نحوه کار الگوریتم رنک برین گوگل

 • 13 مرداد 1399
نحوه کار الگوریتم رنک برین گوگل
سئو و بهینه سازی 40

الگوریتم‌های گوگل با جمع‌آوری، تفسیر و جمع‌بندی داده‌های دنیای وب؛ تلاش می‌کنند تا نزدیک‌ترین و بهترین اطلاعات را در پاسخ به جستجوی کاربر ارائه دهند. در سال‌های گذشته الگوریتم‌های زیادی به گوگل اضافه شده که هر یک وظیفه بررسی بخش‌های مختلفی را بر عهده دارند تا در رتبه‌بندی نتایج، بهترین پاسخ را در اختیار مخاطب قرار دهند. در اواسط سال 2013 پس از اعمال برخی اصلاحات و تغییرات، الگوریتم اصلی گوگل با عنوان هامینگ برد یا مرغ مگس‌خوار نام‌گذاری شددر نسخه‌های ابتدایی از الگوریتم‌های گوگل توجه ویژه‌ای به کلمات، نحوه نگارش حضور آن‌ها در صفحات اینترنتی می‌شد. در حقیقت با استفاده از الگوریتم‌های پیشین گوگل مانند پنگوئن، پاندا و….. تلاش برای یافتن بهترین ارتباط میان عبارت جستجو شده و کلمات کلیدی صفحه بودهمین مساله موجب شده بود تا مدیران وب سایت‌ها تلاش کنند تا با تکرار یک کلمه در بخش‌های مختلف صفحه شانس خود را برای حضور در نتایج جستجو و کسب جایگاه بهتر افزایش دهندنتیجه، چیزی جز عدم رضایت کاربران و تولید محتوای کم‌ارزش نبود. الگوریتم رنک‌برین با این هدف معرفی شد که به جای توجه به خود کلمه، مفهوم آن شناسایی شده و صفحاتی به کاربران پیشنهاد شود که بهترین پاسخ برای این مفهوم هستند.

 

 

الگوریتم رنک برین (RankBrain) گوگل چیست؟

الگوریتم رنک برین بدون شک یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین الگوریتم‌های گوگل بر رتبه صفحات وب در صفحه نتایج جستجو بود و انقلاب عظیمی هم در رتبه قبلی صفحات وب و هم در نحوه سئو سایت‌ها ایجاد کردهمان طور که می‌دانید گوگل برای مرتب کردن سایت‌ها در صفحات نتایج جستجو (همان صفحاتی که بعد از جستجوی عبارتی به عنوان پاسخ به ما پیشنهاد می‌شوند و به آن‌ها SERP می‌گویند) الگوریتم‌هایی طراحی کرده است. هرکدام از این الگوریتم‌ها معیارهایی را در صفحات وب بررسی کرده و بر اساس آن‌ها، میزان ارتباط عبارت جستجو شده با صفحه وب و میزان کیفیت صفحه را می‌سنجند و به هر کدام رتبه‌ای می‌دهند. صفحات وب در SERP بر اساس این رتبه‌ها مرتب می‌شوند. گوگل برای مرتب کردن صفحات وب در صفحه نتایج از الگوریتم رنک برین کمک می‌گیرد. این سیستم در واقع یک هوش مصنوعی و یک ماشین یادگیری است که با کل سیستم رتبه بندی گوگل خود را تطبیق داده است. هرچند این الگوریتم در واقع جزئی از الگوریتم مرغ مگس خوار به شمار می‌رود.
به طور خیلی خلاصه و ساده، الگوریتم رنک برین گوگل با استفاده از ماشین یادگیری و هوش مصنوعی، از یک سو کلمات را تفسیر و معنی می‌کند و از سوی دیگر سعی در یافتن هدف کاربران از جستجوی یک عبارت خاص دارد تا به این وسیله بتواند مرتبط‌ترین صفحات را با قصد و نیت کاربران به آن‌ها ارائه دهد.

 

 

وضعیت جستجو قبل از الگوریتم رنک برین

اگر مدت زیادی باشد که از اینترنت و گوگل استفاده می کنید حتماً زمانی را یادتان هست که عبارتی را در گوگل جستجو می کردید اما به شما صفحه ای را نشان میداد که اصلاً در مورد آن موضوع توضیح نداده بود و صرفاً چند تگ ساده در مورد آن موضوع در سایت قرار داده شده بود! آن وقت ها سئو در همین موارد خلاصه میشد و شما کافی بود از چند ترفند مثل استفاده از تگ، استفاده از meta keyword، لینک سازی خارجی زیاد و … استفاده کنید تا بتوانید براحتی در صدر نتایج جستجو قرار بگیرید (البته اون زمان هم هرکسی این موضوعات رو نمیدونست!). برای همین اتفاقات بود که شما وقتی کلمه ای را در گوگل جستجو میکردید با سایت هایی مواجه میشدید که اشتباه بود و دقیقاً آن چیزی نبود که شما بدنبال آن بودید.

 

نتایج جستجو بعد از الگوریتم رنک برین (RankBrain)

اما الان چه اتفاقی برای نتایج جستجو افتاده؟ اخیراً هم جستجو ای انجام داده اید که به صفحات تبلیغات برخورد کنید؟!‌ اگر برخورده باشید خیلی کم شده. همه ی این کار ها به لطف الگوریتم رنک برین (rank brain) اتفاق افتاده و باید از این الگوریتم ممنون باشیم. اما اینکه این اتفاقات چطور انجام شده و این الگوریتم اصلاً چطور کار میکنه رو در ادامه برای شما خواهم گفت تا بیشتر با این الگوریتم باهوش گوگل آشنا شوید.

 

 

الگوریتم رنک برین چگونه کار می کند؟

الگوریتم rankbrain هوش مصنوعی (AI) گوگل است که گوگل با کمک تکنولوژی یادگیری ماشین (Machine Learning) نتایج جستجو را به کاربر نمایش می‌دهد. الگوریتم رنک برین را می توان بعنوان الگوریتم کمکی برای مرغ مگس خوار دانست. این الگوریتم بیشتر تمرکزش برروی رفتار کاربران در سایت شماست. اما چه چیزی در رفتار کاربران مهم است؟ پارمتر هایی مثل مدت زمانی که کاربران در سایت شما میمانند، اینکه هر کاربر چه مدتی در صفحه ی شما میماند و… باعث میشود که گوگل با استفاده از آن ها صفحات شما را ارزیابی کندیک نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ببینید کاربران دقیقا در هر جستجو بدنبال چه چیزی هستند! بگذارید یک مثال برای شما بزنم: فرض کنید ما قصد داریم در کلمه ی معرفی الگوریتم های گوگل بالا باییم، خب کاربران در این جستجو بدنبال چه چیزی هستند؟! بله درست است دنبال سایتی هستند که الگوریتم های گوگل را نام ببرد و در مورد هر کدام توضیح دهد، اما فرض کنید ما صفحه ای بالا بیاوریم که فقط در مورد الگوریتم پاندا توضیح داده باشد! چه اتفاقی می افتد؟ کاربران ما ممکن است مقاله را بخوانند، ممکن هم هست نخوانند!

اما واکنش گوگل به این رفتار کاربران چیست؟ بعد از اینکه گوگل مشاهده میکند که کاربرانی که وارد سایت ما میشوند مدت زیادی در صفحه باقی نمی مانند و یا اگر هم میمانند باز به نتایج جستجو بر میگردند متوجه می شود که موضوع صفحه ما دقیقا آن چیزی نیست که کاربران دنبال آن هستند اما متوجه می شود که محتوای ما هم محتوای خوبی هست که بعضی از کاربران آن را تا انتها میخوانند. رنک برین سعی میکند که درک کند محتوای ما در مورد چیست و این محتوا برای چه جستجویی مناسب است!

 

 

هدف رنک برین چیست؟

همانطور که گفتیم گوگل همیشه در تلاش است تا بتواند بهترین نتایج را براساس کوئری که کاربر در صفحه نتایج نشان دهد. ازاین رو گوگل از یک برنامه هوش مصنوعی به نام رنک برین استفاده کرده است تا براساس فاکتورهای بالا، نتایج مرتبط با کوئری جستجو را نمایش دهد.

 

چگونگی فعالیت رنک برین

رنک برین همیشه مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه مواقعی که کاربر کلمه یا عبارتی را در باکس جستجو وارد می کند و این عبارت از نظر گوگل ناآشنا یا نامفهوم است، این برنامه را به کار میگیرد.  رنک برین سعی می کند با هوش مصنوعی که دارد، هدف و معنای کوئری را درک کرده تا بهترین و مرتبط ترین نتیجه را نشان دهد. با این مثال شاید چگونه کلی فعالیت برای شما بیشتر روشن شود، فرض کنید که عبارت " آداب نشستن پشت میز غذاخوری" را جستجو می کنید. این یک عبارت کلی است که ممکن است در کشورهای مختلف، آداب های متفاوتی وجود داشته باشد. در اینجا گوگل با کمک رنک برین سعی می کند تا براساس نوع جستجوی قبلی و موقعیت شما، هدفتان را از این جستجو درک کند و بهترین مورد را نمایش دهد.

اهمیت رنک برین تا چه اندازه است؟

رنک برین یکی از صدتا سیگنال و معیارهای الگوریتم جستجو است که در نمایش نتایج به کاربران نقش دارد. براساس گوگل، این سومین عامل در رتبه بندی سایت و نمایش جستجوی کوئری است. این نکته را جالب است بدانید که رنک برین گوگل 15 درصد جستجوی آنلاین را تشکیل می دهد و بازاریابان اینترنتی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

 

 

چگونه سایت خود را برای الگوریتم رنک برین گوگل آماده کنیم؟

الگوریتم رنک برین گوگل هنوز در ابتدای کار قرار دارد و حتی بسیاری از متخصصان سئو معتقدند خود گوگل نیز نمی‌داند این الگوریتم تا چه حد می‌تواند مفید باشد و نیازمند صرف زمان و انجام آزمایش‌های متعدد است. اما چون گزارشاتی مبنی بر تاثیر منفی این الگوریتم بر رتبه سایت‌ها منتشر شده است، بهتر است اقداماتی ضروری برای آن انجام دادبه طور کلی می‌توان گفت الگوریتم رنک برین نیز در مسیر افزایش کیفیت جستجوی کاربران گوگل بوده و سایت‌هایی را که تجربه کاری (UX) ضعیفی دارند را هدف قرار خواهد داد. معیارهایی مانند:

 • بالا بودن نرخ بانس ریت یا نرخ بازگشت صفحات سایت
 • پایین بودن میانگین مدت زمان حضور کاربران در سایت
 • پایین بودن نرخ کلیک CTR صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل و

یکی دیگر از مهم ترین مسائل در خصوص الگوریتم رنک برین گوگل، برندینگ در فضای مجازی و به خصوص سئو است. منظور از برندینگ یک سایت این است که از دیدگاه گوگل آن سایت در چه موضوعاتی شناخته شده است، در چه موضوعاتی محتوا تولید می‌کند، در شبکه‌های اجتماعی با چه هشتگ‌ها و عباراتی پست منتشر می‌کند. در واقع با رشد الگوریتم رنک برین (RankBrain) اهمیت داشتن استراتژی محتوایی نیز بیش از پیش افزایش می یابد و سایت‌هایی که محتوایی با کیفیت و جدید تولید نکنند، نمی‌توانند در آینده رتبه‌های خوبی در نتایج جستجوی گوگل بدست آورند.

 

 

تاثیر الگوریتم رنک برین بر سئو سایت

نظر متخصصان سئو این است که الگوریتم رنک برین که چیزی شبیه الگوریتم مرغ مگس خوار است، در آینده رتبه و جایگاه وب سایت ها را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. رنک برین به دلیل استفاده از الگوریتم های ماشین لرنینگ، قادر است معنای عبارات و واژه ها را بهتر تشخیص دهد و مواردی را به کاربر نشان دهد که بیشترین شباهت را با موارد جستجو شده داشته باشد. اصول کلی سئو با ارائه این الگوریتم تغییر نکرده است اما استراتژی های سئو و بهینه سازی سایت دچار تغییراتی شده اند. در گذشته چگالی کلمات کلیدی در محتوا و استفاده از کلمات کلیدی در عنوان ها، لینک ها و... مهم بود اما در حال حاضر کیفیت محتوای صفحه، مفید بودن، منحصر به فرد بودن و کاربرپسند بودن محتوا اهمیت دارد. به طور کلی، الگوریتم رنک برین (RankBrain)، کاری که سایر الگوریتم های گوگل (الگوریتم های پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار، کبوتر و...) انجام می دادند را با دقت و حساسیت بیشتری انجام می دهد. با توجه به اینکه الگوریتم رنک برین از سیستم هوش مصنوعی استفاده می کند، نقش تکنیک های کلاه سیاه هر روز کم رنگ تر می شود و انجام تکنیک های سئو کلاه سفید، جایگاه بهتری را به سایت های معتبر و مفید می دهد. رنک برین به کاربران وب کمک می کند تا نزدیک ترین نتایج نسبت به جستجوی خود در گوگل را مشاهده کنند. در حقیقت، آینده سئو، جستجوی کلمات کلیدی طولانی یا جمله مانند و رتبه بندی دقیق نتایج گوگل می باشد.

 

چطور از رنک برین برای سئو استفاده کنیم ؟

1) محتوی انحصاری و مفید ایجاد کنید

در سئوی امروز محتوا پادشاه است Content is the king و به جرات می توان گفت محتوا مهم ترین عامل تاثیر گذار در سئو است که میتوان هر نوع سایتی را با آن به صدر نتایج آورد.
نکاتی که باید در تولید محتوا به آن توجه کرد :

 • برای انتشار محتوا برنامه ریزی داشته باشید و طبق همان برنامه مطالب را منتشر کنید
 • کیفیت در محتوا مهم تر از کمیت است پس بجای انتشار 10 مقاله بی ارزش بهتر است 1 مقاله تحقیق شده و مناسب منتشر کنید
 • سعی کنید دید رفع مشکلی از کاربر را در هنگام نوشتن مقالات داشته باشید و بی هدف ننویسید
 • محتوایی ایجاد کنید که با کاربر تعامل برقرار کند و کاربر ها آن را لایک و بازنشر کنند و نظراتشان را به صورت کامنت بیان کنند

باید محتوایی ایجاد کنید که برای کاربر ارزش ایجاد کند, نکته جدیدی به او بیاموزد، مشکلی را از او رفع کند و البته تا حد ممکن جامع و طولانی بنویسید و حداقل 1500 کلمه در مقالات خود داشته باشیدمقالات کوتاه و کپی شده دیگر جایگاهی در گوگل ندارند پس بهتر است وقت خود را با این گونه محتوا به هدر ندهید.

 

2) به جستجوی معنایی Semantic Search اهمیت بدهید

دیگر مدتها از زمانی که گوگل نتایج را بر اساس فقط کلمه جستجو شده نمایش می داد گذشته است و با کمک RankBrain و قدرت بالای هوش مصنوعی گوگل سعی می کند ابتدا هدف و منظور کاربر از جستجو را متوجه شود و سپس نتایج را بر همان اساس نمایش بدهد که در اصطلاح سئویی به این کار جستجوی معنایی یا Semantic Search گفته می شود. از طرفی استفاده کاربران از گوشی های تلفن همراه و همچنین جستجوی صوتی Voice Search در حال فراگیر شدن است و همین نکته اهمیت جستجوی معنایی را بیشتر می کند زیرا گوگل باید در ابتدا بفهمد که کاربر به دنبال چه چیزی است و سپس نتایج را به او نمایش بدهد. استفاده از کلمات کلیدی هم خانواده یا LSI Keyword هم می تواند تاثیر بسیار خوبی در رتبه گرفتن مقالات داشته باشد. کلمات کلیدی هم خانواده به گوگل کمک می کند که دقیقا متوجه شود مفهوم و منظور مقالات شما چیست و این کلمات معمولا همان مفهوم کلمه کلیدی شما را دارند و جزئی از زیر گروه های آن به حساب می آیند.گوگل بارها تاکید کرده که استفاده از این کلمات کلیدی در محتوا ضروری است و کمک می کند خیلی بهتر در نتایج دیده شوید. در جستجو معنایی گوگل سعی می کند دقیقا مانند یک انسان که با او مکالمه می کنید جواب شما را بدهد و این کار با استفاده از رنک برین بسیار کامل تر و بی نقص تر از قبل انجام می شود.

 

3) از اسنیپت Snippet های گوگل استفاده کنید

آیا در مورد رنک صفر گوگل چیزی شنیده اید؟ حتما پیش آمده که به دنبال موضوعی جستجو کرده اید و در قسمت بالای تمامی نتیجه ها گوگل یک سایت را بصورت مجزی نمایش می دهد که معمولا پاسخ سوال کاربر به صورت لیست در آن وجود دارد که به این سایتها رنک صفر گفته میشود. در واقع سایتهایی که در رنک صفر Position Zero گوگل قرار می گیرند تمامی اطلاعات لازم برای سوال شما را در خود جای داده اند به حدی که حتی لازم نیست روی هیچ لینکی کلیک کنید و می توانید در همان صفحه نتایج پاسخ خود را ببینید و اگر نیاز بود می توانید روی لینک هم کلیک کنید. سایتی که در رنک صفر قرار می گیرد یکی از 10 سایت نمایش داده شده در صفحه اول گوگل است و هنوز هیچکس نمیداند گوگل چگونه یک سایت را برای نمایش در موقعیت صفر انتخاب می کند ولی استفاده از تگ های مخصوص گوگل بصورت اسکیما schema قطعا یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در این نوع نمایش است. معمولا گوگل برای جستجو هایی که حالت سوالی دارند از نمایش موقعیت صفر استفاده می کند برای مثال اگر کلمه seo را جستجو کنید نتایج به صورت عادی به شما نمایش داده می شوند ولی اگر عبارت how to jump a car  به معنی روش باتری به باتری کردن ماشین چگونه است را جستجو کنیم گوگل در رتبه صفر نتیجه را نمایش می دهد که در شکل زیر هم نمونه آن را مشاهده می کنید.

 

4) روی کلمات کلیدی طولانی long-tail keywords تمرکز کنید

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در سئو داخلی سایت باید رعایت شود تمرکز روی کلمات کلیدی طولانی است.به این معنی که سعی کنید برای سایت خود روی عبارت های مختلف ورودی بگیرید و سپس وقتی گوگل متوجه شود موضوع و مفهوم اصلی سایت شما در چه موضوعی است به مرور زمان روی تک کلمه ها هم رتبه خواهید گرفتاگر موضوع سایت شما کفش ورزشی باشد قطعا همین کلمه به عنوان کلمه کلیدی اصلی و مورد توجه شما است ولی برای تولید محتوی میتوانید از کلمات زیر استفاده کنید :
کفش ورزشی مردانه
کفش ورزشی زنانه
کفش ورزشی نایک مدل .......
کفش ورزشی آدیداس مدل ....
فروش کفش ورزشی در تهران
نمایندگی کفش ورزشی نایک تجریش
کلمات کلیدی طولانی از آنجا که جست و جوی کمتری نسبت به تک کلمه ای ها دارند پس خیلی زودتر و بهتر هم در نتایج دیده میشوند و از طرفی تحقیقات نشان داده نرخ تبدیل Conversion Rate افرادی که از طریق کلمات طولانی وارد سایت شده اند بسیار بالاتر است.

 

5) بهینه سازی انکر تکست anchor text

انکر تکست ها در واقع همان کلمه یا عبارتی است که شما مطلبی را با آن به مطلب دیگری لینک میکنید به عنوان مثال کلمه سئو و طراحی سایت در اینجا به مقالات و صفحات مناسب خود لینک شده اند.پس دقت به این نکته که کلمات کلیدی مورد نظرتان بخشی از انکر تکست باشد بسیار مهم است ولی نباید در این کار زیاده روی هم بکنید.برای مثال نباید تمامی لینکهای سایت شما روی یک کلمه کلیدی و برای یک صفحه خاص از سایت باشد که اگر این کار را بکنید به عنوان تقلب در سئو توسط گوگل جریمه میشوید. سعی کنید لینک ها را روی کلمات و عبارات مختلف برای صفحات مختلف سایت ایجاد کنید و با این کار تراکم بک لینکها و لینک های داخلی سایت را بین صفحات تقسیم کنید. همانطور که در شکل زیر میبینید حدود 85% از سایتهایی که رتبه برتر گوگل را در اختیار دارند از کلمه کلیدی در انکر تکست و لینک سازی خود استفاده کرده اند.

 

6) به زبان ساده بنویسید

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از مدیران سایتها و تولید کنندگان محتوی مرتکب می شوند این است که بیشتر برای گوگل می نویسند نه برای کاربر و همین باعث می شود نتوانند جایگاه مناسبی پیدا کنند.گوگل امروز بسیار هوشمندتر از چیزی است که بتوانید فکرش را بکنیدتنها نکته مهمی که در محتوی اهمیت دارد این است که دید رفع اشکال داشته باشید و سعی کنید به گونه ای روان و ساده بنویسید و توضیح بدهید که که حتی کاربر مبتدی هم متوجه موضوع و منظور شما از متن بشود و قطعا چنین محتوایی خیلی زود جایگاه خود را در گوگل پیدا می کند و نیازی نیست نگران سئوی آن باشید.

هرچند نباید اصول نوشتن محتوای سئو شده مانند :

 •  استفاده از تگ های H1 تا H6
 • انتخاب عنوان و تیتر مناسب برای محتوی
 • نوشتن متن مناسب برای بخش توضیحات محتوی
 • محتوی طولانی حداقل 1500 کلمه به بالا
 • استفاده از کلمات کلیدی به عنوان تگ alt تصاویر
 • رعایت تراکم کلمه کلیدی در طول متن با توجه به تعداد کلمات متن
 • زیر تیتر ها  و استفاده از بولت و شماره گذاری
 • استفاده از مولتی مدیا (صوت, عکس و فیلم ) مناسب با نوع محتوی
 • نداشتن غلط املایی و ایرادات گرامری به نحوی که باعث ناخوانایی و غیر قابل فهم شدن متن شود
 • را فراموش کنید ولی در استفاده از اینها زیاده روی هم نکنید و اجازه بدهید متن شما برای کاربر ساده و قابل فهم باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com