بازاریابی ویروسی چیست و چگونه عمل می کند ؟

 • 2 شهریور 1399
بازاریابی ویروسی چیست و چگونه عمل می کند ؟
بازاریابی اینترنتی 50

امروزه ‌بازاریابی ویروسی با مزایایی همچون هزینه‌ی کم‌تر و تاثیر‌گذاری بیش‌تر، به گزینه‌ای ایده‌آل برای استراتژی تبلیغاتی استارتاپ‌ها و شرکت‌ نوپا تبدیل شده استبا گسترش اینترنت، امروزه بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) را می توان از انواع بازاریابی دیجیتال دانست که در آن مدیر بازاریابی با استفاده بهینه از تعامل با مخاطبان، از مشتریان برای تبلیغات و بازاریابی دیجیتال استفاده می کنندبازاریابی ویروسی نیز از شیوه های خلاقانه بازاریابی دیجیتال استبازاریابی ویروسی خود یکی از صدها نوع بازاریابی است که شباهت هایی به بازاریابی چریکی دارد و دارای سابقه ای دیرینه نیز می باشد. این نوع بازاریابی در خارج از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با عنوان هایی مثل بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی شبکه ای یا بازاریابی همهمه ای (Buzz Marketing) شناخته می شود. در بازاریابی دهان به دهان، افرادی که از تبلیغ برند یا کسب و کار نفعی نمی برند، با مایه گذاشتن از اعتبار خودشان به معرفی برند به دیگر افراد می پردازند. امروزه با پیشرفت دیجیتال و اینترنت، بازاریابی دهان به دهان بستر جدیدی برای فعالیت پیدا کرده است. در واقع بازاریابی شبکه های اجتماعی موجب تغییر بازاریابی دهان به دهان به بازاریابی ویروسی شده استدر بازاریابی ویروسی نیز همچون دیگر روش های بازاریابی، به مدیر بازاریابی یا مشاوری خلاق و مجرب نیاز است تا بتوان بهترین عملکرد را در این نوع از بازاریابی بدست آورد. از این رو، حتما باید برای بازاریابی ویروسی از متخصصان بازاریابی کمک گرفت.

 

 

ویروس در بازاریابی؟

ویروس، یک پوشش پروتئینی است که شامل مواد ژنتیک است. ویروس حمله کننده از پوشش پروتئینی خود برای اتصال به یک سلول سالم استفاده می کند، اولین بار که اتصال محکم و قابل اطمینانی صورت پذیرفت، ویروس مواد ژنتیک خود را وارد سلول سالم می کند و به صورت دائمی د.ان. ای (D.N.A ) سلول میزبان را تغییر می دهدیک ویروس نسبتاً مؤثر می تواند سلول میزبان را تبدیل به یک کارخانه تکثیر ویروس کند. از همین خاصیت ویروس در بحث بازاریابی ویروسی استفاده می شود.

 

 

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی یکی از استراتژی‌های تبلیغاتی مبتنی بر شبکه‌ی عصبی است که از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی برای ترویج یک محصول استفاده می‌کند. نام آن (الگو گرفته از همان روشی که ویروس از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود) به نحوه انتشار اطلاعات درباره محصول با افراد دیگر در جامعه یا شبکه‌های اجتماعی اشاره دارد.  اساس بازاریابی ویروسی در انتشار اطلاعات از طریق دهان به دهان است، اما فناوری‌های مدرن اجازه می‌دهد که تاثیر ویروسی بسیاری از بسترهای مبتنی بر اینترنت را در بر بگیرد. بازاریابی ویروسی معمولاً به مخاطبان خود ارزشی چون حق انتخاب می‌دهد. این جذبه می‌تواند چیزی به سادگی یک آهنگ یا بازی سرگرم‌کننده باشد. هر چه محتوای آگهی عمیق‌تر باشد، مردم بیش‌تر تشویق می‌شوند که برای انتقال مفهوم پیام به دیگران، آن را به اشتراک بگذارند.

 

 

محتوای بازاریابی ویروسی از چه جنسی است؟

نوع محتوا در بازاریابی ویروسی چندان مساله مهمی نیست. محتوای ویروسی شما می‌تواند یک مقاله جذاب باشد، یا یک توئیت متفاوت، یا شاید یک آهنگ کوتاه یا یک بازی کم حجم. اما نکته بسیار مهمی که همواره بایستی در نظر داشت این است که محتوای ویروسی هر چیزی که باشد، باید افراد را تشویق کند تا آن را با سایرین به اشتراک بگذارند. هر میزان تعداد افرادی که پیام ویروسی شما را دریافت می‌کنند بیش‌تر باشد، محتوای شما ویروسی‌تر و اثربخشی آن بیشتر خواهد بود.

 

 

انواع بازاریابی ویروسی

 • بازاریابی ویروسی ارزشی

در این روش کیفیت محصولات و خدماتی که توسط یک شرکت ارائه می شود حائز اهمیت است و به استفاده کنندگان این فرصت داده می شود تا در مورد محصولاتی که از آنها استفاده نموده اند نظرسنجی نمایند و کیفیت و خصوصیات آن را برای فرد دیگری تشریح کند تا فرد دیگر نیز به استفاده از آن محصول ترغیب شده و این چرخه همچنان ادامه یابد .

 

 • بازاریابی ویروسی حیله ای 

در این روش از ترفندهای تشویقی برای ترغیب افراد استفاده می شود . در واقع کاربری به کاربر دیگر ، کیفیت و ویژگی های یک محصول را شرح می دهد تا آن کاربر نسبت به خرید محصول اقدام نماید و در صورت خرید محصول پاداشی برای کاربر اولیه در نظر گرفته می شود و کاربر دوم نیز افرادی را در زیرمجموعه خود اضافه کرده و به این صورت افراد تشویق می شوند تا خریداران بیشتری یافته و پاداش بیشتری دریافت نمایند .

 

 • بازاریابی ویروسی حیاتی

نمونه بارز این مدل از بازاریابی توسط نرم افزار آکروبات و سایت Ebay اجرایی شده است . روش کار به این صورت است که افراد می خواهند در تجربیات خود با دیگران شریک شوند که نیازمند استفاده از محصول مشخصی هستند . برای مثال کاربری می خواهد در تجربه یک محصولی با فرد دیگری مشارکت نماید در صورتی که کاربر دوم نیازمند استفاده از محصول دیگری است.

 

 • بازاریابی ویروسی مارپیچی

در این مدل از بازاریابی افراد تجربیات جالب و متنوع خود را با دیگران به اشتراک می گذارند اما محصولات و کالاهای اجباری در این روش جایگاهی ندارند.

 

 • بازاریابی ویروسی ناخوشایند

در صورتی که کاربران از استفاده بعضی از محصولات یا خدمات بی کیفیت ناراضی باشند آن را با افراد دیگر به اشتراک می گذارند.

 

 

مشکلات بازاریابی ویروسی

کنترل نام و نشان تجاریاین که شرکت، کنترلی بر روی نام و نشان تجاری خود ندارد. شرکت نمی‌داند که در آینده چه کسی قصد برقراری ارتباط را دارد. در نتیجه، بسیاری از پیامها ممکن است توسط افرادی غیر از مخاطبان هدف به پایان برسد. علاوه بر این در بعضی موارد افراد ممکن است، پیام را تعدیل یا چیزی را به آن اضافه کنند که این باعث ادراک متفاوت افراد از نام و نشان تجاری شرکت شود، چیزی که مورد نظر شرکت نبوده است .

تهدید روابط شخصیاگر این نوع بازاریابی به صورت ضعیفی عمل کند، این نوع بازاریابی می‌تواند در ابعاد وسیع باعث خدشه‌دار کردن موقعیت بازاریاب شود. دریافت یک پست الکترونیک تجاری توسط یک دوست به طور ناخواسته، می‌تواند روابط فرد را با شخصی که این نامه را برایش ارسال کرده است، تضعیف کند که این موضوع ممکن است باعث از دست دادن یک دوست و عصبانیت از بازاریاب شود که این پیام ناخواسته را برای فرد ارسال کرده است.

فقدان سنجش و اندازه گیریشرکت همیشه نمی‌تواند فردی را که پستهای الکترونیک را دریافت می‌کند و آنچه را که انجام می‌دهد، پیگیری کند. در بسیاری از موارد مشخص کردن این که چه افرادی خدمات شرکت را انتخاب کرده‌اند، از طریق تکنیکهای بازاریابی ویروسی امکان‌پذیر نیست.

رشد بدون نمودار (نگاره)بازاریابی ویروسی می‌تواند به مسیرهای رشد غیر قابل پیش‌بینی منجر شود. این موضوع که چنین رشدی مورد انتظار شرکت بوده یا خیر و این که حتی اصلاً شرکت خواستار این رشد بوده یا نه، به درستی مشخص نمی‌شود. چنین مسیرهای رشدی ممکن است منجر به تغییرات ناگهانی و غیر منتظره در مسیر استراتژیک شرکت شود که می‌تواند به صورت معمایی حل نشده در آید.

 

 

 

ده روش موثر برای بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی به مردم این امکان را می دهد تا از محصولات و سرویس های شما بصورت رایگان استفاده کنند. این امکان در جهت چندبرابر کردن و سرعت بخشیدن به فروش شما در اینترنت بسیار موثر خواهد بود. ایده پنهان در بازاریابی ویروسی این است که شما تبلیغ خود را به همراه جایزه ای در اختیار دیگران برای استفاده یا هدیه آن به دیگران ، قرار می دهید.

 1. به دیگران اجازه دهید از مقاله های شما برای استفاده در وب سایت، مجله الکترونیکی، خبرنامه ها و کتب الکترونیکی خود بهره مند شوند.منبع و امکان چاپ مجدد مقاله را در انتهای آن قرار دهید.
 2. اجازه دهید دیگران از هر هدیه رایگان شما به عنوان جایزه برای فروش محصول یا معرفی خدمات شما استفاده کنند.
 3. اجازه دهید دیگران از صفحه تبادل نظر online شما روی وب سایت خود استفاده کنند. بعضی افراد این صفحه را در اختیار ندارند. می توانید در ازای اجازه استفاده دیگران از این صفحه ،بنر خود را در بالای صفحه اضافه کنید.
 4. به دیگران اجازه دهید بر روی سرور شما وب سایتی به رایگان ایجاد کنند. به ازای فضای رایگانی که در اختیار آنها قرار می دهید، از فضای تبلیغاتی وب سایتهای آنان استفاده کنید.
 5. به دیگران اجازه دهید لینک سایت خود را در دفترچه راهنمای رایگان وب سایت سایت شما قراردهند و در مقابل از آنها بخواهید لینک وب سایت شما را در وب سایت خود قرار دهند.
 6. سرویس های online رایگانی مانند Email رایگان ، ثبت رایگان در موتورهای جستجو گر و … در وب سایت خود ارائه نمائید. به دیگران اجازه دهید از این سرویس ها در وب سایت یا مجله الکترونیکی خود بهره گیرند.
 7. به دیگران اجازه دهید نرم افزار های رایگان شما را به دوستان خود هدیه دهند.فراموش نکنید تبلیغات خود را در داخل برنامه ها قرار دهید.
 8. امکان بهره گیری از نمونه طرح های گرافیکی وب سایت و یا خبرنامه را برای دیگران فراهم آورید تا از آنها استفاده نموده یا به دیگران هدیه دهند. شما فقط تبلیغات خود را در آنها بگنجانید.
 9. اگر کتاب الکترونیکی دارید ، به دیگران اجازه دهید تبلیغات خود را به رایگان در آن اضافه کنند. به یاد داشته باشید با این کار، آنها کتاب الکترونیکی شما را در اختیار بازدیدکنندگان وب سایت خود یا مشترکین مجله الکترونیکی خود قرار می دهند.
 10. امکان استفاده از کتاب الکترونیکی خود را برای دیگران فراهم آورید. اجازه دهید دیگران کتاب الکترونیکی شما را به بازدیدکنندگان خود ارائه نمایند. بازدید کنندگان جدید نیز باید بتوانند کتاب را در اختیار دیگران بگذارند. ادامه این کار موجب پخش شدن ویروسی کتاب الکترونیکی شما و در حقیقت تبلیغ شما و محصولات و خدمات شما در اینترنت می شود.

 

 

ریسک‌های بازاریابی ویروسی

خطر اصلی این مدل بازاریابی برای شرکت‌ها هدف‌گیری نادرست است. محتواهای آنلاین به محض انتشار از کنترل خارج می‌شوند و ضروری است که تنها بخش‌های خاصی هدف قرار داده شوند. شرکت بلند‌تک در تجربه‌ی ناموفق تبلیغ ویروسی، ویدیوهایی منتشر کرد که نشان می‌داد دستگاه تولیدی آن‌ها می‌تواند هر چیزی را ترکیب کند. آن‌‌ها کاربران را تشویق می‌کرد که ویدیو را به اشتراک بگذارند ولی این موضوع به طور عمده توجه پسرهای نوجوان را به خود جلب کرده‌ بود که مخلوط و نابود کردن هر چیزی را فرح‌بخش می‌دانستند. با اینکه ویدیو‌های منتشر شده از پتانسیل ویروسی برخوردار بودند، ولی نتوانسته بودند مشتریان بالقوه این محصول را هدف قرار دهندبه مثال ضرب المثل معروف، اگر می‌خواهید چیزی را تخریب کنید از آن بدگویی نکنید بلکه بد تعریف کنید! شایع‌ترین مشکل دیگر در تبلیغات ویروسی بهره‌گیری از اینفلوئنسرهای ناموجه بدون توجه به اعتبار اجتماعی آن‌‌ها یا سوار شدن افراد منفور بر موج این تبلیغات است. به یقین واسپاری هویت برند به افراد نامناسب به ارزش و اعتبار آن نزد مردم بسیار لطمه می‌زند. در این صورت جبران مافات و ترمیم افکار عمومی به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود

 

 

نحوه خلق کمپین تبلیغاتی ویروسی

شناسایی مخاطبان : ابتدایی ترین گام در بازاربی ویروسی شناخت جامعه هدف که همان مخاطبان هستند می باشد . بازاریابان باید بدانند که با چه افرادی و با چه جنسیت و سنی ارتباط برقرار می کنند تا بتوانند سازماندهی بهتری بر روی مخاطبان و حیطه فعالیت آنها داشته باشند .

ارزش اجتماعی : کاربران همواره تمایل به اشتراک گذاری چیزهای با ارزش هستند .

خلق محتوای جذاب : به طور کل خلاقیت و ایجاد انگیزه برای خرید محصول و یا دریافت خدمات یکی از ارکان اصلی هر نوع از روش های بازاریابی است .

انتشار کمپین : ایمیل ، پیامک ، تالارهای گفتمان آنلاین در شبکه های اجتماعی ، فروم ها همه مکان هایی برای انتشار پیام تبلیغاتی است که ارزش منتشر شدن را دارد .

گیرایی : خلق محتوای مبتکرانه ای که با یکبار بتواند در ذهن بصری مخاطب نفوذ نماید .

احساس : تحریک احساسات یکی از عوامل ترغیب است پس موضوعاتی که در طی روزمره کاربران با آن درگیر هستند قابلیت بازنشر بیشتری دارند .

مردم : تبلیغات باید به گونه ای باشد که همه افراد با هر سنی را شامل شود یعنی مطلب دارای وسعت پراکندگی باشد تا ببشتر انتشار یابد

ارزش عملی : بیشتر افراد تمایل دارند که اطلاعات مفید باشد تا آن را با دیگران به اشتراک بگذارند در عین حال بیشتر افراد نیز به دنبال سرگرمی هستند و کلیپ های کوتاه مدت ، جالب و خنده دار یا کلیپ های آموزنده و آموزشی  را به اشتراک می گذارند .

 

 

 

مشاغل مرتبط با بازاریابی ویروسی

1) طراحی وب

به طور کل بخش گسترده ای از بازاریابی ویروسی در محیط وب صورت می پذیرد بنابراین اگر می خواهید در این زمینه به درجات عالی برسید می بایست یک طراح وب سایت حرفه ای استخدام کنید که بر چندین زبان کامپیوتری تسلط داشته باشد و صفحات وب سایت شما را به طور مداوم بروزرسانی نماید .

 

2) متخصص محتوا

محتوا عامل تحریک کننده برای ترغیب افراد و به اشتراک گذاری مطالب است . در واقع یک محتوانویس حرفه ای باید قابلیت ایجاد عناصر الهام بخش نظیر کلیپ های ویدیویی ، بازی ، وبلاگ ، پست ، موزیک ویدیو و به طور کلی هر آنچه نیاز مخاطب است را فراهم نماید .

 

3) بازاریاب

بازاریاب همیشه به دنبال مشتری است . پس نیاز به بررسی رفتار بازار و مشتریان دارد تا بتواند ایده های جدیدی خلق کند تا آن چیزی که مشتری به دنبال آن است را برای او فراهم نماید . بازاریابان کمپین های تبلیغاتی در زمینه بازاریابی ، کسب وکار ، روانشناسی ، جامعه شناسی ، تجزیه و تحلیل داده ها ، مدیریت پایگاه داده و تحلیل آماری اطلاعات کافی و مهارت های لازم را دارند تا بتوانند در گسترش حیطه کاری خود سربلند بیرون آیند .

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com