تولید محتوا چیست و بازار کار آن چطور است؟

 • 19 مرداد 1399
تولید محتوا چیست و بازار کار آن چطور است؟
سئو و بهینه سازی 50

اولین چیزی که با شنیدن نام محتوا به ذهن خطور می‌کند به احتمال زیاد تولید محتوا است. و اولین عبارتی که پس از شنیدن تولید محتوا در ذهن ما نقش می‌بندد تولید محتوا از نوع متن و نوشته است. آیا واقعاً همینطور است و محتوا صرفاً به تولید و تولید نیز صرفاً به محتوای متنی ختم می‌شود؟

 

 

تولید محتوا چیست؟

هر چیزی که باعث انتقال اطلاعات ، تجربه ها ، آموزش ها ، معرفی و ... را محتوا می گویند. زمانی که شما در رابطه با این مسائل صحبت می کنید یا عملی را انجام می دهید در حال تولید محتوا هستید. امکان دارد شما با نوشتن یک مقاله ، یا ساختن یک ویدئو یا گرفتن یک عکس و یا هر کار دیگری در حال انتقال اطلاعات باشید ، در این حال باید به شما گفت که شما در حال تولید محتوا هستید. تولید محتوا به هر نحوی که باشد باعث ارتباط بین شما و مخاطبان شما می شود و ارزش محتوا امروز به قدری زیاد می باشد ، که مبحث بازاریابی محتوا ، یکی از اصلی ترین رکن های بازاریابی برای هر کسب و کاری می باشد.

 

 

چرا تولید محتوا با ارزش است؟

 امروزه تقریبا تمام کسب و کارها قسمتی از کار خود را که می تواند فروش باشد ، یا دادن اطلاعات درباره محصولات  و یا هر کار دیگری را بر بستر اینترنت و با داشتن سایت مخصوص کسب و کار خود انجام می دهند. برای معرفی کردن بهتر خود و جذب مخاطب ، این کسب و کارها می بایست ، معرفی خود را با کمک تولید محتوا انجام دهند. که با استفاده از تولید محتوا می توانند با قشر وسیعی از مخاطبان خود رو به رو شوند و کسب و کار خود را به آنها معرفی کنند. بهترین اتفاق زمانی برای شما و کسب و کار شما پیش می آید که شما بتوانید مخاطبینی داشته باشید تا بتوانید با آنها ارتباط داشته باشید ، محصولات یا خدمات خود را به آنها بفروشید ، آنها را علاقه مند به کسب و کار خود کنید.

 

 

کدام کلمه درست است؟ محتوی یا محتوا

جالب است که معنای دو کلمه محتوی و محتوا را بدانیم و از بین این دو به درستی گزینه مناسب را انتخاب کنیم. زبان انگلیسی به واسطه نزدیکی بسیار زیاد به زبان عربی دچار تغییر و تحولات بسیار زیادی شده است، همچنین کلمات بسیار زیادی وجود دارند که از زبان عربی به فارسی داخل شده‌اند و امروزه از آنها حتی در زبان محاوره‌ای خود بهره میبریم.

محتویمعنای این کلمه شامل بودن است. به بیان ساده‌تر محتوی یعنی چیزی که درون چیز دیگری است، و از جمله لغات هم معنی آن میتوان به کلماتی مانند شامل، حاوی، مشتمل و فراگیرنده اشاره کرد.

محتوامعنای این کلمه آن چیزی است که درون چیز دیگری قرار دارد. به بیان ساده‌تر میتوان گفت که محتوا یعنی درونمایه، مضمون، مفهوم و یا متن میباشد.

با مقایسه‌ای که بین این دو کلمه انجام شد و معنای هر کدام ذکر شد میتوان به این نتیجه رسید که کلمه تولید محتوی کاملا اشتباه بوده و در اصل تولید محتوا صحیح و درست می‌باشد.

 

 

 

انواع بازاریابی محتوا

 1. پست وبلاگ
 2. کتاب های الکترونیکی
 3. مطالعات موردی
 4. قالب
 5. اینفوگرافیک
 6. ویدئو
 7. پادکست
 8. شبکه های اجتماعی

 

1) پست­های وبلاگ

شاید به این موضوع توجه نکرده باشید اما در حال حاضر شما یک پست وبلاگ را مطالعه می کنید. پست ها در وبلاگ ها یا وب سایت ها به طور مداوم و به منظور جذب مخاطبین منتشر می شوند. پست ها باید محتوای ارزشمندی برای مخاطبین ارائه دهند. این پست ها در وبلاگ ها یا شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند. توصیه می شود تعداد کلمات پست های وبلاگ در حدود 1000 و 2000 کلمه باشد. ضروری است بازخورد مخاطبین نسبت به متون کوتاه یا طولانی را نیز ارزیابی نماییدامروزه بسیاری از مخاطبین به دنبال محتوای آموزشی هستند و شما می­توانید از اسلایدها برای ارائه این نوع محتوا استفاده نمایید.

 

2) کتاب های الکترونیک

کتاب های الکترونیک نیز ابزارهای بسیار خوبی برای ارائه اطلاعات هستند. کتاب های الکترونیک اغلب طولانی بوده و با تناوب کمتری در مقایسه با پست­ های وبلاگ منتشر می­شوند و با استفاده از آنها نیز می­توانید مخاطبینی را به وب سایت خود جذب کنیدکتاب های الکترونیک گام دیگری در فرایند بازاریابی هستند. بعد از مطالعه پست وبلاگ، افراد به دنبال اطلاعات بیشتر خواهند بود. شما می­توانید افراد را به یک صفحه فرود هدایت کنید تا در آنجا اطلاعات تماس خود را وارد کرده و یک کتاب الکترونیک دریافت نمایند که حاوی اطلاعاتی ارزشمند برای کسب و کارشان است.

 

3) مطالعات موردی

مطالعات موردی فرصت شما برای تعریف داستان یکی از مشتریان است که به واسطه همکاری با شما توانسته اند مشکل خود را حل کنند. مطالعات موردی نوع متنوعی از بازاریابی محتوا هستند، زیرا آن ها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها در این فهرست مورد بررسی قرار خواهند گرفت. مطالعات موردی ممکن است به صورت پست وبلاگ، کتاب الکترونیک، پادکست یا حتی اینفوگرافیک باشندهدف شما در مطالعه موردی نشان دادن شواهد به افراد است. قبل از انتخاب مشتری برای مطالعه موردی، شما باید نوع اطلاعاتی که ارائه خواهید داد را باید در نظر بگیرید.

 

4) اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها می توانند داده ها را به روشی بسیار بهتر از کلمات سازماندهی نموده و نشان دهند. فرمت های متعددی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده نمایید.

 

5) ویدئو

ویدئوها را می توانید در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی مشاهده کنید. تولید آنها به منابع و زمان بیشتری در مقایسه با محتوای متنی نیاز دارد، اما همزمان با توسعه بازاریابی بصری، ارزش این محتوا افزایش می یابد. میزان رواج این نوع از محتوا در شبکه­های اجتماعی 40 برابر بیشتر استتحقیقات HubSpot به تازگی بدین نتیجه رسیده اند که ویدئو از جمله محتوایی است که افراد به شدت به آن علاقه دارند. ویدئو قادر است توجه افراد را بیش از هر محتوای دیگر جلب کند.

 

7) پادکست

اگر مخاطبین شما فرصت کافی برای مطالعه محتوای شما نداشته و یا علاقه ای به مطالعه ندارند، شما می توانید محتوای خود را به صورت پادکست در اختیار آنها قرار دهید. تعداد افراد علاقمند به پادکست همواره در حال افزایش است. اگر به افراد مشهوری دسترسی دارید و می توانید با آنها مصاحبه نمایید، پادکست بهترین گزینه ای خواهد بود که در اختیار دارید.

 

8) شبکه­ های اجتماعی

بعد از انتشار مطالب در وب سایت خود، شما می توانید در شبکه های اجتماعی نیز محتوای خود را منتشر کنید. این بدین معناست که می توانید مطالب خود را در قالب های جدیدی طراحی کرده و در اختیار عموم افراد قرار دهید.ارسال محتوا به شبکه های اجتماعی منجر به افزایش دسترسی افراد به برند شما گردیده و می توانید توجه مخاطبین بیشتری را جلب کنید. از جمله محبوب ترین شبکه های اجتماعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیسبوک

تویتر

اینستاگرام

لینکدین

پینترست

اسنپ چت

یوتیوب

در هر یک از این شبکه های اجتماعی باید محتوایی مرتبط به تمایلات کاربران ارسال نمایید. برای مثال، اینستاگرام برای ارسال ویدئو و تصاویر مناسب است و همچنین می توانید روند فعالیت خود در شرکت را از طریق اینستاگرام به کاربران اطلاع دهید.

 

 

 

چگونه تولید محتوا کنیم؟

حتی کارشناسان تولید محتوا که مدتها در این حوزه فعالیت دارند نیز ممکن است هنگام نگارش یک محتوای متنی دچار اشتباهات بزرگی شوند. بطور مثال آیا تابحال به این نکته فکر کرده‌اید که چه چیزی باعث میشود تا مخاطب بر روی مقاله شما کلیک کرده و آن را مطالعه کند؟ آیا بکار بردن عنوان جذاب در محتوا موثر است یا خیز؟ یا اینکه باید تصویر جذابی برای مقاله خود انتخاب کنیم و هزار اما اگر و احتمال دیگر

برای تولید محتوای جذاب موارد زیر را حتما در محتوای خود رعایت کنید:

از عناوین جذاب و متوقف‌کننده استفاده کنیدقبل از انتشار محتوا بررسی کنید که رقبا از چه عنوان‌هایی استفاده کرده‌اند. سعی کنید تا حدامکان عنوان غیرتکراری و منحصربه‌فرد باشد. همه افراد با توجه به عنوان تصمیم می‌گیرند ادامه مطلبی را بخوانند یا از آن صرف نظر کنند.

برای هر محتوا یک کلمه کلیدی مشخص کنیددلیل استفاده از کلمه کلیدی این است که برای گوگل روشن می‌کنید که متن شما درباره چه موضوعی است. این کلمه کلیدی را باید در عنوان، url، بدنه متن، زیرعنوان‌ها، تگ توضیحات و  عکس‌ها استفاده کنید.

ساده و قابل فهم بنویسیداگر از پنج نفر بخواهید درباره موضوعی یک محتوا تولید کنند، نتیجه کار همه آنها یکسان نخواهد بود. یک محتوا را بعد از تولید از دیدگاه یک خواننده دوباره بررسی کنید. آیا محتوا روان و ساده پیام را رسانده است؟. یک خواننده هنگامی به حرفه‌ای بودن شما پی می‌برد که بتوانید مطلب را به زبانی ساده و به دور از پیچیدگی بیان کنید.

از عکس استفاده کنیداکنون دیگر محتوای کوتاه توجه گوگل را جلب نمی‌کند. تعداد کلمات محتوا بهتر است ۱۰۰۰ یا کمی بیشتر باشد. اگر می‌خواهید به یک محتوا به طور کامل و جامع بپردازید طول محتوا می‌توانید به چند هزار کلمه نیز برسد که به آن “مگاپست” می‌گویند. همچنین برای جذابیت بیشتر محتوا از عکس‌ استفاده کنید. از عکس‌هایی استفاده کنید که مکمل محتوا باشند.

در مقاله لینک قرار دهیدلینک‌سازی در مقالات می‌تواند به دو شکل باشد:

 • لینک به دیگر مقالات سایت که با موضوع محتوای نوشته شده مرتبط هستند.
 • لینک به سایت‌ها و منابع خارجی که در بخشی از سایت یا در انتهای مقاله به عنوان منبع به آن لینک می‌دهید.

در متن از زیرعنوان استفاده کنیداگر جلوی خود شما هم متنی بگذارند که در آن از هیچ زیرعنوان یا دسته‌بندی استفاده نشده است، تمایل کمی به خواندن آن پیدا می‌کنید. خیلی از افراد عادت دارند که قبل از شروع مطالعه نگاه کلی به محتوا بیندازند، تا ببینند با چه محتوای روبرو هستند. بنابراین یک محتوا را با استفاه از زیرعنوان‌ها و شماره‌گذاری به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم بندی کنید.

 

 

کلمه کلیدی در استراتژی محتوا

در گام سوم باید به پیدا کردن کلمه کلیدی کسب و کارتان بپردازید چون تقریبا همه چیز به کلمات کلیدی ربط پیدا میکند و پیدا کردن آن ها میتواند در مواردی به شما کمک های اساسی بکند ؛ مثلاتحقیق کلمات کلیدی میتواند به شما کمک کند که بفهمید در حوزه شما کاربران به دنبال چه هستند و نیازشان چیست ؛ گوگل هم کسب و کار شما را راحت تر شناسایی می کند در حقیقت اصلی ترین ابزار گوگل برای شناسایی فعالیت های دنیای مجازی کلمه های کلیدی هستند پس نباید از استفاده درست از آنها غافل شد ؛ تدوین استراتژی محتوا بدون کلامات کلیدی غیر ممکن است اما دقت کنید که تمام استراتژی شما نباید بر اساس کلمات کلیدی و سئو نوشته شود ، کلمات کلیدی میتواند محور های خوبی را برای تولید محتوا به شما معرفی کند اما این شما هستید که باید با ایده های خلاقانه خود نیاز های حوزه کسب و کار خود را با آن ها ترکیب کنید و بهترین مطالب ممکن را تولید کنید.

 

 

چرا نقش محتوا در سئو سایت  اهمیت دارد؟

در گذشته‌های  نه چندان دور سئو به‌تنهایی  استفاده می‌شد اما  امروزه تا حدودی با  بازاریابی  محتوا  ارتباط قوی پیداکرده است بسیاری از کارشناسان معتقدند که محتوای باکیفیت یک نوع بازاریابی محتوا است  حال چرا نقش محتوا در سئو سایت تا این میزان دارای اهمیت است. در زیر به دلایل اهمیت نقش محتوای باکیفیت در سئو سایت اشاره‌کرده‌ایم:

برای اینکه  سئو قوی داشته باشیم باید به‌صورت حرفه‌ای از کلمات کلیدی استفاده نماییم. درواقع ابتدا باید کلمه یا کلمات کلیدی را مشخص کنید و سپس متنی که تولید می‌کنید حول همان موارد باشد تا بتوانید  رتبه خوبی کسب نمایید. اگر سایتی محتوا نداشته باشد قطعاً نمی‌تواند  یک رتبه خوب برای خود کسب نمایدیکی از دلایل اهمیت نقش محتوای باکیفیت در سئو سایت این است که  شما می‌توانید از آن در شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کنید و شانس دیده شدن مطالب را بالا ببرید. هر چه میزان اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی بیشتر شود می‌توانید مطمئن شوید که محتوا تهیه‌شده باکیفیت است به همین دلیل مورد تأیید مخاطبین قرارگرفته است. حال گوگل از این تأییدیه‌ها برای  رتبه‌بندی خود استفاده می‌کند.

یک بک لینک باکیفیت با استفاده  از محتوای باکیفیت به وجود می‌آید. به‌بیان‌دیگر زمانی که سایت‌های دیگر بک لینکی از  محتوای شما در سایت خود استفاده می‌گذارند نشان می‌دهد که محتوای تولیدشده باکیفیت است. اما یک سؤال پیش می‌آید چرا باید سایتی درون خود از سایت دیگری استفاده کند و یا به‌عبارت‌دیگر لینک سایت رقیب خود را در صفحه خود بگذاردبرای پاسخ دادن به این سؤال باید بگوییم بعضی از مواقع این عملکرد جنبه تبلیغاتی دارد و در مقابل لینک گذاشتن مبلغی به سایت اولیه داده می‌شود و در بعضی از مواقع ممکن است تنها به دلیل قدردانی از یک سایت لینکی از آن گذاشته می‌شود. درنهایت به هر دلیلی که شما از یک محتوای باکیفیت بک لینک بگذارید می‌توانید رتبه سایت خود را در گوگل بالا ببریدمعمولاً رتبه دادن گوگل بر اساس  محتوا است زیرا اگر محتوا نباشد گوگل به چه چیزی می‌خواهد رتبه بدهد. موتور جستجوگر گوگل همیشه رتبه‌بندی لینک‌ها را بر اساس کیفیت محتوایی که دارند انجام می‌دهد بر همین اساس محتوا دارای ارزش بالایی استگوگل از ابتدای فعالیت خود هدف را بر مبنا حل نیاز مخاطبین گذاشته است   به همین دلیل به سایت‌هایی که بهتر نیاز مخاطبین را رفع می‌کنند  بیشتر علاقه نشان می‌دهد. زیرا مخاطبین زمانی که در گوگل چیزی را جستجو می‌کنند این انتظار دارند که بهترین پاسخ‌ها را برای سؤال خود بیابند. از این‌رو موتور جستجوگر گوگل به‌صورت مداوم الگوریتم‌های خود را به‌روز می‌کند تا جایگاه خود را در بین مخاطبین حفظ نماید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com