نرخ پرش چیست و چگونه می توان آن را کاهش داد ؟

 • 30 تیر 1399
نرخ پرش چیست و چگونه می توان آن را کاهش داد ؟
سئو و بهینه سازی 50

نرخ پرش یا بانس ریت (Bounce rate) یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئو سایت می باشد. هنگامی که یک کاربر وارد یکی از صفحات سایت شما شده است و بدون بازدید از دیگر صفحات وبسایت از آن خارج شود اصطلاحا عمل پرش اتفاق افتاده است. این خروج می تواند از طریق بستن مرورگر، کلیک روی دکمه بازگشت و یا کلیک روی لینکی خارجی در وبسایت شما باشد. بنابراین به درصد کلی کاربرانی که وارد وبسایت شما می شوند و بدون بازدید از صفحات دیگر از آن خارج می شوند، Bounce rate گفته می شودبرای درک بهتر این موضوع فرض کنید شما وبسایتی با بازدید روزانه 1000 نفر دارید. اگر نرخ پرش وبسایت شما 70 درصد باشد، در واقع روزانه از هر 1000 نفر بازدید کننده 700 نفر بدون اینکه صفحه ای دیگر از وبسایت شما را باز کنند از آن خارج می شوند.

 

 

نرخ پرش چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد؟

بالا بودن نرخ پرش می تواند نشان دهنده عدم کارایی محتوای وب سایت باشد. اما دلایل بسیار گسترده تری نیز می تواند داشته باشد. البته نرخ پرش تنها معیاری نیست که موفقیت یا عدم موفقیت محتوای سایت شما را نشان می دهد. باید روند نرخ پرش را در بازه های زمانی بررسی نموده و آن را به عنوان تنها یکی از معیارهای موفقیت یک صفحه خاص از سایت خود در نظر بگیرید. سایر معیارها می تواند شامل زمان متوسط حضور کاربر در یک صفحه از سایت، تعداد کاربرانی که تا انتهای یک صفحه از سایت شما را مطالعه کرده اند و ... باشد. به هر حال اگر هدف شما این است که بازدید کنندگان در سایت بمانند و از سایر صفحات آن نیز بازدید کنند؛ نرخ پرش می تواند راهنمای خوبی باشد.

 

 

گوگل چگونه متوجه خروج کاربر از سایت ما می شود؟

تصور کنید که یک کاربر عبارت طراحی فروشگاه اینترنتی را جستجو می کند و پس از آن وارد یک سایتی می شود اگر کاربر پس از ورود به این صفحه  بر روی دکمه back مرورگر کلیک نماید و بروی یکی دیگر از نتایج جستجو کلیک کند گوگل متوجه می شود که مطالب سایت شما با کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر همخوانی ندارد به این نکته توجه داشته باشید که حتما قرار نیست کاربر back بزند ممکن است کاربر سایت را بر روی یک Tab جدید از مرورگر خود بازکرده باشد که در این حالت اگر کاربر مجددا بر روی یکی دیگر از نتایج جستجو کلیک کند همان تاثیر back  زدن را دارد.

نرخ پرش(میزان فرار کاربر) یکی از عواملی می باشد که برای سئو سایت و یا همان بهینه سازی سایت موثر خواهد بود و گوگل به آن اهمیت می دهد و در نتایج جستجو تاثیر گذار خواهد داشت.

 

 

عوامل موثر در نرخ پرش سایت کدامند؟

 • محتوای مناسب سایت

زمانی که سایت شما دارای محتوای خوب و با کیفیت باشد، کاربر از بودن در آن لذت می برد و مدت زمان بیشتری را در سایت سپری می کند. محتوای خوب، به این ترتیب نرخ پرش سایت را کاهش می دهد.

 

 • سرعت بارگذاری سایت

در صورتیکه سرعت بارگذاری صفحات وب سایت بالا باشد و کاربر برای دیدن مطلب مورد نظرش، مدت ها منتظر بالا آمدن سایت نماند، کاربر بیشتر در داخل سایت می ماند و در نیمه راه، سایت را ترک نخواهد کرد.

 

 • لینک های داخلی سایت

ممکن است کاربر در حین مطالعه مطلبی در داخل سایت، به مواردی برخورد کند که اطلاعات کاملی درباره آن نداشته باشد. اگر شما لینک های داخل متن را به صورت مناسب در صفحه قرار دهید، کاربر تمایل به خواندن مطلب جدید را از خود نشان می دهد و به این ترتیب نرخ پرش سایت شما کاهش خواهد یافت.

 

 • کاربری آسان سایت

اگر کاربر وارد سایت شما شود و در پیدا کردن مطلب مورد نظرش، به مشکل برخورد کند، به سرعت از سایت خارج می شود. بنابراین کاربری آسان صفحات سایت و دسترسی راحت به انواع اطلاعات، برای کاربر بسیار مهم است و در نرخ پرش سایت تاثیر گذار است.

 

 • تطبیق کلمات کلیدی با مطالب سایت

تطبیق کلمات کلیدی با محتوای سایت مهم است زیرا کاربران انتظار دارند، محتوای مرتبط با کلماتی که جستجو کرده اند را مشاهده کنند. اگر مطلب مورد نظر با کلمه کلیدی جستجو شده هماهنگی نداشته باشد، کاربر بلافاصله سایت را ترک خواهد کرد.

 

 • ظاهر سایت

حتی اگر محتوای سایت شما مفید و با کیفیت باشد، اما گرافیک سایت شما چندان زیبا و کاربرپسند نباشد، کاربر به محض ورود به سایت و دیدن ظاهر بد سایت، به سرعت از آن خارج می شود و نرخ پرش سایت شما را افزایش می دهد.

 

 • ریسپانسیو بودن سایت

امروزه بسیاری از کاربران اینترنتی از طریق تلفن های همراه شان به وب سایت ها مراجعه می کنند. بنابراین طراحی سایت ریسپانسیو (واکنش گرا) بسیار اهمیت دارد. کاربران، سایتی که در انواع صفحه نمایش به خوبی نشان داده نشود، را به سرعت ترک خواهند کرد.

 

 • تبلیغات

استفاده نادرست و یا زیاد از حد تبلیغات روی سایت، موجب خروج سریع کاربران از سایت می شود. درست است که وب سایت ها برای کسب درآمد به تبلیغ روی سایت نیاز دارند اما استفاده بیش از حد تبلیغات موجب آزردگی خاطرکاربران سایت می شود و نرخ پرش سایت را بالا می برد. نرخ پرش ایده آل برای یک سایت عددی میان ده تا بیست درصد است. نرخ پرش سی الی چهل درصدی نیز یک نرخ طبیعی برای سایت محسوب می شود و نرخ پرش بالای پنجاه درصد نگران کننده و هشدار دهنده است و باید برای کاهش این نرخ، تلاش های لازم را انجام داد.

 

 

نرخ پرش وبسایت من باید چه مقدار باشد؟

قاعده کلی بدین صورت است که باید نرخ پرش زیر 40% داشته باشید. معمولا بین 40% تا 55% نیز خوب است، اما نرخ پرش بالاتر از 55-65% یعنی شدیدا نیاز به بهینه‌سازی دارید. اگر نرخ پرش شما بالاتر از 90% یا کمتر از 20% است، احتمالا مشکلی در نظارت یا کدنویسی شما وجود دارداین یک قاعده کلی و جامع است و ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که حتی داشتن نرخ پرش‌های بالاتر از این موارد نیز کاملا منطقی به نظر برسد.

 

آیا نرخ پرش بالا همیشه نشانه بدی است؟

در مورد این موضوع نمی‌توان با قطعیت نظر داد، همان‌طور که نمی‌توان گفت بانس ریت پایین همیشه خوب است. علت موضوع این است که پیشتر نیز گفتیم بانس ریت به عوامل زیادی بستگی دارد و به عنوان مثال با تعریف Eventها می‌توان تا حد زیادی میزان نرخ پرش را کم و زیاد کرد. یا ممکن است کد آنالیتیکس موردنظر دو بار در سایت به کاربرده شده باشد. ضمن اینکه موضوع فعالیت سایت شما در این بخش اهمیت زیادی دارد.

 

 

 راهنمایی هایی برای کاهش نرخ پرش Bounce rate از طریق بروز رسانی سایت 

 • طراحی سایت برای موبایل

اگر شما همچنان مشکلاتی در طراحی سایت برای موبایل را در گزارش‌های سایت خود مشاهده می‌کنید. بهتر است که هرچه سریع‌تر این مشکلات را رفع نمایید. طراحی سایت برای موبایل دیگر جزء مشکلاتی نیست که بتوانید حل آن را به آینده موکول کنید. گوگل از سال 2016 سایت‌های بهینه شده برای موبایل را سریع‌تر از سایت‌های دسکتاپی ایندکس می‌کند و این به معنی آژیر خطر برای تمام سایت‌هایی است که هنوز در طراحی موبایلی سایت خود با مشکل روبرو هستنداگر سایت شما ریسپانسیو نیست، بهتر است به‌جای بررسی سایر مشکلات بلافاصله این مشکل سایت خود را حل نمایید.

 

 •  قابلیت خوانایی

شما ممکن است بهترین محتوا را در صفحه خود درج کرده‌باشید. اما با این حال کاربرانی صفحه شما را به‌خاطر دشواری خواندن محتوای آن، ترک کنند. با یک تغییر کوچک می‌توان این کاربران را در سایت حفظ کرد. مثلاً با افزایش سایز فونت نوشته‌ها، مخصوصاً برای کاربران موبایل، یا افزایش فاصله بین خطوط به خوانایی متن کمک زیادی می‌کند. لطفاً از رنگ‌های ناخوانا در پس زمینه سفید برای متون خود استفاده نکنید. رنگ سیاه در پس زمینه سفید بیشترین کنتراست را ایجاد می‌کند و خواندن آن بسیار ساده‌تر از خواندن متن با رنگ‌های دیگر مانند سبز یا آبی کم رنگ بر روی پس زمینه سفید است. گاهی زیبا به نظر رسیدن یک طراحی به معنی آن نیست که آن طراحی به رسیدن شما به هدف نهایی کمک می‌کند.

 

 • کاربران را به تعامل با سایت تشویق کنید

ایجاد تعامل با سایت از طریق هدایت کاربران به صفحاتی که مد نظر شما است صورت می‌گیرد. ایجاد ساختار مناسب در لینک های داخلی و همچنین ساختار منوی سایت به هدایت کاربران به خرید از سایت کمک کرده و نرخ تبدیل کاربران سایت را بالاتر می‌برد. گاهی خروج کاربران از یک صفحه و ورود آنها به صفحه‌ای دیگر از سایت در واقع حرکتی است که شما در طراحی قیف خرید سایت خود پیشبینی کرده‌اید و برای تبدیل مخاطب به خریدار، این صفحات را از قبل برای نقل و انتقال کاربر در نظر گرفته‌اید و چنین خروج‌هایی از صفحات نشانه خوبی برای شما تلقی می‌شوند.

 

 • تبلیغات مزاحم را حذف کنید

آیا تا کنون وارد سایتی شده‌اید که ناچار بوده‌باشید که از میان تبلیغات مانند یک میدان مین بگریزید. چه احساسی راجع به آن سایت دارید؟ آیا از مشاهده آن همه تبلیغات خوشحال و هیجان زده هستید؟

اگر به‌خاطر درآمدی که از تبلیغات به دست می‌آورید نمی‌توانید آنها را حذف کنید. مطمئن شوید که تبلیغات پاپ آپ (پنجره های باز شو) بعد از بسته شدن توسط مخاطب به صفحه سایت شما و همان بخشی که مخاطب در حال خواندن آن بوده باز می‌شود.

 

 • سرعت بارگذاری صفحات

با ورود موبایل های هوشمند سرعت بارگذاری سایت ها اهمیت بسیار بالاتری پیدا کرده‌است. جامعه‌ی امروز اصلاً جامعه صبوری نیست، با کاهش سرعت بارگذاری سایت‌ها حتی به میزان یک ثانیه مخاطبان زیادی از سایت خارج خواهند شد. سایت‌هایی مانند Gtmetrix به شما برای یافتن علت کند بارگذاری شدن صفحات سایت کمک می‌کنند. به خاطر داشته باشید عکس‌های حجیم در سایت عمدتاً باعث این بارگذاری کند صفحات سایت می‌شوند. یک عکس با کیفیت برای جذب مخاطب مهم است. ولی اگر این عکس 20 مگابایت حجم داشته باشد بارگذاری آن در گوشی همراه مخاطب، یک تجربه کاربری بسیار بد را به همراه خواهد داشت.

 

 

طراحی سایت و تاثیر آن در نرخ پرش Bounce rate

داشتن یک سایت تجاری دیگر یک امر لوکس محسوب نمی‌شود. اکثر رقبای شما دارای وب سایت می‌باشند و شما باید در طراحی سایت خود دقت کافی را داشته باشید. یک طراحی ضعیف می‌تواند به افزایش نرخ پرش bounce rate منجر شودبه خاطر داشته باشید که طراحی زیبا و قابلیت استفاده همواره باید در یک تعادل با هم قرار داشته باشند. ضعف در هر کدام از  این دو عامل می‌تواند به معنای از دست دادن مخاطب سایت باشدعوامل بسیاری می‌توانند در افزایش نرخ پرش کاربران تاثیر داشته باشند. مهم‌ترین آنها را در این مقاله ذکر کرده‌ایم. گاهی یک کمپین تبلیغاتی غلط می‌تواند نرخ پرش صفحات فرود سایت شما را چنان افزایش دهد که حتی تصورش را نکنید. باید به خاطر داشته باشید که به‌عنوان مدیر یک سایت  یا یک سئوکار وظیفه شما این است که دلایل خروج کاربران از سایت را یافته و آنرا برطرف کنید.

 

 

داستان یک باور اشتباه در مورد نرخ پرش سایت

اولین و مهمترین باور اشتباه در مورد Bounce rate به حساب آوردن این عامل به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی تاثیرگذار بر سئو سایت است. حتی بسیاری از متخصصین سئو به اشتباه تصور می کنند اگر نرخ پرش کاربران بالا باشد بر رتبه سایت تاثیر منفی می گذارد. طبق نظرسنجی که در سال 2019 انجام شد، حدود 70 درصد مدیران سایت، از بانس ریت به عنوان یکی از معیارهای سنجش موفقیت در سئو استفاده میکننداما بانس ریت به قدری که عموم مردم فکر میکنند در سئو تاثیر گذار نیست. صحت این ادعا چطور به اثبات می رسد؟

نرخ پرش یکی از آمارهایی است که توسط ابزار Google Analytics ارائه می شود. در اندازه‌گیری آمارهای این ابزار تنها معیار، ورود کاربران از موتورهای جستجو نیست؛ بلکه افرادی که به هر طریق به سایت وارد شوند در معیار اندازه گیری نرخ پرش تاثیر می گذارندبنابراین این عدد نمی تواند معیار مناسبی برای اندازه گیری رضایت مخاطب از محتوای صفحه، با توجه به کلمات کلیدی مشخصی باشد.

علاوه بر این کارمندان گوگل بارها در این مورد اظهارنظر کرده اند:

البته بانس ریت در سئو بی تاثیر هم نیست. نرخ پرش به عنوان یکی از فاکتورهایی که به صورت غیر مستقیم بر سئو تاثیر دارد باید مورد توجه قرار بگیرد و نادیده گرفتن به معنی از دست دادن بخش مهمی از بازدیدکنندگان سایت خواهد بود. در قسمت بعد تاثیر این فاکتور را به طور دقیق برای شما بازگو میکنیم.

بیشتر باورهای نادرستِ سئو از دل مقالات غیرتخصصی و اظهارنظرهای بدون پشتوانه بیرون کشیده میشوند. بانس ریت چه زمانی بر سئو سایت تاثیر میگذارد؟ چه زمانی تاثیر نمیگذارد؟

بگذارید با یک مثال این موضوع را توضیح دهیم:

سرعت یکی از فاکتورهای مهم در سئو سایت است. این عامل هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم بر سئو تاثیر می گذارد. تاثیر مستقیم سرعت بر سئو زمانی اتفاق می افتد که الگوریتم های گوگل سرعت سایت شما را بررسی می کنند و از آن به عنوان یک عامل مهم در رتبه بندی سایت شما استفاده می کننداما تاثیر غیر مستقیم سرعت در سئو به این شکل است:

زمانی که کاربر به سایت شما وارد می شود، محتوای صفحه به سرعت برای او ظاهر می شود. این مسئله باعث رضایت کاربر شده و احتمال اینکه به مطلب شما نمره ای بدهد یا در آن کامنتی قرار دهد را افزایش می دهددر این مثال سرعت بارگذاری صفحه باعث رضایت کاربر شده و او را برای حضور بیشتر در صفحه ترغیب کرده است. با توجه به این که رضایت کاربر اهمیت زیادی برای گوگل دارد؛ میتوان گفت سرعت مناسب، به صورت غیر مستقیم بر سئو سایت تاثیر گذاشته استعواملی که باعث میشود کاربر صفحه را ترک کند میتواند به تجربه و حس کاربر در صفحه مرتبط باشد.

 

تاثیر مستقیم یا تاثیر غیر مستقیم بانس ریت در سئو؟

اما تاثیر نرخ خروج بر سئو تنها به صورت غیر مستقیم است؛ به این معنی که گوگل نرخ خروج از یک صفحه را در رتبه بندی صفحه مورد نظر تاثیر نمی دهد. اما زمانی که کاربران زیادی بدون تعامل با صفحه مورد نظر از آن خارج می شوند متوجه عدم رضایت آنها از محتوای صفحه خواهد شددر یک گزارش آماری که توسط سایت Backlinko ارائه شده است میزان نرخ پرش سایت های قرار گرفته در صفحه اول گوگل بررسی شده است. این گزارش نشان میدهد که هرچقدر رتبه سایت به عدد 10 نزدیک میشود نرخ خروج کاربران نیز افزایش می یابد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com