کسب درآمد از فریلنسر بودن

  • 30 مرداد 1399
کسب درآمد از فریلنسر بودن
بازاریابی اینترنتی 40

امروزه دنیای دیجیتال به شدت در حال پیشرفت است و نمی‌توان رشد آن را در نظر نگرفت. کسب و کارهای بسیار زیادی تحت تاثیر آن بوجود آمدند و گسترش یافتند. یکی از این کارها، کارهای فریلنسری(freelancing) است که به شدت تحت تاثیر آن قرار گرفت. اگر برگردیم به دوران قبل از اینترنت و یا حتی دورانی که مردم زیاد با اینترنت آشنایی نداشتند، شاید کمتر کسی باور می‌کرد که بتواند یک فریلنسر شود و یا به طور فریلنسری کار کند اما با رشد سریع اینترنت و در دسترس بودن آن برای تمامی افراد، این باور نیز از بین رفترشد شگفت انگیز اینترنت و در راستای آن بالا رفتن علاقه ی افراد به راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی، باعث بزرگ شدن این قشر کاری شد. امروز می‌خواهیم بپردازیم به اینکه فریلنسری چیست و فریلنسر کیست اما قبل از آن بهتر است با مفهوم این لغت آشنا شویم.

 

 

فریلنسر کیست؟ همه چیز درباره دورکاری

یک فریلنسر ( آزاد کار ) ، یک فرد حرفه ای است که خدمات خودش را در آن واحد به یک یا چندین مشتری ارائه می دهد بدون آنکه به طور انحصاری به آنها متعهد باشد . فریلنسر ها خدمات مختلفی را ارائه می دهند و کار آنها می تواند اشکال مختلفی داشته باشد . فریلنسر ها  می توانند هر تقاضایی را که ممکن است یک فعالیت تجاری دربر داشته باشد ، برآورده سازند . این فعالیت ها شامل بازاریابی و نویسندگی به همراه پشتیبانی فنی و مالی می شود . امروزه ، فریلنسر ها مهارت های اختصاصی خود را در بازاریابی رسانه های اجتماعی ، کپی رایتینگ ( نویسندگی تجاری ) و تبلیغات وارد کرده اند . برخی از فریلنسر ها در نوشتن مقالات کسب و کار گرایانه و پست های وبلاگ مهارت دارند در حالی که برنامه نویسی وب و طراحی گرافیکی مورد نیاز یک کسب وکار را نیز انجام می دهند . در نهایت هم فریلنسر ها خدمات مربوط به دفتر دارری را انجام می دهند .

 

 

فریلنسر موفق چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟

به طور کلی موفقیت در فریلنسینگ به ۳ عامل بستگی دارد: ارتباط، مهارت، تعهد.

 

1) ارتباط

برقراری ارتباط با افراد، به یک فریلنسر کمک زیادی می‌کند. برای موفق شدن سعی کنید رابطه کاری خوبی با مشتریان فعلی و گذشته خود ایجاد کنید.

 

2) مهارت

با ظهور سایت‌های فریلنسینگ افراد بیشتری تصمیم می‌گیرند از کارمندی خارج و به یک فریلنسر تبدیل شوند. بر همین اساس رقابت بین فریلنسرها برای بهتر بودن آغاز می‌شود تا بتوانند پروژه‌های بیشتری دریافت کنند و توسط کارفرمایان انتخاب شوند. در آزادکاری باید مهارت‌های خود را با روش‌های مختلف بالا برد مثلا آخرین مطالب و مقالات مرتبط با تخصص خود را مطالعه کرد، در دوره‌های آموزشی شرکت کرد، در شبکه‌ های اجتماعی فعال بود و در سمینارها و رویدادهای مرتبط با تخصص خود شرکت نمود  و خود را به‌روز نگه داشت.

 

3) تعهد

اینکه در کارمان متعهد باشیم بسیار مهم است و موفقیت مان را تضمین می‌کند. اگر یک آزادکار به خاطر سفری غیر ضروری یا تماشای سریال مورد علاقه، پروژه را رها کند نشان از بی‌تعهدی فریلنسر دارد و باید گفت موفقیت چندانی برای آن فرد در کارش پیش‌بینی نمی‌شود. برای موفق شدن لازم است زمان مشخصی به کار اختصاص داده شود و پروژه در زمان مقرر به پایان برسد.

 

 

 

مزایای کار فریلنسری

شاید تا اینجا با خودتان فکر کرده باشید که چه کار خوبی است و حتی قبل از خواندن این بخش تصمیم گرفته باشید فریلنسر شوید اما زیاد عجله نکنید. فریلنسر نیز مانند تمامی کارها دارای مزایا و معایبی است که می توان گفت مزایای کمی بیشتر است. در ادامه به بررسی تمامی جوانب آن می پردازیم.

 

  • رئیس شما خودتان هستید

در  این نوع کار، خودتان رئیس خودتان هستید به معنی است که شما برای کسی کار نمی‌کنید و چهارچوبی برای شما در نظر گرفته نمی‌شود. اگر سیستم بدن شما مانند یک جغد است، شما می‌توانید تا ظهر بخوابید و شب‌ها بیدار بمانید و به کار کردن بپردازید. به خاطر داشته باشید که تنبلی بیش از اندازه و نداشتن برنامه در کل باعث پسرفت شما خواهد و در کار فریلنسری نیز افت خواهید کرد. پس از مقامی که در کار فریلنسری دارید سوء استفاده نکنید.

 

  • درآمد شما بیشتر است و به مرور ارتقا می‌یابد

در این نوع روش از کار، خودتان تعیین می‌کنید که درآمد شما چقدر باشد و حتی می‌توانید زمانی تصمیم بگیرید که اصلا درآمدی نداشته باشید. شما به عنوان یک فریلنسر باید بتوانید بر امور زیادی مسلط باشید و از پس هرکاری بتوانید بر بیایید که این امر باعث افزایش مهارت و تجربه‌ی شما در تمام زمینه‌ها می‌شود. هنگامی که شما در تمامی زمینه‌ها مهارت داشته باشید و تجربه را هم به آن اضافه کنید در نتیجه درآمد شما نیز افزایش خواهد. در این نوع روش حتی شما بعد از مدتی یک فرد همه فن حریف می‌شوید و می‌توانید با یک حقوق بالا در یک شرکت خوب نیز استخدام شوید.

 

  • مالیات شما کمتر است

در این نوع کار دیگر خبری از ارزش‌های افزوده و مالیات نیست. شما می‌توانید هر چقدر که بخواهید درآمد داشته باشید  و توسط کسی بررسی نمی‌شود. نهایت هزینه شما، هزینه واسطه‌گری است که توسط شرکت‌های تامین کننده‌ی پروژه‌های فریلنس ارائه می‌شود. سایت‌های «پونیشا» و «انجام میدم» نمونه‌هایی از این واسطه‌گری هستند. اگر شما یک فرد حرفه‌ای باشید می‌توانید از قبل تمامی هزینه‌های یک پروژه را پیش بینی کنید تا بتوانید این مبالغ احتمالی را از قبل با کارفرما خود طی کنید.

 

  • تعادل در کار و زنگی شما بیشتر می‌شود

کار فریلنسری دست شما را تمام روز بازمی‌گذارد و شما هر موقع که بخواهید می‌توانید به کارکردن یا کارنکردن بپردازید. البته اینجا باز بحث حرفه‌ای بودن به میان می‌آید؛ اینکه شما تا چه حد می‌توانید در کارتان برنامه ریزی داشته باشید و یا سرعت کارتان چقدر است. این باعث می‌شود نه تنها به کارهای روزانه بلکه به کارهایی که اتفاقی برای شما پیش می‌آید نیز برسید. رابطه‌ی تعادلی بین کار و زندگی، باعث می‌شود تمرکز بیشتری به امور خود داشته باشید.

 

  • شادتر و سالم‌تر زندگی می‌کنید

بهترین زمان برای ورزش کردن صبح است اما با کارهای اداری و کارمندی عملا نمی‌شود از این زمان طلایی استفاده کرد. در نتیجه شما همیشه پشت میز هستید و به کار کردن می‌پردازید و تندرستی خود را جدی نمی‌گیرید. اگر هم بخواهید ورزش کردن را بعد از زمان کاری انتقال دهید که باز هم اینجا دو مسئله پیش می‌آید. یک اینکه شما زمان طلایی را از دست می‌دهید و دوم اینکه بعد از زمان کاری انرژی برای شما باقی نخواهد ماند. البته اینجا باید یک خداقوت مشتی به افرادی گفت که بعد از زمان کاری به ورزش کردن می‌پردازند. ورزش یک بخشی از سلامتی شما است اما شاد زیستان و غذای روح هم بسیار مهم است. در کار کارمندی شما اکثرا در حال انجام دادن یک کار ثابت هستید و به بیان ساده‌تر درگیر یک سیکل تکراری هستید اما در کار فریلنسری شما این درگیری را نخواهید داشت و هر روز می‌توانید تصمیم بگیرید که کجا به کار کردن بپردازید.

 

  • محل کارتان را خودتان تعیین می‌کنید

تا حالا بین دو تا کوه و یا طبیعت یک سایت طراحی کردین؟ یا اینکه تو تخت خوابتون به تولید محتوا یا نویسندگی پرداختین؟ در کار فریلنسری شما هرجا که بخواهید می‌توانید کار کنید. البته اگر بخواهید در طبیعت به طراحی سایت بپردازید باید اینترنت را هم در نظر بگیرید یا مثلا در زیر آب نمی‌توانید به کار با کامپیوتر شخصی بپردازید. در کار فریلنسری دیگر کار شما ثابت نیست و اگر شما به کتابخانه یا به خانه‌ی اقوام خود بروید نیر می‌توانید به کار کردن بپردازید.

 

  • تنوع کاری شما بیشتر است

در بالا اشاره کردیم به اینکه در کار فریلنس شما باید توانایی انجام هرکاری را داشته باشید یا به عبارت ساده‌تر همه فن حریف باشید. حتی ممکن است شما بیش از یک مهارت داشته باشید. تمامی این موارد به شما کمک می‌کند تا از یکنواختی خارج شوید. شما می‌توانید هر زمان که خواستید کارتان را تغییر دهید. البته باید کمی هم ذهن خود را متمرکز کنید تا در کارتان دچار مشکل نشوید.

 

  • رفت و آمد به محل کار را نخواهید داشت

در کار فریلنسری محل کار در بیشتر مواقع خانه شماست و تنها جابه‌جایی شما در طول روز از میز کار به دستشویی و از دستشویی به آشپزخانه است. البته می‌تواند به جای میز کار تخت خواب خود را جایگزین کنید. مورد دیگری در این مورد وجود دارد این است که شما هزینه‌ی راه نخواهید داشت و همچنین به خاطر دور بودن مسیر خود از محل کار دیگر لازم نیست صبح خیلی زود بیدار شوید.

 

 

 

مقایسه کارمند تمام وقت بودن با فریلنسری

فریلنسرینگ، تعریف کار و محل کار را به طور چشمگیری تغییر داده است. در حال حاضر، تعداد زیادی از مردم در خانه یا خارج از محل کار خود فعالیت می‌کنند و همچنین تعداد زیادی از مردم نیز به عنوان مشاور یا پیمانکار فعالیت می‌کنند. با افزایش رکود اقتصادی در کشورها، بسیاری از کارفرمایان به دلیل کاهش سود، اقدام به کاهش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های استخدام کارمندان تمام وقت، نموده‌اند. علاوه بر این، پیشرفت‌های تکنولوژی باعث تسهیل کار فریلنسرها و همچنین ارتقای کیفی کار آن‌ها شده است و در نتیجه کیفیت کاری مورد نیاز کارفرمایان در همکاری با فریلنسرها هم تأمین می‌شود.

قرارداد بین کارفرمایان با فریلنسرها تا حد زیادی یک قرارداد برنده- برنده برای هر دو طرف است. کارفرمایان با کار کردن با فریلنسرها می‌توانند صرفه‌جویی مالی و همچنین کاهش مسئولیت را داشته باشند و فریلنسرها هم از این آزادی عمل استفاده می‌کنند تا بتوانند چندین کار همزمان انجام دهند و درآمد خود را افزایش دهند. با این وجود ممکن است کارفرمایان و نیروهای کاری باشند که هر دو مخالف کار کردن به صورت دورکاری باشند. از دیدگاه این دسته از کارفرمایان، آن‌ها تعهد ضمنی که کارمند تمام وقت دارد را ترجیح می‌دهند. این دسته از نیروی کار نیز ممکن است ثبات یک کار تمام وقت را ترجیح دهند و مزایایی مانند بیمه درمانی و صندوق بازنشستگی را مطلوب و ضروری بداند.

 

 

 

فریلنسرها چگونه به موفقیت می‌رسند؟

شخصی که به عنوان یک فریلنسر فعالیت می‌کند، می‌تواند برای خود کار کند و در آن واحد چندین کارفرما داشته باشد. برای اینکه کسی بتواند یک فریلنسر خوب باشد، لازم است بازاریابی را هم بلد باشد تا بتواند با بازاریابی، پروژه‌های مختلفی را کسب کند. البته در ابتدا لازم است یک رزومه کامل از توانمندی‌ها و مهارت‌هایش آماده کند و بهتر است که نمونه‌های کاری و تجربه‌های کاری او نیز در این رزومه باشند.

 

برنامه‌ریزی کلی داشته باشند

اولین کاری که برای شروع نیاز است، داشتن یک برنامه جامع می‌باشد. شاید فریلنسر قبل از شروع کارش برنامه‌هایی در ذهش ترسیم کرده باشد و بخواهد بر اساس آن پیش برود، اما لازم است برای اینکه برنامه‌هایش به صورت کامل اجرا شوند، آن‌ها ‌را روی کاغذ پیاده کند. با مشخص کردن برنامه کاری بر روی کاغذ، می‌تواند زمانبندی‌ها، چالش‌ها و ابزار مورد نیاز و ... را مشخص کرده و با خیال آسوده به سراغ پروژه‌‌اش برود.

 

کارها و زمان‌شان را درست مدیریت کنند

برخی از افراد فکر می‌کنند که وقتی فریلنسر هستند و خودشان مدیر خود هستند، دیگر نیازی نیست که ساعت کاری منظمی داشته باشند، اما بهترین کار این است که یک مدیر دقیق برای کار خودشان بوده و زمان کار و استراحت خود را از قبل مشخص کنند تا بر مبنای آن بتواند تعیین کنند که چه مقدار کار می‌توانند انجام دهند و بر اساس زمان‌های کاری آزاد خود، مشخص کنند که با چند کارفرما می‌توانند همکاری کنند. میزان حقوق درخواستی خود را بر اساس پروژه و یا ساعت کارکرد محاسبه کرده و سپس بر اساس ارقام کاری رقبایشان، پیشنهاد خود را مطرح کنند.

 

به روز بودن را اولویت قرار دهند

باید سعی کنند نرم افزارهای جدید را شناسایی کرده و با بکارگیری به موقع آن‌ها، کارهایشان را تسریع ببخشند.

 

برنامه روزانه مشخص تعیین کنند

یک فریلنسر برای موفقیت در شغل خود، لازم است برای انجام کارها زمان‌های مشخصی را از قبل در نظر بگیرد، مثلاً اینکه چه روزهایی در هفته تصمیم دارد کار کند و چه ساعت‌هایی در روز. سپس بعد از تعیین زمان‌های خالی برای انجام کارهایش، می‌تواند پروژه خود را آغاز کند.

 

ابزارهای لازم برای انجام کار را تهیه کنند

اگر شخصی بخواهد به عنوان یک نویسنده فعالیت خود را آغاز کند، در نتیجه به یک کامپیوتر و یک اینترنت خوب نیازمند است و اگر عکاس است پس لازم است یک دوربین عکاسی مناسب داشته باشد. باید به این نکته توجه کند که اگر قبل از فراهم کردن ابزارهای مورد نیاز، پروژه‌ای را به دست بگیرد، قطعاً به مشکل بر می‌خورد.

 

خود را به یک برند تبدیل کنند

یک فریلنسر باید خودش را تبلیغ کند و در اصل خود را به عنوان یک کالا تصور کند که باید به فروش برسد. برای این منظور چه کاری باید انجام دهد؟ نقاط قوت و برتری‌های خود نسبت به رقبایش را پیدا کند و به وسیله آن‌ها خودش را از دیگران متمایز سازد. عملکرد و کیفیت کارش بهتر است؟ سرعت عمل بالاتری دارد؟ از هر ویژگی بهتری که نسبت به دیگران دارد برای برندینگ خودش استفاده کند و آن‌ها را در رزومه، فضای مجازی و کارت ویزیتش مشخص کرده و روی این موارد بیشتر مانور دهد. این ویژگی‌ها و برتری‌های او، به عنوان برند شخصی‌اش شناخته می‌شوند.

 

در شروع کار قانع باشند

برای شروع کار، باید به کارهای کوچک با دستمزد پایین هم راضی بود. برای اینکه شهرت و اعتبار پیدا کنند و بتوانند کارهای بیشتری دریافت کنند و در نتیجه درآمدشان را افزایش دهند، لازم است پروژه‌های کوچک را نیز قبول کرده و با انجام همین کارهای کوچک، علاقه‌شان به کار را به کارفرمایان نشان دهند.

 

هیچ وقت بیکار نباشند

برای اینکه در کار فریلنسرینگ موفق شد، باید همیشه کار کرد، حتی در زمان‌های بیکاری. اگر پروژه‌ای در دست ندارند نباید بیکار بمانند و در این فرصت در همایش‌های مختلف شرکت کنند، یک کار جدید هم سو با تخصص‌شان را در دست بگیرند تا هم خودشان را بسنجند و هم بتوانند از آن به عنوان رزومه و نمونه کاری استفاده کنند. حتی در این فرصت می‌توان در نمایشگاه‌های مختلف شرکت کرد و خود را معرفی کرد، به دیدن مشتری‌های خود رفته و خودشان را به آن‌ها نشان دهند، با آن‌ها تماس بگیرند و اشتیاق‌شان را برای انجام کار نشان دهند.

 

چهره خوبی برای برندشان بسازند

همیشه باید سعی کنند که مشتریانشان را از خود راضی نگه داشته و همیشه آن‌ها را برای خود حفظ کنند، حتی زمانی که پروژه آن‌ها تمام شده باشد. زیرا ممکن است از طرف آن‌ها به افراد دیگری معرفی شوند و یا حتی در آینده خود آن‌ها دوباره به سراغ‌شان بیایند.

 

مهارت‌های خود را با کاری که انجام می‌دهند، تطابق دهند

فریلنسر باید به عناوین کاریابی‌ها نگاه کند و ببیند که اجرای پروژه‌های کارفرمایان به چه مهارت‌هایی نیاز دارد. آن‌ها را لیست کرده و با مهارت‌های خود بسنجد و ببیند که کدام یکی از آن‌ها با مهارت‌های او همخوانی دارند.

 

به بازار کار توجه کنند

یک فریلنسر ممکن است خیلی از کارهای موجود را بتواند انجام دهد، اما لازم است کاری را انتخاب کند که بازار هدف بیشتری دارد. اگر تمایل داشته باشد که فریلنسری تمام وقت شود، به دنبال کاری برود که افراد بیشتری به آن نیاز دارند و همچنین پول بیشتری برای این‌کار پرداخت می‌کنند.  در نتیجه قبل از شروع کار، لازم است که تحقیقات خود در مورد بازار هدف را به صورت کامل انجام دهد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com