تکنیک های سئو کلاه خاکستری

 • 18 مرداد 1399
تکنیک های سئو کلاه خاکستری
سئو و بهینه سازی 60

اگر بخواهیم سئو را به چند قسمت تقسیم کنیم، می توانیم بگوییم دارای قسمت های سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری است. همانطور که می دانید، سئو دارای تکنیک های مختلفی است که البته همه آن ها مفید نمی باشند. تکنیک هایی که از نظر گوگل قانونی هستند را در دسته سئو کلاه سفید قرار می گیرد و آن هایی را که غیرقانونی می باشند و به نوعی راه دررو به حساب می آیند را در دسته سئو کلاه سیاه قرار می گیرد. اما سئو کلاه خاکستری چیست؟ در ادامه این مقاله قصد داریم تا در خصوص این تکنیک و روش های انجام آن صحبت کنیم.

 

 

سئو کلاه خاکستری چیست؟

تعریف سئو کلاه خاکستری سخت است. براساس تعریفی که جان اندرو، متخصص سئو، بیان کرده است: " سئو کلاه خاکستری" چیزی بین سئو کلاه سفید و سیاه نمی باشد. بلکه شامل تکنیک هایی که اگر گوگل متوجه استفاده آن ها شود، سایت شما را جریمه می کند و افرادی بیشتر از این تکنیک ها استفاده می کنند که خیلی به قانون پابند نمی باشند ولی در نظرشان نمی خواهند کار غیر قانونی کنند."

اگر تکنیک های سئو کلاه خاکستری توسط حرفه ای ها مورد استفاده قرار بگیرد، کاملا می تواند موثر باشد، ولی باید بدانید که شما در واقع با استفاده از تکنیک ها، به نوعی در لبه آتش و پرتگاه راه می روید. یک اشتباه کوچک می تواند شما داخل پرتگاه بیندازید. برای همین نمی تواند خیلی مطمئن بود که استفاده از این تکنیک ها کاملا جواب صددرصد به شما بدهد. در واقع سئو کلاه خاکستری شامل تکنیک هایی است که خیلی شبیه به سئو کلاه سیاه است اما اگر به درستی استفاده شود، می تواند برای افزایش رتبه وب سایت موثر واقع شود.

 

 

چرا سئو کلاه خاکستری مهم است ؟

درک درست ازروش های  سئو خاکستری بسیار مهم است  برای اینکه اگر به درستی از تکنیک های سئو کلاه خاکستری  استفاده شود، می تواند به راحتی به روند افزایش رتبه سایت شما کمک کند که باعث صرفه جویی در هزینه و زمان خواهد بود. الگوریتم های گوگل خیلی باهوش  و ، دقیق وکارآمد هستند و  هرساله تغییرات زیادی در این مجموعه  الگوریتم ها انجام می شود. بعضی از روش های  کلاه خاکستری ممکن است که الان خطرناک نباشند ولی استفاده بیش از حد از آنها  ممکن است خطرناک باشد و  به مرور زمان توسط گوگل در لیست پنالتی  قرار بگیرید، بنابراین یک  متخصص سئو باید اطلاعات خود را در این بخش همیشه آپدیت  نگه دارد.

 

 

آیا باید از روش های سئو کلاه خاکستری استفاده کنیم ؟

اگر با روش های آن آشنا نیستید، توصیه می کنیم که اصلا از این روش ها استفاده نکنید. زیرا الگوریتم های گوگل بسیار حساس هستند و رعایت نکردن یک بخش کوچک ممکن است که سایت شما را دچار جریمه کند. قبل از استفاده از هرگونه تکنیک های سئو سفید، سئوسیاه یا سئوخاکستری، حتما باید از چگونگی انجام کارها اطلاعاتی دریافت کرده باشید تا به اشتباه از آن روش ها استفاده نکنید. هر روشی که از خط قرمزهای گوگل عبور نکند در سئوسایت می تواند مفید باشد.

 

 

سئو کلاه خاکستری چیست و چه تفاوتی با روش های دیگر سئو دارد؟

به گفته سایت quora سئو کلاه خاکستری یک روش سئو ما بین سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید استگفته شد که سئو کلاه سیاه به معنای بهینه سازی سایت و افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو از طریق فریب دادن گوگل و گاها کاربران است. در مقابل سئو کلاه سفید؛ بهینه سازی سایت از طریق روش های سئویی است که توسط گوگل به آن توصیه شده و در این روش هیچ تخطی از قانون های وضع شده توسط گوگل انجام نمیشوداما تعریف سئوی کلاه خاکستری این است: استفاده از روش های سئوی کلاه سفید، ادقام با روش های سئوی کلاه سیاه، به صورتی که گوگل متوجه آن نشودمزیت سئو کلاه سفید جایگاه ثابت آن و مزیت سئو کلاه سیاه سرعت بالای آن است. در سئو کلاه خاکستری ما هردو این مزیت ها را داریم و برای رسیدن به یک جایگاه قوی و ثابت در کمترین زمان، تلاش میکنیم.

 

 

تکنیک های سئو کلاه خاکستری

تا این تاریخ که ما در حال نوشتن این مقاله ایم، روش هایی که در پایین گفته میشود هنوز به عنوان روش های سئو کلاه سیاه شناخته نشده و میتوان آنها را به عنوان سئو کلاه خاکستری استفاده کرد. ممکن است گوگل در آینده هر کدام از این روش ها را شناسایی کند. البته ما سعی میکنیم تا پس از هر بار آپدیت الگوریتمی گوگل این مقاله را به روز رسانی کنیم.

 

1) ثبت چندین مکان در نقشه گوگل

یکی از تکینک های سئو کلاه خاکستری، ثبت شرکت یا سایت خود در چند استان مختلف است. اگر با سرچ محلی یا همان لوکال سئو (Local SEO) آشنا باشید، میدانید که گوگل نسبت به مکان کاربر خود، نزدیک ترین جستجو ها را به او پیشنهاد میدهد. به طور مثال کاربری که در اصفهان کلمه طراحی سایت را جستجو میکند، با نتایج کلمه طراحی سایت در تهران و سایت ها وشرکت های مستقر در اصفهان روبرو میشودبعضی از سئو کاران کلاه خاکستری اقدام به ثبت سایت خود در نقشه استان های بزرگ کشور میکنند تا در نتایج محلی آن شهر ها نمایش داده شوند. البته این تکنیک نیاز به تجربه دارد و استفاده از آن ممکن است باعث جریمه شما شود.

 

2) خرید بازدید فیک برای سایت

در مقالات آموزش سئو داخلی گفته شد که در صفحات اول تا سوم گوگل، رفتار کاربران تأثیر بالایی بر افزایش یا کاهش رتبه شما در نتایج دارد. از همین رو بعضی از سئو کاران کلاه خاکستری اقدام به خرید بازدید های فیک از طریق گوگل میکنند و با این کار سعی در فریب گوگل دارند. البته که گوگل در این مورد دارای ضعف هایی نیز هست اما اگر نتوانید این تکنیک را به صورت حرفه ای انجام دهید گوگل سریعا متوجه شده و شمارا جریمه میکندمنظور از حرفه ای بودن در این تکنیک رعایت نکاتی است که به سئو شما ضربه نزند. مثلا:

 • بازدید های شما نباید همه از یک مکان و ip باشند.
 • بازدید کنندگان باید پس از کلیک بر سایت شما حداقل چند دقیقه در سایت شما بمانند، سپس بر صفحه ای کلیک کنند و بعد از آن خارج شوند تا باعث افزایش bounce rate شما نشود.
 • نباید تعداد بازدید ها در یک برهه زمانی خاص به صورت ناگهانی بالا برود
 • استفاده از ربات های بازدید کننده میتواند باعث شک کردن گوگل شود و بهترین راه استفاده از کاربران واقعی است
 • و

 

3) استفاده از نام برند های معروف و ثبت شده

یکی دیگر از تکنیک های سئو کلاه خاکستری استفاده از معروفیت برند های بزرگ است. این تکنیک که اغلب در سایت های فروشگاهی انجام میشود به این صورت است که یک سایت با استفاده از نام یک برند بزرگ در دامنه سایت، خود را در نتایج مربوط به آن بهینه میکند. به طور مثال شخصی کلمه nike را در دامنه خود به کار میبرد تا در جستجو هایی که با  استفاده از این کلمه انجام میشود نتیجه بهتری در سئو بگیردقبل از استفاده از این تکنیک باید بررسی کنید که برندی که شما میخواهید از آن در نام دامنه خود استفاده کنید اجازه چنین کاری را به شما داده باشد. برند wordpress یکی از برندهایی است که استفاده از آن در دامنه غیر مجاز است و در صورت استفاده، این شرکت میتواند با شکایت از شما، دامنه شما را غیرفعال کند.

 

4) ایجاد کامنت مارکتینگ فِیک

شما میتوانید با خرید کامنت قلابی یا فِیک، علاوه بر افزایش بازدید سایت، به ایجاد کامنت در سایت بپردازید تا گوگل به دلیل تعامل شما با کاربران، رتبه سایت شما را افزایش دهد. در خرید کامتت فیک نیز موارد گفته شده در خرید بازدید فِیک را رعایت کنید تا گوگل به سایت شما شک نکند

 

5) استفاده هوشمندانه از کلمات LSI

استفاده هوشمندانه از کلمات کلیدی و lsi یکی از روش های سئو کلاه خاکستری است که در سایت مدیریو نیز به خوبی انجام میشود. منظور از کلمات lsi ، کلماتی است که حول محور کلمه کلیدی اصلی شما وجود دارند و به گوگل این موضوع را میفهمانند که مقاله شما یک مقاله کاملا مرتبط استبه طور مثال در همین مقاله؛ کلمه کلیدی این مقاله “سئو کلاه خاکستری” است اما علاوه بر این کلمه به استفاده از کلماتی چون:

 • آموزش سئو کلاه خاکستری
 • آموزش سئو خاکستری
 • Gray Hat SEO
 • سئو کلاه خاکستری چیست
 • سئو کار کلاه خاکستری
 • و

استفاده کردیم. اگر دقت کرده باشید استفاده از این کلمات هیچ اشکالی برای مقاله به وجود نیاورد تا جایی که میتوان آن را یک روش کلاه سفید دانست. در روش کلاه خاکستری شما میتوانید تعداد کلمات بیشتری را در مقاله استفاده کنید.

 

6) خرید سوشال سیگنال

در آموزش سئو خارجی گفته شد که سیگنال های شبکه های اجتماعی یکی از موارد تأثیر گذار بر سئو سایت است. در تکنیک کلاه خاکستری این روش، سئو کار کلاه خاکستری اقدام به خرید سوشیال سیگنال برای پست یا پست های مهم خود میکند. منظور از سوشال سیگنال، خرید اشتراک، لایک و کامنت برای پست های شبکه اجتماعی یا پست های سایت است.

 

7) دامنه های منقضی شده

این تکنیک سئو کلاه خاکستری به این صورت است که شما با جستجو در سایت هایی مثل expireddomain، به جستجوی دامنه هایی که به تازگی منقضی شده اند میپردازید. برای استفاده از این ترفند به این سایت مراجعه کنید، دامنه هایی که کلمه کلیدی شما در آنها موجود باشد را پیدا کنید. سپس آنهارا از نظر فاکتور هایی چون اعتبار دامنه، لینک ها، امتیاز اسپم و … که در مقاله آموزش سئو خارجی توضیح داده شده بررسی کنیدیک یا چند تا از بهترین دامنه های منقضی شده را انتخاب کنید. پس از خرید آنها باید شروع به تولید محتوا در آنها کنید. البته  لینک سازی باید به صورت کاملا طبیعی انجام شود. میتوانید برای مطالعه فاکتور های صحیح لینک سازی به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

 

8) لینک سازی در انجمن ها

لینک سازی در انجمن های نیز یکی دیگر از تکنیک های سئو خاکستری است. همانطور که در آموزش سئو خارجی گفته شد، شما میتوانید با عضویت در انجمن های پرسش و پاسخ به 3 حالت برای سایت خود لینک سازی کنید. لینک در امضا، لینک در پروفایل و لینک در متندر تکنیک کلاه سیاه، شما صرفا اقدام به نوشتن متن های کوتاه برای دریافت لینک میکنید اما برای اجرای روش کلاه خاکستری، با فعالیت واقعی اقدام به ساخت لینک برای سایت خود میکنید. سعی کنید لینک های خود در محتوای نوشته خود بگیرید و از گرفتن لینک در نام پروفایل با انکر تکست خود داری کنید.

 

9) لینک سازی در کامنت سایت ها

لینک در کامنت سایت ها و وبلاگ ها در گذشته یکی از تکنیک ها با بازده عالی بود. اما گوگل در آخرین آپدیت خود از اعتبار این نوع لینک ها به شدت کم کرد. در حال هنوز هم این نوع لینک سازی میتواند کمک اندکی به سئو سایت ما کنددر این روش هم مانند فعالیت در انجمن ها سعی کنید از لینک سازی بی مورد با متون تبلیغاتی و متن های کم خود داری کنید.

 

10) لینک سازی در وبلاگ

یکی از بهترین انواع تکنیک های سئو کلاه خاکستری، لینک سازی در وبلاگ استشما برای پیاده سازی این تکنیک در ابتدا به وبلاگ هایی چون بلاگفا، بلاگ و… که در مقاله ساخت وبلاگ رایگان گفته شد، اقدام به ساخت وبلاگ میکنید و در آن ها به صورت منظم به تولید محتوا روی می آوریدبه این دلیل که این سیستم های وبلاگ دهی دارای اعتبار بالایی هستند، وبلاگ هایی که روی آن ها ساخته میشوند نیز سریعا دارای اعتبار میشوند. پس از آن شما به صورت نا منظم و کاملا طبیعی، اقدام به لینک سازی برای سایت خود میکنید. این نوع لینک سازی به شدت به شما کمک میکند.

 

11) آپدیت مصنوعی سایت

آپدیت سایت یکی از عوامل تأثیر گذار بر افزایش سئو سایت است. گوگل سایت های آپدیت را همیشه دوست دارد. اما چگونه به گوگل نشان دهیم که ما در حال آپدیت سایت هستیم؟ در بهترین حالت و روش کلاه سفید این موضوع، شما باید طبق زمانبدی مشخص اقدام به تولید محتوای مفید در سایت کنیداما برای استفاده از این روش در سئو کلاه خاکستری، میتوانید در برگه ها، مقالات وصفحات مختلف سایت اقدام به تغییرات جزیی مانند تغییر عکس ها، کد ها و متن ها کنید تا گوگل فکر کند شما همیشه در حال بروز رسانی سایت خود هستیدالبته از زیاده روی در این مورد به شدت بپرهیزید.

 

12) لینک سازی در سایت های web2

سایت های web2 سایت هایی هستند که مطالب آن توسط کاربران نوشته میشوند. معتبر ترین این سایت ها، سایت ویکی پدیا است. این سایت ها به دلیل تولید محتوای به تعداد بالا، دارای اعتبار بسیار بالایی هستند. لینک سازی در سایتی مثل ویکی پدیا باعث رشد زیادی برای شما در نتایج جستجو میشود. اما این کار به دلیل نظارت زیاد نسبتا کار سختی است. در هرحال ایجاد لینک های مفید در سایت های web 2 به شما کمک شایانی میکنداز ایجاد تعداد زیادی لینک در یک محتوا جدا خودداری کنید.

 

13) خرید بازدید فیک برای لینک ها

یکی از مواردی که باعث ایجاد ارزش برای لینک ها میشود، وجود ورودی و کلیک روی آن هاست. شما پس از لینک سازی در سایت ها، وبلاگ ها و… میتوانید برای بالا بردن ارزش و طبیعی جلوه دادن لینک های خود برای آن ها به خرید بازدید روی بیاورید. این نیز یکی از تکنیک های سئو کلاه خاکستری است که هنوز بین همه سئو کاران رواج پیدا نکرده استسئو کلاه خاکستری بهترین نوع سئو آن هم در ایران است.
یکی از مهم ترین موضوعات برای افزایش رتبه سایت پس از تولید محتوا مفید، دریافت لینک از دیگر سایت ها است که متأسفانه در ایران این موضوع به ندرت اتفاق می افتد که سایتی بدون چشم داشت و صرفا به خاطر محتوای مفید به سایت دیگری لینک بدهد. از همین رو استفاده از تکنیک های سئو کلاه خاکستری راه مناسبی برای ماست.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com