کامنت مارکتینگ یا بازاریابی مبتنی بر کامنت چیست؟

 • 13 مرداد 1399
کامنت مارکتینگ یا بازاریابی مبتنی بر کامنت چیست؟
بازاریابی اینترنتی 40

کامنت مارکتینگ (Comment Marketing) یا بازاریابی دیدگاه یکی از روش‌های مسبوق به سابقه بازاریابی است که هنوز هم قدرت و تأثیرگذاری خود را از دست نداده است. در واقع، از آنجایی که در مقایسه با پنج یا شش سال گذشته، تعداد افرادی که از این روش استفاده می‌کنند کاهش پیدا کرده، این نوع از بازاریابی به خصوص در دنیای بازاریابی دیجیتال، کاربردی‌تر و تأثیرگذارتر نیز شده است. اگرچه امروزه تعداد مخاطبان فعال وبلاگ‌ها و جوامع آنلاینی که به ثبت دیدگاه خود علاقمندند رو به کاهش گذاشته، اما هنگامی که همین تعداد موجود به تعامل در بخش نظرات می‌پردازند، مشارکت فعالانه‌ای دارند که به نوبه خود فرصت‌های بهتری را برای معرفی، لینک‌دهی و دنبال شدن در شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌آورد. در این مطلب درباره نحوه عملکرد کامنت مارکتینگ صحبت خواهیم کرد و سپس تاکتیک‌هایی را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید استراتژی‌های بهتری را تدوین کنید و کامنت های بهتری بنویسید.

 

 

انواع کامنت مارکتینگ

اول از همه باید بگوییم که هر کامنتی که سازنده و مرتبط با سایت، چه از طرف فرستنده و چه گیرنده، باشد، در دسته‌بندی بازاریابی دیدگاه قرار نمی‌گیرد. غیر از این، شما صرفاً نظر بیهوده و حتی ممکن است که خلاف قانون گوگل نوشته باشید. در واقعیت، هر دیدگاهی را نمی‌توان در این نوع بازاریابی گنجاند؛ بلکه باید کمک کننده به سئو سایت باشد. نکته دیگر این‌که کامنت مارکتینگ مسئله دو طرفه است؛ یعنی اینکه چه شما کامنتی را بنویسید یا چه از طرفی دیگر دریافت کنید.

 1. کامنت هایی که زیر مقاله دیگران در سایت یا شبکه‌های اجتماعی قرار داده می‌شود. این کامنت ها بیشتر سوال و پاسخ در حوزه موضوع یا نقد آن است.
 2. کامنت هایی که زیر صفحه محصولات و در بخش نظرخواهی نوشته می‌شود.
 3. کامنت هایی که از کاربران نظراتی در خصوص موضوعات مختلف درخواست می‌شود.

این‌ها سه دسته کلی هستند. حالا اگر شما چیز دیگری را هم اضافه می‌کنید، خوشحال می‌شویم که در زیر همین مقاله برای ما بنویسید.البته این نکته را هم اضافه کنیم که بعضی کامنت ها مثل «خیلی خوب بود»، «موفق باشید»، «به مقاله من سر بزنید» و غیره را هم می‌توان در این حوزه قرار داد؛ اما ما این‌ها را اصلاً در دسته‌بندی به حساب نمی‌آوریم.

 

 

۱۰تکنیک برای یک بازاریابی کامنت موفق

 • تعیین هدف

چندین دلیل وجود دارد که صاحبان کسب‌وکار بازاریابی کامنت را انتخاب می‌کنند:

به دنبال افزایش ترافیک سایت هستند.

به دنبال برقراری ارتباط با وب مسترها و مدیران وب هستند.

به دنبال برندینگ و گسترش نام تجاری خود هستند.

سایر موارد

شما باید در ابتدا هدف خود را برای راه‌اندازی چنین کمپین دیجیتال مارکتینگ تعیین کنید. چراکه این امر تاثیر زیادی بر کامنت‌ها و نظراتی که شما در یک وب‌سایت می‌گذارید دارداجازه بدهید با چند مثال این نکته را برای شما تثبیت کنیم. فرض کنید هدف شما این است که برای یکی از صفحات خود ترافیک بیشتری بگیرید. با چنین هدفی شما احتمالا تلاش می‌کنید تا یک کامنت ارزشمند در زیر یک پست بگذارید و ذکر کنید که در وب‌سایت خود شما پستی وجود دارد که می‌تواند درمورد این موضوع اطلاعات ارزشمند و تکمیلی دیگری در اختیار مخاطب قرار دهد. و سپس URI خود را در آن قرار دهید تا خوانندگان بتوانند برروی آن کلیک کننداما اگر هدف شما ایجاد ارتباط با یک وب مستر باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ در اینجا پس از افزودن نظرات ارزشمند به غیر از اینکه باید به وب مستر یا نویسنده توجه کنید باید به طور خاص با او تماس بگیرید و ارتباط برقرار کنید. شما احتمالا مجبورید این کار را چند بار انجام دهید.

 

 • ارائه ارزش

این نکته در سراسر وب بسیار جا افتاده است. زیرا این موضوعی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. بنابراین شما باید در مبارزات بازاریابی خود آن را به کار گیرید. اگر عقیده شما این باشد که کامنت‌ها و نظراتی بگذارید که بتواند مشکلات مردم را حل کند بدانید که این کار را به درستی انجام می‌دهید و قطعا در مسیر درستی قرار خواهید گرفت.

 

 • ثابت قدم و مداومت

در حالیکه کیفیت نقش مهمی در بازاریابی کامنت دارد، کمیت نیز بسیار اهمیت دارد. به جای اینکه به این موضوع فکر کنید که تعداد ثابتی کامنت در یک دقیقه قرار دهید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به تنظیم تعدادی کامنت در این زمان بپردازید. به این ترتیب شما می‌توانید تعدادی کامنت سازگار ایجاد کنید. با این حال این یک بازی کمی است که کیفیت نیز در قلب آن وجود داردشما می‌توانید یک کامنت یا نظر مناسب و معقول را که تنها 3 تا 6 دقیقه برای آن زمان صرف شده است را بگذارید. اگر با این تعداد پیش بروید، در 30 دقیقه 5 یا 6 کامنت خواهید گذاشت. گذاشتن نظر یا کامنت در روز یک عدد خوب برای یک کمپین بازاریابی کامنت است. با این حال موفقیت در کامنت‌های شما بستگی به این دارد که چقدر برای آن تلاش انجام می‌دهید و چقدر برای رسیدن به هدف عجله دارید.

 

 • در ۱۰ سایت اول گوگل کامنت بگذارید

نظر و کامنت گذاشتن در پست‌هایی که جزء ۱۰ نتایج اول جستجوی گوگل و مرتبط با کلمات کلیدی وب‌سایت شما هستند یکی از بهترین تصمیماتی است که می‌توانید برای موفقیت در این نوع بازاریابی بگیرید. ضمن اینکه شما باید تعیین کنید که کدام پست‌ها برای شما مناسب‌تر هستند. هدف از این کار این است که در رتبه‌بندی افراد دیگر قرار گیرید. اگر محتوایی از یک شخص در ۱۰ نتایج اول جستجوی گوگل قرار دارد، می‌توانید مطمئن باشید که این تولید محتوایی که انجام داده اید، جذابیت مناسب را برای خوانندگان خود دارد. اگر خوانندگان بیشتری در یک صفحه وجود داشته باشید احتمال اینکه نظرات و کامنت‌های شما در آن صفحه خوانده شود و در نهایت برروی لینک شما کلیک شود بسیار زیاد است.

 

 • قرار دادن امضا یا اثر

فکر می‌کنید اگر کسی یکی از نظرات یا کامنت‌های شما را بخواند و ارزش و ایده‌آل خود را در آن کامنت پیدا کند چگونه می‌تواند برای اطلاعات بیشتر با شما همکاری کند؟ بله درست است. در اینجا به دنبال اطلاعات تماس شما می‌گردد. افزودن امضایی که نام، عنوان و آدرس وب‌سایت شما را شامل می‌شود کار را برای افرادی که می‌خواهند با شما تماس بگیرند بسیار راحت می‌کندمی‌توانید عبارتی را در کامنت خود بگذارید مانند گفتن کلمه «یک تکنیک برای این موضوع». بنابراین مردم را بسیار کنجکاو خواهید کرد که روی کامنت شما کلیک کنند و با این کار می‌تواند بازاریابی کامنت شما را موثرتر کند.

 

 • نظرات خود را با رمز و راز کامنت کنید

این کار می‌تواند تعداد افرادی که روی URL شما کلیک می‌کنند را افزایش دهید. شاید بپرسید چگونه می‌توانیم نظرات خود را با رمز و راز کامنت کنیم. در اینجا برای شما یک مثال ارائه می‌دهیم. به عنوان مثال تصور کنید که یک مطلب درباره بازاریابی کامنت پست شده است که شما می‌خواهید در مورد آن نظر یا کامنت بگذارید. کامنت شما می‌تواند با این مضمون باشد: « من در حال حاضر با تیم خود یک کمپین بازاریابی کامنت شروع کرده ایم که در آن از تکنیک ONE استفاده کرده ایم و نتایج خوبی بسیار خوبی به دست آورده ایم». اگر شما مشخص نکنید که منظورتان از این تکنیک چیست افراد بسیار کنجکاو می‌شوند تا بر روی URL شما کلیک کنند و از این تکنیک سر در بیاورند.

 

 • در سایت‌های تراافیک بالا کامنت بگذارید

من معمولا در سایت‌هایی که ترافیک ماهانه آنها ۱۰ هزار یا بیشتر است کامنت می‌گذارم و هر سایتی که مقداری پایین تر از این حجم ترافیک را دارد نادیده می‌گیرم. البته توجه داشته باشید که ترافیک ماهانه یک سایت تنها چیزی نیست که شما باید به آن توجه کنید. موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را در نظر بگیرید. مواردی مانند: اشتراک اجتماعی سایت‌ها و غیره.

 

 • اشتراک در لیست ایمیل یک سایت

بزرگترین مزیتی که اشتراک در لیست ایمیل یک سایت برای شما دارد این است که اگر مقالات یا پست‌های جدیدی در سایت منتشر شود بلافاصله به شما اطلاع داده خواهد شد. اگر شما از این موضوع مطلع شوید شانس این را دارید که جزء اولین کامنت‌‌ها در زیر آن پست باشید. وقتی شما اولین کسی باشید که اظهار نظر می‌کنید و کامنت می‌گذارید، شانس این را دارید که بسیاری از مردم کامنت شما را بخوانند و بتوانند آنچه را که شما در مورد آن نظر داده‌اید هضم کنند.

 

 • برای نظرات منفی و تند کامنت بگذارید

در حقیقت، این یک واقعیت است که بسیاری از مردم به نظراتی که ناراحت کننده هستند واکنش نشان می‌دهند. من نمی‌دانم این به این دلیل است که همه می‌خواهند به عنوان یک متخصص جلوه کنند یا اینکه بسیاری از مردم فقط می‌خواهند ثابت کنند دیگران اشتباه می‌کنند و خود را از این طریق بالا ببرند. اما هر دلیلی که داشته باشید شما می‌توانید از این نظرات به نفع خود استفاده کنیدقبل از اینکه مردم به نظرات  واکنش ناراحت کننده واکنش نشان دهند، تمایل دارند که نظرات دیگران را در مورد یک موضوع بررسی کنند تا اطمینان حاصل کنند که تعداد زیادی از مردم نظرات مشابهی در مورد این موضوع دارند. این موضوع احتمال دیده شده نظرات شما را افزایش می‌دهد. شما باید اطمینان حاصل کنید که علاوه بر اینکه به خوانندگان ارزش ارائه کرده اید، ایده های قانع کننده ای نیز برای آن‌ها ارائه دهید. این مهم نیست که با نظرسنجی موافق هستید یا خیر، فقط باید اطمینان حاصل کنید نظراتی که می‌دهید حرفه ای هستند و مشکلی را حل می‌کنند.

 

 • یک کامنت‌گذار منظم در وبلاگ مورد نظر خود باشید

اگر به خاطر داشته باشید قبلا ذکر کردیم که شما باید اهداف خود را برای این نوع بازاریابی تعیین کنید. اگر هدف شما این است که توجه یک وب مستر را به دست آورید، به طور منظم باید در پست او کامنت بگذارید. هنگامی که وب مستر متوجه شما شد می‌توانید برای همکاری در یک پروژه با او ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

تاثیر تعداد نظرات کاربران بر روی سئو مطالب سایت

لینک‌های کامنت nofollow باشداجازه ندهید کاربران اینترنتی از بخش نظرات سایت شما برای مقاصد اسپم گونه استفاده کنند، لینک‌های خروجی بخش نظرات سایت شما، رتبه صفحه را پایین می آورد و به رتبه‌بندی سایت صدمه می زند. به عبارت دیگر با ایجاد کامنت اسپم کاربر کامنتی قرار می‌دهد که شامل لینکی به سایت کاربر می باشد. با این کار کاربر اسپم کننده باعث افزایش پیج رنک سایت خود می‌شود به این دلیل که لینکی از سایت معتبر با پیج رنک بالا توانسته بسازد. بنابراین صاحبان سایت با تگ nofollow که در کامنت قرار داده می‌شود به گوگل و دیگر موتورهای جستجو می‌گویند که لینک اسپم را در محاسبات پیج رنک و شمارش تعداد لینک‌ها نادیده بگیرندلینک‌ها را در نظرات کاملا محدود کنیدمی‌توانید یک گام فراتر بروید و به سادگی لینک‌های خروجی را از ابزار نظرات خود محدود کنید. این کار به بهبود امنیت وبسایت کمک خواهد کرد (توسط محدود کردن ورودی‌های HTML)  و اجازه نمی‌دهد دیدگاه‌ها کاربران را به وبسایت‌های بد یا خراب از سایت شما هدایت کنند
 
مطمئن شوید که یک محتوای مفید، قابل اشتراک و مهم ایجاد کرده‌اید که افراد به گذاشتن نظر تشویق شوند. بنابراین ایجاد محتوای فوق‌العاده نقش هسته‌ای و بلند مدت در سئو دارد. با افزایش تعداد دیدگاه‌ها، تعداد کلمات کلیدی سایت افزایش یافته و در نتیجه بر روی سئو تأثیر مستقیمی می‌گذارد. همچنین با افزایش تعداد نظرات انتخاب مشتری افزایش یافته و بنابراین باعث بالارفتن میزان فروش می‌شوداز ایده های کاربران برای تولید محتوا استفاده کنیدسوالاتی که کاربران در بخش نظرات ارسال می کنند، می تواند سوالات بسیاری از افراد دیگر نیز باشد، با پاسخ دهی مناسب به این سوالات و تولید محتوای مفید در این زمینه می توانید کاربران بیشتری را از طریق کلمات کلیدی و پرس و جوهای جدید به سمت سایت خود هدایت کنید. بنابراین همواره سعی کنید تعامل خوبی با کاربران سایت خود در بخش نظرات داشته باشیدبا استفاده از Call to Action از کاربران بخواهید که نظر خود را با شما مطرح کنندفراخوان برای عمل یا call to action ها، جملاتی امری هستند که از کاربران می خواهند عمل یا اقدام خاصی را انجام دهند. با استفاده از CTA می توانید تعامل بهتری با کاربران خود داشته باشید و به بهبود کیفیت مطالب سایت خود کمک کنید.

 

 

نکات مهم در کامنت مارکتینگ

 1. موضوع را در نظر بگیرید. کامنتی را که می‌نویسید باید مرتبط با موضوع باشد. اگر موضوع پست سایت یا شبکه‌های اجتماعی در خصوص حمله اتمی آمریکا به ژاپن است، کامنتی در خصوص تنگه هرمز قرار ندهید.
 2. کامنت های عمومی مانند «خیلی خوب بود»، «به سایت ما سر بزنید»، «عالی بود» و غیره را اصلاً ننویسید.
 3. هرچه کامنت تخصصی‌تر باشد، هویت و برندینگ شما بهتر خواهد بود.
 4. اصول نگارشی را در کامنت رعایت کنید. همچنین هیچ‌گاه از عبارت‌های سخیف که نشان‌دهنده بی‌احترامی است، در نظر دادن به کار نبرید؛ مؤدب باشید.
 5. کامنت شما باید ارزشی را به پست اضافه کند؛ حالا می‌خواهد چالشی باشد یا در راستی آن. در واقع، خواننده دیگر، باید متوجه شود که شما قصد تخریب پست را ندارید. کامنت های تخریبی بیشتر خود صاحب آن را خراب می‌کند.
 6. هیچ‌گاه لینک‌ها را به صورت مستقیم قرار ندهید. این کار از نظر گوگل اسپم است. بلکه باید نظر خود را بنویسید و سپس برای خواندن بیشتر یا مرجع، بقیه را به سایت خود هدایت کنید.
 7. در سایت‌هایی نظر بدهید که با هدف شما در ارتباط است. فهرستی از سایت‌هایی که می‌توانید در آنجا با نظر دادن خود را نشان دهید، از قبل در یک تقویم محتوایی مشخص کنید.
 8. از شبکه‌های اجتماعی برای افزایش بازدید از طریق کامنت مارکتینگ غافل نشوید.
 9. برای هر پستی کامنت ننویسید. در واقع زیاده‌روی کنید، بلکه به سراغ آن‌هایی بروید که می‌توانید نظر تخصصی و مناسب زیرشان بنویسید.
 10. از ربات تولید کامنت استفاده نکنید. گوگل و شبکه‌های اجتماعی استفاده از این ربات‌ها را به شدت جریمه می‌کنند.
 11. حتماً پست و نظرات دیگران بخوانید و سپس نظر بدهید. شاید نظر شما اصلاً در پست مطرح نشده باشد یا یک نفر دیگر به آن اشاره کرده باشد. تکرار نظر یعنی اینکه شما حواستان اصلاً به کارتان نیست.
 12. خودتان برای سایت یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان نظر ندهید. بلکه بیشتر روی تولید محتوا کار کنید تا کاربران تشویق به نظر دادن شوند.
 13. با برنامه زمانی پیش بروید. یک روز کامنت نگذارید و روز بعد ده تا دیدگاه بگذارید. اگر با برنامه باشید، کار خودتان هم نظر دار خواهد بود.
 14. در ثبت و تایید لینک و کامنت ها مراقب باشید. لینک‌های ویروسی و اسپم زیاد است. کامنت های که در آن فقط لینک و توضیح نامناسب است، به هیچ وجه تایید نکنید.
 15. خلاصه اینکه در کامنت مارکتینگ باید آهسته و قدم به قدم پیش بروید. خود را اسیر جو زدگی نکنید. یک اصلی در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد؛ یا کار نکنید یا درست کار کنید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com