تراکم کلمه کلیدی و تاثیر آن بر سئو سایت

 • 28 تیر 1399
تراکم کلمه کلیدی و تاثیر آن بر سئو سایت
سئو و بهینه سازی 40

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی چیست؟

زمانی که نسبت استفاده از کلمات یا عبارات کلیدی را در یک متن ارزیابی می‌کنیم، در واقع چگالی کلمات کلیدی  keyword density را محاسبه کرده‌ایم. این موضوع اواخر دهه 1990، فاکتور مهمی برای رتبه‌بندی سایت به حساب می‌آمد، اما از زمانی که وبمسترها با کاربردهای اغراق‌آمیز کلمات کلیدی، متن‌های بی‌سروتهی ایجاد کردند که خواندنش سخت و بی‌فایده بود، موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی سایت توجه کمتری به این فاکتور نشان دادند. این پدیده که keyword stuffing نام دارد، باعث افت رتبه سایت خواهد شد. بعد از روی کارآمدن الگوریتم‌های گوگل از جمله مرغ مگس‌خوار، مدیران سایت‌ها متوجه شدند که باید به طور متعادل‌تری از کلمات کلیدی استفاده کنند.
با این حال، برخی متخصصان سئو چگالی کلمات کلیدی را مفید و برخی غیر مفید تلقی می‌کنند. اغلب سئوکارهای سنتی، معتقدند گنجاندن کلمات کلیدی در متن، باعث افزایش رتبه سئو سایت می‌شود اما متخصص‌هایی که با این روش مخالفند، تکنولوژی semantic موتور جستجوی گوگل را برای تشخیص محتوای صفحه کافی می‌دانند. این دسته از متخصصان سئو معتقدند بالا بردن تراکم کلمات کلیدی، باعث جریمه شدن سایت می‌ شود.
تکنیک پرکردن صفحه با کلمات کلیدی معمولا توسط متخصصان سئوی کلاه سیاه توصیه می‌شود اما به یاد داشته باشید که چگالی بیش از حد کلمات کلیدی برآیند مثبتی برای شما به دنبال نخواهد داشت، زیرا هنگامی که کراولرهای موتورهای جستجو سایت را بررسی می‌کنند، الگوریتم‌ها بررسی می‌کنند که آیا کلمات کلیدی به تعداد منطقی استفاده شده‌اند یا نه؟! اگر خزنده‌های موتورهای جستجو این‌طور نتیجه‌گیری کنند که از کلمات کلیدی به شکل غیرطبیعی استفاده شده است، سایت شما دچار افت رتبه می‌شود و حتی ممکن است که سایتتان از فهرست موتورهای جستجو حذف شود

 

 

اهمیت کلمه کلیدی برای یک وب سایت

هر وبسایت با توجه به موضوع اختصاصی اش، برای خود کلمات کلیدی دارد. که بر اساس آن محتوای متنی، تصویری، ویدئویی، صوتی و یا ترکیبی از این ها را تولید می کنند. در واقع مدیران سایت ها در تلاشند تا فکر کاربران را بخوانند و کلمات کلیدی که قرار است برای رسیدن به محتوایشان سرچ کنند، را پیش بینی کنند. تا با وارد کردن این کلمات کلیدی در متا تگ ها و محتوای متنی، کاربر را به سمت سایت خودشان جذب کنند. این کار مستلزم دانش و ابزار خاصی است که با نام سئو SEO شناخته می شود.
دانش سئو مجموعه ای از مهارت ها و ابزارهای آنالیز است که به وبمسترها کمک می کند تا به درک دقیقی از رفتار کاربران و موتورهای جستجو برسند و با آنالیز داده ها کلمات کلیدی را به ترتیب اولویت برای هر سایت یا کسب و کار مشخص سازند. همه این کارها برای حضور موثر در رتبه های بالاتر نتایج جستجو استبا یافتن کلمات کلیدی و بهینه سازی سایت بر اساس آنها، شانس اینکه یک وبسایت در صفحات نخست نتایج جستجو دیده شود، بالاتر می رود. کلمه کلیدی یک میانبر بین کاربر و محتوای سایت شما است. سعی کنید در انتخاب کیوورد و تراکم کلمه کلیدی در محتوای سایت، بسیار حساس باشید. همه چیز به keyword بستگی دارد!
اگر موضوع را از دید بازاریابی بررسی کنیم باید گفت کلمه کلیدی همان پل بین فروشنده و مشتری است. همان سرنخی که قرار است، کاربر را به سایت شما برساند. با انتخاب کلمات کلیدی مناسب می توان پیروز رقابت شد، اما نه برای همیشه!
تنها وجود چند کلمه کلیدی در سایت تان نمی تواند برای همیشه، نتایج را به نفع شما نگه دارد. رقبای شما بیکار ننشسته اند آنها هم از کلمات کلیدی مشابه استفاده می کنند! پس چاره کار در چیست؟ داشتن یک استراتژی بی نقص و متداوم می تواند راه موفقیت را هموارتر سازد.

 

 

جستجوی معنایی چیست؟

جستجوی معنایی به دنبال استخراج مفهوم از محتواست و صرفا با توجه به کلمه کلیدی به مطالب رتبه نمی دهد. بلکه برای رتبه دادن کل محتوا را از نظر موضوع و مفهوم بررسی می کند. مثلا اگر مقاله ای درباره “کیسه برنج” بخواهید بنویسید اگر به اندازه دانه های برنج این کیسه، کلمه “کیسه برنج” را تکرار کنید، موفق به کسب رتبه خوب در گوگل نخواهید شد. باید محتوای شما تمام موضوعات مرتبط با  “کیسه برنج” را پوشش دهد تا گوگل آن را به عنوان یک محتوای مناسب و کاربردی تشخیص دهدموتور های جستجو مثل گوگل همیشه در تلاش اند، بهترین و نزدیک ترین نتایج به آنچه کاربر جستجو کرده را نمایش دهند. به همین دلیل گوگل باید بتواند ابتدا متوجه ماهیت صفحات شود تا به آن ها رتبه دهد، این همان دلیلی است که گوگل از جستجوی معنایی به شدت استفاده می کند.

 

فاکتور های جستجوی معنایی گوگل

گوگل از یک سری سیگنال ها برای بکار بردن جستجوی معنایی در کل نتایج جستجو استفاده می کند:

 • جستجو های محبوب
 • محل جستجو کاربر
 • نوع جستجو
 • کلمات مترادف
 • کلمات هم گروه
 • کلمات مرتبط معنایی

 

 

ابزارهای مفید برای بررسی چگالی کلمات کلیدی  

یکی از مهم‌ترین اقدامات تیم سئو، تحقیق کلمات کلیدی و تدوین استراتژی مناسب برای به کارگیری از کلمات کلیدی در متن است. ابزارهایی مانند KWFinder می‌توانند در انتخاب کلمات کلیدی کمک کننده باشند، اما برای سنجش تراکم و چگالی کلمات کلیدی، افزونه‌هایی مانند Yoast کاربردی‌اند.

 1. افزونه Yoast صفحه سایت را بررسی می‌کند و در صورتی که استفاده از کلمات کلیدی را بیش از حد نرمال تشخیص بدهد، تعداد کل کلمات را محاسبه می‌کند و زمانی که کلیدواژه را در متن نوشته شده، مشخص کنید تراکم کلمات کلیدی را نشان می‌دهد و چراغ‌های سبز یا قرمز این افزونه، مناسب بودن یا نبودن چگالی کلمات کلیدی را هشدار می‌دهند.
 2. نرم افزار ورد آفیس ( Office Word) روی تمام سیستم‌ها نصب می‌شود و علاوه بر این که تعداد کل کلمات به کار برده شده را در پایین صفحه نشان می‌دهد، با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+f کلمه کلیدی مورد نظرتان را به همراه تعداد دفعاتی که در متن به کار برده شده است، مشخص می‌کند. در این صورت فقط با یک نسبت ساده می‌توانید درصد تراکم کلمات کلیدی را محاسبه کنید.
 3. ابزار آنلاین Small SEO Tools Checker  تمام کلمات و عباراتی را که به عنوان کلمه و عبارت کلیدی مشخص کرده‌اید، به شما نشان می‌دهد.
 4. ابزار آنلاین Webconfs Density Checker میزان چگالی هر کلمه را نشان می‌دهد اما برای عبارات، قابل استفاده نیست.
 5. بهترین ابزار SEO Review Tools Keywords Checker است که کلمات کلیدی یک صفحه را بررسی می‌کند و استفاده بی‌حد از واژه‌های مربوطه را هشدار می‌دهد.

 

 

 محاسبه چگالی کلمات کلیدی

رتبه چگالی کلمات کلیدی بر حسب درصد محاسبه میگردد که به هر میزان از یک کلمه کلیدی استفاده بیشتری شده باشد، چگالی کلمه کلیدی نیز افزایش پیدا میکند. در حالت عادی بسیاری از وب سایتها میزان چگالی کلمات کلیدی را مشخص نمی‌کنند که برای این امر به آنالیز وب سایت نیاز داریم. ابزار Keyword Density Analyzer Tool توسط  SEOBOOK معرفی شده که بواسطه آن میتوان وارد سورس صفحه خود شد و چگالی کلمات کلیدی را بررسی نمود. همچنین میتوان لینک صفحه محتوای مورد نظر را در آدرس سایت وارد و چگالی کلمات کلیدی خود را مشاهده کرد و یا از یک نرمافزار سئو مانند یوآیت استفاده کرد که به صورت خودکار چگالی تمام مقالات را محاسبه می کند. از آنجا که وجود کلمات کلیدی برای محتوای سایت اهمیت زیادی دارد، لذا موتورهای جستجو، اعتبار مطالب و محتوای اصلی را بر مبنای این کلمات میگذارند. میزان چگالی کلمات کلیدی در وب سایت بر حسب نظریات مختلف، متفاوت میباشد. بسیاری از کارشناسان بهینه سازی وب سایت ها، بر این نظرند که میزان چگالی کلمات کلیدی باید ۲ تا ۳ درصد باشد. به این معنا که اگر محتوا متشکل از ۱محاسبه چگالی کلمات کلیدی بر حسب فرمول زیر انجام میشود:

nkr / tkn * 100

nkr همان تعداد دفعات تکرار کلمات کلیدی در محتوا میباشد و tkn تعداد کل کلمات در صفحه مورد نظر است که مطابق با این فرمول، در هر ۱۰۰ کلمه، باید ۲ تا ۳  کلمه کلیدی به کار گرفته شود. در صورتی که میزان کلمات کلیدی کمتر از حد تعیین شده باشد، صفحه اهمیت و جایگاه خود را در نزد موتورهای جستجو از دست میدهد و اگر چگالی بیش از حد باشد، محتوا به عنوان متن اسپم شناخته شده و مشمول جریمه میشود. 

در یک نظر سنجی دیگر از بهینه سازان و سئوکاران، میزان چگالی کلمات کلیدی بر حسب صفحه بیان شده بطوری که در هر صفحه باید ۱ تا ۳ درصد متن، از کلمات کلیدی تشکیل شده باشد. به هر حال آنچه اهمیت پیدا میکند، استفاده درست از کلمات کلیدی در کنار سایر عبارات میباشد. اما خب گوگل پا را فراتر گذاشته بود ، حد مشخصی وجود نداشت و باز هم گوگل همه را شگفت زده کرد. گوگل برای محاسبه این چگالی حدی تعریف نکرده بود و بر اساس تکرار رقبا این اعداد تغییر می کند و این موضوع وب مستر ها را به زحمت انداخت چرا که نمی توانند به یقین بگویند که نوشته های حاوی کلمات کلیدی چه تعدادی باید باشند و بایستی رقبا را رصد کنند و از مجموع میانگین رقبا به عددی حدودی برسند. اما آنچه مسلم است اکثر کسب و کارها فشردگی بالایی در گوگل دارند و حداقل کلمات کلیدی شامل ۴ تکرار را در یک نوشته استاندارد نیاز دارند البته صحیح تر این است که درصدی بیان نماییم و مثلا اگر رقبا تکراری شامل ۵ درصد را دارند ما نباید زیر ۵ درصد تکرار داشته باشیم .
خب حالا به این حد بالا را نیز اضافه کنیم ، اما چگونه ؟
حد بالایی هم وجود ندارد و شما می توانید تا جاییکه دوست دارید تکرار داشته باشید اما اگر از حد بالای رقبا خیلی فاصله بگیرید بایستی صداقت خود را به گوگل اثبات نمایید که کار ساده ای نیست ، درواقع شما باید به گوگل که بر اساس رفتار کاربران تصمیم می گیرد اطمینان بدهید که این میزان تکرار صادقانه به فهم مخاطب کمک می کنداما یادمان باشد اگر در ارتباطمان صداقت نداشته باشیم به سرعت گوگل متوجه خواهد شد.

 

 

انواع کلمه کلیدی برای سئو کارها

بعد از تحقیقاتی که انجام دادید و به این نتیجه رسیدید که باید وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شده و در آن، مخاطبان جدیدتان را مورد هدف قرار داده تا آنها به مشتریان شما تبدیل شوند؛ نیاز دارید مجموعه ای از کلمات کلیدی را داشته باشید تا زمانی که کاربران آنهارا جستجو کردند به آنها دسترسی پیدا کنیدسوال اصلی ای که اینجا برای تمامی کسب و کار ها پیش می آید این است که این کلمات کلیدی را از کجا میتوانیم پیدا کنیم؟ چطوری متوجه شویم اغلب مردم چه چیزی را جستجو می کنند؟ چگونه خود را در معرض دید آنها قرار دهیم؟ اصلا چند مدل کلمه کلیدی داریم؟ آیا کلمه کلیدی یک کلمه است یا یک اصطلاح و سوالات بسیار زیادی از این دست.

قبل از هر چیز باید درباره کسب وکار خود، نیازمندی های مشتریان، نیازمندی های بازار و از همه مهمتر توانایی های خود و اینکه چه میزان از این نیازهارا میتوانید برطرف کنید بدانید و بعد از آن؛ در این مقاله ما به انواع کلمات کلیدی خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید.

 

 • کلمات کلیدی کوتاه در سئو و بهینه سازی سایت

نام کلمات کلیدی کوتاه دقیقا از روی اندازه آنها انتخاب شده است. بله، این کلمات یک، دو یا نهایتا سه سیلابسی هستند. برای مثال لیموترش یک کلمه کلیدی کوتاه است که دارای جستجوی زیادی می باشد و دلیل آن این است که افراد علاقه ای ندارند برای جستجوی موارد مورد نظر خود، زیاد تایپ کننداین کلمات با اینکه می توانند ورودی زیادی برای شما بیاورند ولی در اغلب اوقات به درد نمیخورند چرا که این کلمه نشان نمی دهد کاربر میخواهد لیموترش را خریداری کند، میزان کالری آن را بداند و یا به تصاویر آن نیاز دارد و ... .

توجه: این کلمات معمولا محوریت سایت شمارا نمایش می دهند، پس کلمات کلیدی اصلی خود را با دقت انتخاب کنید.

 

 • کلمات کلیدی طولانی – کلمات کلیدی longtail

این کلمات کلیدی برخلاف نوع بالا دارای طول بسیار بالایی می باشد و همانطور که میدانید دارای میزان وروی و جستجوی کمتری نسبت به موارد بالا نیز می باشد؛ به همین دلیل بهترین نوع کلمات کلیدی برای محصولات و پست های وبلاگی می باشدتصور کنید در موتور جستجو عباراتی نظیر " کفش" یا "کفش چرم" را جستجو می کنید. این کلمات شامل دامنه وسیعی از معانی میباشد که شاید سایت شما آنرا پوشش ندهد ولی ورودی زیادی را به سمت سایت شما هدایت می کند ولی کلمه کلیدی "کفش چرم صورتی زنانه" یک کلمه کلیدی دم دراز با میزان جستجوی کم است ولی احتمال تبدیل مشتری به خریدار در این کلمه بسیار بیشتر است، به همین دلیل باید در انتخاب کلمات کلیدی دقت بالایی داشته باشید.

 

 • کلمات کلیدی تازه

برخی از کلمات کلیدی هستند که به صورت موقت ترافیک بالایی را به وب سایت شما منتقل می کند و باید بسیار مواظب آنها باشید. برای مثال زمانی که شما یک فیلمی که در سایت های مختلف تبلیغات آنرا برای انتشار رفته بودید، زمانی که آن را در اختیار عموم قرار میدهید به صورت انفجاری ورودی سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد و به صورت یکدفعه هم کاهش خواهد داشتاین مدل از ورودی ها، همانطور که دارای قدرت بالایی برای سایت شما می باشند و سایت شمارا بالا خواهند آورد؛ همان قدرت را برای پایین کشیدن سایت شمارا نیز دارد. پس در استفاده از این نوع کلمات کلیدی به شدت احتیاط کنید.

 

 • کلمات کلیدی همیشه سبز

برخی از محتواها هستند که همیشه ثابت هستند و تغییر زیادی در آنها انجام نمی شود و شما می توانید با تغییر یک یا دوبار در سال آنهارا به روز رسانی کنید؛ به این نوع از محتواها، محتوای همیشه سبز گفته می شود. برای مثال الگوریتم پنگوئن یک محتوای همیشه سبز می باشد، چرا که یکی از الگوریتم های اصلی موتور جستجوی گوگل می باشد و اگر کسی 2 سال بعد هم محتواهی شمارا بخواند کاملا برای آن مفید خواهد بودزمانی که این الگوریتم تغییر می کند نیز شما می توانید تغییرات ایجاد شده را به همین محتوا اضافه کنید تا محتوای به روز و مفیدی داشته باشید. این محتواها در تمامی صنایع موجود می باشد و باید دقت داشته باشید که نباید اضافه گویی کنید چراکه خصلت این محتواها مفید و آموزنده می باشد و به نوعی به سایت شما انتقال اعتبار نیز می‌دهد؛ پس در نگارش این محتواها حساس باشید.

 

 • کلمه کلیدی تعریف محصول

همانطور که از نام این نوع پیداست، کلمه کلیدی محصول معرف محصول شما می باشد و تنها یکبار در وب سایت شما قرار است وجود داشته باشد. پس باید تمامی مواردی که فکر می کنید در باره این محصول مفید می باشد و معرف آن است را به طور کامل ذکر کنید (و به خاطر داشته باشید که از تولید محتوای تکراری به شدت پرهیز کنید.) شما برای هر محصول نهایتا باید دو کلمه کلیدی داشته باشید که به طور کامل معرف محصول شما می باشد و با محوریت آنها محتوای خود را تولید کنید. توجه داشته باشید که این کلمات کلیدی دارای میزان رقابت نسبتا پایین، با نرخ تبدیل بالا می باشد. اگر وب سایت فروشگاهی دارید و یا محصولاتی را به صورت آفلاین به فروش میرسانید، تولید این صفحات در اولویت شما باید قرار داشته باشد.

 

 • کلمات کلیدی برند دار

کلمات کلیدی برند به کلماتی گفته می شود که می تواند شامل نام برند و یا کسب وکار شما باشد(یا نباشد). برای مثال اگر شخصی به دنبال برندی مانند گوچی یا اپل باشد با کلمات کلیدی مختلفی به دنبال انها خواهد کشت و اگر شما نیز از این برند ها در کلمات کلیدی خود استفاده کرده باشید احتمال دیده شدن در نتایج برتر گوگل را خواهید داشتاگر هدف شما کسب رتبه یک در موتورهای جستجو می باشد باید بر روی کلمات کلیدی برند کار کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را برای خود بدست بیاورید.

 

 • کلمات کلیدی بدون برند

این کلمات کلیدی برخلاف مدل بالا می باشند و در آن هیچ نامی از برند شما برده نخواهد شد. این کلمات کلیدی معمولا به صورت توصیفی می باشند و تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند برند شمارا به تصویر بکشند. این کلمات کلیدی بیشتر در شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند و اگر درست بکار گرفته شود می تواند به زیبایی کلمات کلیدی برند برای شما مخاطب به همراه داشته باشد.

 

 • کلمات کلیدی جغرافیایی

احتمالا به نظرتان نام عجیبی باشد ولی در این مدل از کلمات کلیدی؛ شهر ها، کشور ها، محلات و مناطق جغرافیایی دیگری معرفی می شوند. برای مثال اگر شما یک کافی شاپ در نقطه ای از شهر خود باشید می توانید با کلمه کلیدی "بهترین قهوه را در ... بنوشید" و یا کلماتی مانند ان استفاده کنیداین کلمات کلیدی، ساده ترین نوع کلمات می باشند و تنها کافیست شغلتان را با محل و تخصصتان ترکیب کنید. به همین راحتی می توانید کلمات کلیدی محلی تولید کنیداین نوع از کلمات کلیدی جستجوی کمی دارند و به همین دلیل میزان رقابت و ورودی شما نیز به شدت پایین تر از مدل های بالا می باشد ولی این کلمات کلیدی می توانند به زیبایی به سئو محلی شما کمک کنند. به همین دلیل این صفحات برای کسب و کار های محلی بسیار مهم است.

 

 • کلمات کلیدی فصلی

بله درست خواندید؛ مواردی مانند کریسمس، عید نورز، تاسوعا و عاشورا تنها یکبار در سال وجود دارند و برخی از کسب کار ها نیز مانند "فروش چوب اسکی" فقط در بازه های زمانی خاص دارای جستجوی بالایی می باشد. پس باید آنهارا به خوبی شناسایی کنید تا بتوانید در بازه زمانی خاص نیز بالا باشید.

 

 • کلمات کلیدی اشتباه

احتمالا برای شما نیز تا به حال پیش امده است که مواردی با اشتباه تایپی جستجو کنید و سایت هایی را نیز برای آن کلمه پیدا کرده باشید! شما می توانید با سئو کردن کلمات کلیدی اشتباه به این دسته از مشتریان نیز دسترسی داشته باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com