استفاده از گوگل ترند در سئو سایت

  • 9 مرداد 1399
استفاده از گوگل ترند در سئو سایت
سئو و بهینه سازی 40

تصور کنید که چقدر خوب می‌شد اگر می‌توانستید آمار کلی و روند جستجوهای مردم سراسر جهان را به تفکیک منطقه جغرافیایی یا کشور در اختیار داشته باشید. به‌هرحال، چه از سر کنجکاوی باشد یا با هدف بهبود ابعاد مختلف کسب‌وکار، اطلاع از روندهای جاری همیشه می‌تواند سودمند باشد. خوشبختانه برای دستیابی به چنین آمار و اطلاعاتی به سرمایه کلان یا گوی بلورین نیاز ندارید، چراکه ابزاری به نام گوگل ترِندز (Google Trends) به‌رایگان در اختیار شما قرار دارداما گوگل ترندز دقیقاً چیست، چطور باید از آن استفاده کرد و چگونه می‌توانید برای رشد و پیشرفت کسب‌وکارتان از آن بهره‌برداری کنید؟ در این مطلب به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

 

 

گوگل ترندز چیست؟

گوگل ترندز وب‌سایتی است که امکان مشاهده «ترِند» یا روند جستجوی کلمات کلیدی، موضوعات و عبارات موردنظر در طول بازه‌های زمانی خاص را فراهم می‌کند. از این ابزار قدرتمند می‌توان با اهداف مختلفی ازجمله تحقیق مقایسه‌ای درباره کلمات کلیدی و همچنین تشخیص رشد ناگهانی حجم جستجو به دلایل و مناسبت‌های مختلف به‌منظور انجام اقدامات مقتضی استفاده کردگوگل ترندز آمار روندهای جستجو را از زمان شروع جمع‌آوری اطلاعاتش، یعنی از سال 2004 میلادی در اختیار عموم می‌گذارد. البته این ابزار سودمند در سال 2006 تحت عنوان Insights for Search عرضه و در سال 2012 با گوگل ترندز ادغام شد.

گوگل در ابتدا اطلاعات گوگل ترندز را زیاد به‌روزرسانی نمی‌کرد؛ به‌عنوان‌مثال، از ماه نوامبر سال 2006 میلادی تا ماه مارس سال 2007 هیچ آمار جدیدی در این سیستم ثبت نشد، اما از ماه ژوئن سال 2007 اطلاعات این سیستم به‌طور منظم به‌روز شده است. گوگل در سال 2013، قابلیت مشاهده و جستجوی ترندز یا روندهای جاری جستجو را برای یوتیوب، بخش جستجوی تصاویر و Google Shopping نیز اضافه کرد و از سال 2017 اطلاعات گوگل ترندز به‌صورت فوری و در لحظه به‌روز می‌شود.

 

 

گوگل ترند چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که یکی از دغدغه های همیشگی صاحبان کسب و کار پی بردن به سلیقه و خواسته های مشتری می باشد. خدمات و محصولاتی که محبوبیت بیشتر و درخواست بیشتری برای آن ها وجود دارد از اهمیت بیشتری برخوردار هستنددر حوزه دیجیتال مارکتینگ و کسب و کار آنلاین نیز با خبر شدن از عبارت پر سرچ در گوگل بسیار مهم و ضروری می باشد زیرا با خبر شدن از کلمات کلیدی محبوب که در بین کاربران شما از آمار سرچ بالاتری برخوردار است به تولید محتوای هدفمند جهت بهبود سئو سایت و کسب رتبه ای بهتر برای آن عبارت در صفحه اول گوگل کمک خواهد کرد که نتیجه ی این کار میتواند افزایش چشمگیر ترافیک سایت شما باشدترند گوگل آمار کلی و روند جستجوهای مردم را ارائه می دهد که از این اطلاعات می توان بعنوان ایده هایی برای سئو، تولید محتوا در سایت و یا برای انتخاب کلیدواژه مناسب در کمپین تبلیغاتی گوگل ادز (Google Ads) و همچنین برای توسعه و گسترش تجارت خود استفاده کنید.

گوگل ترند به طور ساده ابزاری است که اطلاعاتی درباره کلمات کلیدی جستجو شده در گوگل به کاربران می دهد. به عنوان مثال با استفاده از آن می توانید ببینید که کلمه ی “طراحی سایت” در کدام شهرها، چه مقدار و در چه بازه ی زمانی مورد جستجو قرار گرفته است؟ گوگل ترند یک تجزیه و تحلیل کامل و صحیح در مورد کلمات کلیدی به شما می دهد. این ابزار تحلیلی و کاربردی در سالیان اخیر با توجه به ظهور پدیده های مختلف در زمینه ی موتورهای جستجو، گوگل و بهینه سازی وب سایت، دستخوش فراز و فرودهای زیادی شده است. به همین دلیل با توجه به کاربردهای زیادی که برای طراحی سایت داشته، ابزاری بسیار مناسب برای کاربران است.

 

 

چه زمان باید از گوگل ترندز استفاده کنیم؟

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، در سه حالت می‌توانید از گوگل ترندز استفاده کرد:

وقتی سرمایه کافی برای استفاده از سرویس های پولی مانند keyword Planner یا kwfinder ندارید و زمانیکه می‌خواهید میزان محبوب شدن یک موضوع را در یک بازه زمانی مشاهده کنید. به عنوان مثال 

مقایسه شکل‌های نوشتاری مختلف یک کلمه. می‌توان گفت کاربردی‌ترین ابزار گوگل ترندز همین بخش است و نمی‌توانید به طور کامل و رایگان در ابزارهای دیگر گوگل پیدا کنید.

 

سه کاربرد جالب که گوگل ترندز در اختیار شما می‌گذارد

گوگل در کنار ابزارهایی که طراحی می‌کند برخی ویژگی‌های جذاب نیز به آن اضافه می‌کند که استفاده آن برای کاربر بسیار آسان است. در هر کادر از نتایج گوگل ترندز یک گزینه وجود دارد که شامل سه مورد زیر می‌باشد:

CSV : با استفاده از این ویژگی شما می‌توانید از نتایج نشان داده شده یک خروجی اکسل با پسوند CSV بگیرید.

Share یا اشتراک‌گذاریبا انتخاب این گزینه می‌توانید نتایج آن بخش را در شبکه های اجتماعی مختلف با دیگران به اشتراک‌ بگذارید.

Embed یا درون‌ریزیبا کلیک روی این گزینه یک تگ اسکریپت در اختیار شما قرار می‌گیرد که با قرار دادن این کُد درون سایت خود می‌توانید همان نتیجه را به صورت یک iframe ( آی فریم ) نشان دهید و نمونه آن را می‌توانید در زیر ببینید:

 

 

چگونه از گوگل ترندز استفاده کنیم؟

یکی از امکانات تحت وب شرکت گوگل و بر اساس جستجو در گوگل است که میزان محبوبیت جستجوی کلیدواژه در موتور جستجوی گوگل را به نمایش می گذارد. گوگل ترندز این امکانات را به کاربران می دهد تا نتایج را بر اساس یک موقعیت جغرافیایی یا یک زبان خاص فیلتر گذاری کنندشما می توانید یک عبارت را در قسمت جستجو در بالای این ابزار برای مشاهده این که چگونه میزان جستجو ها برای آن عبارت در طول زمان و در موقعیت های مکانی مختلف متفاوت شده است وارد کنید. موقعیت مکانی، چهارچوب زمانی، فهرست و یا صنعت، و نیز نوع جستجو (وب سایت، اخبار، خرید ها، و یا یوتیوب) را برای داده های مناسب بیشتر تغییر دهید.(دانلود برنامه گوگل ترندز)

این داده می تواند برای بازاریاب ها بسیار مفید فایده واقع شود. به عنوان مثال: اگر شما یک کسب و کار فصلی دارید (مغازه ابزار آلات باغبانی) زمانی که عبارات جستجوی مرتبط با کسب و کار شما در حال یافته شدن هستند ممکن است بخواهید که مسیر فعالیت های بازاریابی خودتان را در یک مسیر صعودی پیش بگیرید. CPC و یا هزینه ای که شما برای هر کلیک در طی خط نمودار جستجوی خودتان می پردازید ممکن است بیشتر باشد، بنابراین مطمئن شوید که بودجه بیشتری را برای مخارج ادوردز خودتان زمانی که محصول و یا سرویس شما در حال ترند شدن هستند اختصاص داده باشید.

 

شما می توانید از داده های گوگل ترندز برای فرایند های بازاریابی متفاوت استفاده کنید:

در جستجو های کلیکیداده های گوگل ترندز می تواند برای شکل دهی به کمپین های فصلی شما با کمک به مدیریت مخارج مورد استفاده واقع شود. به علاوه، شما می توانید از گوگل ترندز برای یافتن عبارات نا مرتبطی که باید به عنوان کلیدواژه های منفی در نظر بگیرید استفاده کنید، بنابراین یک جستجوی ترند به شکلی وسیع بر روی هزینه های شما تاثیر نخواهد گذاشت.

برای سئو و بازاریابی محتواییاز گوگ ترندز استفاده کنید تا بفهمید که چه نوع افرادی در بازار هدف شما در حال جستجوی اطلاعات می باشند. درباره عناوین ترند هایی که می تواند ترافیک را به داخل سایت شما بیاورند بنویسید.

برای الهام بخشیدن به خلاقیت تبلیغات شماگوگل ترند را برای مشاهده عناوینی که در حال حاضر تصر عموم را تسخیر کرده است جستجو کنید. به یک عنوان (مانند یک نوع موسیقی و یا رقص جدید و جذاب) در کمپین بازاریابی خودتان مراجعه کنید، خواه آن عنوان یک ایمیل باشد و یا تبلیغ فیسبوک و یا بخشی از یک رادیو، در هر حال چیزی است که می تواند تعاملات تبلیغات شما را افزایش دهد.

در زمان جستجوی یک کلیدواژه در گوگل ترنز می توان چهار متغیر را برای جستجو تنظیم کرد. این فیلتر گذاری ها کمک می کنند تا نتایج دقیق تری از میزان جستجوی کلیدواژه مورد نظر به دست آورد. این چهار متغیر عبارتند از:

  1. نوع جستجوجستجوی صفات وب (Search web)، جستجوی تصویر در گوگل (Google image)، جستجوی اخبار (google news)، جستجوی خرید (google shopping)، جستجو در یوتیوب
  2. منطقه جستجوبا استفاده از این گزینه می توان میزان جستجوی کلیدواژه را به یک کشور خاص محدود کرد.
  3. بازه زمانی جستجو: 2004 تا امروز، 7 روز گذشته، 30 روز اخیر، 90 روز اخیر، 12 ماه اخیر، انتخاب یک سال مشخص یا انتخاب یک بازه زمانی مشخص.
  4. دسته بندی موضوعی جستجوهنر و سرگرمی، اتومبیل و وسایل نقلیه، زیبایی و تناسب اندام، کتاب و ادبیات، تجارت و صنعت، رایانه و الکترونیک، مالی، غذا و نوشیدنی، بازی ها و مانند آن ها

همچنین گوگل ترندز به کاربران اجازه می دهد تا میزان محبوبیت جستجوی 5 عبارت کلیدی را با یکدیگر مقایسه کنند. این قابلیت در یافتن مناسب ترین کلیدواژه جهت بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو ضروری است. با توجه به این که تنها در ایالات متحده روزانه بیش از 10 بیلیون سرچ در گوگل اتفاق می افتد بهترین راه استفاده از این ابزار این است که ابتدا با کیوورد بزرگی شروع کنید و سپس با استفاده از فیلترها نتایج خود را تخصصی تر کنید.

 

دیدگاه، دیدگاه و دیدگاه!

گوگل ترندز ابزاری بسیار وابسته است. یعنی چی؟ یعنی نتایجی که گوگل ترندز امروز به شما برای سرچ کیوورد خاصی نشان می دهد براساس میزان محبوبیت آن ترند در کل نیست، بلکه بر اساس کیووردهای سرچ شده قبلی شماست. به طور ساده تر نتایجی که به شما در گوگل ترندز نشان داده می شود به هیستوری سرچ های قبلی شما وابسته است و ممکن است نتیجه واقعی و جهانی آن را نمایش ندهداگر در گوگل ترندز کیوورد ” کشتی کروز دریای کارائیب ” در 12 ماه گذشته را سرچ کنید با نموداری مانند نمودار زیر مواجه می شوید، اما اگر فیلتر خود را برروی از سال 2004 تا به امروز قرار دهید،‌ نموداری که می بینید دقیقاً شبیه به نوار قلب است که به شما نشان می دهد که توجه به این کیوورد در فصول مختلف متفاوت است. نتیجه: دیدگاه خود را عوض کنید. قبل از این که به این نتیجه برسید که چیزی را کشف کرده اید که تابحال کسی ندیده است، نقاط کور خود را برطرف کنید و با دید باز به موضوع نگاه کنید. برای این کار از فیلترهایی مانند مقایسه، سرچ های وب و فیلتر بر اساس کشور یا منطقه استفاده کنید.

 

 

استفاده از گوگل ترند در سئو

  • جستجوی فصلی

یکی از مواردی که می توان برای فروشگاه های اینترنتی و مواردی از این دست در گوگل ترند پیدا کرد جستجوهای فصلی است. به طور مثال اگر همین الان در گوگل ترند عبارت «خرید کاپشن» را جستجو کنید خواهید دید که میزان جستجوی این عبارت در تاریخ های اواسط پاییز تا اواسط زمستان به اوج خود رسیده است. می توانید داده های سال های مختلف را بررسی کنید. در حقیقت این یک فرصت عالی است تا بدانید کمپین های سئو و کمپین های تبلیغاتی خود را در چه زمانی اجرا کنید که بیشترین فایده را برای شما داشته باشد. یا اگر می خواهید بدانید کفش کوهنوردی یا مواردی از این دست چه زمانی بیشتر جستجو می شوند به راحتی می توانید از طریق گوگل ترندز به این داده ها دسترسی پیدا کنید.

 

  • شناسایی موضوع برای وبلاگ

یکی از مهم ترین و بهترین قابلیت های گوگل ترندز برای سئو بخشی است که کلمات مرتبط را به شما نشان می دهد. به طور مثال اگر کلمه ی دیجیتال مارکتینگ را جستجو کنید خواهید دید که عبارت های داغ مربوط به این روزها که بیشترین جستجو را دارند به شما نمایش می دهد. به طور مثال عبارت هایی نظیر دیجیتال مارکتینگ در سال 2019 یا مزایای دیجیتال مارکتینگ جزو کلمات کلیدی هستند که به شما نشان داده می شود. شما می توانید روی این کلیدواژه ها هم کلیک کنید و نرخ جستجوی آن را در تاریخ های مختلف مشاهده کنید. به طور مثال ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2019 می تواند یک موضوع عالی برای یک پست وبلاگی باشد. اگر مشاهده می کنید که به طور مثال عبارت کلاس آموزش برنامه نویسی هر سال بیشترین میزان جستجو را در اوایل تابستان داشته است. می توانید برنامه ریزی کنید و کمپین سئو خود را برای این موقع از سال بهینه کنید تا به نتایج بهتری برسید.

 

  • مکان های هدف

یکی دیگر از ابزارهای گوگل ترند که برای سئو محلی و کسب و کارهای محلی بسیار اهمیت دارد قسمتی است که لوکیشن مربوط به جستجو را نشان می دهد و شما می توانید ببینید در کدام نقطه از ایران بیشترین میزان جستجو در یک عبارت وجود دارد. به طور مثال اگر یک فروشگاه اینترنتی لباس در شهر شیراز هستید می توانید خرید لباس را جستجو کنید و ببینید شهر شیراز و یا شهرهای حومه ی شیراز که می توانند مشتریان هدف شما باشند تا چه حد این کلمات را جستجو می کنند. به راحتی می توانید آماری از مشتریان احتمالی خود در این شهرها داشته باشید.

یک پیشنهاد: اگر قصد دارید یک کسب و کار راه بیندازید و نمی دانید که آیا در شهر شما مشتریانی برای این کار وجود دارد یا نه. گوگل ترند می تواند داده های جالب توجهی در این باره به شما بدهد کافیست کلیدواژه های مرتبط با آن را جستجو کنید و ببینید که در شهرهای مختلف ایران این داده ها چگونه پراکنده شده اند. برای کسب و کارهایی که شعبه های مختلفی در شهرهای مختلف دارند این یک فرصت استثنایی است تا اثربخشی کمپین های سئو خود را در شهرهای مختلف بررسی کنند.  یک مثال: اگر شما یک آژانس تبلیغات محیطی در تهران و اصفهان داشته باشید می توانید نرخ مشتریان خود در اصفهان و تهران را مقایسه کنید و ببینید که آیا این نسبت در حالت تعادل قرار دارد یا نه. به این شکل می توانید رقبای خود را هم آنالیز کنید و به یک نگرش حقیقی از فعالیت های بازاریابی و سئو سایت خود برسید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com