ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی چیست ؟

  • 2 مرداد 1399
ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی چیست ؟
بازاریابی اینترنتی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ 

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین و مقرون‌به‌صرفترین روش‌های ارتباطی و تبلیغاتی برای مخاطبان هدف است. اما ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست و چه مزایا یا معایبی دارد. ایمیل یکی از بهترین ابزارهای ارتباطی است که به‌ویژه برای ارتباطات کاری و تبلیغاتی اثربخشی زیادی دارد. به همین دلیل است که صندوق دریافتی ایمیل یا حتی قسمت هرزنامه‌های (spam) ما پر از ایمیل‌های مختلف تبلیغاتی و غیره است. اما این روزها بسیاری از شرکت‌های مختلف تلاش می‌کنند تا به صورت هدفمند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند تا نرخ تبدیل بیشتری داشته باشنداز سوی دیگر لزوما تمام روش‌های تبلیغاتی نیازمند هزینه هنگفت نیست و با استفاده از ابزارهای کارامدی چون ایمیل، محتوای جذاب، پیشنهادات ویژه و یک فراخوانی (Call To Action) مناسب می‌توان مشتریان زیادی جذب کرد. با اینکه ابزارهای تبلیغاتی مختلف در فضای آنلاین فراگیر شده‌اند، اما هنوز هم خیلی‌ها به ایمیل مارکتینگ باور دارند و معتقدند اگر بتوان به درستی از این بستر استفاده کرد، می‌توان نتایج خوبی گرفت.

 

 

ایمیل مارکتنیگ (EMAIL MARKETING) یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی شاید تعریف سخت و پیچیده‌ای نداشته باشد. در واقع ایمیل مارکتینگ یعنی استفاده از ابزار ایمیل و ارسال پیام به مخاطبان هدف در راستای جذب مشتریان جدید و حفظ رابطه با مشتریان قدیمی. محتوای پیام شما می‌تواند شامل تبلیغات، محتوای کاربردی، تخفیف‌ها و پیشنهادات جذاب و متفاوت و… باشدشما در هر مرحله از استراتژی خود می‌توانید سراغ ایمیل مارکتینگ بروید. در واقع می‌توانید برای برندسازی و آگاهی از برند، ترغیب به خرید، وفادارسازی، حفظ مشتریان و… سراغ بازاریابی ایمیلی بروید. استفاده از ایمیل ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد در بسیاری از موارد از آنها بی‌خبر هستیم و نمی‌توانیم به درستی از ایمیل مارکتینگ سود ببریمبا این اوصاف به نظر می‌رسد پیش از شروع هر موضوعی باید ابتدا به تاریخچه ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی بپردازیم و با چه هدفی شکل گرفته است. بعد از اطلاع از مباحث مقدماتی است که می‌توانید قسمت‌های پیشرفته و حرفه‌ای ایمیل مارکتینگ را به خوبی پیاده‌سازی کنید.

 

 

مزایای ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ، یکی از روش‌های ارزان و به صرفه در صنعت بازاریابی آنلاین است. کسب و کارهای نوپا که بودجه تبلیغاتی زیادی ندارند، با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانند محصولات و خدمات خود را به خوبی به دیگر افراد معرفی کرده و بازاریابی کنند. برای شروع راه اندازی سیستم ایمیل مارکتینگ، نیازی نیست هزینه کنید. سایت‌هایی نظیر میلرلایت، تا رسیدن تعداد مشترکان ایمیلی شما به 1000 نفر، اجازه می‌دهند تا ایمیل رایگان بفرستید. (این تعداد برای کاربران سایت میل‌چیمپ 2000 نفر است.) در ابتدای کار که مخاطبان و مشتریان زیادی ندارید، همین میزان برای شما کفایت می کند. بعدها که کسب و کارتان رشد کرد، می توانید برای ارسال ایمیل به افراد بیشتر، مقداری هزینه کنید.

ایمیل ابزاری بسیار انعطاف پذیر است و به همین دلیل می توان در استفاده از آن خلاقیت به خرج داد. افراد با توجه به مخاطبان خود می توانند ایمیل تجاری خود را طراحی کنند و از متن، عکس، ویدئو، لینک، فایل و… در ایمیل خود استفاده کنند. طراحی آزادانه و خلاق ایمیل، به افراد این اجازه را می دهد که بدون محدودیت ایمیل مناسب برای برندشان را طراحی کنند و کمپین ایمیل مارکتینگ خود را با موفقیت اجرا کنند

ایمیل مارکتینگ، روشی قابل اندازه گیری استیعنی اینکه شما پس از اجرای کمپین ایمیلی خود می توانید بررسی کنید که چه تعداد از مخاطبان شما، ایمیل‌تان را باز کرده‌اند، چند نفر روی دکمه اقدام ایمیل شما کلیک کرده اند، چند نفر با آن ایمیل وارد سایت شما شده اند و ایمیل‌ها تا چه اندازه جذاب و موثر بوده است. وقتی این موضوعات را اندازه گیری می کنید، برای اجرای کمپین‌های دیگر خود موفق تر عمل می کنید و می توانید ایمیل‌هایی بنویسید که مخاطبان از آنها استقبال کنند و به خوبی جذب شوند.

ایمیل مارکتینگ، بسیار هدفمند اجرا می شوداگر شما به خوبی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده باشید و اطلاعات مهم آنها از قبیل سن، جنس، علائق و نیازهای مخاطبان را به دست بیاورید، می توانید متناسب با نیازشان برای آنها ایمیل بفرستید. با این کار، هر فرد ایمیلی را دریافت می کند که به محتوای آن نیاز دارد و مخاطب اصلی آن ایمیل است. با کمک ایمیل مارکتینگ، شما می توانید خیلی هدفمند و دقیق با مخاطبان خود در ارتباط باشید و از واکنش آنها بیشتر مطلع شوید. ارسال پیام های شخصی سازی شده، قابلیتی است که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد و بسیار باارزش است.

استفاده از ایمیل برای تبلیغات و بازاریابی برای همه افراد امکان پذیر استفرقی ندارد که شما صاحب یک شرکت بزرگ هستید یا به تازگی کسب و کارتان را راه اندازی کرده اید، در هر صورت شما می توانید از ایمیل مارکتینگ برای معرفی خود و جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید. فراگیر بودن روش بازاریابی ایمیلی، یکی از مزیتهای مهم این روش بازاریابی است.

ایمیل مارکتینگ، به تدریج باعث اعتماد سازی می شود و وفاداری افراد نسبت به برند شما را نیز افزایش می دهد. فرض کنید که شما به مدت 6 ماه، دائما مخاطبان خود را از آخرین مقالات سایت، جدیدترین محصولات، تخفیف ها و پیشنهادات هیجان انگیز و… مطلع می کنید. با این کار، مخاطب متوجه می‌شود که شما قصد دارید به او کمک کنید و اعتمادش نسبت به شما و کسب و کارتان بیشتر می شود. این موضوع، مستقیما روی فروش و سودآوری تجارت شما تاثیرگذار است.

به کمک ایمیل مارکتینگ، می توان با هزینه کم، آزمون و خطا کردشما می توانید به کمک ایمیل، چندین مدل محتوا برای مخاطبان خود بفرستید و بررسی کنید که مخاطبان شما از چه نوع محتوایی بیشتر استقبال می‌کنند. مثلا می توانید ایمیل‌هایی با عنوان‌های متفاوت، متنهای متفاوت و عکس های متفاوت برای افراد ارسال کنید تا ببینید که آنها با چه مدل ایمیل‌هایی و با چه محتوایی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. نتیجه این آزمون و خطا، به شما کمک می‌کند که بیشتر به سلیقه مخاطب خود پی ببرید و بتوانید در بازاریابی برند خود موفق تر عمل کنید.

اگر از ایمیل مارکتینگ درست استفاده کنید، می توانید حتی از افرادی که سایر روشهای بازاریابی را انجام می دهند جلو بزنیدایمیل مارکتینگ درست، حتی از حضور در شبکه های اجتماعی نیز موثرتر است. بسیاری از افراد، در زمان شلوغی به شبکه های اجتماعی سر نمی زنند، اما اینباکس خود را چک می کنند. دیدن ایمیل‌ها هم با موبایل و هم با لپ‌تاپ و تبلت امکان پذیر است و این موضوع، بررسی ایمیل را آسان تر کرده است. 64 درصد از افراد، روزانه صندوق ایمیلشان را با موبایل چک می کنند و این موضوع، به معنای قدرتمندی و برتر بودن ایمیل از شبکه های اجتماعی است.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در ایمیل مارکتینگ بسیار بالا استنرخ بازگشت سرمایه یعنی بعد از اجرای آن روش، چند درصد از پول‌تان به شما باز می گردد و چقدر سود می کنید. هرچه عدد نرخ بازگشت سرمایه بیشتر باشد، آن روش پرسودتر و موثرتر است. نرخ بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ، به طور میانگین 300 درصد است. یعنی اگر شما برای کمپین ایمیلی خود، 10 هزار تومان سرمایه گذاری کنید، علاوه بر پولی که هزینه کرده اید، 30 هزار تومان سود می کنید! هیچ یک از روشهای بازاریابی از قبیل بنر تبلیغاتی، چاپ بروشور و کاتالوگ، تبلیغات موبایلی و… این میزان نرخ بازگشت سرمایه ندارد. پس برای اینکه سود بیشتری نصیب کسب و کارتان شود، باید اهمیت بیشتری به ایمیل مارکتینگ دهید. چه چیزی بهتر از اینکه با هزینه کم ایمیل بفرستید و در عوض، چندین برابر آن هزینه سود کنید؟

ایمیل مارکتینگ، سریع جواب می دهدشما می توانید به سادگی ایمیل مارکتینگ انجام دهید و نتیجه آن را نیز خیلی سریع مشاهده کنید. برای شروع این کار، به لیست افراد و آدرس ایمیل آنها نیاز دارید تا با کمک سرویس ارسال ایمیل، برایشان پیامهای خود را بفرستید. بعد از یک بار اجرای ایمیل مارکتینگ، می توانید نتایج آن را مشاهده کنید و تجربه و دانش خود را برای ایمیل‌های بعدی بیشتر کنید.

این 10 مزیت، به خوبی مزایای ایمیل مارکتینگ را برای شما بیان می کند. با ایمیل مارکتینگ، شما طعم یک روش بازاریابی موثر و پرسود را خواهید چشید.

 

 

چگونه محتوای حرفه‌ای ایمیل مارکتینگ را تهیه کنیم؟

یک کمپین ایمیل مارکتینگ، از اجزای مختلفی تشکیل خواهد شد. برای موفقیت باید تمامی این اجزا با دقت تمام کنار یکدیگر کار کنند و هر کدام از استاندارد لازم بری موفقیت برخوردار باشند. محتوای ایمیل یکی از اصلی‌ترین پایه‌های موفقیت در این زمینه است. اما برای تولید محتوای بهتر باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

 

نکاتی کلیدی در تولید محتوای ایمیل

  • موضوع خوب:  یک موضوع خوب را بنویسید. خط اول و موضوع ایمیل باید جذاب باشد و دریافت‌کننده ایمیل را جذب کند. موضوع را کوتاه و دقیق نگه‌دارید و حواس خواننده را به خود جمع کنید وگرنه موفق نخواهید شد.
  • ایمیل شخصیایمیلی که ارسال می‌کنید را شخصی‌سازی کنید. از طریق سرویس خود، نام خواننده را وارد متن کنید. از این طریق می‌توانید ارتباط بهتری را کسب کنید.
  • متن مشخصابتدا باید متن شما مشخص و کامل باشد. باید مفهوم را به سادگی و سرعت برسانید. بعد از آن می‌توانید به پر زرق و برق بودن آن فکر کند.
  • هماهنگی موضوع و متنموضوعی که انتخاب می‌کنید باید با متن تنظیم شده پایانی هماهنگ باشد. باید متنی بنویسید که بتواند با موضوع اصلی هماهنگ داشته باشد و جدا نباشد.
  • زاویه دوم شخصاز زاویه دوم شخص استفاده کنید. این نوع زاویه از کلماتی مانند تو یا شما برای رساندن متن و همچنین مشخص کردن مفهوم استفاده می‌کند. اینگونه خواننده ارتباط بهتری برقرار خواهد کرد.
  • مزایا را نشان دهید: به جای اینکه مشخصات محصول یا سرویس خود را لیست کنید، بهتر است که مزایا این محصول را مشخص کنید. به خواننده بگویید که دستاورد شما چرا از دیگر رقبا بهتر است و چه چیزهایی بهتر است.
  • کوتاهیمتن را کوتاه نگه‌دارید. تا حد ممکن از اضافه حرف زدن خودداری کنید. اگر متن شما بیش از اندازه طولانی باشد، خواننده معمولی خود را از دست خواهید داد.
  • نمایش شخصیتشخصیت خود و شرکت خود را در ایمیل نشان دهید. اگر شرکت و سرویس شما شوخ‌طبع است، پس ایمیل شما هم باید شوخ‌طبع باشد. اینگونه خواننده درک بهتری از فرهنگ کاری شما خواهد داشت.
  • اسپم نکنیدنباید ایمیل‌های شما تبدیل به اسپم شود. منظور ما تنها استفاده از کلمات درست نیست، بلکه از میزان ارسال ایمیل است. زیاد ایمیل ارسال نکنید و تنها وقتی که باید ایمیل بفرستید تا تبدیل به یک ایمیل اسپم نشوید.

 

 

پارامترهای مهم یک کمپین ایمیل مارکتینگ

Click-Through Rate نحوه محاسبه این آمار را پیش از این معرفی کردیم. اولین پارامتری که به شما ارائه می‌شود آمار کلیک بر روی لینک داخل ایمیل است.

Conversion Rateنرخ تبدیل به این اشاره دارد که چند نفر از کاربرانی که به آن‌ها ایمیل فرستاده‌اید درخواست شما را انجام داده‌اند. درخواست شما ممکن است عضو شدن در یک سرویس یا خرید یک محصول باشد.

Open Rate لیست باز شدن مشخص می‌کند که چند درصد از کل افرادی که ایمیل شما را دریافت کردند، آن ایمیل را باز و مشاهده کرده‌اند. نسبت به موضوع و دیگر متغیرها، این درصد ممکن است تغییر کند.

Bounce Rateنرخ و تعداد ایمیل‌هایی را نشان می‌دهد که به صورت موفق به صندوق سرنخ نرسیده‌اند. ایمیل‌هایی که نرسیدند را تقسیم بر ایمیل‌های رسیده باید کرد و سپس ضرب در ۱۰۰ کرد تا نرخ درست حاصل شود. نرخ زیر ۵ درصد مناسب است.

List Growth Rateدرصد رشد لیست هم اهمیت بالایی دارد. باید متوجه شوید که طی چه مدت زمان، لیست شما به چه مقدار خواننده و دریافت‌کننده رسیده است.

 Sharing Rateنرخ اشتراک‌گذاری و فوروارد ایمیل به گسترش لیست شما کمک خواهد کرد.  با اشتراک‌گذاری شما به افراد جدید دسترسی خواهید داشت.

ROIمیزان بازگشت سرمایه در پایان کمپین اهمیت دارد. باید ببینید که چقدر هزینه کرده‌اید و چقدر سود برداشت کرده‌اید و ادامه کار را با این نرخ پیش ببرید. شما برای محاسبه ROI به اطلاعات بازاریابی خود نیاز خواهید داشت. شما باید بتوانید دقیقا محاسبه کنید که از مجموع هزینه ای که برای طراحی و اجرای یک کمپین ایمیل مارکتینگ کرده اید دقیقا چقدر سود فروش بدست آورده اید. پرواضح است که این عدد باید مثبت و قابل قبول باشد که انجام ایمیل مارکتینگ برای شما بصرفد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com