تاثیر الگوریتم کبوتر گوگل روی سایت‌ها

  • 17 مرداد 1399
تاثیر الگوریتم کبوتر گوگل روی سایت‌ها
سئو و بهینه سازی 60

در یک تعریف ساده میتوان گفت؛ الگوریتم کبوتر عبارت جستجو شده توسط کاربر را بررسی می‌کند و اگر این عبارت به یک موقعیت مکانی یا کسب و کار محلی اشاره داشته باشد نزدیک‌ترین و بهترین پیشنهادات را در اختیار او قرار می‌دهد. برای آنکه سایت شما هم یکی از این پیشنهادات باشد باید ابتدا عملکرد این الگوریتم را به خوبی بشناسید.

 

 

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

الگوریتم کبوتر ابتدا در 20 آگوست 2013 راه اندازی شد. این الگوریتم یکی از بزرگترین تاثیرات را تا کنون بر روی جستجوهای محلی گوگل داشته است. این آپدیت ابتدا توسط مجله Search Engine Land شناسایی شد و از خود گوگل نیز در آن زمان اطلاعات موثقی کسب کردالگوریتم کبوتر بر این اساس طراحی شد تا الگوریتم جستجوی محلی گوگل را به الگوریتم جستجوی وب آن ارتباط داده و بر مبنای مسافت کاربر تا مکان ها، تغییراتی را در رتبه بندی ها انجام دهد. از زمان معرفی این الگوریتم تا به امروز تغییراتی در نمایش مکان های گوگل در SERP )صفحه نتایج گوگل) ایجاد شده است. امروزه نتایج مکان های گوگل به صورت لیست سه تایی از مکان های مشخص در بالای نتایج جستجو نمایش داده می گردد.

 

به باغ وحش گوگل خوش آمدید!

گوگل بعد از معرفی الگوریتم هایی مثل پاندا ، پنگوئن ، مرغ مگس خوار و گورخر حال کبوتر را به باغ وحش الگوریتم های خود اضافه کرده است. این پرنده نه تنها تغییرات مهمی را در این باغ وحش ایجاد کرد حتی به آن زیبایی های چشم گیری نیز افزوده است! بیایید یک چرخی در باغ وحش گوگل بزنیم و بیشتر با الگوریتم کبوتر گوگل آشنا شویمالگوریتم کبوتر رتبه بندی برخی از سایتها را دچار دسخوش تغییراتی کرد که البته برای بعضی از سایتها هم هیچ تاثیری نگذاشت. سایت هایی که در محل ها و مکان های نزدیک به خودشان بیشتر جستجو می شدند و یا به عبارتی به مکان های اطراف خود خدمات ارائه می دادند، عملا رتبه بهتری بدست آورندالگوریتم کبوتر گوگل برای سایت ها و بیزینس های کوچک و محلی تاثیرات مثبتی گذاشت و باعث رونق آنها شد.
الگوریتم کبوتر همچنین تغییرات زیادی را در سئوی سایت ها مخصوصا سئوی محلی ایجاد کرد.

 

 

طرز کار الگوریتم کبوتر گوگل

برای اینکه در مورد طرز کارکرد الگوریتم کبوتر گوگل اطلاعاتی را به شما ارائه دهید، در ابتدا در مورد ماهیت کبوتر اطلاعات کاملی را بیان خواهیم کرد. در واقع همه شما به خوبی می دانید که کبوتر یکی از پرنده هایی می باشد که می توانید تمامی جزئیات را بدون اینکه جهت گیری ها را مشخص کند مورد بررسی قرار دهد، این همان قابلیت مهم این الگوریتم گوگل به شمار می رود که در میان هزاران آدرس و موقعیت آنچه را که به شما نزدیکتر است را نشان می دهد تا شما به آن موقعیت بروید. افزایش سرعتی که در این الگوریتم وجود دارد بسیار زیاد می باشد، به همین دلیل باید بدانید روز به روز هم آن بیشتر می شود. به طور مثال در مورد کارکرد الگوریتم کبوتر گوگل به شما بخواهیم توضیحاتی را ارائه دهیم باید بدانید که اگر در مورد دانشگاه هایی که در آلمان وجود دارند شما جستجو انجام دهید هرگز دانشگاه های ایتالیا به شما نشان داده نمی شود.

 

 

رتبه‌بندی کبوتر (Pigeon Rank) چگونه عمل می کند؟

فرض کنید به عنوان کاربر گوگل، عبارت «مرکز فروش حیوانات خانگی مرکز تهران» را جستجو می‌کنید. این عبارت به قفس داده‌ها عرضه می‌شود، یعنی جایی که صفحات نتایج با سرعت بالایی ارزیابی می‌گردند. زمانی که کبوترها نتیجه مرتبط با جستجو را پیدا کنند، به آن نوک می‌زنند. هر بار نوک زدن کبوترها به این قفس اطلاعات، به معنای تعیین رتبه صفحه است. صفحاتی که بیشترین نوک‌های کبوترها را دریافت می‌کنند، در صدر نتایج جستجو ظاهر می‌شوند و باقی صفحات به همین ترتیب، تعیین رتبه می‌شوند.  به روز رسانی الگوریتم کبوتر موجب ارتقای رتبه دایرکتوری های محلی در نتایج جستجو گوگل شده است. به همین دلیل زمانی که «مراکز فروش حیوانات خانگی» را جستجو مي‌کنید، نتایج به صورت مجزا عرضه نمی‌شوند، بلکه در فهرست‌ها و دایرکتوری‌های مختلف، نمایش داده می‌شوند. درواقع کبوتر گوگل بر اساس اعتبار دایرکتوری‌ها، نتایج را رتبه‌بندی می‌کند. الگوریتم کبوتر بهترین نتیجه را برای دایرکتوری‌های محلی داشته استدایرکتوری‌ها یا وب‌سایت‌های مرجع، سایت‌های موجود در اینترنت را بر اساس زمینه فعالیت، دسته‌بندی می‌کنند. این سایت‌ها اغلب در صدر نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند و با معرفی سایت شما، موجب افزایش ترافیک سایت می‌شوند.

 

 

تاثیر الگوریتم کبوتر روی سایت‌ها

الگوریتم کبوتر درابتدا به این گونه عمل می‌کرد که شما با جستجوی مکان مورد نظر خود، یک لیست چندتایی از مکان‌ها دریافت می‌کردید. بعدها در به روز رسانی اولیه این الگوریتم تعداد مکان‌هایی که در صفحه نتایج می‌دیدید بیشتر شد. این مسئله رضایت صاحبان کسب‌وکار را در پی داشت زیرا فرصتی برای دیده شدن در صفحات اینترنی بودطولی نکشید که تغییرات جدیدی روی کبوتر انجام شد و بعد از آخرین آپدیت، تعداد نتایج به ۳ مکان رسید. کم شدن تعداد نتیجه‌ها خبر خوبی برای صاحبان کسب‌وکار نبود اما باعث شد برای پیشی گرفتن از رقبا تلاش خود را بیشتر کنند و به فکر استفاده از روش‌هایی باشند که مورد پسند الگوریتم کبوتر باشد.

 

 

تاثیرات الگوریتم کبوتر گوگل بر  سئو سایت

تمامی الگوریتم هایی که در گوگل وجود دارند دارای برخی از ویژگی های بسیار مهمی می باشند که در سئو سایت تاثیر بسیاری می گذارند. الگوریتم کبوتر گوگل هم در سئو سایت تغییراتی ایجاد خواهید کرد که برخی از مهمترین آنها عبارت می باشد از :
 

  • کمک کردن به کسب و کارهایی که محلی هستند

یکی از مهمترین تغییراتی را که گوگل با الگوریتم کبوتر گوگل هدف گرفته است و بسیار اهمیت دارد، این است که الگوریتم موقعیت محور داشته باشد. در واقع هدف اصلی را که گوگل در این الگوریتم دنبال می کند سازمان دهی کردن نتایج برای کاربر می باشد که آنها را بر اساس محله و منطقه به خوبی سازمان دهی می کند. این اقدام و هدفی که گوگل در الگوریتم کبوتر داشت، موجب شد که بیشتر کسانی که سایت هایی برای کسب و کارهای محلی داشتند سئوی محلی خود را بسیار بهبود ببخشند و تمامی استانداردهایی که در این سایت و ساخت آن وجود دارد را رعایت کنند تا میزان رضایت و ماندگاری کاربران در سایت آنها بیشتر شود و افزایش پیدا کند. در واقع اگر به سئوی محلی اهمیت بسیاری داده شود کاربران به راحتی می توانند از طریق الگوریتم کبوتر گوگل محل مورد نظر خود را پیدا کنند.

 

  • شخصی سازی کردن نتیجه های جستجو

همانطوری که می دانید و بیان نموده این، گوگل همیشه سعی کرده است که نتایج مربوط به نیاز کاربران را به آنها نشان دهد. در گذشته اگر شما کلمه سینما را سرچ می کردید، بدون شک هزاران صفحه که مربوط به سینما بود را می توانستید مشاهده کنید، اما اکنون با وجود الگوریتم کبوتر دیگر چندین صفحه برای شما باز نمی شود و بلکه آن را به کمتر از 10 صفحه کاهش داده اند. نتایجی که برای شما در گوگل نشان داده می شود، سینماهایی است که شما در نزدیک آنها قرار دارید و گوگل بر اساس موقعیت مکانی شما آنها را به خوبی نشان می دهد.

 

  • تغییر پیدا کردن در ظاهر نتایج

یکی دیگر از مهمترین ویژگی هایی که در الگوریتم کبوتر گوگل وجود دارد و سئوی سایت می توانید تاثیر بگذارد این است که ظاهر نتایج تغییر پیدا کرده است. در واقع شکل و ظاهر جستجو امر بسیار مهمی می باشد که در گذشته زیاد آن را گوگل جدی نمی گرفت، ولی اکنون با توجه به اینکه عملکرد الگوریتم کبوتر گوگل بسیار اهمیت دارد به این مورد توجه بسیار زیادی می شود و به آن اهمیت می دهند. در بسیاری از عبارت ها می بینید که پس از سرچ در صفحه اول گوگل ابتدای صفحه بخش گوگل مپ قرار می گیرد و بخش زیادی از صفحه نتایج را در بر می گیرد.

 

 

چگونه برای کبوتر گوگل محتوا بنویسید؟

1) از سرویس‌های جستجوی محلی استفاده کنید

کبوتر گوگل به طور ویژه بر رتبه‌بندی کسب‌وکارهایی تاثیر گذاشته که از سرویس‌های جستجوی محلی خاص، مانند Yelpاستفاده می‌کنند. یِلپ (Yelp) و برنامه‌های مشابه بر اساس دیدگاه های کاربران درباره کسب و کارهای محلی، نتایج جستجو را برای کاربران بهینه می‌کنند و نتایج دلخواه را به آنان نشان می‌دهند. برای مدتی، Yelpمشکلات زیادی برای نحوه نمایش در جستجوهای گوگل داشت، اما آپدیت الگوریتم کبوتر گوگل، این مشکل را برطرف کرد.

 

2) محتوای مکان‌محور و خاص محل استقرار کسب و کارتان تولید کنید

حتی پیش از راه‌اندازی الگوریتم کبوتر گوگل، تولید محتوا مرتبط با محل (تولید محتوا محلی) اهمیت داشت؛ اما اکنون اهمیت آن دو چندان شده است. اگر هنوز اقدامی در این رابطه نکرده‌اید، بهتر است از صفحات فرود (landging page) استفاده کنید تا ببینید کار کردن روی محتوای محلی چه پیشرفتی برای شما به دنبال خواهد داشت. برای کسب نتایج بهتر، از کلمات کلیدی tail-Long و عبارت‌های ترکیبی استفاده کنید.

 

3) از مشتریان خود بخواهید درباره کسب و کار شماreview بنویسند

بهینه سازی جستجو محلی برای گوگل و الگوریتم کبوتر بسیار اهمیت دارد. اگر کاربران پس از استفاده از خدمات شما نظر خودشان را بنویسند، به افزایش رتبه شما کمک چشمگیری کرده‌اند. بهتر است برای ترغیب کاربران هدیه‌ یا پیشنهادی جذاب در نظر بگیرید، مثلا (اگر نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید، در قرعه کشی هدیه شگفت انگیز ما، شرکت داده می‌شوید) 

 

4) قدرت دامنه سایت خود را بیشتر کنید.

همان طور که می‌دانید، page authorityو domain authorityدو فاکتور مهم در تعیین رتبه سئو سایت هستند. هرچه روی قدرت دامنه سایت خود بیشتر کار کنید، شانس بیشتری برای نمایش در جستجوهای محلی خواهید داشت. با استفاده از opensiteexplorer.orgمی‌توانید میزان domain authorityسایتتان را بررسی کنید. با کمک حذف لینک‌های بد و شکسته، داشتن استراتژی محلی برای سئو، تولید محتوا جذاب و…می‌توانید قدرت دامنه سایتتان را افزایش دهید.

 

5) شبکه‌های اجتماعی را جدی بگیرید

پروفایل‌های شما در شبکه‌های اجتماعی مثلا در فیس‌بوک یا سایر شبکه‌ها می‌تواند تاثیر مهمی در جستجوهای محلی شما بگذارد. می توانید شکاف‌های موجود در کسب و کار خود را با استفاده هوشمندانه از شبکه های اجتماعی، پر کنید.
اگر از کبوتر گوگل امتیاز منفی گرفتیم، چه کنیم؟ 

در صورتی که موفق نشدید معیارهای مورد نظر کبوتر گوگل را در دریافت کنید، توجه خود را معطوف به سئو داخلی (on page)، لینک‌های خارجی و بهینه‌سازی محلی کنید و سپس برای ارزیابی میزان تغییرات، ترافیک سایت را بررسی کنیدلینک های شکسته، شماره تماس های موجود در سایت و املای صحیح کسب و کارتان را کنترل کنیداطلاعات تماس و آدرس کسب‌و‌کارتان را در قسمت پایین صفحه سایت درج کنید تا بات‌های گوگل هنگام کراول کردن صفحات، این اطلاعات را ذخیره کنندنام، آدرس و شماره تماس (NAP) سایت را کنترل کنید و مراقب باشید که این اطلاعات با آنچه در شبکه‌های اجتماعی درج کرده‌اید، متناقض نباشد. ادرس‌های متناقض موجب سردرگمی کاربران و موتورهای جستجو می‌شودفراموش نکنید که بیشتر جستجوها از طریق موبایل انجام می‌شود و قطعا سایت‌های ریسپانسیو یا واکنش‌گرا امتیاز مثبتی از کبوتر گوگل دریافت می‌کنند.

 

 

الگوریتم کبوتر گوگل چه تفاوتی با پاندا و پنگوئن و دیگر حیوانات گوگل دارد؟

در مباحث سئو با روش‌های سئو کلاه سیاه آشنا شدیم و فهمیدیم گوگل برای شناسایی متخلفان، دستیارهای مختلفی را ایجاد کرده است. گوگل پاندا، گوگل پنگوئن و مرغ مگس‌خوار از مهم ترین الگوریتم‌های گوگل برای مقابله با متخلفان سئو بودند. مثلا الگوریتم پنگوئن وظیفه شناسایی لینک های اسپم را بر عهده داشت و الگوریتم مرغ مگس خوار برای تجزیه و تحلیل عبارات به کار می‌رفت. همچنین الگوریتم پاندا محتوای کپی شده و نامناسب را گزارش می‌کرد. در نهایت هدف گوگل از به‌کارگیری این سه الگوریتم، پنالتی کردن متخلفان بود؛ اما درباره الگوریتم کبوتر و موش کور، هدف گوگل افزایش کیفیت نتایج جستجو محلی بود.

 

 

چه وبسایت‌هایی از الگوریتم کبوتر بیشترین سود را بردند؟

هر الگوریتم تازه‌ای که وارد دنیای جست و جو می‌شود، متاسفانه همیشه خبر خوب به همراه ندارد چون همیشه کسب و کارها و وبسایت‌هایی هستند که به نوعی ضرر می‌کنند. مثلا زمانی که این الگوریتم برای اولین بار در آمریکا و بعدها در انگلستان و استرالیا اعمال شد، عبارات مربوط به شغل یابی تا حد ۶۸ درصد کاهش پیدا کردند و علاوه بر آن، کسب و کارهای املاک آنلاین هم شاهد کاهش ۶۳ درصدی شدند. این کار باعث شاکی شدن خیلی از کسب و کارها شده بود. اما بایستی سمت مثبت قضیه را نیز مشاهده کرد. درست است که بعضی کسب و کارها از این قضیه ضرر کردند، اما همین الگوریتم باعث ایجاد و رشد انواع جدیدی از کسب و کارها هم شد. منظورم از این حرف دقیقا “دایرکتوری” یا همان directory است که با اسم وبسایت مرجع هم شناخته می‌شود.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com