پادکست چیست و چه تاثیری بر روی کسب و کار دارد ؟

  • 4 مرداد 1399
پادکست چیست و چه تاثیری بر روی کسب و کار دارد ؟
سئو و بهینه سازی 40

پادکست چیست؟

پادکست‌ها مجموعه ای از محتواهای صوتی از پیش ضبط شده هستند. آنها حول یک ایده ساخته می‌شوند و ممکن است چند فصل داشته و هر فصل نیز از اپیزودهای مستقلی تشکیل شده باشند. در تعریف لغت نامه پادکست چنین آورده شده است که «برنامه ای رادیویی که دیجیتالی ضبط شده و برای دانلود و قرار دادن در دستگاه‌های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می‌شود». پس با دو چیز در تعریف ” پادکست چیست ” طرف هستیم، اول اینکه این محتوا صوتی است و قرار نیست گوینده را به صورت تصویری ببینیم و دوم اینکه از طریق اینترنت و نه به صورت امواج رادیویی پخش می‌شود. از نظر لغوی پادکست چیست؟ پادکست از ترکیب دو واژهbrodcast و ipod تشکیل شده است. آی پاد نام پخش کننده موسیقی شرکت اپل است و واژه دوم در زبان انگلیسی به معنای انتشار است.

در پادکست‌ها با توجه به محتوایشان که می‌تواند موسیقی، فرهنگی، ورزشی و … باشد یک شخص راوی در خصوص موضوعی توضیحاتی می‌دهد و یا اینکه گروهی از افراد در مورد آن سوژه و تم خاص به بحث و تبادل نظر می‌پردازند، در واقع راوی می‌تواند از یک تا چندین نفر باشد. برای مثال در داستان‌های کوتاه راوی معمولا یک نفر یا خود نویسنده و در نمایشنامه‌ها و پادکست‌های انتقادی چندین نفر است.

 

 

فرق پادکست با برنامه‌ی رادیویی

شاید در نگاه اول پادکست تفاوت چندانی با برنامه ی رادیویی نداشته باشد و برخی آن را اشتباه بگیرند. در صورتی که اینطور نیست و این دو تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند.

  • تفاوت در تکنولوژی

اولین و مهم ترین فرق پادکست با برنامه رادیویی در نوع تکنولوژی آنها است. پادکست ها معمولا در قالب فایل های MP3 ساخته می شود و سازندگان آنها این فایل ها را با استفاده ازRSS انتقال می دهند. (فرمتی استاندارد که آپدیت ها را با سرعت زیاد در گوشی های موبایل و پلتفرم های دیجیتال دیگر منتشر می کند). در مقابل، برنامه رادیویی سیگنال ها را از یک ایستگاه فیزیکی به منطقه ی جغرافیایی خاصی می فرستد و گیرنده ها باید بر حسب شماره ایستگاه آن را دریافت کنند و دسترسی به آن نسبت با پادکست مشکلتر است.

 

  • تفاوت در محتوا

در مقایسه با رادیو که عمری نزدیک به 100 سال دارد، پادکست تنها 15 سال است که معرفی شده و همین عمر کوتاه به این معناست که قوانین مشخص و پیچیده ای هنوز مثل رادیو برای آن تعیین نشده و از آنجایی که تقریبا همه می توانند پادکست تولید کنند و آن را به اشتراک بگذارند آن چنان نظارتی بر روی محتوای آن وجود ندارد و تنوع موضوعی آن از تنوع موضوعی برنامه رادیویی بیشتر استاز طرفی برای محتوا محدودیت زمانی تعریف نشده و می توان پادکست هایی که چند سال پیش تولید شده را به راحتی در اینترنت جستجو کرد و گوش داد در صورتی که رادیوی محلی فرصتی برای تکرار چندین باره یک محتوا به شما نمی دهد و مستقیم پخش می شود.

 

  • تفاوت در مخاطب

معمولا افراد فقط وقتی در ماشینشان نشسته اند و به سمت محل کار رفت و آمد می کنند رادیو گوش می کنند و حتی ممکن است نیمی از برنامه را از دست بدهند. این دسته افراد معمولا از سنین بالاتر هستند. طبق یک تحقیق انجام شده تعداد افرادی که پادکست را به رادیو ترجیح می دهند معمولا جوان تر و دارای تحصیلات دانشگاهی بالاتری هستند. در این تحقیق بسیاری از افرادی که پادکست را ترجیح می دادند اذعان کرده بودند که با آن رابطه عمیق تر و شخصی تری را تجربه می کنند.

 

 

چگونه یک پادکست داشته باشیم؟

مرحله اول راه اندازی پادکست ضبط برنامه است. شما می توانید با کمک یک دستگاه ضبط صدای دیجیتال (Voice Recorder) صدای خود را ضبط کنیدپس از ضبط صدا یا به وسیله نرم افزار های ویرایش صدا، صدای خود را ویرایش کنید و احیانا به آن موسیقی یا صداهای دیگری بیافزایید از جمله این نرم افزارهای حرفه ای ویرایش صدا سوندفورژ (Sondforge) و کول ادیت (Cooledit) هستند که از آن ها برای ویرایش برنامه های حرفه ای رادیوئی هم استفاده می شودالبته حتی شما احتیاج به این نرم افزارهای حرفه ای ندارید و می توانید یک نرم افزار رایگان وساده تر از اینترنت قابل دریافت استپس از تهیه فایل (mpt) شما باید فایل (RSS) هم برای پادکست تان تهیه کنید. با حاضر شدن فایل ها شما باید آن ها را در فضایی مناسب در اینترنت قرار دهید تا برای دیگران هم قابل دسترسی باشد.

 

 

استراتژی‌های مرتبط با سئو گوگل پادکست

پادکست‌ها در اصل فایل‌های صوتی‌ای هستند که گوگل نمی‌تواند متن آن‌ها را ایندکس کند اما با توجه به تأثیرگذار بودن محتوای صوتی بر سئو سایت و جدید بودن  تکنولوژی پلتفرم گوگل پادکست نمی‌توان از اهمیت آن چشم‌پوشی کرد. شما وقتی شروع به تولید محتوای متنی خواهید کرد قطعاً باید با غول‌های این عرصه رقابت کنید و این کار بسیار سخت و زمان بر است اما با توجه به جدید بودن تکنولوژی گوگل پادکست با کمی تلاش می‌توانید خود شما به یک غول سئو تبدیل شوید و از سایر رقبا فاصله بگیرید.
پس خیلی زود کار تولید محتواهای صوتی را نیز آغاز کنید، توسط گوگل پادکست خیلی زود می‌توانید شاهد پیشرفت کسب و کار خود بوده و مشتریان بالقوه‌ای را برای خود به ارمغان آوریدسئو ابزار بازاریابی بسیار مهمی محسوب می‌شود که با کمترین هزینه قابل دست‌یابی است و تنها با استفاده درست و به‌جا از کلمات، صوت، تصاویر و فیلم‌ها در کنار سرعت بارگذاری مناسب و برخی فاکتورهای اساسی با هزینه خیلی کم می‌توانید رتبه خود را در گوگل بهبود دهیدبا وجود جدید بودن تکنولوژی گوگل پادکست بر بستر وب، قدرت نفوذ آن را دست کم نگرفته و سعی کنید در این زمینه جز اولین‌ها باشید، هم اکنون می‌توانید از خدمات رایا مارکتینگ برای تولید محتوای صوتی با بهترین کیفیت اقدام نمایید.

 

 

نکات بهبود سئو برای گوگل پادکست

 همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد موارد بسیار زیادی وجود دارند که سئوی سایت شما را تحت تأثیر قرار خواهند داد، پادکست‌ها نیز مانند محتوای متنی و یا محتوای ویدیویی تأثیر مستقیمی بر سئو سایت خواهند گذاشت و رتبه شما را بهبود خواهد داداما با توجه به راحتی تولید پادکست و محتوای صوتی در نتیجه هزینه‌های نهایی آن نیز کمتر خواهد بود و می‌تواند گزینه مناسبی برای بهبود سئو سایت و سرمایه گذاری باشد. نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که در تولید محتوای صوتی با توجه به اینکه این تکنولوژی به تازگی به قابلیت‌های گوگل افزوده شده چه نکاتی باید رعایت شود؟ بدیهی است که با توجه به عرضه عمومی گوگل پادکست در هفته‌های اخیر، شرکت‌ها و سایت‌هایی که برای اولین بار نسبت به تولید محتوای صوتی اقدام نمایند و اصول اولیه آن را رعایت کنند قطعاً موفق‌تر خواهد بود و برنده این مرحله از بازی تکنولوژی‌های به روز گوگل خواهند شدبرای تولید محتوای صوتی و درج آن در گوگل پادکست با هدف بهبود سئوی سایت حتماً به موارد زیر توجه کنید!

 

1) برای هر قسمت در گوگل پادکست یک کلیدواژه خاص انتخاب کنید

برای داشتن یک محتوای صوتی خوب با سئوی مناسب اولین قدم و مهم‌ترین قدم انتخاب کلید واژه درست و البته کوتاه بری تمامی قسمت‌های پادکست است، سعی کنید در گوگل پادکست هر قسمت یک کلیدواژه منحصر به فرد داشته باشدکلمه کلیدی در محتوای متنی تنها برای جستجو و به کارگیری موتور جستجو برای یک محتوا در نظر گرفته می‌شود اما در محتوای صوتی مهم‌ترین معیار فهرست بندی در گوگل است.


2) برای هر قسمت یک صفحه اختصاصی ایجاد کنید
در وب سایت شما ممکن است صفحات مختلفی وجود داشته باشد پس بهتر است برای هر یک از قسمت‌های پادکست خود یک صفحه اختصاصی تولید کرده و به نوعی در آن صفحه به تبلیغ پادکست خود بپردازید، سعی کنید این لینک اختصاصی را اشتراک گذاری کنید تا از لحاظ سئو رتبه بندی بهتری را به شما هدیه دهد.


3) برای پادکست‌های خود یک محتوای متنی نیز تولید کنید
قدم بعدی این است که حتماً پس از انتشار یک پادکست در پلتفرم Google Podcasts برای آن یک محتوای متنی کوتاه بین 300 الی 500 کلمه تولید کنید که نمایانگر محتوای پادکست شما باشد، سعی کنید در این محتوای متنی چگالی و تراکم استفاده از کلمه کلیدی بین 1 تا 3 درصد باشد و از تشریح غیر ضروری مطالب پرهیز کنید.


4) حتماً از تگ عنوان در متن استفاده کنید
استفاده از تگ‌های عنوان به عنوان مثال h2 در محتوای متنی نیز رایج است، این موضوع در تولید محتوای صوتی و پست‌های مرتبط با آن نیز صدق می‌کند و شما در محتوای خود بهتر است دست کم از دو عنوان استفاده کنید، این نکته کوچک می‌تواند کمک شایانی به سئو سایت شما و پادکست منتشر شده در Google Podcasts داشته باشد.

 

5) پادکست را همراه یک تصویر زمینه منتشر کنید
هیچ گاه پادکست خود را بدون تصویر و کاور منتشر نکنید، تصاویر به نوعی نمایانگر کلیات یک محتوا است، چه در محتوای متنی و چه در محتوای صوتی! در محتوای متنی کاربر می‌تواند کل متن را خیلی زود مرور نماید و تصاویر تنها راهنمایی برای وی محسوب می‌شوند اما در نقطه مقابل یعنی محتوای صوتی، تصویر تنها چیزی است که کاربر به آن دسترسی دارد پس آن را فراموش نکنیدتصویر پادکست منتشر شده شما در Google Podcasts بهتر است نمایانگر موضوع اصلی و کلید واژه آن قسمت از پادکست‌های شما باشد.


6) سرعت بارگذاری وب سایت و پادکست را افزایش دهید
هیچ کاربری دوست ندارد که برای گوش دادن به یک محتوای صوتی و یا حتی تماشای یک ویدیو زمان زیادی را منتظر بماند تا اطلاعات مورد نیاز بارگذاری شوند، در نتیجه توجه داشته باشید که انتخاب درست یک‌هاست میزبانی با سرعت بالا برای حفظ و جذب کاربران نسبت به محتوای صوتی بسیار حائز اهمیت است.

 

7) توضیحات متای مناسبی برای پادکست انتخاب کنید
هر صفحه از وب سایت شما باید دارای یک توضیحات متا باشد که به‌صورت خیلی خلاصه در حدود 150 حرف کل آن صفحه را تشریح کنید، یک توصیف مناسب و کوتاه می‌تواند سهم عمده‌ای بر جذب کاربر علاوه بر بررسی دقیق ربات‌های رتبه بندی گوگل داشته باشد.

 

8) با استفاده از لینک تولید شده گوگل پادکست، پادکست خود را اشتراک گذاری کنید!
این روزها شبکه‌های اجتماعی در هر سن و سالی استفاده می‌شود و یکی از ابزارهای روز بازاریابی محسوب می‌گردد، لذا برای بهره بردن از این قابلیت و دریافت بک لینک و بهبود سئوی محتوای صوتی پیشنهاد می‌شود از این ابزار رایگان استفاده مفید و کاربردی و البته درستی را داشته باشید.


9) محتوای صوتی خود را در دایرکتوری منتشر کنید
امروزه سایت‌هایی وجود دارند که مانند یک دفترچه تلفن و راهنمای بزرگ عمل می‌کنند و تمامی اطلاعات مرتبط با زمینه‌های مختلف را در خود درج خواهد کرد، شما نیز می‌توانید سایت‌های جمع آوری و دایرکتوری پادکست‌ها را جستجو کرده و پادکست خود را مستقیماً در آن جا انتشار دهید تا میزان بازدید بهتری داشته باشد.

 

 

مزایای تولید پادکست برای کسب‌وکار

کسب ‌و کارهای مختلف از محتوای صوتی برای انواع اهداف از جمله به اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد محصولات جدید، اطلاعات شرکت و یا اطلاعات عمومی مربوط به این صنعت استفاده می‌کنند. گنجاندن پادکست‌ها در برنامه‌ی بازاریابی خود مزایای بی‌شماری برای شرکت دارد که در زیر به بخشی از آن‌ها اشاره می‌شود.

 

  • حضور قدرتمند

پادکست راهی مناسب برای به اشتراک‌گذاری تجربیات‌تان در صنعت را فراهم می‌کند. فایل‌‌های صوتی به شما این امکان را می‌دهند شور و شوق و مهارت‌های گفتاری خود را که اغلب در متن مکتوب وجود ندارد، در هنگام بیان اطلاعات منتقل کنیدتولید محتوای صوتی بصورت منظم و با انتقال اطلاعات دقیق و یا ایده‌های عالی باعث می‌شود خود و شرکتتان بعنوان یک قدرت در کسب‌ و کار دیده شود. مشتریان شرکتی را دوست دارند که صنعت خود را بشناسد بنابراین، تولید پادکست به ایجاد اعتماد و اعتبار نیز کمک می‌کند.

 

  • ایجاد ارتباط نزدیک با مخاطب

مخاطب صدای گوینده را می‌شنود و ارتباط قوی‌تری نسبت به خواندن اطلاعات بر روی یک صفحه‌ی وب ایجاد می‌شود. اگر شما به طور منظم پادکست منتشر کنید، شنوندگان با صدا و سبک ارائه‌ی شما آشنا می‌شوند. این آشنایی باعث بازگشت مخاطب به سایت و حفظ او می‌شود و نام شرکت شما در ذهن آن‌ها باقی می‌ماندتولید محتوای صوتی راه شخصی‌تر برای رسیدن به مشتریان احتمالی جدید است. آن‌ها دید و برداشت بهتری از ارزش‌ها و روش‌های انجام کسب و کار شما بدست می‌آورند. مخاطبان نیز انعطاف‌پذیری بیشتری در نحوه‌ی گوش دادن به پادکست‌ها دارند چون برخلاف بسیاری از محتواهای دیگر، در حین انجام کارهای دیگر می‌توانند به فایل صوتی گوش دهند.

 

  • ساده و راحت بودن تولید پادکست

خواه شما یک موقعیت تجاری یا یک کسب ‌و کار خانگی داشته باشید، تولید پادکست راحت‌تر است. از یک کامپیوتر برای ضبط پادکست استفاده می‌شود. شما به یک میکروفون با کیفیت خوب برای بلند کردن صدا و کیفیت بهتر صدا نیاز دارید. برنامه‌ی نرم‌افزاری که فایل‌های صوتی را ویرایش کند نیز برای تولید محتوای با کیفیت صوتی مهم است. این روش رسیدن به مشتریان اغلب مقرون به صرفه‌تر از روش تبلیغات سنتی است زیرا شما خودتان به تنهایی می‌توانید آن را انجام دهید.

 

  • افزایش آگاهی از برند

تولید پادکست بصورت منظم کمک می‌کند برند شرکت شما شناخته شده و توسعه یابد. شما می‌توانید اطلاعات درباره‌ی محصولات و خدمات خود را زمانی که به محتوای صوتی مربوط هستند در پادکست بگنجانید. برای مثال، اگر شما یک برنامه‌ریز مالی هستید که پادکستی در مورد برنامه‌ریزی بازنشستگی تولید می‌کند، روی اطلاع‌رسانی در مورد خدماتی که در این زمینه ارائه می‌دهید، کار کنید. به این ترتیب، پادکست‌ها بعنوان یک نوع از تبلیغات برای کسب و کار شما عمل می‌کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com