طراحی سایت ریسپانسیو چیست و چگونه طراحی می شود؟

  • 22 تیر 1399
طراحی سایت ریسپانسیو چیست و چگونه طراحی می شود؟
بازاریابی اینترنتی 20

طراحی سایت ریسپانسیو چیست و چگونه طراحی می‌شود؟

اگر با موبایل و یا تبلت وب سایتی را باز کردید و مدام نیاز به اسکرول يا تغيير زوم داشتید ، و این برای شما آزار دهنده است، بدانید که تنها راه حل این مشکل، تکنولوژی طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا ” Responsive design ” استبا توجه به اینکه  تعداد کاربرانی که از موبایل و تبلت برای تماشای وب سایت ها استفاده می کنند هر روز در حال افزایش است داشتن نسخه موبایل برای اکثریت قریب به اتفاق وب‌سایت‌ها و به‌خصوص وب‌سایت‌های کسب‌وکار یک ضرورت به حساب می آید، تمام کسانی که برای کسب و کار خود وب سایتی را راه اندازی می‌کنند، به فکر ریسپانسیو بودن سایت خود هستند. در نهایت وب سایت شما باید به گونه طراحی شده باشد که با همه دستگاه‌های مختلف و رزولوشن‌های متنوع آن‌ها سازگار باشد. کاربر و بیننده سایت شما با ابزارهای مختلفی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ یا رایانه رومیزی سایت شما را مشاهده کند، اگر طراحی سایت شما ریسپانسیو باشد در تمام نمایشگرها با هر رزولوشن و اندازه‌ای به درستی نمایش داده می‌شود.

ریسپانسیو به معنای پاسخ گرا یا واکنشی می باشد، در طراحی سایت واکنش‌گرا تمام عناصر سازنده صفحه، با توجه به ابعاد و رزولوشن نمایشگر خود را به طور مطلوب تغییر می‌دهند تا کاربر، بهترین حالت را در صفحه نمایشگر خود مشاهده کند و در سایت هایی که ریسپانسیو نیستند عناصر صفحه با ابعاد و رزولوشن صفحه نمایشگر کاربر، نمایش داده نمی‌شوند و در بعضی از دستگاه‌ها با مشکل اجرا می‌شوند و با اسکرول های افقی و عمودی باید تمام قسمت های سایت را مشاهده کرد. هنگامی که وب سایت از طراحی ریسپانسیو بهره‌مند باشد، در واقع نشان‌دهنده این نکته است که طراحان آن، برای عادت‌ها و نیازهای مخاطب احترام بیشتری قائل هستند. مدیران وب سایت هایی که اهمیت این نکته را نادیده می‌گیرند، به زودی از گردونه رقابت حذف خواهندشد.

برای حل مشکل در ابتدا طراحان اقدام به طراحی قالب های مختلف برای هر رزولوشن کردند، این روش هزینه بسیار بالایی داشت و مشکل بزرگ دیگر آن این بود که اگر در آینده وسیله جدیدی به بازار ارائه و همه گیر می شد، باز هم می بایست هزینه ی مازادی برای پشتیبانی این سیستم جدید پرداخت می گردید و همچنین به سئو و رنکیگ سایت بسیار آسیب می زد. دومین راه حل نوشتن اپلیکیشن موبایل برای دسترسی ساده تر کاربر به بخش های مختلف سایت بود اما این روش هم نیازمند هزینه و زمان جهت طراحی و ساخت نرم افزار است و همچنین همزمان سازی تغییرات سایت و نرم افزار تحت وب آن نیز بحث مجزایی در تخمین هزینه ها دارد. اما بهترین روش برای حل مشکل استفاده از متدهای ریسپانسیو است که با ساختن یک قالب واکنش گرا، سایت نسبت به هر رزولوشنی با دستگاه تطبیق داده می شود و نیازی به طراحی چندین قالب برای یک سایت نیست.

 

چگونه تشخیص دهیم یک سایت ریسپانسیو است ؟

ساده ترین روش برای تست اینکه وب سایتی ریسپانسیو باشد این است که مرورگر خود را ازحالت maximize خارج کنید و با موس خود صفحه مرور گر را کوچک و بزرگ کنید، اگر با تغییر سایز صفحه نوشته و لینک ها همچنان خوانا باشند و نیازی به zoom in و یا zoom out و اسکرول ندارند، طراحی سایت ریسپانسیو می باشد.

گوگل رسما طراحی سایت ریسپانسیو را توصیه کرده است و محتوای پایگاه اینترنتی را یک بار شاخص گذاری کرده و صفحات آن را امتیازدهی می کند و رنک صفحات آن روی یک آدرس اینترنتی (URL) را جمع می کند و این موضوع برای ارتقاء در نتایج جستجوی گوگل بسیار مهم استبرای درک بهتر موضوع تصور کنید دو نسخه از سایت برای کامپیوترهای معمولی و موبایل در اختیار دارید با توجه به اینکه هر دو سایت یکی هستند در دو جای مختلف با مطالب یکسان، روبات گوگل پس از ایندکس کردن نسخه ابتدایی به سراغ نسخه موبایل می رود و مطالب نسخه دوم را به عنوان “تکراری” یا “Duplicate” می شناسد که باعث نزول رنکینگ سایت شما خواهد شد. نکته دیگر اینکه مدیریت محتوا و اجرای پروژه های بهینه سازی سایت در یک سایت برای موتورهای جستجو اقتصادی و آسان تر است تا اینکه بر روی دو نسخه تمام تکنیک ها را بررسی کنند.

 

مزایای استفاده از طراحی ریسپانسیو

استفاده از طراحی ریسپانسیو برای مسئولان سایت به این معنی است که فقط یک نسخه از سایت وجود دارد که باید به‌روزرسانی شود. بنابراین هر محتوایی که وجود دارد در یک مکان قرار می‌گیرد و همه چیز ساده‌تر خواهد شد. ریسپانسیو کردن وب سایت برای طراحان و توسعه دهندگان سایت نیز در مقایسه با ایجاد چندین stylesheet مختلف کار ساده‌تر و سازمان‌یافته‌تری خواهد بود.

 

  • صرفه جویی در زمان و هزینه

بزرگترین مزیت طراحی سایت ریسپانسیو، صرفه جویی در زمانی است که برای طراحی برای دستگاه های مختلف مورد نیاز است و همچنین از نظر هزینه بجای هزینه کردن برای طراحی چندین قالب فقط یکبار نیاز به پرداخت هزینه می باشد.

 

  • سازگاری با دستگاههای مختلف

مهمترین مزیت طراحی سایت رسپانسیو سازگاری با انواع دستگاهها با رزولوشن های مختلف است. ساختار کلی وب سایت بصورت اتوماتیک همراه با تصاویر، فونتها و لایه ها مطابق با سایز هر دستگاه تغییر داده شده و نمای بصری لذت بخشی برای بازدید کننده به نمایش می گذارد.

 

  • مدیریت آسان

با توجه به روش های ریسپانسیو کردن وب سایت برای هر قالب و رزولوشن مختلف برای هر دستگاه کار مدیریت و بروزرسانی وب سایت را دشوار ساخته است ولی در طراحی سایت ریسپانسیو این مشکلات وجود نداشته و در اصل یک قالب گرافیکی با قابلیت پاسخگویی به دستگاههای مختلف ایجاد می گردد.

 

  • تجربه کاربری مناسب

همه ما هنگام وبگردی با موبایل سایت هایی را بازدید کرده ایم که طراحی ناسازگاری با موبایل داشته و از دیدن آن منصرف شدیم، طراحی سایت رسپانسیو و واکنشگرا این مشکلات را نداشته و تجربه کاربری خوبی را به کاربران القاء می نماید. گروه طراحی سایت ارزان قیمت اکسین ست طراحی بر اساس ریسپانسیو را در دستور کار خود قرار داده تا مشتریان از مزایای این نوع طراحی به خوبی بهره مند گردند.

 

  • افزایش نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری

طبق تحقیقات انجام شده از آنجا که ریزش بازدید کنندگان موبایل در وب سایت های ریسپانسیو پایین می باشد و این نوع طراحی پاسخگوی این نوع بازدیدکنندگان هست، لذا نرخ تبدیل بازدید کنندگان به مشتری نیز بالا رفته و باعث رشد فروش کالا و یا خدمات شما می گردد.

 

  • بهبود سئو و جلوگیری از محتوای تکراری

با توجه به اینکه در نسخه طراحی ریسپانسیو وب سایت دیگر آدرس اینترنتی مجزا برای نسخه موبایل ایجاد نمی گردد، لذا تمامی کاربران دستگاههای مختلف از یک آدرس بازدید می کنند و دیگر خبری از نگرانی در مورد مطالب تکراری در سایت و امتیاز منفی از جانب گوگل نمی باشد.

 

  • سبقت از رقیبان

احتمال اینکه بسیاری از رقیبان از این ویژگی بهره مند نباشند، داشتن این ویژگی به بازدیدکنندگان شما می گوید کار شما در همه زمینه ها حرفه ایست و همچنین بسیار جلوتر از رقیبان خود حرکت می کنید. در نظر داشته باشید که وب سایت شما در تمام مانیتورها بدون مشکل نمایش داده می شود همین مساله باعث سبقت شما از رقیبان می شود.

 

معایب طراحی ریسپانسیو

طبیعتا هر چیز خوبی معایبی هم دارد، طراحی سایت ریسپانسیو هم از این قاعده مستثنا نیست، در واقع، اگر غیر از این بود وب‌سایت‌های بزرگی مانند فیس‌بوک و توییتر نیز به جای استفاده از سایت‌های مجزا برای کاربران موبایل در همان سایت اصلی‌شان از طراحی ریسپانسیو استفاده می‌کردند.

 

  • بزرگترین معضل طراحی ریسپانسیو در مدت زمان و سرعت بارگذاری تصاویری می باشد که باید با اندازه صفحه نمایش دستگاه مورد استفاده کاربر تطبیق پیدا کنند. استفاده از وب سایت ریسپانسیو هیچ مزیتی در سرعت بارگذاری سایت برای کاربر موبایل ندارد و در مواردی بعضی از مولفه های سایت برای کاربر موبایل پنهان می شود تا ایرادی در طرح وب سایت موبایل ایجاد نکند. همچنین فرآیند تغییر سایز تصاویر در تبلت و هر گوشی موبایل می تواند تحت تاثیر قدرت دستگاه های موبایل دچار وقفه و کندی شود.
  • بسیاری از مرورگرهای موبایل از media queries پشتیبانی نمی کند، مدیا کوئری‌ها در واقع دستورالعمل‌های CSS هستند و پشتیبانی مرورگر مورد استفاده کاربر برای نمایش صحیح طراحی ریسپانسیو ضروری است. اما این مشکل با به روزرسانی منظم سیستم های عامل، موبایل و اپ ها در حال برطرف شدن است.

 

 

تست ریسپانسیو بودن سایت

ابزار و سایت های متعددی هستند که صفحات سایت شما را بررسی می کنندو ریسپانسیو بودن یا نبودن آن را گزارش می دهند، با استفاده از لینک زیر شما می توانید با وارد کردن آدرس صفحات وب سایت خود  ریسپانسیو بودن آن را تست کنید.

بررسی ریسپانسیو بودن سایت

 

تفاوت وب سایت ریسپانسیو و وب اپلیکیشن موبایلی چیست؟

در سایت ریسپانسیو، وب سایت در صفحه نمایش های موبایل با اندازه و رزولوشن های مختلف نمایش مطابقت دارد و بدون هیچ مشکلی سایت نمایش داده می شود. اما در طراحی وب سایت ویژه موبایل یک پوسته و طرح متفاوت از وب سایت برای دستگاه شما طراحی می شود و در واقع دو وب سایت جداگانه ایجاد کرده اید که برای جریمه نشدن از سمت گوگل و امتیاز منفی نگرفتن برای هر یک به محتوای متفاوت نیاز دارد. اما با طراحی ریسپانسیو، محتوای وب سایت شما بدون هیچ مشکلی در همه دستگاه‌ها قابل اجراست و نیازی هم به ایجاد نسخه موبایل و تهیه محتوای جداگانه برای آن ندارید.

 

آیا طراحی سایت ریسپانسیو در سئو تأثیر دارد؟

گوگل رسما طراحی سایت ریسپانسیو را توصیه کرده است و وب سایت هایی که کاربر پسند نباشند را جریمه می کند، کیفیت بالای تجربه کاربری، یکی از معیارهای مهم گوگل برای امتیاز دهی به سئو سایت است و چنین سایت هایی نمی توانند رتبه خوبی از گوگل دریافت کنند. بنابراین در صورتی که کسب رتبه بالا و نمایش بهتر در نتایج جستجو برای شما مهم است، باید نسبت به طراحی ریسپانسیو وب سایت خود اقدام کنید.

 

طراحی سایت واکنش‌گرا، راه حلی برای هماهنگی با تغییرات عصر جدید

وب سایت ریسپانسیو شده از قابلیت "جستجو رسانه" برای درک ابعاد و رزولوشن صفحه نمایش کاربر استفاده می کند و بهترین راه حل برای هماهنگ بودن با تغییرات عصر جدید است به طوریکه تمام محتوای سایت متناسب با اندازه صفحه نمایش اجرا شده و هیچگونه مشکلی ندارد.

برای درک بهتر موضوع طراحی ریسپانسیو شده را در سایت اکسین ست بررسی کنید، به عنوان مثال هنگامی که شما این مطلب را به وسیله کامپیوتر رومیزی در وب سایت اکسین ست بررسی کنید، عرض ستون نوشته‌ها به صورت کامل دیده می‌شود. هنگامی که اندازه مرورگر خود را کوچک‌تر کنید عرض ستون نوشته‌ها کمتر می‌شود و نوشته‌ها متناسب با اندازه جدید زیر هم لیست می‌شوند و تمامی عکس و طراحی های مربوطه با تغییر سایز صفحه نمایش تغییر می کند. نتیجه وب سایت ریسپانسیو، نمایش درست و بدون اشکال وب سایت شما در هزاران نوع ابزار (devise) با انواع اندازه‌هاست.

 

سخن آخر در طراحی و خرید سایت ریسپانسیو

با توجه به رشد روزافزون استفاده از موبایل برای جستجو در اینترنت، استفاده از طراحی ریسپانسیو دیگر یک گزینه نیست؛ بلکه به یک ضرورت تبدیل شده است. طراحی وب ریسپانسیو یک مفهوم است که اگر به درستی پیاده‌سازی و اجرا شود می‌تواند تجربه بهتری را برای کاربران رقم بزند، اما نمی‌تواند همه مشکلاتی که کاربر با آن مواجه می‌شود را به شکل خودکار حل و فصل کند. به همین دلیل، همیشه باید در جریان جدیدترین فناوری‌ها، دستگاه‌ها و رزولوشن‌ها قرار داشته باشید تا بتوانید همگام با تغییرات قدم بردارید و تجربه بهتری را برای بازدیدکنندگان وب‌سایتتان فراهم کنید.

 

اگر تا بحال وب سایت فروشگاهی خود را راه اندازی نکرده اید سایت اکسین ست با ارایه سایت های طراحی شده با تمام مزیت های ریسپانسیو آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد، همچنین وب سایت های طراحی شده از لحاظ طراحی قالب و معماری کلی سایت کاملا منطبق با الگوریتم های گوگل طراحی می شوند و از نظر گرافیک از کیفیت بالایی برخوردار هستند. همچنین مقیاس پذیری در آنها در حد بسیار بالایی رعایت گردیده است.

گروه اکسین ست با ارائه جدیدیترین تکنولوژ ی ها در عرصه طراحی سایت ارزان قیمت همراه و کنار شماست تا شما سرعت فوق العاده و کیفیت بینظیر وب سایت فروشگاهی خود را حس کنید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com