20 ایده راه اندازی کسب و کار کوچک برای کسب درآمد

 • 10 شهریور 1399
20 ایده راه اندازی کسب و کار کوچک برای کسب درآمد
بازاریابی اینترنتی 50

برخی از افراد می‌­دانند که چه کسب و کاری را شروع کنند و در چه نوع شغلی مهارت و استعداد دارند. با این حال، برای خیلی‌­ها تشخیص اینکه چه نوع کسب و کاری بهتر است و چگونه باید آن را شروع کرد، دشوار به نظر می‌رسد. شاید فکر کنید همه­‌ی ایده‌­هایی که به یک کسب و کار موفق و پرسود ختم می‌­شوند، قبلا عملی شده‌اند؛ اما اینطور نیست. ایده‌­های خوب فقط با تلاش و جهت دهی صحیح، جواب می‌دهند. در این مطلب، ۱۵ مورد از کسب و کارهای کوچک پرسود را به شما معرفی می‌کنیم.

 

 

کسب و کارهای کوچک و پر سود

بسیاری از افراد ثروتمند و حتی کسانی که دارای کارگاه‌ها و شرکت‌های مختلف هستند در ابتدای فعالیت خود به راه اندازی یک کسب و کار کوچک پرداخته‌اند و سپس با موفقیت خود در این زمینه توانسته‌اند به رونق و گسترش فعالیت خود بپردازند. به این خاطر ما نیز در این مطلب به ارائه 20 ایده کسب و کار پر سود و کوچک می‌پردازیم تا شما عزیزانی که به دنبال موفقیت در زندگی کاری خود هستید با الگو برداری از این ایده‌ها بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهترین نتایج دست پیدا کنید. البته در بین این ایده‌ها، فعالیت‌هایی نیز وجود دارد که نیازمند به داشتن تخصص می‌باشد به این خاطر ما در بررسی هر کدام از این موارد به ارائه اطلاعات خاصی در این باره خواهیم پرداخت.

 

اثرگذاری کسب وکارهای کوچک بر توسعه اقتصادی

کسب وکارهای خرد بر توسعه اقتصادی کشورها اثرگذارند لذا از آن دست کسب وکارهایی هستند که سازمان ها و نهادهای گوناگونی در تتولیت و مدیریت آنها دخالت قانونی و نظارتی دارند. یک کسب وکار خرد علاوه بر اینکه براقتصاد کشور اثر گذار است از اقتصاد کلان نیز تاثیر می پذیرد . پس باید همواره از نظر اخذ مجوز و اخبار کسب وکار یا صنفی در جریان موارد باشید.

 

اهمیت توسعه کسب وکارهای کوچک

توسعه کسب وکارهای کوچک و متوسط، رمز توسعه اقتصادی دهه آینده است. بررسی‌ها نشان داده است که کسب وکارهای کوچک و متوسط از طریق چهار کانال کارآفرینی، نوآوری و تغییر فناوری، پویایی صنعت و در نهایت ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش درآمد بر اقتصاد جهانی تاثیرگذارند. از این رو کسب وکارهای کوچک شدیداً مورد توجه دولت ها و نهادهای مربوطه هستند. از سیاست گذاری گرفته تا کنترل.

 

با کسب و کارهای کوچک می‌توان به موفقیت دست پیدا کرد؟

بسیاری از افراد این طرز تفکر را دارند که نمی‌توانند با کسب و کارهای کوچک به موفقیت دست پیدا کنند و درآمد ثابتی را داشته باشند. اما شما باید به این نکته بسیار مهم توجه کنید که بیشتر کارگاه‌ها و کارخانجات بزرگ کشور ابتدا به صورت مراکز کوچک راه اندازی شده‌اند که بعد از گسترش و رونق گرفتن توانسته‌اند در حال حاضر برای خود اسم و رسمی را دست و پا کنند. شما نیز قادر خواهید بود که با راه اندازی و ایجاد یک کسب و کار کوچک و موفق برای خود نام و رسمی پیدا کنید و از این طریق به سود بسیار زیادی نیز دست پیدا کنید.

 

 

چرا شروع یک کسب و کار کوچک بهتر از شروع یک کسب و کار بزرگ است؟

برای کسانی که هنوز هیچ کسب و کاری به نام خود ندارند، شروع یک کسب و کار کوچک می‌تواند ریسک کمتری به دنبال داشته و درصد موفقیت بیشتری هم برای آن‌ها ایجاد کند. نه‌تنها از جهت تحلیل بازار و رقبا بلکه دردسرهای مدیریتی، حقوق کارکنان و تمام هزینه‌هایی که برای کسب و کارهای بزرگ‌تر وجود دارد از جمله دلایل قانع‌کننده‌ای هستند تا راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک را در اولویت قرار دهند.

 

 

مزایا و معایب کسب و کارهای کوچک

شناخت مزایا و معایب کسب و کارهای کوچک قبل از آغاز کار بسیار حائز اهمیت است.

مزایا کسب و کارهای کوچک

 • خودتان رئیس خودتان هستید.
 • آزادی عملتان نسبت به یک کارمند بیشتر است.
 • امکان برنامه‌ریزی زمانی کار در اختیار شما خواهد بود.
 • در عین کوچک بودن کسب و کار، سود زیادی برای کارآفرین‌ها به همراه دارد.
 • امکان رشد وجود دارد.
 • هر پیروزی احساس شعف زیادی در انسان ایجاد می‌کند.
 • تلاش کردن برای موفقیت شخصی و لذت رسیدن به ‌مراتب بالاتر.
 • هزینه‌ها مقرون‌به‌صرفه و قابل کنترل است.
 • نیازی به استخدام کارمندان زیاد نخواهید داشت.
 • مدیریت و برنامه‌ریزی برای کار آسانتر است.

 

معایب کسب و کارهای کوچک

 • اگر کار نکنید از پول خبری نیست. درواقع این کسب و کارها به نسبت زمانی که برای آن‌ها صرف می‌شود، درآمدزایی خواهند داشت.
 • درآمد شما از ابتدا قابل پیشبینی و تضمین نیست.
 • شکست‌های مقطعی می‌توانند بسیار دردناک باشند.
 • امکان ورشکستگی نیز وجود دارد.
 • از بیمه و مزایا خبری نخواهد بود.
 • هیچ زمانی برای استراحت پیدا نخواهید کرد.
 • دسته‌بندی کسب و کارهای کوچک بر اساس حرفه
 • برخی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌ها به قرار زیر است:
 • کسب و کارهای خدماتی
 • کسب و کارهای واسطه‌گری
 • کسب و کارهای کامپیوتری
 • کسب و کارهای فناوری و اطلاعات
 • کسب و کارهای تولیدی
 • کسب و کارهای خانگی
 • کسب و کارهای روستایی
 • کسب و کارهای مالی و سرمایه‌گذاری
 • کسب و کارهای وابسته به موبایل
 • کسب و کارهای دانشگاهی

 

 

20 ایده راه اندازی کسب و کار کوچک و پرسود

ما در ادامه به بررسی حدود 20 ایده کسب و کار کوچک می‌پردازیم که شما می‌توانید با راه اندازی هرکدام از آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سود بسیار خوبی دست پیدا کنید. به این خاطر خواهید توانست با مطالعه هر کدام از این ایده‌ها به اطلاعات کاملی درباره چگونگی راه اندازی این کسب و کارها بپردازید.

 

1) کسب و کارهای خانگی

کسب و کار های خانگی بهترین راه برای کسب درآمد برای کسانی است که از کار کردن برای دیگران خسته شده اند. مشاغل خانگی این روز ها طرفداران بسیاری پیدا کرده و باعث توسعه ی پایدار و هم چنین کاهش فقز و محرومیت می گردد. در این نوع کسب و کار ارزش افزوده ی کالا ها و هم چنین خدمات تولید شده نصیب صاحب خانه می شود. در کسب و کار های خانگی در وقت صرفه جویی می شود زیرا فرد مجبور به ترک منزل و ساعت ها ماندن در شلوغی خیابان ها و ترافیک نیست و قادر است با خیالی آسوده و بدون دغدغه به فعالیت اقتصادی در خانه بپردازندمشاغلی هم چون پخت و پز غذا، بافت تابلو فرش،تهیه و تولید اقلام دکوری و صنایع دستی نظیر کیف و کوله، ساخت دستبند و گردنبند های ماه تولد، عروسک سازی ، پرورش قارچ و گیاهان خانگی و دارویی ، بسته بندی مواد غذایی و خوراکی ، شیرینی پزی ، درست کردن ترشی خانگی ، تدارک جعبه های کادویی و پکیج های خوراکی برای مناسبتهای خاص مثل عید نوروز، ماه رمضان و یا شب چله جزو کسب و کارهای خانگی می باشند که به راحتی و با سرمایه ی کم می توان به آن ها تکیه کرد.

 

2) طراحی لباس

یکی از بهترین موارد برای ایده کسب و کار کوچک و پرسود که ما می‌توانیم به شما معرفی کنیم طراحی لباس است. زیرا از این طریق شما می‌توانید به سود قابل توجهی دست پیدا کنید. پوشاک یکی از نیازهای اساسی انسان به شمار می‌رود که نیاز به آن، هر روز نسبت به روز قبل بیشتر می‌شود. به همین خاطر مردم به فکر این هستند که به خرید پوشاک مد روز و جدید بپردازند. در این بین شما می‌توانید با طراحی لباس و فروش طرح‌های خود به کارگاه‌های تولید به درآمد بسیار خوبی دست پیدا کنید. همچنین شما خواهید توانست با استفاده از این تخصص خود به راه اندازی یک کارگاه کوچک خیاطی نیز بپردازید و از این طریق به کسب درآمد بپردازید. این مورد یکی از ایده‌های کارآفرینی در منزل برای خانم‌ها نیز می‌باشد.

 

3) ساخت و فروش زیورآلات

شما می‌توانید با ساخت و طراحی انواع زیورآلات و با فروش آنها به راحتی به درآمد بسیار زیادی دست پیدا کنید. البته شما برای این کار نیازمند داشتن تخصص خاصی می‌باشید که برای این کار می‌توانید با مراجعه به کارگاه‌های آموزشی بعد از مدتی به راحتی به طراحی و ساخت زیورآلات بپردازید. نکته مهم درباره طراحی زیورآلات، این مسئله می‌باشد که خلاقیت و استعداد شما می‌تواند بر موفقیت شما عزیزان تاثیر بسیار زیادی داشته باشید، به این دلیل اگر فرد با استعدادی هستید خواهید توانست در این کسب و کار موفق شوید.

 

4) آموزش های آنلاین

کسب و کار آموزش آنلاین، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرد. به همین علت آموزش آنلاین، به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است. امروزه اینترنت یک منبع آموزش قوی در رسانه ها آموزشی و به شکل کلی قادر به ارزیابی، مطابقت و اصلاح است که با استفاده از کامپیوتر برای تمام اشخاص در هر نقطه از جهان در هر زمان است. محبوبیت استفاده از اینترنت به عنوان یک منبع اطلاعاتی و آموزشی در حال افزایش است. به همین علت شما می توانید با استفاده از کسب و کار آموزش آنلاین یک شغل خانگی برای خود دست و پا کنید.

 

5) طراحی وب

شغل طراحی وب جزو مشاغلی است که این روز ها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. طراح وب از خلاقیت و هم چنین مهارت های فنی خود جهت ایجاد و طراحی وب سایت استفاده می کند. یک طراح وب جهت طراحی یک وب سایت می بایست ابتدا ظاهر سایت را در ذهن خود تصویرسازی کرده و درک کند که وب سایت مورد نظر چگونه عمل خواهد کرد. سپس به کمک طرح‌ های اولیه در صفحه‌ی کاغذ کار طراحی خود را آغاز می‌کند. سپس طرح اتود زده شده را در نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ پیاده‌سازی می‌نمایند و در انتها طرح را به کد تبدیل می‌کنند. اگر شما یک طراح وب و یا برنامه نویس وب هستید می توانید برای شرکت های طراحی وب و یا در بخش فناوری اطلاعات سازمان ها و یا به طور مستقل برای خود کار کنید. یکی از مزیت‌ های بزرگ این شغل قابلیت آزادکاری (freelancing) است که شما می‌توانید با داشتن چند وب سایت،‌ درآمد اینترنتی خوبی داشته باشید.

 

6) راه اندازی عطاری و روغن گیری

امروزه به دلیل اینکه مصرف داروهای شیمیایی باعث بروز انواع دردهای مختلف می‌شود مردم به مصرف داروهای گیاهی روی آورده‌اند. در همین راستا ایده راه اندازی عطاری و روغن گیری یکی از پردرآمدترین کسب و کارهای ممکن می‌باشد و به عنوان ایده کسب و کار کوچک و پرسود با بازدهی بالا نیز شناخته می‌شود. در این کار شما می‌توانید با روغن گیری از زیتون، کنجد، بادام و … و فروش آنها به راحتی به کسب درآمد بپردازید. البته شما برای این کار نیاز دارید که در ابتدا یک دستگاه روغن گیری تهیه کنید.

 

7) فروش محصولات لبنیاتی

یکی از بهترین ایده‌های راه اندازی کسب و کار کوچک و پردرآمد، راه اندازی یک مرکز کوچک فروش محصولات لبنیاتی می‌باشد. بیشتر مردم به دلیل فقر غذایی و همچنین کسب پروتئین بیشتر لبنیات را در میان وعده‌های غذایی خود جای می‌دهند، به این خاطر شما می‌توانید با این کار علاوه بر رفع نیاز مردم به کسب درآمد خوبی نیز بپردازید. شما در این کار لبنیات را از روستاییان خواهید خرید و با قیمت بیشتری به افراد مصرف کننده خواهید رساند.

 

8) دیجیتال مارکتینگ

این روز ها کمتر کسی را می توان یافت که حتی برای یک بار هم که شده از تاکسی های آنلاین استفاده نکرده باشد و یا حتما در اطراف خود افرادی را دیده‌اید که حتی برای خریدهای روزانه خود از اپلیکیشن‌های آنلاین و وب‌ سایت‌ های اینترنتی استفاده می‌کنند. در دنیای امروزی استفاده از اینترنت و هم چنین تلفن‌ های هوشمند همراه به صورت گسترده‌، رایج شده است. به طوری که برای برخی از افراد، زندگی بدون شبکه‌های آنلاین بسیار سخت و دشوار استبدون شک اخبار زیادی در رابطه با وب سایت ها و اپلکیشن هایی که به تازگی بر سر زبان افتاده اند شنیده اید و میدانید که هر یک از آن ها به نوعی راحتی را برای کاربرانشان به ارمغان می آورند. حال می توان از وضع فعلی چنین نتیجه گرفت که اگر یک کسب و کار اینترنتی و یا همان دیجیتال مارکتینگ برای خود راه بیندازید که برای کاربران تازگی داشته باشد و هم چنین موجب راحتی کار آن ها حالا در هر زمینه ای شود قطعا به سود دهی نسبتا خوبی خواهید رسید.

 

9) تولید محتوا

تولید محتوا کردن، یعنی خلق متن‌ها، تصاویر، ویدئوها، صدا و پیام‌هایی که قرار است با یک سری آدم ارتباط برقرار کنند. این ارتباط گاهی با نگاه کردن به یک بیلبورد تبلیغاتی اتفاق می‌افتد، و گاهی هم با خواندن یک مقالۀ چند صد کلمه‌ای! تولیدکننده محتوا می‌تواند دستی در انواع محتوا داشته باشد (مثلاً گرافیست باشد، پادکست ضبط کند یا مقاله بنویسد)، یا نه فقط در یکی دو مورد حرفه‌ای باشد. (اما دقت کنید که معمولاً تسلط به محتوای متنی و مسلط بودن به یکی دو تا نرم افزار ویرایش عکس مثل فتوشاپ از ضروریات است.) پس اگر به تولید محتوا علاقه دارید و می دانید که در این شغل می توانید به درآمد زایی برسید شغل تولید محتوا می تواند برای شما مناسب باشد.

 

10) سازنده‌ جعبه‌ی کادو

امروزه ساخت جعبه‌های کادویی با اندکی دقت و آموزش‌های ساده امکان‌پذیر بوده و می‌تواند منبع درآمدی برای اشخاص باشد. باکمی خلاقیت می‌توانید بسته‌های جذابی طراحی کنید که به‌عنوان جعبه کادویی استفاده شود. برای ایجاد این کسب و کار علاوه بر مواد اولیه لازم نیاز به روش فروش قوی نیز خواهید داشت. وبسایت “کادو رنگی” یکی از فروشگاه‌های آنلاین در این حیطه است که شما می‌توانید کادو و بسته خود را با بازه قیمتی موردنظر جستجو، انتخاب و خریداری نمایید.

 

11) ساخت لوازم چوبی

کار با چوب، بسیار متنوع بوده و نیازهای مختلفی از افراد را برآورده می‌سازد. از ساخت مبلمان، میز و صندلی گرفته تا ساخت وسایل تزئینی و وسایل آشپزخانه. این کسب و کار مستلزم مهارت و کار زیاد است. شما می‌توانید از یک کارگاه کوچک، کارتان را شروع کنید و رفته‌رفته با توجه به توسعه شغلتان، آن را گسترش دهید. این ایده می‌تواند نیاز به سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون تومان و بالاتر داشته باشد. “ایده رو” کسب و کار کوچک ایرانی در زمینه سفارش سازی آنلاین مبلمان و وسایل چوبی است. مرتضی ساقری‌چی‌ها، مدیرعامل این استارتاپ، فارغ‌التحصیل مهندسی فرآیند از دانشگاه تهران است.

 

12) ساخت پادکست

تولید پادکست نیز مانند ساخت کتاب‌های صورتی یک دهه‌ای است که در ایران رواج پیدا کرده است. این پادکست‌ها حتی به برنامه‌های رادیوی نیز نفوذ کرده‌اند. برای ایجاد این کسب و کار هم حداقل سرمایه  را لازم خواهید داشت و می‌توانید با کمتر از ۱۰ میلیون تومان آن را جلو ببرید.

 

13) توسعه اپلیکیشن های موبایلی

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین دانش درزمینه فین تک، برنامه‌نویسان فرصت بیشتری جهت ایجاد کسب و کار پیداکرده‌اند. در دنیایی که بسیاری از فعالیت‌ها به دلیل افزایش سرعت و صرفه‌جویی در وقت به‌صورت آنلاین انجام می‌شوند، توسعه دادن نرم‌افزارهای موبایل و ایجاد اپلیکیشن‌های متفاوت طرفداران زیادی پیداکرده است. برای شروع چنین کسب و کاری فارغ از تخصص نیاز به هزینه خاصی نخواهید داشت. با داشتن یک لپ‌تاپ می‌توانید این کسب و کار را در خانه نیز راه بیندازید. البته برای خرید لپ‌تاپ‌های مناسب برای چنین کاری نیاز به سرمایه حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیونی دارید. ازجمله اپلیکیشن‌های ایرانی که اخیراً موردتوجه زیادی قرارگرفته، “آچاره” است. آچاره پلتفرمی است که در آن دو بخش مشتری وجود دارد. مشتریان که خدمات دریافت می‌کنند و مشتریانی که خدمات ارائه می‌دهند. این استارتاپ در سال ۹۵ توسط سه تن از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف به دنبال ایده‌ای استارت آپ آچارفرانسه تشکیل شد. بنیان‌گذار اصلی این ایده امیر حسام صلواتی بود.

 

14) برنامه ریز مسافرت

برنامه ریز مسافرت و یا همان راهنما، گروه سفر را همراهی می کند و رابط ميان مسافران و شرکت برگزار کننده تور مي باشد. برنامه ریز مسافرت، مسافران را به هنگام دشواري هاي شخصي کمک مي کند و بر انجام درست برنامه ها و کارها نظارت دارد و حساب و کتاب هزينه ها را از آغاز تا پايان نگه مي دارد. این شغل با اينکه موقعيتي بسيار خوب براي سفر و آشنايي با مردمان تازه فراهم مي آورد اما، مشکلاتي همچون امکان همسفر بودن با مسافران ناسازگار در تورها، پيش آمدن دشواري هاي پيش بيني نشده و باز دارنده در کارها و برنامه تور و پيامدهاي ناشي از اين شيوه زندگي که بر روي روابط و زندگي شخصي هم تاثير مي گذارد، از جذابيت اين کار مي کاهد. اما اگر فکر می کنید که به این شغل علاقه دارید می توانید با ورود به آن به درآمد زایی برسید.

 

15) راه اندازی بنگاه املاک

یکی از دیگر ایده‌های مناسب برای کسب درآمد پرسود در بازار حال حاضر، راه اندازی یک بنگاه معاملاتی املاک می‌باشد. شما قادر خواهید بود از این طریق به درآمد و سود قابل توجهی دست پیدا کنید. شما برای این کار ابتدا به اجاره یک مکان می‌پردازید و سپس به عنوان واسطه در بین فروشنده و خریدار املاک قرار خواهید گرفت و از این طریق بدون دردسر به درآمد بسیار خوبی دست پیدا خواهید کرد. نکته مهم در این باره این مسئله می‌باشد که هر چقدر شما فعال‌تر باشید قادر خواهید بود معاملات بیشتری را انجام دهید و درآمد و سود بیشتری را نیز به دست بیاورید.

 

16) استدیو یوگا

یوگا ورزشی جسمی و ذهنی می باشد که در شبه قاره ی هند و توسط هندو ها به وجود آمده است. یوگا از طرفی به معنای «کنترل کردن» آمده‌ است و در آن صورت یوگا را می‌توان علم کنترل امواج فکر و علم مهار قوای ذهن به منظور تسلطی همه‌جانبه بر توان بالقوه خود دانست. افرادی هستند که علاقه ی زیادی به این رشته دارند که پس از گذراندن دوره های آموزشی می توانند برای خود کسب و کاری راه اندازی کنند. شما هم می توانید در صورت تمایل دوره های مربی گری یوگا را بگذرانید و در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق آموزش به درآمد زایی برسید.

 

17) عکاسی

در دنیای امروز که رقابت بین بیزینس ها تنگاتنگ و نزدیک شده است، جهت بقا و رسیدن به موفقیت می بایست برنامه ریزی و استراتژی دقیق و هدفمندی داشته باشید. عکاسی هم یکی از این بیزینس ها است که فضای رقابتی نزدیکی در ایران دارد . تعداد افراد فعال در این حرفه گویای این موضوع است که راه سختی در پیش دارید. برای راه اندازی کسب و کار عکاسی ابتدا می بایست آموزش های لازم در این زمینه را ببینید و سپس شروع به عکاسی از مدل و یا هر چیزی که دوست دارید کنید تا از این طریق برای خود نمونه کار جمع کنید و به رزومه ی کاری خود بیفزایید. سپس با گذشت زمان می توانید با اجاره ی مکانی جهت راه اندازی آتلیه کار خود را گسترش دهید.

 

18) تجارت ارز

ترید یک وازه ی انگلیسی است که معنی لغوی آن تجارت و یا داد و ستد می باشد. اما این واژه در بازار ارزهای دیجیتال به چه معنی است؟ همانطور که می‌دانید هر ارزی را می‌توان خرید و فروش کرد (مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و…) و یا به ارزهای دیگر تبدیل کرد که تراکنش های مربوط به آنها در بلاک چین ثبت می‌شود و بصورت شفاف قابل مشاهده است. اگر شما به مشاغلی هم چون بورس، خرید و فروش بیت کوین، معاملات فارکس و … علاقه دارید می توانید پس از آنکه آموزش های لازم در این زمینه را طی کردید وارد این شغل شوید.

 

19) متخصص زیبایی

یکی دیگر از شغل هایی که در آمد خوبی دارد و می توان به آن تکیه کرد متخصص زیبایی است. متخصص زیبایی تنها به جراحی بینی ختم نمی شود و در این بازار رقابتی جراحی فک و صورت به دلیل اینکه یک عمل ترکیبی به حساب می‌آید و سخت‌تر از عمل بینی است و از ۵ تا ۲۰میلیون قیمت دارد. لیفتینگ یا کشیدن صورت بین ۴ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد؛ عمل چانه هم ۴ میلیون تومان است. در مورد عمل چانه باید گفت این عمل به تازگی میان آقایان طرفداران زیادی پیدا کرده و روز به روز هم به تعداد تقاضاکنندگانش اضافه می‌شود. به همین علت شغل تخصص زیبایی یکی از شغل های پر در آمد و به روز در زمینه ی کسب و کار می باشد.

 

20) کلاس شیرینی پزی

شیرینی پزی شغلی از مشاغل حرفه قنادی رشته ی صنایع غذایی است که مراحلی هم چون تهیه ی مواد اولیه و راه اندازی تجهیزات قنادی را در پی دارد و هم چنین سرویس و نگهداری تجهیزات، آماده سازی مواد اولیه، عمل آوردن خمیر جهت هر نوع پخت شیرینی و کیک، تهیه ی شیرینی بدون فر، تهیه ی مربا و مارمالاد و نیز تهیه ی برخی دسر ها را بر عهده دارد و با مشاغلی هم چون عمده فروشان آرد و شکر، بازرسی اماکن و بازرسی اداره ی نظارت بر مواد غذایی سرو کار دارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com