌ها بازدید می‌کنند و باید قالبی را برای سایت تهیه کنید که واکنشگرا باشد.

 

 • رعایت موارد سئو در کدهای قالب

انتخاب قالب مناسب برای سایت، با در نظر گرفتن کدهای سازنده قالب به شما کمک می‌کند تا سایتی داشته باشید که زودتر به رتبه‌های بالاتر در نتایج موتورهای جستجو برسد. هر قدر تعداد خطاها کمتر باشد، کاربر ارتباط بهتری با سایت برقرار می‌کند و باعث افزایش رتبه سایت خواهد شد.

 

 • سرعت قالب را در نظر بگیرید

سرعت در میزان بازدید کاربران از سایت، نقش مهمی دارد. هر قدر سایت دیرتر باز شود، کاربران بیشتری از سایت بیرون خواهند رفت. سایت‌هایی که سرعت بارگذاری آنها پایین است را موتورهای جستجو در رده پایین‌تری قرار می‌دهند و این امر باعث رونق نگرفتن کسب‌وکار شما می‌شود. اگر کاربران، سایت را به خاطر سرعت پایین ترک کنند، باعث بالا رفتن نرخ دفع کاربر (Bounce rate) می‌شود و هر قدر این نرخ دفع کاربر بالاتر باشد، رتبه سایت کمتر خواهد شد. البته این نرخ دفع کاربر به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها سرعت بارگذاری سایت است.

 

 • سازگاری با مرورگرهای مختلف

کاربران سایت، از مرورگرهای مختلفی استفاده می‌کنند و تمامی اجزاء سایت باید در تمامی آنها به خوبی بارگذاری شوند. مرورگرهای مختلفی وجود دارند و هر کدام استانداردهای مخصوص به خود را دارند. اگر قالبی را که انتخاب می‌کنید نتواند به خوبی با برخی از مرورگرها سازگار باشد، کاربرانی که از این مرورگرها استفاده می‌کنند را از دست خواهید داد. همیشه قبل از انتخاب قالب برای سایت، آن را با انواع مرورگر تست کنید. البته قالب‌هایی که محبوبیت زیادی دارند، با مرورگرهای مختلف سازگاری دارند.

 

 • امنیت، مهم‌ترین نکته در انتخاب قالب

در صورتی که سایتی از امنیت کمی برخوردار باشد، به راحتی مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که قالبی را انتخاب کنید که موارد امنیتی آن ضعیف باشد، کسب‌وکار شما همواره در معرض خطر قرار دارد. سعی کنید از قالب‌های معتبر برای سایت خود استفاده کنید. به هیچ عنوان از جاهای غیر معتبر، قالب و یا افزونه‌ای تهیه نکنید و همیشه قالب و افزونه‌های سایت را به روز نگه دارید.

 

 • به روز رسانی قالب را در نظر داشته باشید

قبل از تهیه قالب، به تاریخ به روز رسانی آن توجه کنید. اگر از آخرین به روز رسانی قالب مدت زیادی گذشته باشد، امکان دارد از افزونه‌ها به خوبی پشتیبانی نکند. از طرف دیگر در هر به روز رسانی مشکلات فنی و امنیتی قالب برطرف می‌شوند، اگر قالبی را که قصد تهیه آن را دارید، مدت زیادی به روز رسانی نشده باشد، امکان دارد حفره‌های امنیتی زیادی در داخل آن وجود داشته باشند که موجب می‌شود سایت شما در معرض خطر قرار بگیرد.

 

 • داشتن طرح‌بندی‌های متفاوت

سعی کنید قالبی را انتخاب کنید که برای قسمت‌های مختلف، طرح‌های متفاوتی را داشته باشد. برخی از قالب‌ها برای هر قسمت، تعدادی گزینه در اختیار طراح سایت قرار می‌دهند. به عنوان مثال، می‌توان طرح‌های مختلفی را برای منو انتخاب کرد و یا سایدبار و فوتر را می‌توان از میان طرح‌بندی‌های متفاوت، متناسب با نیاز کسب‌وکار و یا طرح سایت، یکی را در نظر گرفت.

 

 • داشتن محلی برای نمایش آیکون شبکه‌های اجتماعی

برای افزایش بازدید هر سایت، اشتراک‌گذاری پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی دارد و داشتن مکانی برای نمایش آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی، باعث افزایش بازدید از شبکه‌های اجتماعی و بالا رفتن محبوبیت آنها و در نتیجه سایت می‌شود. بسیاری از قالب‌ها برای نمایش آیکون شبکه‌های اجتماعی مکانی را در نظر می‌گیرند، اما اگر این قابلیت را نداشته باشند، باید برای این کار از افزونه‌ها کمک بگیرید که نصب افزونه‌های متعدد باعث کاهش سرعت سایت خواهد شد و در صورتی که قالب این امکان را داشته باشد، بهتر خواهد بود.

 

 • فارسی‌سازی مناسب

در زمان انتخاب قالب مناسب برای سایت باید به فارسی‌سازی مناسب آن توجه کنید. در برخی از مواقع، قالب‌هایی که از منابع خارجی تهیه می‌شوند، ترجمه خوبی ندارند و مشکلاتی را برای صاحبان سایت ایجاد می‌کنند. در صورتی که ترجمه به درستی انجام نشده باشد، در برخی از قسمت‌های سایت، اطلاعات نامناسبی نمایش داده می‌شود که می‌تواند در محبوبیت سایت تاثیرگذار باشد.

 

 • چند زبانه بودن قالب

در برخی از مواقع نیاز است تا سایت، چند زبانه باشد و برای این کار، قالب باید از این قابلیت پشتیبانی کند. افزونه‌هایی برای چند زبانه کردن سایت وجود دارند که در صورتی که قالب از آنها پشتیبانی نکند، نمی‌توانید این کار را انجام دهید. البته بیشتر قالب‌های موجود از قابلیت چند زبانه پشتیبانی می‌کنند، اما در زمان تهیه قالب باید به این نکته توجه داشته باشید.

 

 • داشتن فونت‌های زیبا و استاندارد

یکی از مواردی که باعث ماندن کاربران در سایت می‌شود، استفاده از فونت‌های مناسب و زیبا است. نصب فوت بر روی سایت، یک کار زمان‌بر است و در صورتی که قالب در داخل خود فونت‌های متنوع داشته باشد، فقط با یک کلیک می‌توان فونت مورد نظر را نصب کرد. این قابلیت به طراح سایت کمک می‌کند به سادگی و بدون تداخل در عملکرد سایت، فونت مورد نظر شما را انتخاب کند.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com