نحوه انتخاب کلمه کلیدی مهم برای سئو سایت

  • 30 تیر 1399
نحوه انتخاب کلمه کلیدی مهم برای سئو سایت
سئو و بهینه سازی 30

بخش مهمی از موفقیت هر کمپین PPC، جستجوی بهترین کلمات کلیدی است. انتخاب بهترین کلمه‌های کلیدی که بیشترین کلیک ها و تبدیل ها را در پی داشته باشند. بخشی از جستجوی عبارت کلیدی علم است و بخشی دیگر هنر. برای این کار باید در عین استفاده از هزاران ابزار برای انتخاب بهترین عبارت کلیدی، مشتریان خود را بفهمید و عبارت هایی که در جعبه جستجو تایپ می کنند را حدس بزنید. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که تبلیغات شما در زمان و مکان مناسب نشان داده خواهند شد: وقتی کاربران محصولات یا خدماتی که شما می‌فروشید را جستجو می کنندشما می‌توانید یک مشاوره رایگان برای بهتر دیده شدن سایت خود داشته باشید. برای این کار با دپارتمان تبلیغات در گوگل دپارتمان نوین مارکتینگ تماس بگیرید.

در این راهنما، روش‌هایی را آموزش خواهید دید که به شما برای انتخاب، اصلاح و سازمان دهی بهترین کلمات کلیدی PPC کمک می‌کنند. در عین حال شما می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی PPC موثرتری راه‌اندازی کنید که بهتر از هر زمان دیگری هدف گذاری شده اند.

 

 

منظور از تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی به معنی بررسی تعداد جستجوهای هر کلیدواژه یا عبارت کلیدی در موتورهای جستجو است. با استفاده از این روش ما می‌توانیم به تعداد سرچ کلیدواژه در گوگل و میزان محبوبیت آن در بین کاربران پی ببریم. حتی می‌توانیم به کمک برخی ابزارها، از آینده جستجوی آن کلیدواژه اطلاع پیدا کنیم
انتخاب بهترین کلمات کلیدی و استفاده از آن ها در مطالب و متن های سایت موجب آسان تر شدن کار موتورهای جستجو شده تا بهتر بتوانند وب سایت شما را بشناسند با این روش ترافیک سایت افزایش یافته و کاربران بیشتری از مطالب وب سایت شما استفاده خواهند کرد. اما گاهی برایمان پیش می آید که کلمه ای را جستجو کرده و به دنبال آن وارد سایتی شدیم اما در صفحه مورد نظر مطلبی که به دنبال آن بودیم را نیافته ایم و محتوای درون صفحه هیچ ارتباطی با کلمه سرچ شده نداشته است به همین جهت چنین صفحاتی از نظر گوگل اسپم محسوب شده و جریمه خواهند شد. گاهی اوقات نیز برخی کلمات را جستجو می کنیم اما هیچ مطلب مناسبی در مورد آن بدست نمی آوریم، پیدا کردن چنین کلمات کلیدی و تولید محتوا برای آن ها به افزایش ترافیک سایت حتی تا دو برابر نیز کمک می کند.

 

 

10 نکته برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب

1) انتخاب کلمه کلیدی از دید مخاطب

خودتان را جای مخاطب قرار دهید. تصور کنید که به خدماتی نیاز دارید که در رابطه به کسب و کار شماست. کسانی که هنوز سایت ندارند و قصد دارد این مراحل را تازه شروع کنند به این نکته توجه کنند. به طور مثال در زمینه فروش املاک کاربران شما هیچ گاه کلمه ی سایت آنلاین فروش املاک ، سایت آنلاین فروش آپارتمان را جستجو نمی کنند. ممکن است شما تصور کنید این کلمات ، کلمات مناسبی هستند و روی این کلمات خودتان را سئو کنید و در آخر می بینید که نتیجه مطلوبی نگرفتید. کلمه ای که مردم جستجو می کنند خرید خانه در جردن ، اجاره ی ارزان خانه و کلمات این چنینی است.

پس کلمه ی کلیدی کلمه ای است که کاربران جستجو می کنند. شما باید به عنوان مخاطب جستجو کنید و کلمات کلیدی را به این صورت پیدا کنید. می توانید با پرس و جو از همکاران ، دوستان و اطرافیانتان کلمات کلیدی پیدا کنید. از آن ها بپرسید اگر در زمینه کسب و کار شما احساس نیاز کنند چه کلماتی را جست و جو می کنند


2) لیستی از کلمات

کار دیگری که باید انجام دهید این است که کلمات کلیدی مربوط به خودتان را پس از جستجو کردن لیست کنید و این لیست مخصوص را برای خودتان ایجاد کنید.

 

3) کلمات کلیدی طولانی Long tail keywords

بعضی افراد تصور می کنند کلمات کلیدی کوتاه تر بازدهی بیشتری دارد. فقط کافیست کلمات کلیدی را بررسی کنید متوجه خواهید شد که کلمات طولانی تر هدفمندتر هستند وبازدهی بهتری خواهند داشت. به طور مثال باز هم مثال املاک را بررسی کنیم؛ شما می توانید روی کلمه املاک فعالیت کنید و ببینید که نتیجه ای که می خواستید را نمیگیرید و هم چنین می توانید روی کلمات اجاره خانه در جردن و یا هر محله ای که در آن فعالیت می کنید سئو انجام دهید و نتیجه بهتری بگیرید. مشاهده می کنید که این کلمات طولانی تر و 4 بخشی هستند با این وجود مزیت اصلی آن ها در مقایسه با کلمات کوتاه این است که سئو روی کلمات طولانی ساده تر است و خواهید دید که خیلی راحت تر به نتیجه خواهید رسید نسبت به یک کلمه ی یک بخشی.  مزیت دیگر کلمات طولانی، دقیق تر بودن آن هاست. شما مخاطبی را به دست می آورید که دقیقا به دنبال خدمات شما می گردد. به طور مثال کسی که خرید خانه در جردن را جستجو می کند دقیقا مخاطب شما است.

 

4) استفاده از ابزار گوگل Adwords

گوگل Adwords ابزار فوق العاده ای برای تبلیغات در سطح گوگل است. ابزاری به اسم keyword planner وجود دارد که در گذشته به اسم keywords tools در گوگل Adwords آن را می شناختیمامکانات keyword planner بسیار بیشتر از گذشته شده استشما با قرار دادن لیستی که از کلمات کلیدی تهیه کردید در keyword planner متوجه می شوید که این کلمات چه تعداد در ماه و در سال جستجو می شوند و ارزش این کلمات را به طور کامل در می یابید. لیست تهیه شده ی خودتان را با استفاده از ابزار گوگل Adwords بررسی کنید و نتیجه را جلوی کلمات کلیدی یادداشت کنید و در آخر کلمات کلیدی مهم تر را مجزا کنید.

 

 

5) آمارگرفتن با گوگل  trend

گوگل ترند به شما می گوید چه کلمات کلیدی بیشتر جستجو می شوند. این ابزار در زبان فارسی به اندازه ی زبان انگلیسی قوی نیست. شما در گوگل trend برای دریافت اطلاعات کلمات باید خودتان کلماتی را که می خواهید میزان اهمیت آن ها را بدانید وارد کنید و میزان جستجوی آن ها را مشاهده کنید.

 

6) سئو کردن سایت برای صفحات داخلی

این نکته را در نظر داشته باشید که شما نمی توانید تمام کلمات کلیدی مورد نظرتان را برای صفحه اصلی سئو کنید. سعی کنید برای هر کلمه صفحه ای جداگانه تشکیل دهید.  زمانی که می خواهید کلمه ی کلیدی خود را انتخاب کنید، برای این کلمات صفحات جداگانه طراحی کنید مخصوصا زمانی که موضوعات متفاوتی دارید باید زمانی را برای بهینه سازی مجزا برای آن ها اختصاص دهید. بهتر است بدانید صفحات داخلی برای بهینه سازی کلمات کلیدی خیلی بهتر هستند. در نتیجه کلمات کلیدی خود را بر این مبنا انتخاب کنید.

 

7) بررسی سایت رقبا

با جستجوی کلمات کلیدی خود متوجه می شوید که نمونه های سایت شما وجود دارد که آن ها رقبای شما هستند. می توانید به این وب سایت ها سر بزنید. فقط کافیست کمی کد نویسی بلد باشید با مشاهده کد های سایت رقبا متوجه می شوید که رقیبان شما از چه کلمات کلیدی استفاده کرده اند و با قرار دادن آن ها در ابزارهای معرفی شده ی بالا می توانید میزان اهمیت کلمات آن ها را بررسی کنید و اگر نتیجه خوبی داشت شما هم در این کلمات با رقیبانتان رقابت کنید.


8) بهترین را انتخاب کنید

افراد متخصص خودشان را درگیر موارد بی اهمیت نمی کنند به جای اینکه 100 کلمه انتخاب کنید 20 کلمه هدفمند و کلیدی انتخاب کنید. افراد متخصص به راحتی هر کلمه ای را انتخاب نخواهند کرد. حتی انتخاب یک کلمه تنها نیز اشتباه است. اینکه سعی کنید تنها در یک کلمه کلیدی به حالت ایده آل برسید باعث شکستتان می شود زیرا میزان ورودی سایت وابسته به کلمات کلیدی مناسبی است که برای صفحات مختلف سایت انتخاب می کنیدپیشنهاد می کنیم چند کلمه کلیدی مناسب انتخاب کنید این کار خیلی بهتر از انتخاب های زیاد و ضعیف است. اگر تمرکز خودتان را روی تمام کلمات قرار دهید و بخواهید در تمام آن ها بهینه سازی انجام دهید قطعا بازدهیتان بین تمام این کلمات تقسیم میشودکلمات کلیدی خیلی با کیفیت را پیدا کنید و تمرکزتان را دقیقا روی این کلمات قرار دهید و سایت خودتان را در این کلمات بهینه سازی کنید. بعدها می توانید کلمات دیگری پیدا کنید و در آن کلمات هم سایتتان را بهبود دهید و به صفحات اول گوگل، سایت خود را منتقل کنید.

 

9) هدف

هدف خودتان را از سئو سایت بدانید. آیا قصد دارید در سایت خود فروش داشته باشید؟ آیا تمایل دارید برند سازی کنید؟ آیا تمایل دارید اطلاع رسانی کنید؟ 

به طور مثال برای برند سازی با جستجوی کلمه ی یخچال سایت LG را مشاهده خواهید کرد. بعد از ورود به سایت می بینید که خرید و فروش زیادی صورت نمی گیرد و آن چیزی که شما می بینید سایت اطلاع رسانی است. به این حالت برند سازی می گویند. LG سعی کرده است برند سازی کند و نماینده فروش جذب کند که بسیار هم موفق بودهاما اگر قصد دارید اطلاع رسانی کنید به طور مثال برای اخبار IT باید سایتتان را سئو کنید تا بتوانید خبرهای IT سایتتان را اطلاع رسانی کنیدو حالت سوم که بیشترین حالت استفاده در اینترنت است ، فروش از طریق اینترنت می باشد. اگر تمایل به فروش دارید حتما در نظر بگیرید که قبل از کلمات کلیدی خود کلماتی مثل خرید و یا فروش را اضافه کنید.به طور مثال اگر شما فروشنده دوربین های عکاسی هستید بهتر است که وب سایت خود را برای کلمات کلیدی خرید دوربین عکاسی و یا فروش دوربین عکاسی سئوکنید.

 

10)  به روز رسانی کردن کلمات کلیدی

نگران انتخاب درست ترین کلمه کلیدی در همین ابتدا نباشید. برای تغییر و انتخاب کلمات کلیدی بهتر و بیشتر همیشه زمان داریدشما می توانید آمارگیرهای خیلی قوی روی وب سایت خود نصب کنید و ورودی های سایت خود را بررسی کنید با این کار می توانید ببینید کاربران در سایت شما چه جستجوهایی انجام می دهند. با مشخص شدن این کلمات می توانید کلمه های کلیدی جستجو شده توسط کاربران را هم به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنید و در آینده برای این کلمات هم بهینه سازی انجام دهید.

 

 

ابزارهای  انتخاب کلمات کلیدی سایت

در این قسمت ابزارهای که میتوانند به شما در یافتن کلمات کلیدی معرفی شده است که توسط آنها می توانید کلمات کلیدی مناسب را برای محتوای وب سایت خود انتخاب نمایید:

  • Google keywords planner

سرویس جستجوی کلمات کلیدی گوگل یا همون Keyword Planner ابزاری قوی از طرف گوگل است که امکاناتی ویژه برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب و این  که هر کلمه و عبارت، چند بار در سال و چند بار در ماه جستجو میشوند. از آنجا که این ابزار برای خود گوگل است، معتبر ترین مرجع برای تشخیص میزان جستجوی کلمات به صورت دقیق است. همچنین با استفاده از این ابزار و توجه به نرخ طبیعی CTR ، می توانید قبل از آنکه به صدر نتایج گوگل راه یابید، تخمین بزنید، که چقدر ورودی از گوگل خواهید گرفت.

 

  • SEMrush

وب سایت SEMrush یک ابزار سئو است که اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با اینکه چطور شما و یا رقبای شما در نتایج جستجو رتبه می‌گیرند فراهم می‌کند. یکی از ویژگی‌های بسیار مفید آن قابلیت تحقیق کلمه کلیدی است. SEMrush اطلاعات بسیاری برای شما تامین میکند که برای بررسی رقبا و کلیدواژه های رقابتی در سئو به کار میرود. شما میتوانید دامین یا کلیدواژه ای را وارد کنید و نتایج آن را ببینید. ما میتوانیم کلیکهای خریداری شده را ببینیم و همچنین میتوانیم ببینیم سالانه هر چند ‫وقت یک بار یک کلمه را جستجو میکنند. همینطور که پایینتر می آییم عبارت های مشابه با کلمه مدنظر خود را میبینیم و ما میتوانیم این کلمات را بررسی کنیم و کلیدواژه های جا مانده را پیدا کنیم. یک ویژگی خوب دیگر این سایت در این بخش این است که می توانید کلمات کلیدی را مستقیما از ابزار Google Analytics  اضافه کنید که به افزایش سرعت این فرایند کمک می کند.

 

  • Google Search Suggest

شاید برای شما هم پیش امده باشید زمانی که میخواهید یک کلمه را در گوگل سرچ کنید و زمانی که یک کلمه را مینویسید یک لیست از پیشنهادات گوگل برای شما ظاهر میشود این کلمات در واقع مهمترین و نزدیکترین کلمات به موضوع جستجو شما میباشند.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com