تاثیر گوگل ادوردز در سئو سایت

 • 26 تیر 1399
تاثیر گوگل ادوردز در سئو سایت
سئو و بهینه سازی 40

همانطور که می دانید تبلیغات یکی از مهمترین اصول پیشرفت هر کسب و کاری است. قرار داشتن در معرض دید مشتریان و افرادی که به کسب و کار شما نیاز دارند به شما این امکان را می دهد تا خدمات و محصولات خود را برای افراد بیشتری به نمایش بگذارید و در نتیجه فروش خود را افزایش دهید. در حال حاضر گوگل پر بازدیدترین وبسایت در جهان است. رتبه یک الکسا و بیش از 42 میلیارد بازدید در هر ماه نشان دهنده میزان اهمیت این موضوع است. اگر می خواهید همه در مورد شرکت یا کسب و کار آنلاین شما اطلاعاتی داشته باشند، یکی از بهترین راه حل ها برای شما تبلیغ در گوگل خواهد بود.

به صورت کلی پس از جستجوی عبارتی در گوگل دو نوع نتایج در آن مشاهده میشود. نتایج ارگانیگ و نتایج تبلیغاتی. نتایجی که براساس آن به گوگل هزینه پرداخت شده عموما در چهار رتبه بالا و پایین صفحه نمایش دارند و نتایج ارگانیک در میان این مواردآمارها نشان می دهد که بیشترین تعداد کلیک بر روی 4-5 نتیجه اول گوگل صورت می گیرد. به این ترتیب با نمایش تبلیغ سایت شما در میان نتایج گوگل، تعداد مشتریان و بازدیدکننده های وبسایت شما در مدت زمان کمی رشد چشمگیری خواهد داشت، البته در صورتیکه تبلیغ به صورت بهینه فعال شود. همانطور که گفته شد گوگل ادز به عنوان یک شبکه پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC  ناخته می شود و از این طریق تبلیغ کنندگان می توانند تبلیغات خود را به کاربران مورد نظر خود ارائه کنند. گوگل این تبلیغات را، بر اساس کلمه کلیدی که کاربران جستجو می کنند، به کاربران مورد نظر ارائه می کند. زمانی که کاربران بر روی این تبلیغات کلیک می کنند گوگل کار خود را انجام داده و هزینه ورود این بازدید کننده را دریافت می کند.

 

 

گوگل ادز یا گوگل ادوردز چیست؟

گوگل ادز (Google Ads) که قبلاً نام آن گوگل ادوردز (Google AdWords) بوده و با این نام هم شناخته می شود در واقع سیستم تبلیغاتی شرکت گوگل است و به نوعی یک شبکه پرداخت به ازای کلیک (یا PPC) می باشد که از طریق آن می توانید تبلیغ سایت خود را در میان نتایج موتور جستجوی گوگل و همچنین دیگر سایت های پارتنر گوگل نمایش دهید. این سیستم تبلیغاتی در سال 2000 کمی بعد از راه اندازی موتور جستجوی گوگل به آن اضافه شد.

به زبان ساده، گوگل ادز سیستم  تبلیغات در گوگل است! در این سیستم، گوگل در قبال دریافت هزینه که بر اساس یک الگوریتم خاص محاسبه می شود، به شما این امکان را می دهد که به تبلیغ کالا یا خدمات سایت خود بپردازیدامروزه همه به دنبال افزایش مشتریان و یا افزایش بازدید کنندگان وبسایت خود هستند. یکی از راه های انجام این کار استفاده از سرویس گوگل ادز است. اگر چه گوگل ادز در حال حاضر بزرگترین سیستم تبلیغات اینترنتی است، اما همچنان تعداد زیادی از فعالین حاضر در کسب و کارهای اینترنتی از آن استفاده نمی کنند. این موضوع نه تنها باعث شده است تا تعداد زیادی از بازدیدکنندگان خود را از دست بدهند؛ بلکه به رقبای خود فرصت برتری داده اند.

 

 

اهمیت تبلیغات در گوگل ادز چیست؟

هر ثانیه ۲٫۳ میلیون جستجو در گوگل انجام می‌شود. در بسیاری از زبان‌ها خیلی از صفحات نتایج جستجو شامل آگهی‌های گوگل ادز می‌شوند. البته این مقدار برای زبان فارسی کمتر از زبانی مثل انگلیسی است. کاربری که در گوگل کلمه‌ای را جستجو می‌کند مشخصاً به دنبال یافتن اطلاعات درباره آن کلمه است و نمایش تبلیغات در این لحظه می‌تواند ترافیک بسیار هدفمندی جذب سایت شما کند. رای کسب جایگاه مناسب در صفحات نتایج جستجوی گوگل دو راه وجود دارد؛ سئو و گوگل ادز. اقدامات سئو نتایج طولانی‌مدت دارند و هزینه زیادی بر شرکت تحمیل نمی‌کنند اما دستیابی به موقعیت مناسب از طریق سئو زمان‌بر است. در مقابل با تبلیغات در گوگل ادز می‌توان با پرداخت هزینه به ازای هر کلیک به سرعت به جایگاه مناسب و اول در صفحات نتایج جستجوی گوگل قرار گرفت.

 

 

الزامات و ویژگی‌های گوگل ادز چیست ؟

اگر بخواهیم از ویژگی های گوگل ادز برای شما بگوییم مهمترین آنها عبارتست از:

 • در ابتدای کسب و کار می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • ترافیک بالایی در سایت هدف ایجاد می کند.
 • در یک مقطع زمانی خاص می‌توانید تبلیغ خاصی انجام دهید.
 • نیازی به بهینه‌سازی سایت و محتوای آن ندارد. البته اگر این مورد انجام شود کمک بیشتری به قرار گیری سایت شما در نتایج اولیه دارد و ما این مورد را به شما توصیه می کنیم.
 • باید تبلیغات مرتبط تعریف کنید.
 • امکان بودجه‌بندی برای هر تبلیغ در هر روز ساعت خاصی مقدور است.
 • امکان زمان‌بندی مشاهده تبلیغ برای کاربران برقرار خواهد بود.
 • نیاز به پرداخت هزینه به ازای هر کلیک وجود دارد.
 • گوگل ادز یک روش سریع برای دستیابی به مشتریان بالقوه و افزایش فروش است.

 

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) از مهمترین روش‌های معرفی شغل، محصول، خدمات و… در دنیای اینترنت است. روشی که امروزه بسیاری از وب سایت‌ها و کسب‌و‌کارهای آنلاین برای بیشتر دیده‌شدن انتخاب می‌کنند.حال که با مفهوم گوگل ادز چیست آشنا شدید در امتدادد مقاله به بررسی سئو خواهیم پرداخت.

 

 

تبلیغات گوگل ادز شما به چه کسانی نمایش داده می‌شود؟

در سرویس تبلیغاتی گوگل، شما می‌توانید بر اساس چند معیار مختلف، مخاطبان هدف خود را با دقت بالایی مشخص کنید:

ردۀ سنی کسانی که در یک بازۀ سنی مشخص قرار دارند.

علایق کسانی که به یک موضوع مشخص علاقه‌مند هستند.

جنسیت کسانی که جنسیت آنها مونث یا مذکر است.

مکان کسانی که در یک قاره، کشور، شهر یا حتی محله زندگی می‌کنند.

دستگاه کسانی که از کامپیوتر، تبلت یا گوشی استفاده می‌کنند.

بازاریابی مجدد (Remarketing): کسانی که قبلاً به سایت یا اپلیکیشن شما سر زده‌اند، اما خریدی انجام نداده‌اند.

با این حساب، شما می‌توانید به گوگل بگویید که تبلیغ شما را فقط به آقایان 18 تا 24 سالی نمایش دهد که در یکی از محله‌های شهری در آلمان هستند (دلیل دارد که نگفتم ایران!) و با گوشی خود به اینترنت متصل شده‌اند. جذاب است، نه؟

حالا وقت آن رسیده که از خود بپرسیم آیا تبلیغات از این هدفمندتر هم ممکن است؟ (همانطور که در قسمت‌های بعدی این سری آموزشی خواهید دید، پاسخ این سوال مثبت است. گوگل حتی اجازه تبلیغاتی هدفمندتر از این هم به شما می‌دهد).

 

 

مزایای تبلیغات گوگل ادز چیست؟

تبلیغات آنلاین به شما امکان می دهد تبلیغات خود را به افرادی که احتمالاً علاقه مند به محصولات و خدمات شما هستند نشان دهید. در حالی که افرادی را که نیستند فیلتر کنید. همچنین می توانید پیگیری کنید که آیا این افراد روی تبلیغات شما کلیک کرده اند یا خیر. تبلیغات آنلاین امکان دستیابی به مشتریان بالقوه را فراهم می کند زیرا از چندین دستگاه استفاده می کنند(دسک تاپ ، لپ تاپ ، تبلت و تلفن های هوشمند)گوگل ادوردز Google AdWords یک راه حل یک مرحله ای است که به مشاغل کمک می کند تا سریعاً به مخاطب مورد نظر خود برسند و نتایج مورد نظر را ارائه دهند. از مزایای گوگل ادوردز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام تبلیغات هدفمند
 • کنترل هزینه های تبلیغات
 • اندازه گیری موفقیت ها
 • افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness)
 • سریعتر بودن تبلیغات گوگل ادز نسبت به سئو SEO
 • پیشی گرفتن از تبلیغات رقیبان
 • تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان برای خرید
 • افزایش بازدید تبلیغات به مخاطبان هدف
 • تست تبلیغات و استفاده از بهینه ترین تبلیغ
 • ایجاد کمپین های تبلیغاتی مختلف براساس دموگرافی کاربران
 • برنامه ریزی تبلیغات برای مخاطبان در زمان مناسب
 • افزایش دستیابی به مخاطبان هدف با کلمات کلیدی RLSA و Broad

 

 

نتیجه‌بخشی سریع‌تر تبلیغ در گوگل ادوردز نسبت به سئو

دیده شدنی که کسب و کارها از طریق خود گوگل به دست می‌آورند، از منظر فروش بسیار ارزشمندتر از استفاده از هرگونه ابزار واسطه است. کسب و کارها در موتور جستجو گوگل، فرصتی طلایی دارند تا دقیقا در زمانی که مردم به دنبال محصولات یا خدمات آن‌ها می‌گردند، دیده شونداما این فرصت برای همه تبلیغ‌کنندگان مهیا است و در نتیجه رقابت بسیار شدیدی در این زمینه وجود دارد. به همین دلیل به دست آوردن جایگاه ارگانیک در موتور جستجو گوگل، کاری زمان‌بر و خسته‌کننده است. با بهینه‌سازی سایت‌ خود و استفاده از اعتبار سایت‌های بزرگ و معتبر از طریق استفاده از روش لینک‌دهی به آن سایت‌ها (Backlinking)، می‌توان نتایج ارگانیک خوبی را ایجاد کرد؛ ولی این فرآیند، زمان‌بر استبنابراین کسب و کارها با استفاده از تبلیغ در گوگل ادوردز، می‌توانند بسیار سریع‌تر نتیجه بگیرند. واضح است که در این بخش نیز رقابت بسیاری وجود دارد؛ ولی خبر خوب آن است که همراه با پرداخت مقداری هزینه، امتیاز کیفی (Quality Score) برای کلمه کلیدی، مرتبط بودن تبلیغ به عبارت جستجو شده توسط کاربر، تجربه کاربری لندینگ پیج (landing page) و نرخ کلیک (CTR) مورد انتظار، جایگاه تبلیغ را تعیین می‌کنند. از این رو با بهینه سازی مناسب تبلیغ در گوگل ادوردز به همراه پرداخت هزینه مورد نیاز، می‌توان نرخ بازگشت هزینه (ROI) بسیار خوبی را به دست آورد.

 

 

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟

ایجاد اکانت گوگل ادوردز رایگان است و برای نمایش تبلیغات در گوگل هیچ هزینه ای پرداخت نمی‌کنید و تنها به ازای کلیک بر روی تبلیغات هزینه پرداخت می‌کنید. هزینه کلیک برای هر کلمه کلیدی (CPC) در کسب و کارهای مختلف، متفاوت است. در واقع این پیشنهادهای رقبای شماست که هزینه کلیک برای یک کلمه کلیدی را مشخص می کند. هر چقدر سود حاصل از جذب کاربری که آن کلمه را جستجو کرده است بالاتر باشد رقیب شما پیشنهاد بالاتری خواهد داد و شما هم برای اینکه در مزایده برنده شوید مجبور خواهید شد پیشنهادی بالاتر از رقیبتان دهید.

 

 

آیا صرف هزینه در گوگل به صرفه می باشد؟

زمانی که شما از تمام مزایایی که گوگل برای شما به همراه خواهد داشت، آگاه می شوید این نکته و سوال برای شما پیش می آید که آیا صرف هزینه و سرمایه گذاری در تبلیغات گوگل به صرفه و مناسب می باشد؟ این سوال این روزها که نیز قیمت ارزهای خارجی در نوسان می باشد نیز بسیار پرسیده می شود. به دلیل اینکه گوگل یک شرکت خارجی بوده و قطعا برای مراودات مالی شما می بایست با ارزهای بین المللی همچون دلار با آنها رابطه برقرار کنید.

اما به نظر ما با توجه به قیمت ارز نیز این کار به صرفه می باشد، به دلیل اینکه در ابتدا هزینه گوگل بر پایه هر کلیک می باشد. این به چه معنی است؟ این یعنی اینکه هر کسی سایت شما را در گوگل ببیند و با کلیک مستقیم وارد سایت شما شود، گوگل از شما هزینه دریافت می کند، در غیر اینصورت هزینه ای از شما دریافت نمی کندگوگل بابت اینکه شما را به نمایش می گذارد هزینه ای از شما دریافت نمی کند بلکه به ازای هر مخاطبی که وارد سایت شما می شود، از شما هزینه دریافت خواهد کرد. با توجه به این مسئله شما مطمئن خواهید بود که بابت هر هزینه ای که پرداخت می کنید، مخاطبی وارد سایت شما شده است. این مسئله بسیار نکته مهمی می باشد که شما بتوانید مخاطب را قانع کنید تا وارد سایت شما شود و شما با استفاده از ورود او هر امکانات یا خدماتی را که قصد دارید را به او ارائه بدهید.

 

 

نحوه پرداخت در گوگل ادوردز

سیستم های مختلفی برای پرداخت در گوگل ادوردز وجود دارد، همچنین روش های قیمت گذاری بابت هر کلمه کلیدی متفاوت می باشد و در بیشتر مواقع با استفاده از مزایده هایی که گذاشته می شود، قیمت کلمات کلیدی مشخص می شود. اما به طور کلی شما به دو روش می توانید با گوگل ادوردز کار کنیدروش اول این می باشد که شما با صرف هزینه و گذاشتن چندین ساعت وقت، کلیه آموزش ها و پیچ و خم های در رابطه با گوگل ادوردز را فرا بگیرید، سپس شروع به فعالیت کنید و یا اینکه با استخدام یک متخصص یا سپردن این کار به سایت هایی که این خدمات را ارائه می دهند، به راحتی از مزایای آن بهره ببرید. به نظر ما بهترین گزینه برای شما گزینه دو می باشد. به این دلیل که حتما شما با توجه به فعالیت هایی که در رابطه با سایت و کسب و کار خود دارید، نمی توانید وقت کافی را برای آموزش دیدن بگذارید و بعد از آن سعی کنید، با آزمون و خطا به هدف خود برسید اما با استفاده از خدمات این سایت ها به سرعت به هدفی که قصد دارید، دست پیدا خواهید کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com