چگونه از جریمه پاندا در امان باشیم ؟

 • 15 مرداد 1399
چگونه از جریمه پاندا در امان باشیم ؟
سئو و بهینه سازی 40

الگوریتم گوگل پاندا چیست؟

گوگل برای این که بتواند نتایج جستجوی دقیق تری برای کاربران خود ارائه داد از چندین الگوریتم مختلف برای رتبه دهی به صفحات در نتایج جستجو استفاده می‌کنید. و پیاده‌سازی قوانین گوگل از طریق همین الگوریتم‌ها است.به همین سبب هر سال بیش از پانصد بار الگوریتم‌های خود را بروز رسانی می‌کند تا کاربران دقیق‌ترین نتایج را از طریق جستجو به دست آوردند. گوگل پاندا (Google Panda) نام یکی از الگوریتم‌های گوگل است که هدف اصلی مقابله با اسپم است.تمرکز اصلی گوگل پاندا بر روی تولید محتوای مناسب برای کاربران بوده و با محتوای بی‌کیفیت و کپی شده از سایت های مختلف حساس است و سعی می‌کند سایت های که کیفیت محتوای بالایی دارند در نتایج جستجو بالاتر نمایش داده شوند. الگوریتم گوگل پاندا ابتدا در 23 فوریه 2011 راه اندازی شد. هدف اجرای الگوریتم گوگل پاندا، دادن امتیاز بیشتر به وبسیات های دارای محتو ی جذاب و کاستن حضور سایت های بی کیفیت در نتایج جستجو بود. این الگوریتم در ابتدای راه اندازی به کشاورز (Farmer) معروف بود. طبق بیانیه گوگل، راه اندازی ابتدایی پاندا در طول چند ماه اول، بر روی 12 درصد نتایج جستجو به زبان انگلیسی تاثیر گذاشت. در بین سال های 2011 الی 2015 حدود 25 آپدیت برای این الگوریتم پیاده سازی شده است.

 

 

هدف گوگل پاندا چیست چه سایت هایی را جریمه می کند؟

پاسخ ساده این است که گوگل پاندا قصد دارد تا محتوای با کیفیت را پاداش داده و از نمایش محتوای کم کیفیت یا فریبنده در نتایج جلوگیری کند. البته، اندازه گیری “کیفیت” محتوا کمی دشوار است، اما حتی در سال ۲۰۱۱ گوگل موفق به نشان دادن محتوا هایی شد که نباید در جایگاه های بالای نتایج قرار بگیرند (امیدوارم مفهوم این جمله را فهمیده باشید).

1) محتوای ضعیف

صفحاتی که از نظر فنی فضای بسیار کمی برای دیدن محتوا توسط ربات های گوگل (محتوا پنهان ، محتوای پویا و غیره) در نظر میگیرند.

 

2) تکرار بیش از حد کلمه کلیدی

استفاده بیش از حد یا مخفی کردن کلمات کلیدی درون محتوا به منظور افزایش رتبه جستجو.

 

3) محتوای بی ربط

محتوایی که با کلمات کلیدی، عناوین و عناصر دیگر صفحه مطابقت ندارد.

 

4) مزرعه محتوا

وب سایتهایی که حجم بالایی از محتوای بی کیفیت را منتشر می کنند، غالباً مطالبی را از جاهای دیگر وب کپی کرده و آن را در یک دامنه تالیف می کنند که ارزش کمی دارد.

 

5) عدم توازن میان محتوا و تبلیغات

صفحاتی که تبلیغات را بیش از محتوا در اولویت قرار می دهند (نسبت بالای تبلیغ به محتوا، تبلیغات بیشتر از محتوا و …)

 

6) محتوای بی کیفیت تولید شده توسط کاربر

در حالی که محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) به خودی خود مشکلی ندارد، باید ضمن افزودن ارزش به تجربه کاربری در آن، به دیگر موضوعات در سطح دامنه / صفحات شما مرتبط باشد.

 

7) لینک های تبلیغاتی

محتوای شما باید علاوه بر لینکهای تبلیغاتی، چیزی برای ارائه داشته باشد یعنی باید دلیلی برای لینک دادن به صفحات سایت شما وجود داشته باشد وگرنه لینک کمی مشکوک به نظر میرسد.

 

8) محتوای فریبنده

محتوا که برای فریب کاربران طراحی شده است – برای مثال، اگر تبلیغات برای ایجاد کلیک بیشتر به عنوان محتوای معمولی به نظر برسد.

 

9) لینک های فریبنده

لینک هایی که کاربران را به صفحه هدف منتقل نمی کنند و آنها را در دایره ای از ریدایرکت گیر می اندازند (زنجیره ریدایرکت گفته می شود)

 

 

چگونه از جریمه‌ی الگوریتم پاندا در امان باشیم؟

موارد فوق نکات مهمی هستند که باید به آنها توجه کنید. علاوه برآنها رعایت موارد زیر توصیه می‌شود:

 • سعی کنید ظاهر وب‌سایت خود را بهبود ببخشید تا مطالب دسته‌های مختلف به راحتی در دسترس کاربران قرار بگیرند.
 • از ریدایرکت کردن کاربر به صفحات پر تبلیغ، نمایش تبلیغات پاپ‌آپ، زیاده روی در نمایش تبلیغات بپرهیزید.
 • هیچگاه از نرم‌افزار‌های تولید خودکار محتوا استفاده نکنید.
 • تکرار مصنوعی کلمات (keyword stuffing) را فراموش کنید.
 • کیفیت مطلب مهم‌تر از کمیت آن است. این نکته را نادیده نگیرید.
 • موقع نوشتن به خواسته‌های کاربر فکر کنید و برای آنها بنویسید.
 • نکات کلیدی مهم برای موتورهای جستجو را بشناسید و آنها را رعایت کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله‌ی زیر را در این زمینه مطالعه کیند.

 

 

الگوریتم گوگل پاندا در سال 2020 چه عملکردی دارد؟

همانطور که گفته شد، پاندا به یکی از بخش های اصلی هسته الگوریتم گوگل تبدیل شده است. بعد از این مسئله، ما شاهد بروز رسانی های دیگری که در مورد پاندای گوگل اتفاق می افتاد، نبودیم و پیش بینی می شود که این قضیه ادامه داشته باشد. همچنین بروز رسانی های زیادی در هسته الگوریتم رتبه بندی گوگل انجام شده است که هیچ کدام از آن ها بر روند رنک دهی گوگل به کیفیت محتواها، تاثیری نگذاشته اند. در نتیجه، ساختار بهینه سازی سایت بر اساس الگوریتم گوگل پاندا، تغییر خاصی پیدا نکرده است برای بهینه سازی سایت بر اساس الگوریتم پاندای گوگل، دو مسئله وجود دارد که باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید

قوانین این بروز رسانی یکسان هستندبه طور کلی، همان مسائلی که گوگل با اولین بروز رسانی پاندا خود، آن ها را هدف قرار داده بود، هنوز هم به همان میزان دارای اهمیت هستند. تفاوت اصلی پاندا در سال 2020 و 2011 در این است که این بروز رسانی الگوریتم گوگل در آن زمان، هدفش این بود که از بروز تکنیک های سئو کلاه سیاه جلوگیری کند اما امروزه هدف اصلی این بروز رسانی این است که بهترین و با کیفیت ترین محتواها، در بالاترین نقطه صفحات نتایج جستجو گوگل قرار بگیرند.

تغییرات در نحوه رنکینگ گوگلبا پیشرفت فناوری الگوریتم رنکینگ گوگل، این موتور جستجو قادر است به شکلی هوشمندانه، محتواهای ارزشمند را از محتواهای بی ارزش جداسازی کند و تشخیص دهد که کدام وب سایت ها، قصد فریب خرنده هایش را دارند.

 

 

باورهای نادرست در مورد الگوریتم پاندا

معمولا به دلیل تعدد الگوریتم‌های گوگل، برخی دچار اشتباه شده و نمی‌توانند تفاوت عملکرد آن‌ها را تشخیص دهند. در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین باورهای نادرست در مورد الگوریتم پاندا می‌پردازیم.

 

1) پاندا فقط به کپی بودن محتوا توجه میکند!

اولین و مهم‌ترین باور نادرست در مورد الگوریتم پاندای گوگل این است که عده‌ای تصور می‌کنند الگوریتم پاندا فقط در مورد محتوای تکراری است. کارمندان گوگل بارها تاکید کرده‌اند، با اینکه الگوریتم پاندا وبسایت‌ها را به ایجاد محتوای منحصر به فرد تشویق می‌کند، اما وظیفه آن فراتر از جلوگیری از محتوای تکراری استمسئله محتوای تکراری مسئله‌ای جداگانه و مستقل از الگوریتم پاندا است. آنچه الگوریتم پاندا به دنبال آن است ارائه محتوایی با اطلاعات منحصر به فرد و ارزشمند برای کاربر است.

 

2) محتوای تولید شده توسط کاربر کم ارزش است!

یک باور اشتباه دیگر این است که پاندا محتوای ایجاد شده توسط کاربر را ارزشمند نمی‌داند. این باور نادرست است. الگوریتم پاندا مشکلی با محتوایی که توسط کاربر ایجاد شده است ندارد و تنها سایت‌هایی که محتوای بی‌کیفیت یا ضعیف دارند را تنزل رتبه می‌دهدبرای مثال اگر محتوای ساخته شده توسط کاربر در وبسایت شما یک محتوای بی‌ارزش یا کم‌ارزش است، ممکن است از نظر گوگل نیز بی‌ارزش باشد، اما این موضوع به این معنی نیست که گوگل در مجموع با محتوای ساخته شده توسط کاربر مشکلی داشته باشد. تفاوتی ندارد که این محتوا یک کامنت، یک مقاله یا هر نوع دیگری باشد. تنها چیزی که اهمیت دارد کیفیت، ارزش افزوده و اسپم نبودن آن محتواستبعنوان مثال سایت‌هایی مانند دیوار و باما تمام محتوای خود را از کاربران دریافت می‌کنند که در بسیاری از موارد شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند ولی این سایت‌ها توسط پاندا جریمه نمی‌شوند زیرا این الگوریتم قادر به درک تفاوت و ارزش آن‌ها هست.

 

3) الگوریتم پاندا توجهی به مسائل فنی وبسایت ندارد!

برخی به اشتباه تصور می‌کنند این الگوریتم به مسائل فنی وبسایت نیز توجه می‌کند. الگوریتم پاندا تنها به محتوا توجه می‌کند. با اینکه موارد فنی از اهمیت بسیار زیادی در سئو برخوردار هستند، اما پاندا هیچ توجهی به موارد فنی سایت شما، از جمله سرعت سایت ندارد.

 

 

از کجا می‌توان متوجه شد الگوریتم پاندا سایت ما را جریمه کرده است؟

 • اگر مطلبی را که در سایتتان منتشر می‌کنید، در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرد اما پس از چند روز ناگهان از صفحه اول حذف می‌شود و به صفحه‌های بعدی می‌رود.
 • کاهش ورودی‌های سایت از طریق گوگل.
 • اگر قبلاً مطالبی که در سایت منتشر می‌کردید سریع در مدت یک روز ایندکس می‌شد ولی اکنون حدود چند روز یا بیشتر طول بکشد.
 • برخی از مطالب سایت شما که قبلاً در صفحه اول گوگل بوده اکنون دیگر نیستند.

 

 

چطور محتوای سایتمان را در مقابل ضربات پاندا بیمه کنیم؟

پاندا در جستجوی محتوای باکیفیت است و این همانجایی است که باید کارتان را از آن شروع کنیدتوجه داشته باشید که لازم نیست یک‌دفعه تمام محتوای ضعیف و بی‌کیفیت سایتتان را حذف کنیدگری ایلیس، یکی از کارکنان گوگل، در توییتی در این باره گفته:   محتوای ضعیف و آبکی را حذف نکنید، بهترش کنید، نکاتی به دردبخور به آن اضافه کنید. او در توضیح بیشتری در این باره می‌گوید دلیل این حرفش این است که خیلی از مدیران سایت‌ها از ترس گوگل پاندا بخش زیادی از محتوای خوبشان را هم حذف می‌کنند که این کار به جای کمک به رتبه سایت می‌تواند به آن آسیب بزند.  اگر شک دارید که کیفیت صفحه‌ای از سایتتان خوب است یا نه به سراغ معیارهای سنجشی که در اختیار دارید بروید. اگر می‌بینید که صفحه‌ای نرخ پرش بالایی دارد و کاربران زمان خیلی کوتاهی در آن می‌مانند نشانه این است که محتوایتان به درد کاربر نمی‌خورد.  هنوز در مورد نحوه‌ی ارزیابی کیفیت محتوای سایتتان شک دارید؟ گوگل در پستی در وبلاگ  وبمستر چک لیستی از پرسش‌هایی را ارائه داده که برای بررسی کیفیت محتوایتان از آنها استفاده کنید

آیا به اطلاعات ارائه شده در این مقاله اعتماد دارید؟

 1. آیا این مطلب توسط یک متخصص یا فردی بسیار مطلع و علاقه‌مند به آن موضوع نوشته شده است یا مطلبی بی‌فایده و سطحی است؟
 2. آیا این سایت صفحاتی با مطالبی تکراری، زائد، یا خیلی شبیه به هم دارد که فقط با کلیدواژهای شبیه به هم پر شده است؟
 3. آیا این سایت SSL  یا HTTPS دارد؟ 
 4. آیا مطالب این سایت خطاهای مفهومی، نگارشی، و املایی دارد؟
 5. آیا مطالب این سایت با هدف ارائه اطلاعات مفید به کاربران تولید شده یا صرفا با هدف بالا بردن رتبه و دیده شدن در نتایج جستجو؟
 6. آیا محتوای این سایت شامل اطلاعات، گزارش‌ها، و تحلیل‌های دست اول و مبتنی بر تحقیق است یا صرفا کپی مطالب دیگران است؟
 7. این مطلب در مقایسه با دیگر نتایج جستجو چقدر برای مخاطبان جذاب و ارزشمند است؟
 8. میزان کنترل کیفی انجام شده روی محتوای این مطلب چقدر بوده است؟ 
 9. آیا این مقاله واقع‌بینانه جنبه‌های مختلف موضوع مورد نظرش را بررسی کرده است یا نگاهی یک جانبه به موضوع دارد؟
 10. آیا این سایت در موضوعاتی که مطرح می‌کند مرجعی معتبر به شمار می‌رود یا نه؟
 11. آیا محتوای این سایت به صورت تولید انبوه توسط افراد زیادی در داخل یا خارج از شرکت تولید شده و همان محتوا در سایت‌های متعدد استفاده شده است؟ 
 12. آیا این مقاله به خوبی ویرایش شده یا درهم برهم و آشفته و عجله‌ای نوشته شده است؟
 13. برای موضوعات مربوط به سلامتی، آیا می‌توان به اطلاعات این سایت اعتماد کرد؟ 
 14. آیا این سایت را می‌توان به عنوان یک سایت معتبر و مرجع در نظر گرفت؟
 15. آیا این مقاله به صورت کامل یا جامع درباره موضوعی توضیح داده است؟ 
 16. آیا این مقاله اطلاعاتی جالب یا تحلیل‌هایی با نگاهی نو و بدیع دارد یا حرف‌هایی بدیهی می‌زند؟  
 17. آیا این صفحه‌ای است که بخواهید آن را ذخیره کنید یا به دوستتان معرفی کنید یا به اشتراک بگذارید؟
 18. آیا در این مقاله آنقدر تبلیغات و آگهی استفاده شده که حواس مخاطب را از موضوع اصلی پرت می‌کند؟ 
 19. آیا می‌توانید تصور کنید این مقاله را به صورت چاپ شده در یک مجله، کتاب یا دانشنامه ببینید؟
 20. آیا مقاله کوتاه، بی‌اهمیت و فاقد اطلاعات مفید است؟  
 21. آیا در صفحات تولید شده به جزئیات دقت شده است یا نه؟ 
 22. آیا در این سایت مطالبی هست که کاربران را ناراحت کند یا بخواهند شکایت کنند؟

 

قبول داریم که این فهرست بلندبالایی است که البته سئوکارها باید واقعا آن را جدی بگیرند.  اما نگران نباشید. می‌توانید قدم به قدم در این مسیر پیش بروید. اول سراغ صفحات اصلی سایتتان بروید. اینها صفحاتی هستند که بیشترین بازدیدکننده را دارند و بیشترین توجه را جلب می‌کنند. (برای سنجش اینها می‌توانید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.) علاوه بر محتوایی که خودتان تولید می‌کنید باید حواستان به محتوایی که کاربران سایتتان تولید می‌کنند هم باشدبرخلاف نظر رایج، محتوایی که کاربران سایت تولید می‌کنند لزوما بد نیست، فقط در مورد آن هم باید همین اصول و استانداردهای محتوا مورد توجه قرار گیرد. بخصوص اگر در سایتتان فوروم یا انجمنی دارید که کامنت‌های زیادی می‌گیرد

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com