ابزار دیجیتال مارکتینگ برای موفقیت در کسب و کار

  • 20 مرداد 1399
ابزار دیجیتال مارکتینگ برای موفقیت در کسب و کار
بازاریابی اینترنتی 40

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به بخش مهمی از کسب و کار های آنلاین تبدیل شده اند و برای تجزیه و تحلیل اطلاعات کاربر و به کار گیری استراتژی مناسب امری ضروری محسوب می شوند. اگر چه دیجیتال مارکتینگ ابزارهای بنیادی و اولیه ای مثل انواع ابزارهای سایت، ابزار ایمیل مارکتینگ، ابزار سئو و … دارد تعداد بسیار زیادی ابزارهای تخصصی تر برای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد در مقاله دیجیتال مارکتینگ زیر به معرفی انواع ابزارهای دیجیتال رایگان و پولی موجود می پردازیم که هر مارکتری باید آن ها را بشناسد.

 

 

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

قبل از شروع هر گونه استفاده از ابزارهای دیجیتال باید معنی دیجیتال مارکتینگ را درک کرده باشید. به هر حال شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید ممکن است همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ را بدانید و یا بر عکس سوال کنید اصلا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به طور خلاصه دیجیتال مارکتینگ به هر گونه اقدام و تلاشی که آنلاین و به منظور بازاریابی محصول و خدمات انجام بگیرد گفته می شود.  اید گفت طی زمان ابزارهایی تخصصی به وجود آمدند که باعث شدند تجزیه و تحلیل اطلاعات آنلاین برای مارکتر ها ساده تر شود و استفاده از آن ها در جهت تلاش های بازاریابی صورت بگیرد. این ابزارها انواع مختلفی از ابزار ایمیل مارکتینگ گرفته تا ابزار تبلیغات آنلاین و ابزارهای آنالیز هستند که در ادامه به 41 مورد از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

 

 

چرا باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

در حالی که بازاریابی سنتی در تبلیغات کاغذی یا چاپی، ارتباط تلفنی یا بازاریابی فیزیکی نمودار می‌شود، دیجیتال مارکتینگ می‌تواند بصورت الکترونیکی و آنلاین رخ دهد. این بدان معنی است که برای برندهای مختلف، فرصت‌های بی‌پایانی از جمله ایمیل، ویدﺋو، رسانه‌های اجتماعی یا فرصت‌های بازاریابی مبتنی بر وبسایت وجود دارداز آنجا که دیجیتال مارکتینگ گزینه‌ها و استراتژی‌های زیادی را فراهم می‌کند، می‌توانید با توجه به بودجه‌ی کسب و کارتان از انواع روش‌های بازاریابی استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند داشبورد گوگل آنالیتیکس به میزان موفقیت و ROI کمپین‌های تبلیغاتی محصول خود، بسیار بهتر از روش‌های سنتی تبلیغات و بازار یابی، مثل بیلبورد یا تبلیغات چاپی نظارت داشته باشیدختم کلام اینکه برای کسب درآمد اینترنتی حتما باید عنصر بازاریابی اینترنتی را در نظر بگیرید.

 

 

آیا دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیادی نیاز دارد؟

مانند هر چیز دیگری، این بستگی به عناصر دیجیتال مارکتینگی دارد که به استراتژی خود اضافه می‌کنید. اگر قصد دارید که بر روی تکنیک‌های مانند سئو، رسانه‌های اجتماعی و ایجاد محتوا برای وبسایت تمرکز کنید، خبر خوب این است که به هیچ وجه به بودجه زیادی احتیاج ندارید. در این نوع از ابزارهای بازاریابی اینترنتی، تمرکز اصلی بر ایجاد محتوای باکیفیت است که مخاطبان کسب و کار شما مصرف کننده‌ی آن هستند. اگر قصد برون سپاری این کار را ندارید، تنها سرمایه گذاری مورد نیاز وقت شماستبدون شک تکنیک‌های دیگری مانند تبلیغات آنلاین و خرید لیست ایمیل‌ها، هزینه‌ای در بردارند.

 

 

چرا باید بر روی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ سرمایه گذاری کنید؟

ما باید در بازار حضور داشته باشیم و کاربران بالقوه را به سمت خودمان جذب کنیم. این روش مؤثرترین وسیله برای دستیابی به مخاطبان است. به احتمال زیاد، بخش بزرگی از کسانی که به برند شما علاقه‌مند هستند‌، بصورت آنلاین و فعالانه از اینترنت استفاده می‌کنند. این مکان مناسب برای دسترسی به آن‌ها استعلاوه بر این، تاثیرات استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، بصورت آنلاین قابل ردیابی است. این حرف را در مورد تاثیرات بازاریابی آفلاین نمی‌توان گفت. چه کسی تابلوی تبلیغاتی را دید و در مورد محصول شما سؤال پرسیده است؟ کدام آگهی تلویزیونی آخرین مشتری شما را جذب کرده است؟ شما واقعاً هرگز متوجه نخواهید شد؛ می‌توانید از نظری معقول و منطقی برخوردار باشید، اما آیا 100٪ اطمینان دارید؟ من چنین فکری نمی‌کنماما با ابزارهای بازاریابی اینترنتی همه این سوالات جوابی واضح و شفاف دارند. با روش آنلاین می‌توانید دریابید که چه کسی تبلیغ را مشاهده کرده، چه کسی چه پستی از وبلاگ را دیده و در نهایت به مشتری تبدیل شده است. این یکی از بزرگترین مزایای استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است.

به نظر می‌رسد که استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، بی‌خطر است، باید بگوییم که ابزارهای بازاریابی اینترنتی، رسانه‌ای همه کاره هستند که کاملاً مناسب برندهای مختلف با هر بودجه‌ای در دسترسند. به عنوان مثال، اگر باهوش باشید و هوشمندانه ارتباط برقرار کنید، سئو هیچ هزینه‌ای ندارد و بسیاری از تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی می‌توانند موثر باشند. بنابراین بدون تبلیغات بیشتر، بیایید لیستی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را ارائه دهیم که می‌تواند بازاریابی شما را از خوب به عالی سوق دهد.

 

 

ابزار های دیجیتال مارکتینگ چه هستند؟

1) بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو

سئو، یکی از بهترین شیوه های بازاریابی دیجیتال است که در آن رقابت زیادی وجود دارد. اگر بتوانید سایت خود را به درستی و روی کلمات کلیدی مناسب بهینه سازی کنید هدفمند ترین مخاطبان را خواهید داشت. شاید نتوان تاثیرگذاری سئو را با هیچ روش دیگری در دیجیتال مارکتینگ مقایسه کرد، چرا که هدفمند ترین مخاطب شما کسی است که خودش به دنبال خدمات و محصولات شما می گردد. در این روش با انجام بهینه سازی سایت از داخل و خارج که شامل بحث های فنی و محتوایی است سایت شما برای موتور های جستجو بهینه می شود و زودتر از رقبایتان در معرض دید قرار می گیرید.

 

2) بازاریابی محتوا

یکی دیگر از ابزار هایی که می توانید از آن در دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید بازاریابی محتوا است. اهمیتی ندارد که کسب و کار ما تا چه اندازه کوچک یا بزرگ است، شما به هر حال به بازاریابی محتوا نیاز خواهید داشت. شما ممکن است بخواهید با یک مقاله نیاز مخاطبانتان را برطرف کنید یا این که بخواهید دست به تولید ویدیو های آموزشی بزنید.

 

3) شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یکی از قدرتمند ترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ به حساب می آیند. قطعا می دانید که امروزه اکثر کاربران اینترنت از گوشی های موبایلشان استفده می کنند و بیشتر این استفاده مربوط به وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی است. در این شرایط راه اندازی کمپین های تبلیغاتی که مانند ویروس پخش می شوند می تواند بهترین بازدهی را برای صاحبان کسب و کار های اینترنتی داشته باشد.

 

4) بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ هنوز هم در ایران بازدهی خوبی دارد بازاریابی از طریق ایمیل ابزاری است که تقریبا همه کسب و کار های موفق از آن بهره گرفته اند. در واقع بازاریابی با ایمیل می تواند موفقیت در هر کسب و کار آنلاینی را تضمین و مخاطبان زیادی را به مشتری پر و پا قرص محصولاتش تبدیل کند. شما می توانید از طریق یک ایمیل پیشنهاد های ویژه تان را به کاربران سایتنتم بدهید.

 

5) بازاریابی ویدیویی

کافی است همین الان به یکی از سایت های اشتراک گذاری ویدیو سر بزنید تا ده ها ویدئوی تبلیغاتی را مشاهده کنید. خودتان را جای کاربران بگذارید، دیدن چند دقیقه ویدیو را ترجیح می دهید یا خواندن ی مقاله طولانی؟ شاید به همین دلیل است که بازاریابان اینترنتی معتقدند نسبت به دیگر فرمت های محتوایی، ویدیو ها تاثیر گذاری بیشتری روی مخاطبان دارند.

 

6) بازاریابی چریکی

یکی از بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ بازاریابی چریکی است که برای کسب و کار های کوچک و تازه کار بیشتر جواب می دهد. چرا که کسب و کار های کوچک نمی توانند هزینه های سنگین بابت تبلیغات اینترنتی یا سنتی پرداخت کنند. بازاریابی چریکی بیشتر به دنبال آن است که به مشتریان فعلی بیشتر بها دهد تا این که بدنبال مشتری های جدید باشد. مثلا می توانید به مشتریانتان هدیه بدهید و از آن ها بخواهید تا درباره شما به دوستانشان هم بگویند.

 

7) تبلیغات اینترنتی

یکی از نمونه های تاثیرگذار تبلیغات اینترنتی، تبلیغات کلیکی گوگل است. با تبلیغات کلیکی گوگل شما می توانید یک شبه رتبه یک موتورجستجو شوید و بازخورد قابل توجهی برای خود کسب کنید. این روش مناسب کسانی است که برای پرداخت هزینه های تبلیغاتی سنگین مشکلی ندارند و قصد دارند خیلی سریع بازخورد هزینه شان را دریافت کنند.
 

8) تبلیغات کلیکی

در تبلیغات کلیکی (cost per click)  شما به ازای کاربری که تبلیغ را دیده و روی آن کلیک کرده است، هزینه پرداخت می‌کنید. در نتیجه هزینه تبلیغات شما با مجموع تعداد کلیکی که کاربران روی تبلیغ کرده‌اند، متناسب است. با توجه به این امر، هر چه کلیک بیشتری صورت گیرد، هزینه افزایش پیدا می‌کند.  در تبلیغات کلیکی، با توجه به قیمت کلیکی که تعیین ‌می‌کنید و متناسب با بودجه‌ای که برای تبلیغات کلیکی خود در نظر می‌گیرید، کلیک دریافت می‌کنید و هزینه می‌پردازید.

 

9) ریتارگتینگ

ریتارگتینگ به شما امکان می‌دهد، افرادی را که به طور مستقیم به سایت شما مراجع کرده‌اند ولی اقدام یا خریدی نکرده‌اند، دوباره به سایت خود بازگردانید. تحقیقات نشان داده است تنها یک درصد از افرادی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، در اولین ورود به مشتری شما تبدیل می‌شوند. به کمک ریتارگتینگ می‌توانید ۹۹ درصد باقی را به سایت خود برگردانید.

 

10) ابزار طراحی گرافیک

بیشتر کسب‌وکارهای کوچک برای استخدام یک طراح گرافیک تمام وقت بودجه ندارند، و یا حتی نمی‌توانند پروژه‌ای را به یک نمایندگی محول کنند. کانوا (Canva) به‌منظور دادن دسترسی به الگوهای زیبای طراحی گرافیک به‌وجود آمد، مهم نیست که بودجه شما چقدر باشد. می‌توانید با برنامه رایگان آن شروع به کار کنید که شامل بیش از 8000 الگو می‌باشد. تنها از ویرایشگر دراپ اند دراگشان استفاده کنید تا الگوها را طبق کسب‌وکار خود شخصی‌سازی کنید. بعضی از الگوهای مورد علاقه ما شامل گرافیک‌های شبکه‌های اجتماعی، تصاویر توضیحی و بنرهای وب می‌باشند.

 

11) مدیریت روابط عمومی

چگونه می‌توانید به‌سادگی به منشن‌های خود و کسب‌وکارتان در اینترنت نظارت داشته باشید؟ پاسخ گوگل آلرتز ( Google Alerts) می‌باشد.  استفاده از آن بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای کلمه کلیدی مد نظرتان یک هشدار ایجاد کنید. گوگل در صورتی که هر لینکی از نام اکانت از شما در پاپ آپ‌های اینترنت انجام شود برایتان ایمیلی را ارسال خواهد کرد. اگر یک بلاگ دیگر در مورد محصول شما صحبت کرد می‌توانید از طریق این هشدار متوجه شوید و مقاله‌ای را در شبکه‌های اجتماعی خود ارتقا دهید.  اگر دیدید یک مشتری کینه‌ای از شما در دل دارد و درباره شما بد می‌گوید، می‌توانید متوجه شوید و موقعیت خودتان را اصلاح کنید. این یک ابزار مبتدی بسیار عالی برای مدیریت روابط عمومی می‌باشد.

 

12) تست سرعت وب‌سایت

مشتریان بالقوه دوست دارند خیلی سریع اطلاعاتی را دریافت کنند، آن‌ها وقت ندارند برای لود شدن وب‌سایت منتظر بمانند، آن‌ها تنها راه را برای رقبای شما باز می‌کنند. تجربه کاربری خوب با کاربری شروع می‌شود که قادر است سایت شما را تجربه کند. زمان لود شدن صفحه شما به‌شدت روی نرخ تبدیل تاثیر می‌گذارد. در‌ واقع اگر زمان لود صفحه شما از یک ثانیه به سه ثانیه برسد متوجه می‌شوید نرخ پرشتان به اندازه 32% افزایش پیدا می‌کند. به‌همین دلیل است که باید ابزاری به‌منظور سنجش منظم سرعت وب‌سایتتان داشته باشید. اگر متوجه افت ترافیک یا افزایش نرخ‌ بانس ریت خودتان شده‌اید، سرعت صفحه شما می‌تواند عامل این مشکلات باشد. ابزار مورد علاقه ما برای تشخیص این مسائل تست سرعت وب‌سایت  Pingdom می‌باشد.

 

13) ابزار تحلیل وب سایت

ابزار مورد علاقه ما برای بهترین اطلاعات تحلیلی، گوگل آنالیتیکس ( Google Analytics) می‌باشد.  شما تنها باید کد پیگیری کوچک آن‌ها را به تمام صفحات وب‌سایتتان اضافه کنید و سپس برای داده‌های عملکرد وب‌سایت یک دسترسی رایگان به شما داده می‌شود. شما می‌توانید ببینید بازدیدکنندگانتان اهل کجا هستند، چه صفحاتی بیشترین بازدید را داشته است، چه صفحاتی باعث می‌شوند بیشتر افراد سایتتان را ترک کنند. این اطلاعات به شما امکان توسعه استراتژی‌هایی هوشمند را حول تبدیل بازدیدکنندگان در وب‌سایتتان را می‌دهد. زمانی‌که شروع به استفاده از گوگل آنالتیکز کردید سعی کنید به این 5 سوال پاسخ دهید.

چه کسی از سایت من بازدید می‌کند؟

زمانی‌که بازدیدکنندگان از سایت من بازدید می‌کنند، چه می‌کنند؟

بازدیدکنندگان اهل کجا هستند؟

چرا بازدیدکنندگان به سایت من می‌آیند؟

بازدیدکنندگان سایت من را چگونه پیدا کرده‌اند؟

 

14) بازاریابی پیامکی (SMS Marketing)

بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ یک ابزار فوق العاده قوی و زودبازده تبلیغاتی در بازاریابی دیجیتال است که متاسفانه خیلی ها در ایران به درستی از آن استفاده نمی کنند. در واقع بازاریابی پیامکی برای همه کسب و کارها جوابگو نیست و این تصور اشتباه باعث شده تا خیلی از کسب و کارها نتوانند از آن به درستی استفاده کنند و نتیجه بگیرنداگر اصول و قواعد بازاریابی پیامکی را به خوبی بدانید می توانید بازدهی خیلی خوبی از این ابزار قدرتمند دیجیتال مارکتینگ داشته باشید. بازاریابی پیامکی یکی از ابزارهای مهم در ارتباط با مشتریان و وفادارسازی آن هاست که خیلی از کسب و کارهای آنلاین و حتی آفلاین از آن به خوبی استفاده می کنند.

اس ام اس مارکتینگ صرفا به ارسال پیامک های تبلیغاتی و تخفیف های دوره ای ختم نمی شود! بلکه یک ابزار مهم در ارتباط با مشتریان است. به عنوان مثال اگر مشتری در سایت شما عضو شود و خرید کنید خیلی خوب است که از عضویت و خریدش از سایت تشکر کنید. یا برای او پیام های سفارشی ارسال کنید. مثلا تولدش را تبریک بگویید و برای او هدیه ای ارسال کنید. این ارتباط دائم با مشتری است که از طریق پیامک می تواند حس خوبی به او بدهد و همیشه همراه شما باشدبازاریابی پیامکی علاوه بر هدفمندی اش بسیار مقرون به صرفه نیز است. با استفاده از پنل های پیامکی آنلاین می توانید سیستم بازاریابی پیامکی کسب و کار خود را به راحتی راه اندازی کنید و از آن استفاده کنید.

 

15) پوش نوتیفیکیشن (Push Notification)

پوش نوتیفیکیشن یکی از جدیدترین ابزارها در دیجیتال مارکتینگ است که بدون دریافت اطلاعات مشتریان تان می توانید برای آن ها پیام هایی به صورت اعلان ارسال کنید. با استفاده از پوش نوتیفیکیشن پیام های زیادی در روز برای کاربران اینترنت ارسال می شود که از بسترهای مختلفی انجام می شود. شما هم می توانید از این ابزار تبلیغاتی برای ارتباط به مشتریان خود و ارسال پیام های لحظه ای استفاده کنیدبا استفاده از سرویس نجوا که یک پوش نوتیفیکیشن ایرانی است می توانید سیستم پوش نوتیفیکیشن سایت یا اپلیکیشن خود را فعال کنید و پیام های سفارشی سازی شده خود را در هر لحظه از شبانه روز که بخواهید برای کاربران یا مشتریان تان ارسال کنیدهمچنین می توانید آمار دقیقی از تعداد دیده شدن اعلان ها، تعداد کلیک ها و تعداد ورودی هایی که منجر به خرید شده اند را در سیستم های پوش نوتیفیکیشن داشته باشید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

شماره تماس
02166230358
آدرس ایمیل
info@oxinset.com