الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست و چگونه عمل می کند ؟

  • 10 مرداد 1399
الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست و چگونه عمل می کند ؟
سئو و بهینه سازی 60

هدف اصلی گوگل از ارائه الگوریتم‌های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن مقابله با اسپم بود،در گوگل پاندا تمرکز اصلی مقابله با کپی کاری در جهت تولید محتوای باکیفیت است.و در گوگل پنگوئن تمرکز اصلی مقابله با روش‌های کلاه سیاه است. الگوریتم مرغ مگس‌خوار گوگل که اخیر ارائه داده است بر خلاف الگوریتم‌های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن فرآیندی برای  مقابله با اسپم نیست بلکه اساس کار این الگوریتم تجزیه و تحلیل عباراتی است که کاربر برای جستجو وارد کرده‌اند است.در واقع با دقت و سرعت بیشتری  اطلاعات باکیفیت تری به کاربران می‌دهد.

 

 

معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل یا Hummingbird

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل یا Hummingbird، یکی از شیوه‌های منحصر به فرد جستجوی مطلب است که از سال ۲۰۱۳، موجب افزایش کیفیت جستجوهای کاربران در گوگل گردیده است. تا پیش از این تاریخ، گوگل برای جستجوهای کاربران، از الگوریتم کافئین استفاده می‌کرد. الگوریتم کافئین امکان جستجوی Liveرا فراهم کرده بود و موتورهای جستجو در کسری از ثانیه، صدها هزار صفحه را در فهرست خود به‌روزرسانی می‌کردند؛ اما گوگل به دنبال روش مطمئن‌تری برای ارائه نتایج جستجوی کاربران بود.
همواره از مهم‌ترین معیارهای گوگل برای بررسی سایت‌ها و امتیازدهی به آن‌ها، محتوا بوده است. تولیدکنندگان محتوا معمولا مقالات سایت‌ها را بر اساس کلمات کلیدی می‌نوشتند و بدین ترتیب موتور جستجوگر گوگل را راهنمایی می‌کردند تا مطالب آن‌ها را برای کلمه کلیدی مد نظر، ایندکس کند. به مرور زمان، گوگل متوجه شد این کار موجب افت کیفیت مطالب می‌شود و الگوریتم جدیدی برای بررسی کیفیت محتوای تولیدشده، ابداع کرد. وظیفه الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، ارائه نتایج دقیق‌تر، واقعی‌تر و باکیفیت‌تر است. مرغ مگس خوار گوگل با استفاده از گراف دانش (Knowledge Graph) و جستجوی معنایی (semantic search) عبارات جستجوشده را بررسی می‌کند. از آنجا که این الگوریتم در بهبود سئو سایت تاثیر زیادی دارد، در این مقاله به بیان نکاتی می‌پردازیم که در صورت رعایت، نتایج درخشانی برای رتبه سایت شما در صفحه نتایج جستجو گوگل خواهد داشت.

 

 

ورود الگوریتم مرغ مگس خوار به باغ وحش گوگل

فرض کنید که دو سال پیش می‌خواستید یک مقاله در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار بنویسید. برای دیده شدن در نتایج گوگل راهی نداشتید جز اینکه کلمه کلیدی خود (مرغ مگس خوار) را چندین و چند بار در متن تکرار کنید. این کار باعث می‌شد که کاربر ارتباط خوبی با متن شما برقرار نکند و در نتیجه کیفیت محتوا کاهش یابدتکرار بیش از‌ اندازه‌ی عبارت کلیدی در محتوا باعث شد که گوگل برای نشان دادن نتایج موردنیاز کاربر، به جای تمرکز بر کلمه کلیدی، معنا و مفهوم عبارات را معیار خود قرار دهد. الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird راه حلی بود که گوگل در ماه آگوست 2013 معرفی کرد، و با استفاده از آن موفق به درک منظور مخاطبان خود در نتایج جستجو شد. شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای افزایش ارزش تکنیک‌های سئو کلاه سفید  همین مرغ مگس خوار بوده است.

با جستجوی عبارتسن شهاب حسینی، می‌توانیم ببینیم که گوگل به سرعت و در همان بالای صفحه، نتیجۀ دقیق (44 years) را به ما نشان می‌دهد؛ این پاسخ دقیق به این معنی است که گوگل منظور ما را فهمیده و دیگر نیاز نیست سوال «شهاب حسینی چند سال دارد؟» را به صورت کامل تایپ کنیمنکته جالب دیگر این است که علاوه بر سن شهاب حسینی، اطلاعاتی از قبیل بیوگرافی کوتاه، اطلاعاتی در مورد خانواده، افتخارات و جوایز مهم این بازیگر را هم در سمت راست صفحه مشاهده می‌کنید. در واقع گوگل اطلاعات جذاب دیگری که فکر می‌کند می‌تواند برای شما مفید باشد را هم در اختیارتان قرار می‌دهدگوگل حسابی هوای شما را دارد!

 

 

روش کار الگوریتم مرغ مگس خوار

به کمک الگوریتم مرغ مگس خوار، گوگل توانست درک بهتری از خواسته کاربران اینترنتی داشته باشد و از طرف دیگر بخاطر سرعت این الگوریتم توانست خدمات بیشتری را به آن ها ارائه دهد. برای مثال عبارت «طراحی سایت» را در نوار جستجو تایپ می‌‌کنید. گوگل علاوه بر موضوع درخواستی، تمام موارد مرتبط به طراحی سایت را هم در اختیار شما می‌‌گذارد. این اطلاعات می‌‌تواند مواردی مثل، طراحی و روش‌‌های بهینه‌‌سازی سایت، آموزش طراحی سایت و اسامی سایت‌‌هایی باشد که طراحی سایت انجام می‌‌دهندبا توجه به متفاوت بودن کلام کاربران و درک متفاوت آن‌‌ها از موضوعات و خواسته‌‌هایشان، گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را به گونه ای طراحی کرده است که نسبت به مفهوم و مترادف کلمات نیز حساس باشد. این الگوریتم با در نظر گرفتن این که هدف شما از جستجو ممکن است چیزهای دیگری نیز باشد، تلاش می‌‌کند با نشان دادن نتایج مرتبط، شما را هر چه زودتر به نتیجه دلخواه خود برسانداین الگوریتم برای انجام وظایفش از Google Knowledge Graph ( گراف دانش گوگل ) و Semantic search )جستجوی معنایی) هم کمک می‌‌گیرد.

 

داستان نام گذاری این الگوریتم از کجا می‌آید؟

وقتی نام شرکت گوگل می‌آید، ناخودآگاه یاد اسم های بامزه و جالب می‌افتیم که در بسیاری از سرویس های این شرکت دوست داشتنی وجود دارد. از نام بیسکوییت و خوراکی هایی که برای سیستم عامل اندروید انتخاب میکنید، تا اسم الگوریتم هایی که بیشتر به نام هایی همچون الگوریتم پنگوئن و پاندا شناخته میشود. اما گوگل چرا این پرنده را برای الگوریتم جدید خود در نظر گرفته است؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید دو مشخصه اصلی پرنده مرغ مگس در دنیای واقعی سرعت و دقت بالای آن است. این الگوریتم میتواند با سرعت بالایی منظور و مفهوم کاربر را متوجه شده و در سریع ترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را به کاربر نشان دهد. این سرعت و دقت بالا باعث میشود مخاطب هم از جستجوی خود رضایت داشته و تجربه خوبی از آن کسب کند آقای Amit Singhal درباره انتخاب نام این الگوریتم میگوید:

وقتی برای اولین بار نشستیم و به این فکر کردیم که الگوریتم انقلابی ما باید چه نامی داشته باشد، سعی کردیم برای راحتی کار ببینم این الگوریتم چه چیزی نیست. این الگوریتم مانند پاندا و پنگوئن نیمخواهد سایت های خطا کار را جریمه کند، بلکه تنها هدفش این است که نتایج مورد انتظار کاربر را با دقت و سرعت بالا نشان دهد. با یک تحقیق چند روزه فهمیدیم پرنده مرغ مگس خوار دو ویژگی سرعت و دقت را داراست.

 

گراف دانش و جستجوی معنایی

برای درک بهتر هدف مرغ مگسخوار، لازم است که ابتدا با دو تا از امکانات جستجوی گوگل با نام گراف دانش و جستجوی معنایی آشنا شویمیک سال قبل از معرفی مرغ مگسخوار، گوگل گراف دانش خود را راه اندازی کرد. این گراف دانش قسمتی از امکانات جدید SERP )صفحه نتایج جستجو) بود که با هدف ارائه پاسخ سریع و دقیق به کاربران درباره افراد، مکان ها و سایر چیزها ایجاد شدبه عنوان مثال اگر نام انیشتین را در گوگل جستجو کنید، پنلی در سمت راست صفحه ایجاد می شود که در آن توضیحاتی درباره شخص انیشتین، زمان تولد، زمان مرگ، همسران و بچه های او داده شده است.

 

چگونه گوگل تشخیص می دهد که این نتایج مبتنی بر خواسته اصلی کاربر است؟ 

جستجوی معنایی تلاش می کند تا نتایج جستجوی مناسبی را فراتر از معنی تک تک کلمات مورد جستجو، به کاربران ارائه دهد. در جستجوی معنایی به مفهوم کلی عبارت دقت شده و به معنی ضمنی عبارت به جای معنای صریح آن توجه می شود. به عنوان مثال در جستجوی کلمه انیشتین جدا از فعالیت های علمی او در پنل سمت راست آن درباره جزییات عمومی زندگی او و همینطور جملات قصار او به نمایش در می آید. همانطور که می دانید انیشتین علاوه بر فعایت های علمی خود، به داشتن جملات قصار ساده نیز معروف است. از این رو گوگل این مورد را نیز در این قسمت قرار داده استگوگل در حال افزایش تسلط بر جستجوی معنایی و فعال تر کردن آن است. به گفته خود گوگل، آنها برای درک ماهیتی دنیای واقعی و ارتباط بین آنها به ابزارهایی مانند جستجوی معنایی نیاز دارند. مرغ مگس خوار گوگل نیز در پی همین هدف ایجاد شده و بر روی درک مفهوم عبارات مورد جستجو با استفاده از تکنولوژی های گوگل تکیه داردجستجوی معنایی موضوع بسیار پیچیده ای است، بنابراین یک مثال دیگر نیز برای درک بهتر این مفهوم مطرح می کنیم. تصور کنید که کاربری عبارت انگلیسی "Best Place For Chinese" را مورد جستجو قرار می دهد. این عبارت به معنی "بهترین مکان برای یک چینی" ترجمه می شود اما منظور اصلی کاربر در این جستجو، بهترین رستوران چینی است. گوگل با استفاده از تکنولوژی های خود، این مورد را درک کرده و نتایج مرتبط با آن را نمایش می دهد.

 

 

نشانه های الگوریتم مرغ مگسخوار

یکی از اهداف اصلی مرغ مگس خوار، تبدیل مفاهیم به واقعیت های موجود است. هدف نهایی این سیستم اینست که نهایتا به عنوان یک استاندارد جستجو تعیین شود. مثال رستوران چینی در پاراگراف قبل نمونه مشخصی از این نوع تبدیل است و از نمایش موارد بی ربط جلوگیری می کند.

 

مرغ مگسخوار و جستجوی صوتی

با نگاهی به گذشته در می یابیم که به روز رسانی مرغ مگس خوار، گامی برای تسلط بر روی جستجوی صوتیست که رشد آن اجتناب ناپذیر است. در هنگام معرفی مرغ مگس خوار در سال 2013، اصطلاح جستجوی مکالمه ای (Conversational Search) موجی از مباحثات را در بین کارشناسان سئو ایجاد کرده بودظهور جستجوی صوتی در سال های بعد، گوگل را موظف می کند که خود را به تکنولوژی های جدید مجهز کند تا مفاهیم صوتی را درک کرده و سوالات کاربران را متوجه شود. سوالاتی از قبیل "ارزانترین رستوران نزدیک من کجاست؟" یا "چگونه میتوانم دوچرخه خود را تعمیر کنم؟"

در مجموع، تکنولوژی که محدود به درک کلمه به کلمه عبارات است، نمی تواند مقیاس اندازه گیری مشخصی را برای هدف کاربران پیدا کند. تکنولوژی هایی مانند جستجوی معنایی و مرغ مگس خوار برای عملکرد موثر در دنیای واقعی طراحی و توسعه داده شده اند.

 

مرغ مگسخوار و جستجوی محلی 

در حالی که کارشناسان سئو طبیعی، در تلاش بر روی تاثیرات مرغ مگس خوار بر دنیای وب بودند، متخصصین  سئو محلی، با افت قابل توجهی در نتایج جستجو برخورد کردند. این متخصصین مشاهده کردند که بعد از این آپدیت نتایج جستجوی محلی که در قالب سه تا از کسب و کارهای نزدیک نمایش داده میشد، به شکل یک کسب وکار یا وب سایت درآمده است. مشکل از آنجا حادتر شد که بسیاری از وب سایت ها، نام محلی کسب وکار خود را به موارد پر جستجو تغییر داده و با استفاده از روش های نا متعارف به فریب گوگل در این زمینه پرداختندهمچنین آنها دریافتند که علاوه بر این معضل، مشکلات دیگری نیز به وجود آمده است که عبارت بودند از:

  1. شعاع بزرگتر گوگل برای انتخاب کسب و کارهای محلی
  2. حضور مداوم وبسیات های از نوع دیرکتوری به جای نمایش خود کسب و کارها

 

چگونه بفهمیم که وب سایت ما توسط مرغ مگس خوار آسیب دیده است؟

ایجاد پنل هایی که صرفا به معرفی یک کسب و کار مرتبط می پرداخت، بیشترین صدمه ای بود که به کسب و کارها زد. آنها با این رویکرد، شانسی برای نمایش در صفحه جستجوی محلی نداشتند. اگر وب سایت شما با ظهور مرغ مگس خوار دچار افت رتبه شدیدی شده است، حتما وب سایت خود را به صورت دقیق چک کنید و تاثیرات دیگر آپدیت ها مانند پاندا و پنگوئن را نیز در نظر بگیرید.

 

 

پنج ترفند برای کسب امتیاز از الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

  1. بهینه سازی کلمات کلیدی : از پرکردن متن با کلمات کلیدی بپرهیزید. به جای تکرار بیش از حد کلمات کلیدی، کلمات مترادف و عبارت‌های ترکیبی را به کار ببرید.
  2. انکرتکست‌ها را با کلمات کلیدی بهینه سازی کنید : این کار را با استفاده خلاقانه از کلمات کلیدی انجام دهید. انکرتکست‌ها کلمات مهمی هستند که در متن شما وجود دارند و کاربران را به صفحات دیگر سایت شما یا سایت‌های دیگر هدایت می‌کنند و تاثیر زیادی بر رتبه و سئو سایت دارند.
  3. تولید محتوای متنوع : فراموش نکنید که ارائه اطلاعات مفید به کاربران، همیشه موجب تمایز شما با رقبایتان خواهد شد. محتواهای مد نظر خود را در اندازه‌های مختلف تولید کنید تا کاربران از خواندن مقالات شما به هدف خود دست پیدا کنند.
  4. از چندرسانه‌ای‌ها و تصاویر استفاده کنید : اضافه کردن محتوای تصویری موجب افزایش کیفیت مطلب تولیدی شما می‌شود.
  5. استفاده از  : schema markup  اسکیما سیستم نشانه‌گذاری و نوعی میکرودیتا است که توضیحات پیشرفته‌تری درباره محتوای صفحه به کاربران ارائه می‌کند. کدهای اسکیما موجب می‌شود که سایت شما راحت‌تر در گراف دانش گوگل، شناسایی شود و لینک دریافت کند. در تصاویر، تاریخ انتشار، عنوان صفحه و… می‌توانید از اسکیما استفاده کنید.

 

 

آینده الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در آینده ای نه چندان دور، کامپیوترها می توانند به خوبی زبان ما انسان ها را تجزیه و تحلیل کنند. امروزه با گذشت چندین سال از این بروز رسانی Hummingbird گوگل، شاهد پیشرفت های زیادی در دیگر بخش های الگوریتم رتبه بندی این موتور جستجو بوده ایم که همه آن ها هدفشان بهبود وضعیت جستجوها است. اگر بخواهیم منصفانه به این قضیه نگاه کنیم، گوگل عملکردی بی نظیر در این زمینه داشته است و همچنین انتظار می رود که در سال های آینده، پیشرفت های بهتری نیز در مورد جستجوی معنایی از خود ارائه کندامیدواریم که از این مقاله آموزش الگوریتم مرغ مگس خوار نهایت استفاده را کرده باشید و با داشتن درکی درست از ماهیت این بروز رسانی الگوریتم گوگل، روند فعالیت های خود را به بهترین شکل ممکن، بهینه کنید.

 

 

الگوریتم مرغ مگس خواربیشتر از اینکه تهدید باشد یک فرصت است!

الگوریتم مرغ مگس خوار به تمام صاحبان وب سایت ها سیگنال داد که اهداف گوگل بیشتر بر روی افزایش درک و فهم قصد در پشت جستجوی کاربران است، و دیگر به پرس و جو ها به عنوان یک رشته ی کلمات کلیدی نگاه نمی کند بلکه به دنبال مضمونی است که در پشت کلمات وجود دارد. بهترین استفاده ای که صاحبان وب سایت ها می توانند از این بروزرسانی گوگل بکنند این است که مطمئن شوند محتوای ان ها منعکس کننده ی یک زبان طبیعی باشد. می توانید الگوریتم مرغ مگس خوار را به عنوان پلی که شکاف بین اسپم و هرزنامه های قدیمی و سئوی مدرن که منعکس کننده ی زبان طبیعی برای خوانندگان را پر می کنند، فرض کنید. وب سایت ها بصورت ماهرانه ای در حال شناسایی و انتشار سوال و جواب هایی هستند که کاربران برای آن پرس و جو انجام می دهند و تلاش می کنند که گوگل محتوای آن ها را به عنوان مرتبط ترین منبع برای جواب پرس جوی کاربران در نظر بگیرد. زمانی که محتوای شما مطابق با قصد و پرسش جستجو کنند، مشاهده می شود، نه تنها این فرصت برای آن ها پیش می اید که رنک خود را به صورت ارگانیک و محله ای بهبود ببخشند، بلکه می توانند در ویژگی SERPها، جعبه ی جواب ها و یا پنل دانش نیز ظاهر شوند. در نتایج امروزه ی موتور های جستجو، بر طرف کردن نیاز و جواب دادن به قصد و نیت جستجو کننده باید در بالاترین قسمت لیست اولیت شما باشد و شما می توانید از ترکیبِ تعامل مستقیم با مخاطبان خود، تحقیقات کلمات کلیدی و تحقیق موضعی برای کمک به بیشتر دیده شدن سایت خود استفاده کنید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com