7 دلیل برای استفاده از گوگل آنالیتیکس

 • 11 مرداد 1399
7 دلیل برای استفاده از گوگل آنالیتیکس
سئو و بهینه سازی 40

موفقیت در دنیای کسب و کاری های اینترنتی به خصوص وبسایت ها نیاز به تحلیل و بررسی های مداوم دارد. در زمینه سایت ها، ابزار های گوناگونی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان به بررسی و تحلیل سایت خود و سایت های رقیب پرداخت. از معروف ترین این ابزار ها که در زمینه بررسی و تحلیل معیار های سئو مورد استفاده قرار می گیرند، وورنک، ahrefs، moz و گوگل آنالیتیکس را می توان نام برد که در این میان ما قصد داریم ابزار گوگل آنالیتیکس و شیوه کار با آن را برای شما شرح دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

 

 

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس ابزاری است که به صورت رایگان توسط گوگل در اختیار وبمستران قرار می گیرد. گوگل آنالیز، گوگل آنالیتیک و گوگل آنالیتیکز از نام های دیگری است که در ایران برای گوگل آنالیتیکس به کار می رود. این ابزار می تواند نقش یک دستیار مدیر را برای مدیران وبسایت ها بازی کند. گوگل آنالیتیکس به مدیر سایت کمک می کند که درباره ترافیک ورودی سایت، اطلاعات مفیدی به دست آورد. این اطلاعات اگر مورد توجه قرار بگیرد، می تواند تحولی در کسب و کار آن وبسایت بوجود بیاورد. گوگل آنالیتیکس دارای ویژگی های خاصی است که باعث می شود مدیران وبسایت های ایرانی به استفاده از آن تشویق شوند. یکی از مهم ترین ویژگی های گوگل آنالیتیکس که آن را در ایران محبوب کرده است رایگان بودن آن است. گوگل آنالیتیکس ابزار چندان پیچیده ای نیست و کار کردن با آن برای کسانی که با دنیای وب آشنا هستند کار دشواری نیست، این موضوع یکی دیگر از ویژگی های مثبت گوگل آنالیتیکس است که کاربران را به استفاده از آن تشویق می کند.

 

 

چرا باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم؟

قبل از هر چیز پاسخ دادن به این سوال برای همه ما مهم است. چرا باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم؟ پاسخ به این سوال شاید خیلی پیچیده نباشد. به طور کلی هر وب سایتی نیاز به یک تحلیل گر قوی دارد. هیچ وب سایتی بدون تحلیل و بررسی ترافیک ورودی اش نمی تواند موفق باشد. البته این برای کسب و کارهای اینترنتی واقعی و هدفمند صادق استمنظورم این است که شاید گوگل آنالیتیکس برای یک سایت دانلود فیلم یا موزیک چندان کارایی نداشته باشد! ولی برای یک فروشگاه اینترنتی مسلما کاربردهای بسیاری خواهد داشتاکثرا افرادی که از گوگل آنالیتیکس استفاده می کنند بیشتر برای این است که بازدید روزانه یا ماهانه سایت شان را چک کنند. فکر می کنند گوگل آنالیتیکس فقط برای بررسی ترافیک سایت کاربرد دارد. ولی باید بدونید که اصلا اینطور نیست! گوگل آنالیتیکس فراتر از تصورات این افراد است. همانطور که قبلا هم گفتم گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد که توسط آن می توانید کسب و کارتان را به کلی متحول کنید.

 

شما می توانید به وسیله ی گوگل آنالیتیکس دریابید:

 • میزان بازدید از وب سایت شما چگونه بوده است.
 • از میان بازدیدکنندگان چند درصد کاربران جدید بوده اند و چند درصد قبلاً به وب سایت شما سر زده اند.
 • بیشترین و کمترین بازدیدها مربوط به کدام صفحه ها بوده است.
 • میانگین زمانی کاربران، هنگامی که از وب سایت شما استفاده می کنند چقدر است.
 • نرخ تبدیل در وب سایت شما چند درصد است.
 • اطلاعات رفتاری کاربران به چه صورت است.
 • کدام مطالب مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
 • روش جذب کاربر چگونه بوده است و کاربر از چه طریقی به وب سایت شما وارد شده است.

 

 

چه نوع داده هایی در گوگل آنالیتیکس در دسترس است و چه کارهایی می توانید با آنها انجام دهید؟

سه نوع اطلاعات وجود دارد که می‏توان با گوگل آنالیز جمع آوری کرد:

1) اطلاعات نحوه جذب کاربر(User Acquisition Data)

این بخش شامل اطلاعاتی مربوط به اینکه کاربران از کجا وارد سایت شما شده اند است و می‏توانید ببینید ترافیک ورودی شما از چه روش هایی است. به طور مثال بسیاری از آنها از طریق جستجوهای ارگانیک از گوگل دریافت شده اند، تعداد زیادی از آنها به طور مستقیم URL را وارد نوار آدرس کرده و وارد شدند، برخی از طریق ارجاع (referral) وارد می‏شوند و تعدادی نیز از رسانه های اجتماعی و منابع دیگر بدست می‏آیند. این بخش برای تعیین اینکه کدام تاکتیک های بازاریابی آنلاین بیشترین بازدید کننده را به وب سایت شما می آورند، یاری رسان است.

 

2) اطلاعات رفتار کاربر(User Behavior Data)

گروه دوم داده های “اطلاعات رفتار کاربر” هستند که در طول یک بازدید (session) کاربر در وب سایت شما جمع آوری می‏شوند که عبارتند از اینکه کاربر چه مدت در وب سایت شما مانده، اولین و آخرین صفحه ی آنها در وب سایت شما چه بوده است و مسیر مرور صفحات وب سایت شما چگونه است؟ نکته کلیدی در اینجا این است که از تجزیه و تحلیل های مختلف برای شناسایی صفحاتی که کاربر در آن ها گیر می‏کند استفاده کنید. سپس می‏توانید مشکلاتی که کاربر در این صفحات با آن ها می شود را هموار سازید تا آنها بتوانند به صورت یکپارچه به مشتریانی با کمترین لغزش تبدیل شوند. اطلاعات رفتاری کاربر می‏تواند به عنوان یک راهنما برای بهبود وب سایت شما عمل کند.

 

3) اطلاعات تبدیل (conversion)

هنگامی که شما یک کسب و کار آنلاین دارید بازده سرمایه گذاری یا ROI عامل بسیار مهمی خواهد بود که نمی‏توان آن را نادیده گرفت. گزارش تبدیل به شما کمک می‏کند که تعداد کل تبدیل ها را پیگیری کنید و درآمد خود را از منابع آنلاین کسب و کار محاسبه کنید. گوگل آنالیتیکس یک کد ردیابی تبدیل به وجود می‏ آورد که می‏تواند با صفحات وب حاوی درآمد حاصل از تبدیل ترکیب شود.

 

 

چه کسانی باید گوگل آنالیتیکس را یاد بگیرند؟

یادگیری گوگل آنالیتیکس برای:

 • مدیران وبسایت
 • وبمسترها
 • دیجیتال مارکترها
 • متخصصان محتوا
 • متخصصان تجربه کاربری
 • مخصصان سئو
 • اکانت منیجرهایی که مدیریت تبلیغات وب را به عهده دارند و

ضروری است تا با استفاده از داده‌های گوگل آنالیتیکس علاوه بر کاهش هزینه‌ها و بهینه سازی فرایند‌های وبسایت، تصمیمات بهتری را با استفاده از اطلاعات واقعی بگیرند.

 

 

هفت دلیل برای استفاده از گوگل آنالیتیکس

اگر شما دارای وب سایت هستید حتما باید از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) استفاده کنید و هیچگونه استثنایی در مورد آن وجود ندارد، این ابزار، قدرتمند و برای صاحبان وب سایت حیاتی است. یکی از اولین قدم ها که به صاحبان وب سایت بعد از راه اندازی وب سایت پیشنهاد می شود، نصب گوگل آنالیتیکس برای ردیابی رفتار کاربران استگوگل آنالیتیکس را به سادگی می توان فهمید و حتی برای صاحبان وب سایت مبتدی نیز بسیار کارآمد است و اطلاعات بسیار ارزشمندی را ارائه می دهد. در اینجا چند نمونه از برخی مزایای مهم را با هم مرور می کنیم.

 

1) بررسی منابع ورودی سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

امروزه بیش از یک میلیارد وب سایت آنلاین وجود دارد. هرکدام از آن ها هم برای جلب توجه بیشتر کاربران در دنیای شلوغ اینترنتی درحال رقابت هستند. برای اینکه وب سایت شما کار خود را انجام دهد نیازمند این است که افراد دیگر آن را بیابند.

گوگل آنالیتیکس یک قسمت کامل به نام “Acquisition” دارد که در آن اطلاعاتی از قبیل اینکه بازدیدکنندگان شما از چه راه و روشی شما را پیدا کرده اند را ارائه میدهد. گوگل تمام افرادی را که با کلیک کردن بر روی لینک در جست و جوی گوگل (Organic results)، چه تعددی از طریق لینک شبکه های اجتماعی، سایت های دیگر، از تبلیغات پولی و با نوشتن آدرس دقیق سایت شما در Address bar  به صفحه سایت شما ورود می کنند را ردیابی می کنداگر اقدامی برای بازاریابی در رابطه با وب سایت خود انجام داده اید، این قسمت به شما نشان می دهد که کدام یک از فعالیت های شما نتیجه بهتری دارد.

 

2) بررسی رفتار کاربران در سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

جذب افراد در مرحله اول برای ورود به وب سایتتان اولین مانع بزرگ است، اما مطمئن شدن از اینکه بازدیدکنندگان دوباره به سایت شما رجوع خواهند کرد مسئله مهم تریست. گوگل آنالیتیکس این اطلاعات را نیز برای شما ردیابی خواهد کردقسمت “Behavior” در گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی مثل اینکه کدام یک از صفحات شما اغلب توسط کاربران مشاهده می شود یا کدام یک از صفحات بیشتر کلیک می خورند و چه زمانی را بازدیدکنندگان صرف یک صفحه از سایت شما می کنند را ارائه می دهداین اطلاعات به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام یک قسمت های وب سایت شما با موفقیت کاربران را جذب می کنند و همچنین  این اطلاعات تعیین می کنند که آیا برای بهره بری بیشتر نیاز به طراحی دوباره آن صفحات دارید یا خیر و همچنین میزان جذابیت محتوای تولید شده شما نیز اندازه می گیرد تا بتوانید وب سایتی بهینه تر در اختیار کاربران خود قرار دهید.

 

3) بررسی اطلاعات جزئی کاربران سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

اکثر وب سایت ها نیازی به دسترسی به همه افراد ندارند. بدون شک فقط دسته خاصی از افراد هستند که ارزش بیشتری برای یک وب سایت دارند. گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی را درباره افرادی که از وب سایت ما بازدید می کنند را بر اساس جمعیت شناسی، جغرافیا و منافع کلی آن ها در اینترنت ارائه می دهدبه علاوه، شما می توانید بفهمید که از کدام یک از مرورگرها استفاده می کنند و یا از کدام نقطه به شما متصل شده اند. اگر وب سایت شما در دستگاه ها و مرورگرهای مختلف تجربه کاربری متفاوت را ارائه دهند ممکن است تعدادی از کاربرانتان را از دست بدهید. اگر دسترسی به اطلاعاتی نظیر، تعداد افرادی که با تلفن همراه و Safari وارد شده اند پیدا کنید، بهینه سازی سایت برای این دسته از افراد را از قلم نمی اندازید.

 

4) شناسایی صفحات محبوب سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

به طور معمول تمام وب سایت ها صفحاتی دارند که ترافیک ورودی آن ها از دیگر صفحات بیشتر است و به علاوه صفحاتی هم هستند مانند فروم ها که کاربران را بیشتر در سایت شما نگه می دارنداگر محتوای خاصی دارید که رتبه بالایی دارد یا بیش از حد به اشتراک گذاشته شده و ورودی نا متناسبی به سایت شما می دهد، گوگل آنالیتیکس به شما کمک می کند تا آن را بیابید. و همانطور مهم است که اگر بعضی از صفحات به طور خاص در تبدیل بازدیدکنندگان به کاربران ایمیلی یا مشتریان تبدیل می کنند با گوگل آنالیتیکس می توانید آن ها را نیز بیابیددر حالی که می توانید مشخص کنید کدام یک از صفحات برای شما در راه رسیدن به اهدافتان بازدهی بهتری دارند، می توانید با تجزیه تحلیل درست و یک استراتژی مناسب برای وب سایت خود بر اساس موفقیت های گذشته، برنامه ای برای بهینه سازی کسب و کار خود تهیه کنید.

 

5) بررسی و ردیابی تغییرات سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

وب سایت های مختلف اقدامات متفاوتی دارند که بیشتر آن ها می خواهند بازدیدکنندگان را جذب کنند. شما می توانید با کمک ردیابی تغییرات گوگل آنالیتیکس برای وب سایتتان بر اساس اقداماتی که می خواهید کاربران را جذب کنید. مانند پر کردن فرم، ثبت نام با ایمیل یا خرید کردنبرای اکثریت وب سایت ها، این داده ها مهمترین میزان تشخیص در مورد اینکه سایت هدف اصلی را به درستی انجام می دهد تلقی می شود.

 

6) رایگان بودن استفاده از گوگل آنالیتیکس

اگر بودجه مناسبی ندارید، همه موارد در این لیست می تواند شما را برای استفاده از آن قانع کند به ویژه اینکه ابزاری قدرتمند را در قبال هزینه ای خاص استفاده نمی کنید. گوگل آنالیتیکس 100% رایگان است.

 

7) سهولت استفاده از گوگل آنالیتیکس

اگر یادگیری برای شما سخت است و شنیدن درمورد ابزارهای تحلیل بزرگ شما را به فکر فرو می برد که چگونه افرای از آن ها استفاده می کنند یا آن ها را می آموزند، باید گفت گوگل آنالیتیکس بسیار ساده است حتی برای افرادی که مبتدی هستند و درجه مهارت آن ها پایین است.

 

 

چه تعداد وب‌سایت‌ از گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنند؟

گوگل آنالیتیکس به دلیل استفاده و رضایت داشتن کاربران، محبوبیت زیادی دارد. طبق آمار وب‌سایت builtwith، حدود 40 میلیون وب‌سایت برای بررسی ترافیک خود از گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنند و هر روز به آمار آن اضافه می‌شود. مطابق آماری که این وب‌سایت ارائه می‌دهد، ایران حدود 260 هزار سایت فعال دارد که رتبه 13 را از میان تمام کشورهایی که از گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنند، به‌دست آورده است.

 

 

نکات مهم قبل از کار با گوگل آنالیتیکس

قبل از اینکه با گوگل آنالیتیکس کار کنید، باید نکاتی را به ذهن خود بسپارید تا بتوانید بهترین بازدهی و کارایی را داشته باشید. افرادی که در این زمینه حرفه‌ای هستند و فعالیت خاصی دارند، با این ابزار بیشتر آشنا بوده و ‌تجربه کافی دارند. افرادی که هیچ‌گونه آشنایی با گوگل آنالیتیکس ندارند و مبتدی هستند برای یادگیری باید به این نکات توجه داشته باشند.

 

 • گوگل آنالیتیکس در ایران غیرفعال است

غیرفعال بودن گوگل آنالیتیکس برای کاربران با این سوال همراه می‌شود که چرا باید آموزش و نصب گوگل آنالیتیکس را یاد بگیریم؟ دلیل هم این است که به خاطر تحریم کشور ایران، امکان استفاده از گوگل آنالیتیکس وجود ندارد و باید با استفاده از فیلترشکن یا نرم‌افزارهای دیگر وارد ابزار شد. در هنگام وارد شدن به گوگل آنالیتیکس، پیامی به کاربران نمایش داده می‌شود (Your client does not have permission to get URL/analytics/web/from this server) که در این حالت باید از فیلترشکن‌ استفاده کنید.

 • هنگام استفاده از گوگل آنالیتیکس باید با زبان انگلیسی آشنا باشید.
 • همه بخش‌های گوگل آنالیتیکس به زبان انگلیسی است، به همین علت باید تا حدودی با این زبان آشنا باشید.
 • مهم‌ترین ابزار در گوگل آنالیتیکس، بررسی رفتار بازدیدکنندگان است.
 • گوگل آنالیتیکس، بیشتر به بررسی رفتار بازدیدکنندگان می‌پردازد و اگر بخواهید کسب‌وکار آنلاین خود را بهتر کنید تا در میان رقیب‌های دیگر موفق‌تر باشید، باید تمرکز خود را بر رفتار بازدیدکنندگان و عکس‌العمل آن‌ها نسبت به محتوای وب‌سایت جلب کنید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com