سایت مپ یا نقشه سایت چیست ؟

 • 2 مرداد 1399
سایت مپ یا نقشه سایت چیست ؟
سئو و بهینه سازی

نقشه سایت (sitemap) چیست؟

نقشه سایت چیست؟ یکی از مهم ترین گام هایی که باید به منظور بهینه سازی محتوا و بهبود سئو سایت برداشت، ثبت نقشه سایت در گوگل است. گوگل با مشاهده سایت مپ یک سایت به شکل بهتری می تواند موضوع اصلی سایت را درک کند و همین امر به سئو سایت کمک بسزایی خواهد کرد. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تصمیم داریم به مبحث مهم معرفی نقشه سایت به گوگل بپردازیم. اگر به دنبال درک صحیح sitemap گوگل و نقش آن در سئو سایت هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. نقشه سایت مدلی از محتوای وب سایت شما است که به منظور کمک به کاربران سایت و موتورهای جستجو ایجاد می شود. در واقع sitemap یک لیست از صفحات است که بر اساس موضوع، نمودار سازمانی یا XML به صورت سلسله مراتبی به یکدیگر وصل شده اند و دستورالعمل هایی را برای خزیدن موتورهای جستجو در سایت ارائه می دهد.

سایت مپ نوعی نقشه راه برای وب سایت است و به گوگل این امکان را می دهد که صفحات مهم سایت شما را شناسایی کند. این کار روی Seo سایت تاثیرگذار خواهد بود. چرا که حتی اگر لینک سازی داخلی سایت هم چندان قوی نباشد، باز هم گوگل می تواند صفحات مهم را شناسایی کند. به طور کلی هدف از ایجاد یک سایت نمایش محتواهای درون آن به مخاطبین هدف است. این هدف نیز تنها زمانی به واقعیت تبدیل می شود که سایت و محتوای آن برای گوگل قابل خواندن باشد. موتورهای جستجوی گوگل روزانه صفحات مهم سایت ها را بررسی می کنند. به این کار اصطلاحا خزیدن گفته است. در این حالت اگر این صفحات به شکل مناسبی از طریق لینک سازی داخلی مشخص نشده باشند، پیدا کردن آنها توسط موتورهای جستجو کار دشواری خواهد بود.

 

 

اهمیت و ضرورت نقشه سایت

خودتان را جای گوگل بزارید فرض کنید سایتی با صفحات بسیار زیادی وجود دارد. اگر سایت مپ نداشته باشد ، ممکن است صفحاتی از دست خزنده‌ها در برود و index نشوند. با استفاده از این نقشه‌ها به موتورهای جستجو مسیر می‌دهید و تمام صفحات خود را به گوگل معرفی می‌کنید. هم‌ چنین ممکن است سایت شما نو پا باشد و هنوز لینک سازی داخلی و خارجی درست و کاملی انجام نداده باشید. خزنده‌ها نمی‌توانند به صفحاتی که لینک ندارند وارد شوند. مسیری که این خزنده‌ها برای رفتن به صفحات دیگر استفاده می‌کنند ، لینک‌ ها هستند. با استفاده از نقشه سایت می‌توانید آدرس صفحاتی که لینک ندارند را هم به موتورهای جستجوگر بدهید.

نقشه سایت برای سئو و بهینه سازی سایت موثر است که به موتورهای جستجو از قبیل یاهو، گوگل، بینگ و ... معرفی می‌شود. به این معنا که فایل روبات تکست با هدف جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به بخش هایی از سایت که وبمستر تمایلی برای نمایش آن ندارد، استفاده می شود. وجود نقشه سایت برعکس روبات تکست فایل عمل و به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که در سایت، چه لینک های قرار گرفته است. این امر در بهینه سازی و سئوی سایت تاثیرگذار می باشد. در واقع، می تواند نقشه صفحات و محتواها در اختیار موتورهای جستجو قرار مدهد. علاوه بر این، تغییراتی که در سایت ایجاد می‌شود و تلاش هایی که برای بهینه سازی سایت انجام می شود، به وسیله نقش سایت به گوگل نمایش داده می شود که این به ایندکس محتوای سایت کمک کند و سرعت سئوی سایت را افزایش می دهد.

 

 

فایل ایندکس نقشه سایت (Sitemap index file) چیست؟

نقشه سایت (Sitemap) نباید زیاد سنگین شود. بهتر است بعد از ساخت نقشه آن را فشرده‌سازی کنید تا فضای بیهوده اشغال شده را از بین ببرید. حجم موردنظر برای این سایت مپ ها نباید بیشتر از 10 مگابایت باشد که این حجم برابر تعداد 5000 لینک یا آدرس است. اگر تعداد صفحات شما بیشتر از این تعداد یا این حجم شد باید از sitemap index file استفاده کنید. با استفاده از فایل ایندکس نقشه سایت می‌توانید تا 50000 نقشه سایت در هر سایت مپ ایندکس خود ذخیره کنید.

 

 

انواع نقشه سایت

نقشه های سایت متنوعی وجود دارند. در ادامه میخواهیم به معرفی مهمترین آنها بپردازیم.

 • نقشه سایت XML

نقشه سایت XML دارای محدودیت هایی هستند: ماکسیم یو آر ال در آنها 50000 یو آر ال است. حجم ماکسیمم فایل آنها بایستی 50 مگابایت باشد. نقشه های سایت می توانند توسط gzip فشرده شده (نام فایل چیزی شبیه به sitemap.xml.gz خواهد شد) تا در میزان استفاده از پهنای باند سایت صرفه جویی گردد. اما دقت داشته باشید که در هر صورت این فایل پس از خارج شدن از حالت فشرده، همچنان بایستی حداکثر 50 مگابایت باشد.

اگر حجم نقشه سایت XML شما به بیش از ماکسیمم مقدار برسد، بایستی آن را به چند قسمت تقسیم نمایید. این نقشه های سایت می توانند با یکدیگر ترکیب شده و در یک فایل XML دیگر (مثلا با نام sitemap-index.xml) قرار گیرند. برای وب سایت های بسیار بزرگ می توان حتی از چندتا از این دست نقشه های سایت نیز ایجاد نمود. برای اینکه موتورهای جستجو بتوانند به نقشه های سایت شما دسترسی داشته باشند، دو راهکار وجود دارد:

نقشه سایت خود را در گوگل سرچ کنسول و بینگ وبمستر تولز ثبت نمایید. آدرس نقشه سایت را در فایل robots.txt قرار دهید.

درج نقشه سایت در robots.txt

 

 • نقشه سایت تصاویر XML

نقشه سایت تصاویر با هدف بهبود ایندکس تصاویر سایت طراحی شد. تصاویر، امروزه نقش مهمی در سئو داشته و همراه با دیگر محتوای سایت پایش و ایندکس می گردند.حتی میتوان با استفاده از JSON-LD و اسکیما مارک آپ ImageObject اطلاعات بیشتری از تصاویر را نسبت به نقشه سایت در اختیار موتورهای جستجو قرار داد. به همین دلیل ساخت نقشه سایت تصاویر برای بسیاری از وب سایت ها ضروری نیست. درج نقشه سایت تصاویر در برخی وب سایت ها چیزی جز هدر دادن Crawl Budget نیستاما در وب سایت هایی که به گونه ای با عکس سرو کار دارند (مانند سایت ها فروش عکس استوک) یا فروشگاه های اینترنتی که تصویر محصولاتشان در گوگل جستجو می شود، حضور نقشه سایت تصاویر کاملا حس شده و می تواند منجر به هر چه بیشتر دیده شدن آنها گردددقت داشته باشید که قرار داشتن فایل تصاویر در همان دامین وب سایت امری ضروری نیست. شما می توانید از یک CDN استفاده کنید، به شرطی که آن را در گوگل سرچ کنسول تایید کرده باشید.

 

 • نقشه سایت ویدئویی XML

مشابه تصاویر، اگر ویدئوها نقش پر رنگی در وب سایت شما دارند، یک نقشه سایت ویدئویی برای آن ثبت نمایید. در غیر این صورت ساخت چنین نقشه سایت ضروری نیست. زمان و انرژی خود را در عوض بر روی اضافه کردن اسکیما مارک اپ  VideoObject در صفحات دارای ویدئو صرف کنید.

 

 • نقشه سایت Google News

تنها وب سایت های رجیستر شده در سرویس Google News بایستی نسبت به ایجاد چنین نقشه سایتی اقدام کنند. در صورتی که دارای چنین شرایطی هستید، نقشه سایتی از محتوای منتشر شد در دو روز اخیر را با حداکثر 1000 یو آر ال ایجاد نموده و آن را به گوگل معرفی نمایید. بر خلاف برخی توصیه های منتشر شده در وب، نقشه سایت Google News از یو آر ال تصاویر پشتیبانی نمی کند. گوگل پیشنهاد کرده است که از اسکیمای image یا متاتگ og:image برای اشاره به تصویر محتوا استفاده کنند.

 

 • نقشه سایت Mobile

این نوع نقشه سایت مناسب وب سایت های بسیار کمیست. اما چرا؟ جان مولر تایید کرده که نقشه سایت موبایل تنها بایستی برای وب سایت های دارای نسخه موبایل ایجاد شود و برای وب سایت های واکنشگرا نیازی به آن نیست. به عبارتی اگر وب سایت شما دارای نسخه موبایلی به شکل m.example.com است، ساخت نقشه سایت موبایل خالی از لطف نخواهد بود.

 

 • نقشه سایت HTML

نقشه سایت XML با هدف براورده کردن نیازهای موتورهای جستجو ایجاد شده است. به موازات آن، نقشه سایت HTML با هدف کمک به کاربران انسانی طراحی شده است. اما سوال اینجاست که در کنار تجربه کاربری خوب وب سایت و لینک های داخلی بهینه، آیا باز هم نیازی به نقشه سایت HTML خواهد بود؟ تعداد بازدید های نقشه سایت HTML را چک نمایید. اگر خوش شانس باشید، تعداد بازدید از آن بسیار پایین خواهد بود. در غیر این صورت بدین معنا خواهد بود که نیاز به ارتقا تجربه کاربری وب سایت داریم. چرا که کاربران به راحتی توانسته اند محتوای مورد نظر خود را بیابندنقشه سایت HTML فالبا در فوتر سایت و در تمام صفحات آن لینک شده اند. این وضعیت موجب کسب اعتبار از تمام صفحات می گردد. آیا به نظر شما تقسیم اعتبار صفحه بین لینک های آن بدین شکل، کار صحیحی است؟ در صورتی که کاربران زیادی نقشه سایت HTML را چک نمی کنند و شما در کنار آن دارای نقشه سایت XML و تجربه کاربری خوبی هستید، نیازی به درج نقشه سایت HTML در وب سایت نخواهد بود.

 

 • نقشه سایت XML داینامیک

ساخت نقشه های سایت استاتیک کار ساده ایست. کافیست که از یکی از ابزارهای آنلاین مانند xml-sitemaps.com استفاده نمایید. مشکل از اینجا شروع می شود که همزمان با حذف صفحات یا ویرایش آنها، نقشه سایت بروزرسانی نمی شود. بنابریان اگر می خواهید همزمان با هر تغییر در وب سایت نقشه سایت را بروزرسانی کنید، دیگر نقشه سایت استاتیک به کار شما نخواهد آمدنقشه های سایت داینامیک می توانند همزمان با تغییر یا اضافه نمودن محتوا خود به خود بروزرسانی شوند. برای ساخت یک نقشه سایت داینامیک سه راهکار در پیش رو خواهید داشت:

 • از برنامه نویس سایت بخواهید که یک اسکریپت سفارشی ایجاد نماید.
 • از ایک ابزار تولید کننده نقشه سایت داینامیک خارجی استفاد کنید.
 • از یک پلاگین (مانند Yoast SEO در وردپرس یا Osmap در جوملا) استفاده کنید.

جمع بندی : نقشه سایت XML داینامیک از بهترین راهکارها در تولید نقشه سایت محسوب می شوند. نقشه سایت HTML و موبایل ضرورتی ندارند. از نقشه سایت تصاویر، ویدئو و Google News در شرایطی استفاده کنید که موجب ارتقا شاخص های عملکرد وب سایت می گردد.

 

 

چک لیست کارهای لازم برای نقشه سایت

 • فشرده سازی سایت مپ (در صورت بیشتر بودن حجم آن ها از 50 مگابایت)
 • استفاده از فایل سایت مپ داینامیک
 • ثبت ادرس نقشه سایت در robots.txt
 • ثبت سایت مپ در گوگل سرچ کنسول
 • ثبت صفحات مهم برای سئو در سایت مپ
 • برطرف کردن خطاها و هشدارهای گوگل
 • بررسی صفحات exclude شده از ایندکس گوگل

در این مطلب سعی کردیم تمام مطالب مربوط به سایت مپ را پوشش دهیم. نقشه سایت و نحوه صحیح ساخت و ثبت آن از مهارت های مورد نیاز یک متخصص سئو است که ما در دوره آموزش سئو وب وان تمام موارد لازم در مورد سایت مپ و بقیه مباحث سئو را به صورت عملی و پروژه محور آموزش خواهیم داد. هر گونه سوال یا نظر خود را از طریق کامنت می توانید با ما در میان بگذارید.

 

 

محل قرارگیری فایل نقشه سایت در کجای سایت است ؟

خوب نقشه سایت به صورت استاندارد در پایین ترین سطح سایت خود با نام sitemap.xml قرار می گیرد به صورتی که با وارد کردن آدرس سایت به شکل زیر فایل فوق در دسترس قرار بگیرد.

http://www.yourdomain.com/sitemap.xml

به جای yourdomain.com نام دامنه خود را قرار دهید.

با قرار دادن در این آدرس تمامی موتورهای جستجو این سایت را می توانند بخوانند. شما می توانید در هرجای سایت خود این فایل را آپلود کنید و در سرویس گوگل وبمستر این آدرس را مشخص کنید. تا اینجا ایجاد فایل به صورت استاتیک و ایستا را آموختید. آپدیت و تغییرات در این فایل کاملا دستی بوده و هر بار با ایجاد لینک‌های جدید در سایت باید این فایل را ویرایش کنید.

اما در صورتی که از نرم افزار‌های مدیریت محتوایی مثل جوملا، وردپرس ، دروپال و … استفاده می کنید می توانید ماژول‌هایی را در سایت خود نصب کنید که این فایل را کاملا به صورت خودکار ایجاد کند.

 

 

افزودنی های نقشه سایت افزودنی های نقشه سایت

نقشه ی سایت ویدیو : نقشه سایت ویدیو یک سایت مپ برای ویدیو های سایت بوده و حاوی اطلاعات اضافی در مورد ویدیو های اضافه شده در برگه هاست. میتوان یک نقشه سایت برای ویدیو ها ساخت، یا اینکه اگر نقشه های زیادی برای ویدیو ها وجود دارد، یک نقشه ایندکس برای آنها بسازید تا نقش مادر را ایفا کرده و دیگر نقشه ها را در دسترس قرار دهد.

نقشه تصاویر : گوگل به تصاویر علاقه زیادی دارد. تقریبا جستجوی تصاویر در گوگل سومین ترافیک جستجو را به خود اختصاص داده و فرصت خوبی برای درخشش در نتایج تصویری گوگل مهیا شده است. معمولا فروشگاه ها و سایت های وبلاگی و خبری باید به تصاویر در سایت خود اهمیت زیادی بدهند چون میتواند رتبه سایت را بهبود بخشد. با تهیه یک نقشه تصویر Image Sitemap میتوان به بهبود رنک سایت حداقل در جستجوی Google Images کمک کرد. نقشه تصویر سایت میتواند شامل اطلاعات بیشتری از تصاویر باشد تا گوگل با آنها راحت تر باشد و از آنها در جستجوی تصاویر خود استفاده کند.

نقشه اخبار : معمولا گوگل از اخبار زبان های مختلف در اپلیکیشن های خبر خوان خودش موسوم به گوگل نیوز (Google News) استفاده می کند، یک نقشه خبر سایت میتواند کمک کند سایت های خبری موقعیت بهتری در اپلیکیشن های گوگل داشته باشند. همینطور نقشه خبر سایت اجازه مدیریت ارسال اطلاعات به گوگل نیوز را میدهد. اگر سایت خبری دارید و از سایت مپ استفاده می کنید، یک نقشه سایت خبر هم برای محتوای خبری سایت بسازید. البته برای ساختن نقشه سایت خبر از نقشه ساز گوگل Google Sitemap Generator استفاده نکنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com