سئو داخلی چیست و چه نکاتی را در پیاده سازی آن باید رعایت کرد؟

 • 23 تیر 1399
سئو داخلی چیست و چه نکاتی را در پیاده سازی آن باید رعایت کرد؟
سئو و بهینه سازی 30

سئوی داخلی (on page seo) سایت چیست؟

بدون بهینه سازی و سئو هرچقدرم که خوب کار کنید شاید هیچوقت دیده نشوید. سایتی که سئو نشده، مثل انسانی است که تهِ چاهی تاریک گیر افتاده و هرچقدر فریاد می‌زند کسی صدایش را نمی‌ شنود. برای اینکه به صفحه اول گوگل برسید باید ابتدا قسمتی از کارهای بهینه‌سازی را در صفحات خودتان انجام دهید، و بقیه کارها را خارج از سایت! سئو داخلی فرایندی است متشکل از بهینه‌سازی صفحات با استفاده از کلمات کلیدی برای موتورهای جستجو است که در داخل سایت خودتان انجام می دهید تا رتبه بهتر گوگل را کسب کرده و ترافیک سایت خود را بالا ببرید. اگر سایت شما با اصول سئوی داخلی بهینه شده باشد، موتورهای جستجو به راحتی سایت شما را پیدا کرده و می‌خوانند، موضوع آن را درک می‌کنند و اگر استاندارهای لازم را داشته باشد، آن را به عنوان یک سایت مفید برای کاربران می‌شناسند

حالا که هم برای گوگل بهینه‌اید و هم برای کاربر مفیدید، حق شماست که رتبه‌های بالای گوگل مال شما باشد، سئو کردن صفحات داخلی کار زیاد سختی نیست، فقط کافی است چند نکته ساده را رعایت کنید و در محتوای خود لحاظ کنید. در ادامه لیستی از اصول و نکات سئوی داخلی را برایتان آورده‌ایم. سئو داخلی به تنهایی ممکن است برای بدست آوردن رتبه‌بندی بهتر کافی نباشد. بنابراین شما نیاز به استراتژی و سئو فنی دارید تا محتوای صفحه شما بهتر رتبه‌بندی شود و سایت شما به صورت کلی جذاب‌تر به نظر برسد.

 

 

تفاوت سئو خارجی( OFF PAGE ) SEO و سئو داخلی ( )ON PAGE SEO چیست ؟

تمام عامل‌های موثر در سئو داخلی مربوط به المان‌های موجود در داخل وب سایت شما می‌شوند. عامل‌های سئو داخلی شامل ساختار فنی (کیفیت کدنویسی)، محتوای نوشتاری و دیداری و کاربر پسند بودن وب سایت شما می‌شوند. در مقابل آن عامل های سئو خارجی شامل مواردی همانند لینک‌های وب سایت‌های دیگر به شما، شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های بازاریابی دیگر می‌شود و اگر تمام تلاش خود را روی سئو خارجی بگذارید به دنبال این هستید که لینک بیشتری به وب سایت خود از منابع خارجی دریافت نمایید، حالا هرچه این لینک‌های دریافتی بیشتر مرتبط با موضوع شما باشند، رتبه‌ی بالاتری را در گوگل پیدا خواهید کرد.

 

 

اهمیت سئو داخلی on page چیست؟

مهمترین ویژگی سئو داخلی این است که شما مالک وب سایت هستید و می توانید  مشکلات فنی و کیفیت محتوای خود را به بهترین شکل ممکن کنترل نمایید. اگر شما یک وب‌سایت فوق‌العاده ایجاد کنید، حتما شروع به گرفتن رتبه خوب خواهد کرد تمرکز بر روی سئو داخلی باعث بهبود احتمال موفقیت استراتژی‌های  سئو خارجی سایت شما می شود. با استفاده از راهکارهایی که در ادامه توضیح می دهیم می توانید سئو و بهینه سازی کامل یک صفحه و تمامی صفحات سایت خودتان را انجام دهید.

 

 

تکنیک‌های سئوی داخلی سایت

وقتی صحبت از راهکارهای سئو داخلی می شود احتمالا اکثر افراد به یاد متا تگ ها و کلمات کلیدی می افتند، اکنون وقت آن است که مهم ترین تکنیک هایی که برای بهینه سازی داخلی سایت وجود دارند را معرفی کنیم. در این بخش نکات سئوی داخلی را برای شما لیست کردیم که در سال 2020 اطلاع رسانی شده‌اند و بیشترین تأثیر را در بهینه‌سازی سایت دارند.

 

 • آدرس (URL) تمام صفحات سایت خود را بهینه کنید

آدرس صفحات اولین پارامتری است که توجه گوگل را به خود جلب می کند، آدرس سایت شما باید کوتاه، مرتبط به محتوای داخلش و شامل کلمات کلیدی باشد تا بیشترین تاثیر را روی سئو داشته باشد.

 

 • تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) انجام دهید

با تحقیق کلمات کلیدی می‌توانید بفهمید که کاربران در حوزه کاری شما به دنبال چه چیزی هستند وچه چیزی برایشان بیشتر اهمیت دارد و چه کلماتی را بیشتر جستجو میکنند. بعد لیست کردن کلمات کلیدی، کلماتی که قرار است برایتان مخاطب جذب کند و ترافیک سایتتان را افزایش دهد را می‌شناسید و با توجه به آنها محتوای سایت خود را تولید کنید. انتخاب کلمات کلیدی یکی از مهمترین پارامترهای سئو داخلی است و اگر درست انتخاب شوند اولین آجر سئو داخلی سایت را گذاشته اید.

 

 • مطالب بلند منتشر کنید

آزمایش های مختلفی نشان داده است که مطالب طولانی و کامل تر از شانس بیشتری در گرفتن رتبه بهتر برخوردارند.

 

 • عنوان سئو (Meta title) را بهینه کنید

عنوان سئو یا متا تایتل، عبارتی است که کاربران در نتیجه جستجو گوگل می بینند و نباید بیشتر از 60 کاراکتر باشد اگر از این تعداد بیشتر باشد، عنوان شما در گوگل ناقص نشان داده می‌شود.

 

 • در عنوان سئو، حداقل از یک کلمه کلیدی استفاده کنید

کلمه کلیدی هدف را در ابتدای عنوان سئو صفحه قرار دهید و سپس به آن جزئیاتی اضافه کنید که کاربر ترغیب شود روی لینک شما کلیک کند. برای مثال اضافه کردن کلماتی مانند "بهترین" ، "راهنما" ، "نقد و بررسی" در رتبه بهتر برای کلمات کلیدی بلند بسیار موثر است.

 

 • زیرعنوان‌ها (تگ‌های H1، H2 و H3 ) را درست بچینید

بسیاری از سیستم های تولید محتوا (وردپرس) به صورت خودکار تگ های عنوان را به متن اضافه می کنند اما ممکن است بعضی از قالب‌ها این تنظیمات را دستکاری کنند، در بهترین حالت شما باید خودتان لیست عنوان و زیر عنوان ها را به درستی انتخاب کنید. محتوای خوب باید ساختاری مناسب داشته باشد و ارتباط بین تیترها رعایت شود تا متن برای کاربر گیج کننده نباشد، برای رعایت ساختار، عنوان اصلی محتوا که بالای مقاله مثل سر در خودنمایی می‌کند از تگ H1 و تیترهای اصلی را با تگ H2 و زیر شاخه های آنها را با تگ های بعدی لیست کنید. این کار هم گوگل را برای ایندکس کردن مطلبتان بهتر راهنمایی می‌کند و هم کاربران به راحتی مطلبتان را می‌خوانند و درک می‌کنند.

 

 • در محتوای خود از محتوای چندرسانه‌ای استفاده کنید

یکی از اصلی ترین معیارها در تعامل بودن با کاربر است، استفاده از تصویر، ویدئو، نمودار و ... می‌تواند نرخ پرش شما را کاهش دهد و کاربر را بیشتر در صفحه نگه دارد و رتبه وب سایت شما را بهبود بخشد.

 

 • لینک‌سازی داخلی کنید

لینک‌سازی داخلی در سایت به دو روش انجام می‌شود :

لینک‌دهی به سایر مطالب یا محصولات خودتان

در هر پست از وب سایت می توانید لینک به صفحاتی که اعتبار بیشتری دارند بدهید و یا برای پست های جدید اعتبار بیشتری بگیرید. گذاشتن لینک به سایر صفحات وب سایتتان باعث می شود که کاربر روی لینک‌های شما کلیک کند و به صفحات دیگر سایتتان سر بزنند، باعث می‌شود زمان بیشتری را در سایت شما بمانند و به گوگل این پیام را برسانند که سایت شما را دوست دارند! گوگل هم که عاشق سایت‌های کاربرپسند است که به آن‌ها اعتبار بدهد. سعی کنید که لینک‌های بی‌ربط به موضوع نداشته باشید

لینک دادن به سایت دیگران

اول اینکه لینک‌دهی به سایت‌های مرتبط و همکار، به گوگل کمک می‌کند تا راحت‌تر از موضوع فعالیت صفحه شما باخبر شود و بداند که در کدام میدان رقابت به شما رتبه دهد. همچنین با این کار گوگل سایت شما را به عنوان منبع اطلاعاتی موثق شناسایی می‌کند که همپای رقبا مطالب کامل تولید می‌کنید. پس لینک خارجی هم در سئوی شما تاثیرگذار است.

اما بسیاری از کارشناسان محتوا تمایل به چنین لینک گذاری نیستند چون فکر می‌کنند با لینک دادن، ارزش سایت رقیب بالاتر می‌رود در صورتی که این یک معامله برد برد است.

 

 • سرعت سایت را بهینه کنید

سرعت سایت یکی از پارامترهای ارزیابی سئو برای گوگل است و تاخیر در بارگذاری می تواند باعث از دست رفتن بازدیدکننده‌ها و کاهش نرخ تبدیل شود. هیچکس دوست ندارد که زمان زیادی برای باز شدن و لود شدن صفحات یک سایت بگذارد مخصوصا در شرایطی که تعداد سایت ها در هر زمینه ای بسیار زیاد است و اگر سایت با سرعت کمی لود شود کاربر سایت را بسته و به سراغ سیات راحتتری می رود.

 

 • سایت خود را ریسپانسیو (واکنش‌گرا) طراحی کنید

کاربران موبایلی چندین برابر سیستمی‌ها هستند. گوگل در سال  2016 اعلام کرد به سایت‌های ریسپانسیو رتبه‌های بهتری اختصاص می‌دهد. اگر می‌خواهید رتبه سایت شما افزایش پیدا کند، لازم است از طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا) استفاده کنید.

برای درک کامل ریسپانسیو بودن وب سایت مقاله "طراحی سایت ریسپانسیو چیست" را بخوانید.

 

 • از دکمه های اشتراک در شبکه های اجتماعی استفاده کنید

سیگنال های اجتماعی شاید به صورت مستقیم در رتبه سایت تاثیری نداشته باشد، اما مطمئنا موجب افزایش ترافیک سایت می گردد.

 

 • تصاویر سایت را بهینه کنید

تصاویر شما باید از دو جهت بهینه شده باشند :

حتماٌ تگ alt داشته باشند و از کلمه کلیدی در آن‌ها استفاده شده باشد.

موضوع عکس و ارتباط آن با متن به وسیله تگ Alt  برای گوگل مشخص می شود. چیست. یادتان باشد که در Google Image رقابت در کلمات کلیدی کمتر است و شما می‌توانید با بهینه‌سازی تصاویر خود به جایگاه های بهتری در جستجوی تصاویر گوگل برسید.

حجم آن‌ها بهینه و استاندارد باشد

با بهینه کردن حجم عکس‌ها می‌توانیم سرعت بارگذاری را بهبود دهیم. توصیه می‌کنم برای اینکه بتوانید حجم تصاویر سایتتان را بدون افت کیفیت کاهش دهید.

 

 • چگالی کلمات کلیدی را رعایت کنید

الگوریتم های گوگل در بین تمام متن های تولید شده جستجو می کنند تا کلمات کلیدی به تعداد لازم وجود داشته باشد و نباید در استفاده از این کلمات زیاده‌روی کنید که از بار معنایی آن کم شود. بسیاری از متخصصین سئو معتقدند که چگالی کلمات کلیدی باید بین 1 تا 3 درصد از کل محتوای یک صفحه باشد.و اگر از این مقدار بیش‌تر شود، گوگل آن صفحه را به عنوان اسپم شناسایی می‌کند.

 

 • محتوای با کیفیت تولید کنید

مهمترین بخش از سئوی داخلی یک محتوای خوب و با کیفیت است؛ می‌گوییم مهم‌ترین، چون اگر تمام نکات سئو تا اینجا مو به مو رعایت شده باشد، اما محتوای شما به درد کاربر نخورد، برای گوگل هم هیچ ارزشی ندارد!

 

 • کاربران را تشویق به کامنت گذاری کنید

به صورت تجربی مشاهده شده که سایت هایی که دارای کامنت های بیشتری در پست های خود هستند، معمولا رتبه بهتری کسب می کنند. گوگل نیز این مورد را به صورت غیر مستقیم تایید کرده و اعلام کرده است: سایت هایی که کاربران فعال تری دارند، رتبه بالاتری کسب می کنند.

 

 • مطالب خود را ویرایش کنید

بخش اصلی از نوشتن قبل از انتشار مطالب در صفحه چک کردن خطاهای املایی و دستوری است، زیرا اطمینان حاصل می‌کنید که محتوای شما با کیفیت بالا، معتبر و شایسته نتایج جستجوی برتر است.

 

 

چک لیست نهایی نکات سئو داخلی

خلاصه تمام کارهایی که در زمینه بهینه سازی داخلی سایت می توان انجام داد به صورت چک لیست به شرح زیر است :

 

 1. مطمئن شوید که می دانید سئو داخلی و خارجی چه تفاوت هایی با هم دارند
 2. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما اصیل، مفید و تحقیق شده باشد
 3. محتوای خود را از نظر ظاهر نیز زیباتر کنید
 4. تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی هدف شما در محتوا و عنوان باشند
 5. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در کمتر از 3 ثانیه (هم دسکتاپ و هم موبایل) لود می شود
 6. عناوین صفحه خود را با اضافه کردن کلمات کلیدی ، کلمات جذاب کننده و اعداد بهینه کنید
 7. توضیحات متا منحصر به فرد برای تمام صفحات خود ارائه دهید (کلمات کلیدی مورد نظر خود را در آن ها درج کنید)
 8. LSI و کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کنید و از آن ها نیز در عناوین و محتوای خود استفاده کنید
 9. اطمینان حاصل کنید که هر صفحه شما فقط یک تگ H1 داشته باشد
 10. از تگ ها به صورت سلسله مراتبی در صفحه استفاده کنید (H1 -> H2 -> H3)
 11. تصاویر و سایر عناصر چندرسانه ای خود را بهینه کنید (تگ ALT مهمترین فاکتوری است که باید رعایت کنید)
 12. اطمینان حاصل کنید که URL های شما سئو دوستانه هستند و ساختار URL شما از ساختار سایت شما تبعیت می کند
 13. لینک داخلی را به محتوای خود اضافه کنید
 14. لینک خروجی به محتوای خود اضافه کنید (به وب سایت های مرتبط با کیفیت بالا لینک دهید)
 15. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما سازگار با تلفن همراه است
 16. نظرات را تشویق کنید اما فقط نظراتی را منتشر کنید که معقول باشند

 

 

شما رتبه یک هستید اگر....

فتح کردن قله های گوگل و بازار تبلیغات این روزها داغ است و همه صاحبان وب سایت فروشگایی از رتبه بالا صحبت می کنند می‌زند اما واقعیت این است که سئو نه یک چیز افسانه‌ای است نه رمز و راز خاصی دارد فقط کافیست هنگام ایجاد صفحه تمام موارد در چک لیست سئو داخلی را رعایت کنید. با سرعت بخشیدن به سئو داخلی می توانید سریع تر به سراغ سئو خارجی بروید و وب سایتتان زودتر به دست کاربران برسد و دیده شود.

 

اگر سوالی یا موضوعی مانده نظرات خود را ثبت کنید تا با هم گفتگو کنیم، نظرات شما برای ما بسیار ارزشمند است.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com