ضرورت داشتن اپلیکیشن برای کسب و کار

 • 30 مرداد 1399
ضرورت داشتن اپلیکیشن برای کسب و کار
بازاریابی اینترنتی 40

امروز همه ما با گوشی های هوشمندی کار میکنیم که تا همین چند سال پیش اثری از آنها در زندگی ما نبود. در کنار این گوشی های هوشمند، یکی از کلمه هایی که زیاد شنیده میشود، اپلیکیشن است. اما اپلیکیشن به چه معناست و به چه چیزهایی گفته میشود؟ از کجا میتوانیم اپلیکیشن ها را پیدا کنیم و چه انواعی دارند؟ 

 

 

اپلیکیشن چیست؟

در مورد اینکه اپلیکیشن (application) چیست و یا اینکه معنی اپلیکیشن چه می باشد باید بگوییم که در وقع اکثر نرم‌افزارهایی که ما به طور روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم شامل این تعریف می‌شوند و فقط نرم‌افزارهای سیستم مانند سیستم عامل و یا زبان‌های برنامه نویسی جزء اپلیکیشن‌ها محسوب نمی‌شوندممکن است شما برای انجام یک عمل خاص بر روی سیستم نیاز به یک نرم افزار برای اینکار داشته باشید. مثلا شما ممکن است بخواهید بر روی یک عکس ویرایش خاصی را انجام دهید. برای این کار باید از اپلیکیشن فتوشاپ استفاده نمائید. و یا ممکن است برای مرور صفحات اینترنتی نیاز به یک اپلیکیشن مرورگر داشته باشید. برای اینکار می توانید از اپلیکیشن کروم یا اپلیکیشن فایرفاکس استفاده نمائید. در صورتی که بخواهید به تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی بپردازید می توانید از اپلیکیشن kmplayer استفاده کنید. همچنین برای تایپ متون و امور اداری می توانید از اپلیکیشن office استفاده نمائیدنرم افزارها و اپلیکیشن های دیگری نیز وجود دارند که بسته به نیاز کاربران تهیه شده اند و می توانند پاسخگوی هر نیازی باشند. منتهی با توجه به اینکه ممکن است این اپلیکیشن ها برای سیستم عامل های متفاوتی ارائه شوند توسعه دهندگان نرم افزار سعی میکنند تا حد امکان یک اپلیکیشن را برای سیستم عامل ها و دستگاه های دیجیتال مختلف ارائه نمایند. برای برای مثال یک اپلیکیشن مرورگر اینترنت ممکن است هم برای دستگاه های PC ارائه شود، هم برای استفاده در تبلت این اپلیکیشن ارائه گردد و هم ممکن است طراحی اپلیکیشن موبایل صورت پذیرد. برای مثال اپلیکیشن کروم که یک اپلیکیشن مرور اینترنت می باشد هم بر روی PC موجود می باشد، هم برای استفاده بر روی تبلت این اپلیکیشن پیاده سازی شده است و هم می توانید از این اپلیکیشن بر روی موبایل استفاده کنید.

 

 

اپلیکیشن موبایل چیست؟

تبلت ها و موبایل های هوشمند (smart) هم مانند هر کامپیوتری دارای نرم افزارها و برنامه های کاربردی متنوع و مختلف هستند. در بازار نرم افزارهای موبایل و گوشی همراه، واژه ”اپلیکیشن” یا به طور مختصر App بیشتر از واژه نرم افزار جا افتاده است و این اصطلاح همان معنای نرم افزار کاربردی را می دهد که همان اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار موبایل به آن گفته می شوداپلیکیشن‌ موبایل عبارت‌است از از نرم افزارهایی که ارتباط مستقیم با پردازندههای سیستم عامل گوشی همراه دارند و مستقیماً درخواستهای کاربران را انجام می‌دهند. اپلیکیشن ها در موبایل به صورت مستقیم دستوری را انجام می‌دهند که کاملاً برای کاربران ملموس و قابل رؤیت است. اگر بخواهیم در مورد اپلیکیشن موبایل مثالی را بزنیم باید بگوئیم به کلیه نرم افزارهای گوشی که کاربر توسط آنها به اجرای فرمانی در گوشی می پردازد اپلیکیشن نام دارد.

برای مثال شما ممکن است برای فعالیت های مالی بسته به حساب بانکی خود ممکن است از اپلیکیشن موبایل بانک استفاده نمائید. و یا ممکن است شما در طول روز به استفاده از ابزارهای دیگری در گوشی همراه خود بپردازید. برای مثال ممکن است برای دنبال کردن رویدادهای ورزشی از اپلیکیشن موبایل شبکه سه استفاده کنید و یا برای دنبال کردن برنامه های تلویزیونی ممکن است از اپلیکیشن اندروید پخش زنده استفاده نمائیدهمچنین برخی کاربران که از طریق فروشگاه اینترنتی به خرید میپردازند ممکن است از اپلیکیشن سایت های مانند اپلیکیشن موبایل دیجی کالا و یا اپلیکیشن موبایل بامیلو استفاده نمایند. همچنین برای مثال ممکن است اپلیکیشن بازی خاصی هم برای PC ارائه شود و هم به صورت اپلیکیشن موبایل ارائه گردد که در این صورت توسعه دهنده نرم افزار سعی میکند این بازی را بر پایه دستگاه های دیجیتال تولید نماید.

 

 

تفاوت اندروید و IOS در چیست؟

شرکت گوگل و اپل دو غول بزرگ که با رقابتی تنکاتنگ سهم بازارهای جهانی را از آن خود کرده اند هر بار دستاوردهای جدیدی را به بازار عرضه می کنند. در حالی که در بسیاری از شرکت های فعال در زمینه فن آوری از سیستم عامل اندرید استفاده می کنند شرکت اپل با ارائه محصولات مختلف توانسته سهم بیشتری از بازار را بگیرد.

 

 •  از لحاظ رابط کاربری

سیستم عامل IOS از لحاظ رابط کاربری ساده اما کاربردی است بطوری که همه افراد جامعه می توانند با آن کار کنند. این در حالی است که رقیب آن سیستم عامل اندروید بیشتر بر روی انعطاف پذیری سیستم عامل تمرکز داشته و کدهای اندروید را به صورت متن باز ارائه کرده است. از این رو شرکت های مختلف می توانند این سیستم عامل را برای خودشان شخصی سازی کنند.

 

 • انتقال اطلاعات

اپل فیلترهای امنیتی قوی و سنگینی بر روی IOS قرار داده که انتقال اطلاعات از طریق این دستگاه به دستگاه هایی به غیر از محصولات این شرکت بسیار مشکل است. حتی برای انتقال فایل های شخصی خود از کامپیوتر  به محصولات اپل با مشکل مواجه هستید. در عوض سیستم عامل اندروید به راحتی این کار را انجام میدهد. حتی در سیستم های اندروید می توانید از طریق انتقال فایل APK اپلیکیشن های مورد را نظر را جابه جا کنید. البته همین جا باید یادآوری کنم که در ارسال فایل های چند رسانه ای سیستم Airdrop اپل قادر است در ظرف چند ثانیه حجم زیادی از فبلم و عکس ها را جا به جا کند.

 

 •  امنیت

از لحاظ امنیت و شخصی سازی سیستم عامل IOS بهتر عمل کرده و شما باید حتماً اپل آیدی داشته باشید تا بتوانید از خدمات و سرویس های اپل استفاده کنید. شاید این یک نقطه ضعف هم باشد زیرا در صورت گم شدن یا فراموش شدن اپل آیدی ممکن است زمانی که نیاز باشد دوباره دستگاه شروع به کار کند امکان استفاده از دستگاه وجود نداشته باشد. اما سیستم های اندروید پسوردها و اطلاعات شما را در سرویس های جی میل ذخیره و نگهداری می کند که از نظر امنیتی، امنیت پایین تر دارد اما دسترسی به آن در مواقع لزوم راحت تر است.

 

 

 

اپ های موبایل چگونه به کسب و کار شما کمک میکند؟

1) تحلیل کسب و کار

به وجود آوردن استراتژی برای یک اپ موبایل نیازمند داشتن درک درست از چیزهایی است که کسب و کار شما می خواهد به آن دست پیدا کند. در این جا ما نقاط قوت و ضعف هایتان را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس برنامه ای برای چگونگی ساخت یک اپ موبایلی موفق که بتواند کار بازاریابی در بازار های هدف را برای شما انجام دهد، طرح ریزی می نماییم.

 

2) توسعه اپلیکیشن موبایل

پیش از آن که یک اپ موبایلی را توسعه دهیم، نیازمند یک ایده قوی و عملیاتی برای کاربرد آن هستیم. زمانی که بر روی استراتژی اپ موبایلی کار می کنید، متخصصین ما برنامه ای به وجود خواهند آورد که نه تنها توسعه و گسترش اپ را پوشش می دهند، بلکه در آن حفظ و نگهداری اپ نیز در مسیر رو به جلوی خود قرار می گیرد. ما می خواهیم بفهمیم که شما چگونه کاربردی را برای اپ مورد نظر خود نیاز دارید و تمایل دارید چگونه تجربیاتی را برای کاربران اپ خود به وجود آورید. هدف ما این است تا اپ موبایلی شما در بازار رقابت پذیر باشد و در میان رقبای خود ایستادگی کرده و نمادی از کسب و کار در حال رشد شما باشد. بنابراین این امر مستلزم به روز رسانی های متناوب است که با پایش دائم و نگهداری متخصصین تیم ما محقق می شود.

 

3) برند سازی و طراحی

حفظ هویت برند به صورت پیوسته در کل پلتفرم بخش مهمی از سرمایه گذاری یک کسب و کار می باشد. زمانی که می خواهید اپ خود را بسازید، باید اطمینان حاصل کنید که فرآیند طراحی و تجربیات کاربری با همه راه های ارتباطی دیجیتال شما سازگار است و ما نیز تلاش خواهیم کرد تا این یک دستی حفظ گردد. تیم طراحی ما جوهره برند شما را خواهد گرفت و آن را در تنظیمات تلفن های همراه به کار خواهد برد. از رنگ تا استایل، زبان و تصاویر ما استراتژی هایی برای اپ به وجود خواهیم آورد، که موجبات گسترش کسب و کار شما را فراهم کند.

 

4) بازاریابی اپ موبایل

اگر فرآیند ساخت اپ موبایل شما هنوز در مراحل اولیه است، ممکن است آماده سازی استراتژی های بازاریابی برایتان یک هدف دور از دسترس باشد. با این اوصاف لازم است تا برای چگونگی ارائه اپ خود در بازار برنامه ریزی هایی انجام دهید و رسانه های مرتبط با اپ خود را مدت ها پیش از شروع به کار اپ معرفی نمایید. با توجه به صنعت مورد نظرتان، شناساندن و معرفی اپ موبایلی مورد نظر شما به بازار هدف و مخاطبانتان چالش برانگیز خواهد بود. بخش مهم استراتژی موبایلی زمانی است که استراتژیست های بازاریابی، رقابت و  رسانه های مرتبط با بازار هدف را مورد تحلیل قرار می دهند و از انتقادات و بازبینی های کاربران استقبال می کنند تا بتوانند آنها را همگام و در کنار کسب و کارتان نگه دارند. این موضوع به ما امکان طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی و ایجاد استراتژی های منحصر بفرد برای معرفی برند و جذب مخاطب را می دهد.

 

 

 

نکات طراحی اپلیکیشن برای کسب و کار

نکات طراحی کردن اپلیکیشن | در این نوشته سعی دارم برخی از ویژگی هایی را بیان کنم که باعث ایجاد برتری یک اپلیکیشن نسبت به اپلیکیشن های دیگر می شود.

 

 • رابط کاربری مناسب

استفاده کنندگان هر اپلیکیشن مشتریان و مخاطبانی هستند که به منظور دریافت یک ارزش خاص اپلیکیشن را نصب می کنندلذا کار با یک اپلیکیشن باید آنچنان ساده باشد که برای همه مخاطبان قابل فهم باشداز ویژگی های یک اپلیکیشن با رابط کاربری مناسب توصیه می کنیم مواردی چون؛ دارا بودن سیستم رجیستری ساده، دسترسی به بخش های مختلف و رعایت تناسب میان ظاهر و مفاهیم (به عنوان مثال استفاده از رنگ های شاد برای اپلیکیشن های نذری پیشنهاد خوبی نیست.) را حتما مورد توجه قرار دهید.

 

 • حجم مناسب و میزان مصرف انرژی

هر مقدار حجم اپلیکیشن شما بالاتر باشد سرعت اجرای آن پایین تر خواهد بود .و همچنین فضای بیشتری را برای نصب آن لازم دارد بنابراین کاربر زمانی که متوجه حجم بالای اپلیکیشن شودممکن است از دانلود آن خودداری کند .در صورتی که اپلیکیشن با حجم کم تر احتمالا مدت زمان بیشتری مورد استفاده مخاطبان قرار خواهد گرف، همچنین مصرف کم انرژی نیز می تواند از عوامل موثر بر استفاده بیشتر مخاطب از اپلیکیشن باشد.

 

 • مشخص کردن دقیق مخاطب

اینکه اپلیکیشن دقیقا مورد استفاده چه افرادی قرار می گیرد و هدف آن ها از نصب آن چه خواهد بود از جمله مواردی است که توسط مدیریت و تیم مختلف بازاریابی تعیین می شودویژگی های متمایز این افراد که بر اساس آن ها می خواهیم به آن ها ارزش خاصی را ارئه دهیم .باید در همه مراحل طراحی و برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید مورد توجه قرار گیرد.

 

 • قابلیت اجرا بر روی دستگاه های مختلف

در برخی موارد ممکن است اپلیکیشن ساخته شده فقط روی برخی از دیوایس ها قابل اجرا باشدبه عنوان مثال اپلیکیشنی که برای سیستم عامل اندروید ساخته می شود، باید روی اکثر گوشی ها و تبلت هایی که با این سیستم عامل فعالیت می کنند قابل اجرا باشدحتی برخی معتقداند که یکی از ویژگی های اپلیکیشن مناسب قابلیت نصب آن بر روی هر دو سیستم عامل Android و ios است.

 

 • داشتن کاربرد مناسب

امروزه سطح رقابت در حوزه های مختلف شدت بیشتری به خود گرفته استبا توجه به گسترش بازار تجارت الکترونیک در سال های اخیر بسیاری از سرمایه گذاران تمایل زیادی به حضور در این بازار دارند .همین امر باعث افزایش کیفیت و کمیت وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلف شده استنمونه ای از رقابت در حوزه تجارت الکترونیک میان اپلیکیشن های باربری آنلاین را می توانید مطالعه کنید.

 

 • امکان آنالیز

امکان تحلیل مخاطبان یکی از مهم ترین ویژگی های حوزه تجارت الکترونیک است که شناخت خوبی از مخاطبان را در اختیار دارنده اپلیکیشن قرار می دهد .در اتخاذ تصمیم های آینده بسیار کمک کننده خواهند بود، نرم افزار های زیادی هستند که این کار را انجام می دهند.

 

 • به روزرسانی اپلیکیشن

داشتن برنامه منظم برای به روزرسانی کردن اپلیکیشن ها مخصوصا زمانی که اپلیکیشن محتوا محور باشد .یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت آن ها می باشد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com