متخصص سئو کیست و چه وظایفی دارد ؟

 • 27 مرداد 1399
متخصص سئو کیست و چه وظایفی دارد ؟
سئو و بهینه سازی 50

سئو چیست؟
سئو  تلفظ واژه « SEO » که مخفف عبارت انگلیسی « Search Engine Optimization » است و به معنی "بهینه سازی موتورهای جستجو" و مفهوم "عملیات و فرایندهای بهینه سازی صفحات وب به منظور ایندکس مناسب آنها و کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجوی وب" (همچون گوگل، بینگ، یاهو، آسک) می باشدبه عبارت دیگر، سئو سایت (SEO Marketing)؛ هدفمندترین نوع بازاریابی دیجیتال است و به فرایندی متشکل از مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که به قرار گرفتن لینک یک وب سایت در ابتدای صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) و افزایش بازدیدکنندگان یک وب سایت از طریق جستجوهای طبیعی یا ارگانیک منتهی می شود. فهرست نتایج جستجو با توجه به موتورهای جستجوی وب، الگوریتم های مخصوص آنها، موقعیت مکانی، تاریخچه و الگوی جستجوی کاربران و تعامل آنها با محتوای سایت ها رتبه‌بندی می‌شوند و یک متخصص سئو برای پیشبرد اهداف پروژه سئو سایت باید همه آنها را مد نظر داشته باشد. هر موتور جستجو، با الگوریتم ها و معیارهای خاص خود، صفحات وب را رتبه بندی نموده و معمولا آنها را افشا نمی کند، ولی متخصصان سئو در سراسر دنیا با توجه به کمترین اطلاعاتی که به ویژه از الگوریتم های گوگل منتشر می شوند، تجربه ها و همچنین نتایج مطالعات موردی خود، به حدود 200 فاکتور مهم برای رتبه بندی دست یافته اند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از؛ ایجاد محتوای با کیفیت بر اساس تحقیق کلمات کلیدی و متناسب با نیاز مخاطب، اصلاح ساختار سایت و لینک سازی داخلی، طراحی ریسپانسیو و موبایل فرندلی بودن صفحات وب، افزایش سرعت لود سایت و SSL، سئوی خارج از سایت، بک لینک، سئوی محلی و ... که می توانید در این لینک « سئوی سایت » مهمترین آن ها را در خلاصه ترین حالت ممکن، مطالعه بفرمایید. هدف عملیاتی فعالیت های مرتبط با سئو؛ کسب رتبه های بالاتر و در نهایت رتبه اول صفحه وب مورد نظر در نتایج موتورهای جستجو می باشد که برحسب کلیدواژه ی متناسب با نوع فعالیت، شغل و بیزینس، نام شخص و یا خدمات مرتبط با آن بوده و باید با دقت و پس از بررسی های لازم انتخاب شود، چرا که در صورت انتخاب یک کلید واژه نامناسب که توسط افراد کمی در اینترنت جستجو می شود، کلیه فعالیت های شما یعنی طراحی و راه اندازی یک سایت، درج مطالب و هزینه های جانبی آن به هدر رفته و بازدید کننده ای را برای سایت شما به ارمغان نخواهد آورد.

اصولا هدف نهایی فردی که از متخصص سئو برای بهینه سازی سایت و صفحات وبِ خود کمک می گیرد؛ رسیدن به نوعی سود و معمولا مادی است.  پس تا حدودی می شود اینگونه نتیجه گیری کرد که سئو یعنی تبلیغاتی هدفمند که منتهی به سود خواهد شد.

 

 

متخصص سئو کیست؟

متخصص سئو کسی است که به شما کمک می کند تا رتبه سایتتان در گوگل افزایش پیدا کند، در واقع به او مشاوره سئو می گویند. فرقی نمی کند که شما به تازگی اقدام به راه اندازی یک سایت جدید کرده باشید یا برای محتوا و فعالیت در شبکه های اجتماعی نیاز به استراتژی دارید، در هر تمامی حالت ها، این متخصص سئو است که به شما می تواند به بهترین شکل ممکن و براساس نیاز و رتبه فعلی سایت شما، مشاوره بدهد. متخصص سئو فقط وظیفه اش مشاوره دادن نیست، بلکه باید از تکنیک های استفاده کند که به افزایش رتبه وب سایت شما کمک کند. مهمترین نکته برای یک متخصص سئو این است که همیشه به آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل آشنا باشد. در این مقاله قصد نداریم تا وظایف یک متخصص سئو را بیان کنیم، بلکه می خواهیم بگوییم که شما چرا باید چنین متخصصی را در کنار سایت خود داشته باشید تا رتبه آن را در گوگل افزایش دهید.

 

 

انواع متخصص سئو

همان‌طور که برای انجام سئوی سایت روش‌های مختلفی وجود دارد؛ متخصص‌های سئو هم انواع مختلفی دارند:

 • سئوکارهای کلاه سفید

سئوکارهای پاک دست و البته کاربلد در این دسته جا می‌گیرند؛ این دسته از سئوکارها با استفاده از تکنیک‌ها و اصول مورد تایید موتورهای جستجو مثل بهینه‌سازی تصاویر، بهینه‌سازی آدرس‌ها و .... می‌توانند در بازه زمانی نسبتا طولانی، سایت شما را به رتبه‌های بالای موتورهای جستجو برسانند

 

 • سئوکارهای کلاه سیاه

سئوکارهای کلاه سیاه با استفاده از روش‌های مختلف، سعی در گمراه کردن موتورهای جستجو دارند؛  اگر با استخدام یک سئوکار کلاه سیاه، رتبه سایتتان به یکباره سیر صعودی پیدا کرد یا حتی تبدیل به اولین نتیجه گوگل شد؛ زیاد ذوق زده نشوید چرا که موتورهای جستجو خیلی زود سایت شما را به عنوان اسپم شناسایی می‌کنند بنابراین سایت شما شامل جریمه می‌شوید.

 

 

دانش ها و مهارت های مورد نیاز یک متخصص بهینه سازی سایت

اگر می خواهید که به یک متخصص سئو سایت، تبدیل شوید و یا می خواهید که یک متخصص در این زمینه را برای کسب و کار خود امتحان کنید، باید در نظر داشته باشید که در این زمینه باید به علم ها و مهارت های شخص، توجه کافی داشته باشید. در ادامه مهم ترین دانش ها و مهارت هایی که یک شخص باید در این زمینه داشته باشد را مورد بررسی قرار می دهیم:

دانش کافی و بروز در زمینه سئو و بهینه سازی سایت

اشراف کافی بر روی الگوریتم های گوگل

دانش کافی در مورد استفاده از ابزارهای تخصصی سئو سایت

آشنایی و تسلط بر روی گوگل ترند

آشنایی و تسلط بر گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

آشنایی و تسلط بر روی گوگل آنالیتیکس

آشنایی و تسلط بر روی گوگل ادز (Google ADS)

توانایی انتخاب مناسب ترین و بهترین کلیدواژه ها

طراحی استراتژی بر اساس هدف مشتری بر مبنای تولید محتوا، لینک سازی، سئو خارجی و

آشنایی با سوشیال سیگنال و دریافت ورودی از شبکه های اجتماعی

و

اگر می خواهید که به عنوان یک متخصص سئو سایت یا سئوکار حرفه ای شناخته بشوید و یا خودتان تبدیل به یک فرد حرفه ای در این زمینه بشوید، مهارت ها و دانش های بالا حداقلی هایی است که باید کسب کنید. در این زمینه شاید فکر می کنید که راه سختی پیش رو دارید و در واقع همینطور است!

 

 

۱۰ مرحله برای تبدیل شدن به یک سئو کار حرفه ای و با تجربه

 1. بفهمید موتور جستجو چطور کار می کند؟
 2. اصول اولیه بازاریابی موتور جستجو (SEM) را درک کنید.
 3. مفهوم سئو را درک کنید.
 4. دوره آموزشی را با درایت انتخاب کنید.
 5. تغییرات دنیای سئو (آپدیت های گوگل) را دنبال کنید.
 6. با نحوه کارکرد ابزار های سئو آشنا شوید.
 7. سئو را تمرین کنید؛ سئو تئوری نیست.
 8. خود را به عنوان یک متخصص در دنیای سئو نشان دهید.
 9. صبر داشته باشید.
 10. راهنمایی های متخصصین کار کشته را فراموش نکنید.

 

 

سئو کار خوب چه ویژگی هایی دارد؟

انجام توصیه های گوگل و فعالیت سئو سفید

همانطور که پیش تر بیان کردیم، سئو کار حرفه ای، شخصی است که بر اساس توصیه های گوگل خدمات سئو را انجام دهد و از روش های خلاف قواعد گوگل استفاده نکند. افرادی که این گونه عمل می کنند دید درازمدت به پروژه سئو دارند و برای مشتری توضیح می دهند که سئو یک فرآیند درازمدت و طولانی است و در کوتاه مدت نمی توان نتیجه مناسب و حرفه ای کسب کردبرخلاف این گونه افراد، سئوکارهایی که به روش های سیاه عمل می کنند، دید درازمدت به موضوع ندارند و پس از اینکه رتبه در گوگل کسب شود همکاری درازمدتی با مشتری ندارند (به این خاطر که ممکن است در آینده سایت مشتری از طرف گوگل اسپم شود) بنابراین یک سئو کار خوب و حرفه ای باید به گونه ای عمل کند که همواره منافع درست و درازمدت مشتری را در نظر بگیرد و بر همان اساس بتواند برنامه ریزی کند و استراتژی سئو مشخص نماید.

 

انتخاب کلمات کلیدی مناسب و مرتبط

از دیگر ویژگی های یک سئوکار خوب می توان به نحوه انتخاب کلمات کلیدی اشاره کرد، سئو کار خوب شخصی است که وابسته به تعداد محدودی کلمات کلیدی نیست و با انجام فعالیت های مناسب در داخل سایت باعث می شود که یک سایت در کلمات کلیدی مختلف و معتبر در زمینه کاری خود رتبه خوبی را کسب کند به نحوی که آن سایت در ازا سرچ کلماتی که مخاطب هدف را به سمت آن هدایت می کند موفق است و نهایتا باعث افزایش بازدید هدفمند سایت شود. یک سئو کار حرفه ای، همواره کلمات کلیدی جدیدی را استخراج می کند تا از طریق آنها بتواند فروش سایت را افزایش دهد و افراد بیشتری را به سمت سایت شما هدایت نماید.

 

تاکید بر روی تولید محتوای مناسب و مفید

ویژگی دیگری که سئو کارهای موفق و خوب به آن تاکید دارند، محتوای سایت است. محتوا علاوه بر اینکه از دید موتورهای جستجو اهمیت بالایی دارد از نظر کاربر هم حائز اهمیت است و محتوای خوب باعث می شود که سایت بتواند بازدیدکنندگان مستقیم و مناسبی را برای خود داشته باشد و افراد بیشتری به طور مستقیم به سایت مراجعه کنند. ایجاد چنین اتفاقی در دراز مدت باعث برندسازی و پیشرفت یک سایت اینترنتی خواهد شد. سایتی موفق است که بتواند مخاطب را جذب نماید، یک سئو کار حرفه ای به محتوا ارزش زیادی می دهد و به خوبی می داند که بالا آمدن در گوگل به تنهایی کمکی به افزایش فروش مشتری نخواهد کرد و برای مشتریان ارزش ایجاد نمی کند، بنابراین علاوه بر اینکه تمرکز خود را برای بهبود رتبه سایت در گوگل می گذارد، به نگهداری کاربر بر روی سایت و تبدیل کاربر به خریدار هم اهمیت می دهد.

 

فدا نکردن تجربه کاربری و راحتی کاربر

یک سئو کار حرفه ای هرگز تجربه کاربری و سادگی را فدای سئو نخواهد کرد. باید دقت کرد که سئو همه چیز نیست، یک سایت برای موفقیت به عوامل زیادی نیاز دارد و راحتی کاربر و سادگی و سهولت کارکرد از مهمترین آنها هستند و هرگز نباید آنها را فدای سئو کرد. درست است که سئو باعث می شود بازدید هدفمند سایت افزایش یابد اما نداشتن تجربه کاربری مناسب و محتوای خوب باعث خواهد شد که نتیجه ای از این افزایش بازدید نگیرید.

 

بروز بودن و تطابق با روش های روز و الگوریتم های جدید گوگل

سئو کار حرفه ای علاوه بر فعالیت بر روی پارامترهای سئو داخلی و سئو خارجی همواره با تحلیل بازار و در نظر گرفتن الگوریتم های جدید گوگل خود را بروز می کند و با توجه به اینکه سئو یک رقابت میان شما و همکاران تان در گوگل است، با تحلیل رقبا و شرایط بازار (درخواست ها و نیازهای کاربران) همواره این شرایط در حال تغییر است، زیرا:

الگوریتم های گوگل تغییر می کنند

رقبای شما در حال تغییرند

شرایط بازار و نیازهای مشتری تغییر می کند

بنابراین همواره باید با شرایط فوق آشنایی داشت و خود را بروز کرد. سئو کار خوب به صورت درازمدت و تمام وقت بر روی پروژه مشتریان خود کار می کند و فعالیت خود را زمانی که یک پروژه به نتیجه رسید متوقف نخواهد کردسئو حرفه ای و با قدرت بر اساس فعالیت درازمدت و با شناخت ویژگی های مخاطب بدست می آید و شرکتی در زمینه سئو موفق خواهد بود که در درجه اول تمرکز خود را بر روی بهبود سایت از نظر سئو داخلی یعنی ساختار و طراحی سایت و محتوای آن قرار دهد و سپس به فکر سئو خارجی و تبلیغات خارجی برای سایت باشد.

 

یادگیری مداوم

یکی از مهمترین کارهایی که به صورت روزانه باید در برنامه کاری یک سئوکار باشد یادگیری مداوم سئو است. بدین منظور باید از منابع معتبر جهت یادگیری سئو استفاده شود. سایت های مرجعی مثل وبلاگ سایت MOZ یا سایت backlinko و یا … منابع معتبری هستند که هر سئو کاری در دنیا روزانه به آن ها سری می زند و از مقالات مفید آن ها بهره می برد. مزیت بزرگ این سایت ها این است که تحلیل ها و بررسی هایی که متخصصین سئو خودشان انجام داده اند را از منتشر می کنند. ویدئوهای یوتیوب در مورد سئو نیز بسیار عالی و مفید هستند. یک سئوکار حرفه ای باید اطلاعات خود در زمینه سئو را به روز نگه دارد و روزانه یک الی دو ساعت در مورد سئو مطالعه کند. تکنیک های سئو هر روز در حال تغییر هستند و به همین دلیل، یک سئوکار همیشه باید به جدیدترین روش ها و تکنیک های سئو آگاه باشد.

 

پیاده سازی تکنیک های مختلف و بررسی نتایج

یادگیری سئو تنها از طریق مطالعه یا مشاهده امکان پذیر نخواهد بود و سئوکار باید شخصا روش های مختلف را پیاده سازی و تجربه کند. تکنیک های بسیاری برای بهبود سئو سایت وجود دارد که هر کدام از تکنیک ها روی سایت های مختلف، نتایج متفاوت نشان خواهند داد. بنابراین سئوکار باید تکنیک های مختلف را روی سایت های مختلف، اجرا کند و نتایج حاصل را بررسی کند.

 

تسلط بر ابزارهای مورد نیاز در سئو

یک سئوکار حرفه ای باید بر ابزارهای رایج و پر کاربرد سئو تسلط داشته باشد و استفاده از آن ها را یاد بگیرد و از آن ها در پروژه های خود بهره ببرد. دو ابزار بسیار مفید و پرکاربرد در سئو عبارتند ا ز گوگل وبمستر تولز (google webmaster tools) و گوگل آنالیتیکس (google analytics). به طور مثال یک سئوکار حرفه ای باید بداند خطاهای ایجاد شده در گوگل وبمستر تولز را چگونه می توان برطرف کرد یا اینکه تحلیل رفتار کاربران سایت از طریق آنالیتیکس به چه صورت است. گوگل آنالیتیکس یک ابزار حرفه ای است که هر سئو کاری می تواند از آن در جهت افزایش رتبه سایت خود در گوگل استفاده کند. علاوه بر دو ابزار ذکر شده، ابزار های مفید دیگری مثل google tag manager  و google optimize و hotjar و google trend , google keyword  planner  و … وجود دارند که با استفاده از این ابزارهای کاربردی می توان به صورت حرفه ای یک سایت را در جهت بهبود سئو تحلیل و بررسی کرد.

 

تحلیل و بررسی رقبا

یکی دیگر از کارهایی که هر سئو کار حرفه ای باید به آن تسلط داشته باشد، بررسی و تحلیل رقبا است. یک سئوکار خوب باید بتواند رقبای اصلی سایت مورد نظرش را پیدا کرده و آن ها را مورد بررسی قرار دهد. بعضی ها برسی رقبا را تنها به بک لینک های سایت رقبا محدود می کنند، در صورتی که بررسی و تحلیل رقبا، مفهوم بسیار گسترده تری دارد. به طور مثال، یک سئوکار باید بداند رقبا در چه کلمات کلیدی رتبه بالا دارند و چه اقداماتی باید انجام شود تا در نتایج جستجو به آن ها برسد. برای بررسی بک لینک های رقبا می توان از ابزارهایی مانند سایت ahrefs استفاده کرد. همچنین سایت moz نیز میزان اسپم اسکور و دامین آتوریتی و پیج آتوریتی لینک ها را مشخص می کند. هر بک لینکی که اسپم اسکور پایینی داشت و آتوریتی دامین آن بالا بود و فالو هم بود قطعا بسیار مفید است
با استفاده از ابزارهایی مانند similarweb تعداد ورودی های سایت رقبا را می توان بررسی کرد. سئوکار از این طریق می تواند متوجه شود که ترافیک ورودی سایت رقبا از طریق گوگل بیشتر است یا بازدید مستقیم و یا بازدید واسطه ای. برای سئوکار حرفه ای مهم است که بداند ترافیک سایت رقبا بیشتر از طریق کجا تامین می شود. به طور مثال، اگر بیشتر ترافیک رقبا از طریق گوگل باشد مشخص می شود روی کلمات و عباراتی مهم و ارزشمندی کار کرده اند.
یک سئوکار خوب با تحلیل و بررسی رقبا می تواند نقاط ضعف آن ها را بیابد و از این طریق در جهت بهبود سئو سایت خود، آن نقاط ضعف را تقویت کند. اگر یک سئوکار نتواند رقبای سایت خود را به خوبی بررسی کند و از بررسی های انجام شده به سود خود بهره ببرد، هیچ وقت نمی تواند یک سئو کار حرفه ای شود.

 

داشتن استراتژی در سئو

داشتن استراتژی در سئو لازمه هر سئو کار حرفه ای است. اگر یک سئوکار استراتژی نداشته باشد نمی تواند موفق شود. سئو یعنی انتخاب هوشمندانه کلمات کلیدی. این یک استراتژی فوق العاده در سئو است. سئو یعنی چه کار کنیم تا مخاطبان هدفمند تر بیشتری جذب کنیم؟ سئوکار می تواند با تحلیل و بررسی رقبا به استراتژی سئو دست یابد. به طور مثال اگر یکی از رقبا روی تولید محتوای سایت خود، ضعیف عمل کرده است، تولید محتوای هدفمند می تواند یک استراتژی خوب در سئو باشد. هر ایده ای که به بهبود سئو سایت کمک کند، می تواند یک استراتژی خوب باشد. امروزه اکثر سئوکار های حرفه ای استراتژی خود را بر پایه تولید محتوای اختصاصی بنا می کنند. استفاده از عناوین خاص در نوشتن مقالات هم می تواند یک استراتژی خوب سئو به حساب بیاید.

 

داشتن صبر در مشاهده نتایج

یک سئوکار حرفه ای باید صبور باشد تا بتواند نتایج واقعی را مشاهده کند. سئو یک فرآیند زمان بر است و حداقل برای دیدن نتیجه واقعی به سه الی شش ماه زمان نیاز دارد. به طورمثال، یک سئوکار نباید انتظار داشته باشد، پس از مدت کوتاهی از ساخت بک لینک، رتبه واقعی اش در گوگل به صورت چشمگیری تغییر کند و بهبود یابد. بلکه باید مدت ها صبر کند تا رتبه واقعی اش را در گوگل ببیند. ممکن است صفحه ای از سایت در ماه عسل گوگل رتبه خوبی کسب کند و پس از چند روز از نتایج گوگل ناپدید شود یا ممکن است به دلیل رقص گوگل، سایت پس از چند روز جایگاه خوب، رتبه خوب خود را از دست بدهد. یا حتی ممکن است سایت برای مدتی از طرف گوگل پنالتی شده باشد. بنابراین باید صبر داشت تا جایگاه واقعی رتبه سایت در گوگل مشخص شود.

 

 

دلایل استخدام متخصص سئو

1) مطمئن شدن از اینکه سایت شما براساس ساختارهای منطبق بر موتورهای جستجو طراحی شده است

زمانی که یک طراح، طرح سایت شما را ایجاد می کند کار آن تمام نشده است. بلکه او باید صبر کند تا متخصص سئو، ایرادات سئو آن را مشخص کند و به طراح بگوید که برطرف نماید. در واقع، همیشه ارتباط تنگانگی بین طراح و سئوکار وجود دارد.  اولین کار متخصص سئو در تحویل پروژه  این است که ساختار سایت شما ار از نظر طراحی و نوع قرار گرفتن المان ها بررسی نماید. هر ایرادی که متخصص سئو در طراحی از دیدگاه بهینه سازی در سایت پیدا می کند را به طراح بیان می کند تا او بتواند آن ها به گونه ای که به ساختار و طرح کلی آسیبی وارد نشود، تغییر دهد.

 

2) در خصوص محتویات سئو و نوع نوشتن آن ها مشاوره می دهد

 نوشتن محتوا برای بخش ها و مقالات سایت وظیفه متخصص سئو نیست بلکه فقط او می تواند به شما مشاوره بدهد و در صورتی که تمایل داشتید او به شما مترجمانی که به نوشتن مطالب براساس سئو اطلاعات دارند را معرفی می کند. همچنین او می تواند محتویات سایت و مطالب شما را بررسی کند تا مطمئن شود که تمامی محتواها مرتبط با هدف سایت و آن صفحه می باشند و تمامی اصول سئو برای نوشتن آن ها به کار رفته است.

 

3) بررسی تکنیک های داخلی سئو سایت، تکنیک های داخلی سئو سایت مانند متاتگ ها

معرفی به گوگل و به طور کلی سئو داخلی، از جمله وظایف متخصص سئو است. او تمامی متاتگ ها، گوگل وبمسترها، ورودی ها و غیره را بررسی می کند و اگر ایرادی نیز در آن ها مشاهده کرد، سریعا برطرف کرده و به شما در خصوص نوشتن بعضی از متاها که کاربران دسترسی به تغییر دادن آن ها دارند، مشاوره می دهد. در واقع مهمترین فعالیت یک متخصص سئو، بررسی و بهینه سازی سئو داخلی سایت است.

 

4) مشاوره در خصوص بک لینک ها و سئو خارجی

سئو خارجی و بک لینک ها از جمله مواردی هستند که وظیفه اصلی متخصص سئو نمی باشد ولی اصولا آن ها در قرارداد خود قرار می دهند. سئو خارجی شامل بک لینک، محتوا، تبلیغات و غیره است که او در این زمینه به مالک سایت براساس نیاز و هدف سایت بهترین مشاوره را سعی می کند بدهد. آن ها در این مورد براساس نیاز و هدف سایت و اینکه مالک سایت برای این مساله بودجه کنار گذاشته شده است، یک استراتژی کوتاه مدت می نویسند و بعد براساس بازخوردهایی که از آن می گیرند، تغییراتی را در آن لحاظ می کنند. همانطور که میدانید، استراتژی های برنامه ریزی سئو نباید بلند مدت باشد زیرا الگوریتم های گوگل همیشه در حال تغییر است.

 

5) آموزش به کارمندان و اپراتور سایت

یک متخصص بهینه سازی می بایست اصول اولیه را به اپراتور وب سایت آموزش دهد تا او بتواند در ورود اطلاعات کمترین اشتباهات را داشته باشد. البته متاسفانه این مساله بارها در شرکت های مختلف مشاهده شده است و متخصص سئو باید در کنار افزایش رتبه سایت نیز به اپراتوری که مسئول قرار دادن محتوا یا تغییرات در سایت می باشد، همیشه آموزش های لازمه را بدهد. البته اصولا متخصصان سئو سعی می کنند که این تغییرات را خودشان قبول کنند زیرا می دانند که اگر اشتباهی از جانب شرکت رخ دهد، اثبات این مساله برای آن ها سخت می باشد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com