گوگل پنالتی چیست و چگونه باید آن را رفع کرد ؟

 • 5 مرداد 1399
گوگل پنالتی چیست و چگونه باید آن را رفع کرد ؟
سئو و بهینه سازی 40

حتماً شما هم تا به حال راجع به موضوع پنالتی یا جریمه‌های گوگل (Google Penalty) شنیده اید. اما آیا درک کامل و درستی از آن دارید؟ آیا می‌دانید چطور باید از جریمه شدن پرهیز کرد؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله ببنید گوگل پنالتی چیست و برای رفع آن چه باید کرد.

 

 

پنالتی گوگل به معنای مجازات Google

گوگل پنالتی بسیار شبیه به مجازات های ورزشی است. در اصل آنها برای مجازات وب سایتهایی که اشتباه انجام داده اند طراحی شده اند.به آن گوگل پنالتی گوییم. این مجازات ها همیشه به صورت دستی انجام نمی شوند ، و ممکن است آنها روی وب سایتهایی ایجاد شده توسط کسانی که هیچ تصوری از اشتباه بودن آنها ندارند تأثیر بگذارد ، اما هنوز هم می توانند عملکرد سایت را در نتایج جستجو و پس از آن تأثیر بگذارداگر ترافیک وب سایت شما به طور ناگهانی کاهش یابد و شاهد کاهش رتبه بندی مربوطه باشید ، احتمال خوبی وجود دارد که توسط گوگل پنالتی شوید. گوگل پنالتی بدان معنی است که سایت شما دیگر در نتایج جستجو ذکر نشده است ، یا اینکه رتبه شما برای کلمات کلیدی هدفمند شما به طرز چشمگیری کاهش یافته است. هنگامی که سایت شما مجازات Google می کند ، مخاطبان هدف شما نمی توانند شما را پیدا کنند. و هنگامی که برای مخاطب هدف خود نامرئی هستید ، میزان ترافیک و در نهایت درآمد کاهش می یابد.شما فکر می کنید سئو ایراد دارد در حالی که جریمه شدید.

این می تواند برای هر وب سایت اتفاق بیفتد. گوگل پنالتی می تواند نتیجه تلاش های خوب و صادقانه برای بهبود رتبه سایت شما باشد. اما پس از جریمه Google ، دریافت رتبه خوب و بازگشت مجدد به نعمتهای خوب Google آسان نیستبه عنوان یک سرویس پیشرو در زمینه جریمه Google ، ما می دانیم موتورهای جستجو دوست دارند چه چیزی را ببینند. سرویس بازیابی مجازات ما به طور خاص طراحی شده است تا شما را به بخش های خوبی از Google بازگرداند تا وب سایت شما بتواند در نتایج جستجو ظاهر شود و شغل شما بتواند رشد کند.

 

 

جرایم گوگل چه کسانی را مورد هدف قرار می‌دهد؟

Google دو نوع از وب‌سایت‌های قانون‌شکن را جریمه می‌کند :

 

1) وب‌سایت‌هایی که با روش‌های غیرمعمول رتبه خود را دستکاری می‌کنند

اولین و بیشترین جریمه‌های گوگل برای افرادی است که از روش‌های دروغین و غیرواقعی، سعی در کسب رتبه‌های بهتر در نتایج جستجوها دارند. این راه و روش‌ها مجموعه‌ای از تکنیک‌های غیرقانونی هستند که بیشتر آن‌ها در مبحث سئوی کلاه سیاه یا سئوی کلاه خاکستری خلاصه می‌شوند. گوگل با الگوریتم‌های هوشمندی که در اختیار دارد، این وب‌سایت‌ها را شناسایی کرده و جریمه خواهد کرد. اگر یک وب‌سایت پا را فراتر از یک تخلف ساده گذاشته باشد، ممکن است برای مدتی و یا در موارد شدید برای همیشه از نتایج موتور جستجوی Google حذف شود!

 

2) وب‌سایت‌ها یا افرادی که از تاکتیک‌های غیراخلاقی به منظور آسیب به رقبا استفاده می‌کنند

گوگل اخیراً لیست خود را بروز کرده و در آن کسانی که به جز مورد اول، اقدام به آسیب رساندن به جایگاه و رتبه سایت‌های دیگر کنند را نیز جریمه می‌کند. البته این مورد به خاطر پیچیدگی‌ها و شرایط متفاوتی که دارد باعث شده تا همچنان خیلی از افراد فعال در حوزه بازاریابی اینترنتی، بدون اینکه ردی از خود باقی بگذارند، اقدام به حمله به بخش‌های مختلف یک سایت کرده و یا از روش‌های دیگر مثل بک‌لینک‌های سمی (لینک دادن به سایت‌های رقیب از منابع اسپم و به شدت سطح پایین) تلاش می‌کنند تا رتبه سایت‌های رقیب را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث کاهش ارزش جایگاه آن‌ها در موتورهای جستجو شوندمتأسفانه این روش‌ها توسط خیلی از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید قربانی این حملات نشوید، باید نکات مهمی را در مورد سایت خود بدانید و گزینه‌های مختلفی را به منظور افزایش امنیت وب‌سایت خود اعمال کنید که می‌توانید چندین نکته مهم در این مورد را در مقاله زیر مشاهده کنید.

 

 

انواع پنالتی گوگل

 • پنالتی دستی (Manual penalties)

مجازات دستی گوگل زمانی اتفاق می افتد که شخصی از طریق گوگل، سایت را بررسی کند و متوجه نقض قوانین گوگل در آن شود. یعنی گزارش فعالیت های سایت توسط شخص دیگری به گوگل اعلام می شود.

 

 • پنالتی الگوریتمیک یا اتوماتیک (Algorithmic penalties)

مجازات الگوریتمی گوگل توسط الگوریتم های گوگل به صورت خودکار انجام می شود. در این نوع از پنالتی، ربات ها و الگوریتم های گوگل سایت مورد نظر را شناسایی می کنند و شخص خاصی به صورت مستقیم نقش ندارد.

 

 • پنالتی گوگل توسط الگوریتم گوگل پاندا

الگوریتم پاندا، محتوای کم، کپی شده، تکراری، بی کیفیت و غیر معتبر سایت ها را تشخیص می دهد و به راحتی این سایت های کپی کار را جریمه می کند. برخی از وب سایت ها تصور می کنند با جابه جا کردن یا حذف کلمات، جملات و پاراگراف ها می توانند محتوای منحصر به فرد تولید کنند، اما گوگل باهوش است و به راحتی می تواند محتوای تغییر داده شده را شناسایی کند. وب سایت هایی که دارای محتوای کپی و تکراری هستند، جایگاه خیلی پایین تری نسبت به سایر وب سایت ها دارند. در صورتی که بیش از 40 درصد محتوای سایت کپی شده و تکراری باشد، وب سایت موردنظر توسط الگوریتم گوگل پاندا جریمه خواهد شد.

 

 • پنالتی گوگل توسط الگوریتم مرغ مگس خوار

وب سایت هایی که بیش از حد سئو شده اند و از کلمات کلیدی به صورت غیر طبیعی و زیاد استفاده کرده اند، توسط الگوریتم مرغ مگس خوار شناسایی می شوند و سپس از طرف گوگل جریمه می شوند. در صورتی که یک سایت در محتوای خود، از تعداد کلمه کلیدی کم و یا بیش از حد استفاده کرده باشد، گوگل آن محتوا را اسپم تشخیص می دهد.

 

 • پنالتی گوگل توسط الگوریتم گوگل پنگوئن

موتور جستجوی گوگل از طریق الگوریتم گوگل پنگوئن، وب سایت هایی را که از طریق روش های غیرقانونی اقدام به لینک سازی و دریافت بک لینک می کنند، شناسایی و جریمه می کند. وب سایت هایی که در مدت زمان کوتاه، تعداد زیادی بک لینک غیر معتبر دریافت می کنند، توسط گوگل جریمه می شوند. سایت های اسپم و سایت هایی که با هدف تبلیغ سایر وب سایت ها ایجاد شده اند، توسط الگوریتم گوگل پنگوئن شناسایی می شوند.

 

 

چگونگی تشخیص و رفع پنالتی گوگل

اگر یک یا چند مورد از موارد زیر را برای کسب جایگاه بهتر در گوگل انجام داده اید اما سایتتان به عکس آن دچار شده است احتمالا دلیل پنالتی سایت شما همین است و برای رهایی از پنالتی باید با ابتدا اقدام انجام شده را شناسایی و سپس معضل را برطرف کنید. در قسمت بعد علت پنالتی و حذف سایت در گوگل را در قالب دلایل ثابت شده و مشخص معرفی میکنیم : 

 

دلیل پنالتی سایت چیست؟

خرید لینک مانند شمشیر زنی با شمشیری دولبه است، هم میتواند باعث افزایش رتبه گوگل به صورت سریع شود و هم به صورت عکس عمل کند که در این مواقع معمولا منجرب به کاهش رتبه، حذف شدن از نتایج جستجو و در آخر پنالتی می شودرایج ترین لینک های خریدنی به بک لینک های سایت واید معروف هستند که در هدر , فوتر, سایدبار یا بخشی از سایت لینک دهنده قرار میگیرند، این لینک ها در تمامی صفحات سایت با یک انکر تکست تکرار شوند، این عامل باعث می شوند تا سایت شما به اندازه تعداد صفحات ایندکس شده وب سایت لینک دهنده با یک متن لینک دریافت کند که خلاف قوانین ستدیگر نکته قابل تامل در این دسته از لینک ها خنثی بودن اثر آن هاست، ما شواهدی را در اختیار داریم که ثابت می کند بسیاری از لینک هایی که به صورت سایت واید از وب سایت هایی که از طریق خرید و فروش بک لینک کسب درآمد می کنند توسط موتور های جستجوگر در نظر گرفته نمی شوند و در رتبه بندی نه تاثیر مثبت می گذارند و نه منفی! یعنی اصلا در پروسه رتبه بندی لحاظ نمی شوند. به طور مثال مروگر کروم یک افزونه به نام ادبلاک دارد (این افزونه توسط توسعه دهندگان شرکت گوگل طراحی و عرضه شده است) که با فعال کردن آن بخش مربوط به خرید و فروش لینک در سایت از نگاه کاربر حذف می شود. به تصاویر زیر دقت کنید:

 

 • خرید لینک

با توجه به اطلاعاتی که تا به حال از نحوه بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو به دست آورده‌اید، به خوبی می‌دانید که خرید لینک (Paid Link) یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه از جمله مواردی است که گوگل نسبت به آن حساسیت ویژه‌ای دارد.

 

 • تبادل لینک دو طرفه

معمولا در امور تجارت همیشه تبادلاتی انجام می‌شود. انجام این کار طبیعی بوده و هست اما اگر خارج از قوانین باشد دردسرهایی به دنبال خواهد داشت. گوگل در اصل با نقل و انتقالات لینک مشکلی خاصی ندارد. با این حال اگر تعداد این تبادلات بیش از حد باشد یا با سایت‌های نامناسب همکاری کنید گوگل با شما برخورد خواهد کرد و بسته به میزان و شدت خطا، شما را جریمه می‌کند .

 

 • محتوای تکراری  Duplicate Content

مسلما تا به حال سایت‌هایی را دیده‌اید که محتوا را از جاهای دیگر بدون کم یا زیاد کردن حتی یک ویرگول کپی کرده‌اند! این سایت‌ها با انجام حرکت Copy و Paste محتواسازی کردند می‌کنند. شناسایی محتوای تکراری برای الگوریتم‌های گوگل  مثل آب خوردن راحت است ، در نتیجه پیشنهاد می کنم به جای کپی کردن محتوا از دیگر سایت‌ها، اطلاعات لازم را برای تولید محتوای مفید و ارزشمند به دست بیاورید و یک Original Content خلق کنید

 

 • استفاده بیش از حد از تگ H۱  

رعایت کردن اصول ساختار محتوا یکی دیگر از مواردی است که تاثیر قابل توجهی دارد بر سئو سایت دارد. تگ H۱ در ساختار یک صفحه، حکم عنوان صفحه را دارد و نشان‌دهنده محتوای صفحه است. گوگل و موتورهای جستجو با کمک این تگ از محتوای صفحه یا صفحات سایت شما باخبر می‌شوند. اگر از تگ H۱ بیش از حد استفاده کنید گوگل شما را جریمه خواهد کرد چرا که فکر می کند شما به زور می‌خواهید خود را در لیست نتایج جستجو قرار دهید، این حرکت از نظر او نقض قانون است .

 

 • خطای داخلی ۴۰۴

تا به حال با این خطا روبرو شده‌اید؟ بعضی اوقات پیش می‌آید که کاربر تصمیم دارد با کلیک کردن روی لینکی از صفحه‌ای به صفحه دیگر از سایت شما برود ولی در صفحه جدید هیچ اطلاعاتی نصیب‌اش نمی شود و با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شود. گوگل نسبت به طراحی این صفحات حساس است و اصلا دوست ندارد کاربران با این خطا روبرو شوند و اگر تعداد خطاهای ۴۰۴ از حد بگذرد شما را جریمه می کند .

 

کلمات کلیدی و ماجراهای استفاده بیش از حد این نوع لغات ( Keyword Stuffing ) سال‌ها بحث داغ تمام محافل بهینه‌سازی بود. از دیگر مواردی که باعث گوگل پنالتی شدن سایت ما می‌شود، تکرار بیش از حد کلمه کلیدی است. با استفاده از این روش توجه الگوریتم ضد اسپم گوگل ( Google Panda Algorithm ) را به خود جلب می‌کنید و باعث می‌شوید به سراغ شما بیاید.

 

 • استفاده بیش از حد از انکر تکست

استفاده بیش از حد انکر تکست‌ هم مانند کلمات کلیدی در گوگل پنالتی شدن سایت بدون تاثیر نخواهد بود. پس اگر می خواهید از خشم الگوریتم‌های گوگل به دور بمانید نسبت به نوع لینک و نحوه ساخت لینک دقت داشته باشید. الگوریتم‌های گوگل ، داوران بادقتی هستند و هیچ خطایی از چشم آن‌ها دور نمی‌ماند!

علاوه بر مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، استفاده از لینک و محتواهای مخفی، تبلیغات بیش از حد، سرعت پایین آپلود شدن سایت، لینک سازی بیش از حد ( Farm Link ) ، نقشه نادرست سایت، سئو کلاه سیاه ( Black Hat ) ، استفاده از چند لندینگ پیج، و… می‌تواند باعث گوگل پنالتی شدن سایت شما بشود .

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com